KENNISGEVING. gebraden. Dit monstergebraad was ter bereiding oji de jdaals van hot kas teel van Exeter, opdat bet publiek die bereiding zou kunnen zien, gelegen in eenen evenredigen braadpan overdekt met eene bollen ijzeren plaat en door een toestel van baksteenen omgeven en op dezen toestel zijn twee hon derd vlampitten gaz in werking gebragt. Da brading heeft 5 uren tijds vereischt, en er zijn 700 kubiek voeten gaz toe benoodigd geweest. Na de bereiding was het gcwigt van dit stuk tot op 497 ponden verminderd maar het beboudcne aan vet en jus woog ook nog 2G| pond, zoodat de wezenlijke slinking slechts van 11J pond is geweest. F14 A® li S5. E«iJ I&. PAKIJS, 6 Augustus. Heden namiddag ten één uur is er een uur lang zulk een vreeselijke stort- regen gevallen dat de straten van bet noorden der stad naar de wallenaan rivieren gelijk waren. Het water der hooger gelegene straten Clichyrue Blanche Pigalle, Noire Dame de Lorette, des Martyrs en de voorstad Mont- inailre hebben de lagere gedeelten overstroomd. Te vier ure toen men dacht dat de bui was overgedreven, is er een nog geweldiger onweder uitgebar sten. Te zeven ure begon de regen op te houden. In de straten Provence, Richer en Cadet stond meer dan twee Nederl. ellen water. De magazijnen zijn overstroomd, de kelders vol. De bakkers kunnen niet bakken. De rijtui gen zijn overladen met reizigers die boven op de banken zijn gekropenvrou wen doorwaden de straten tot op baar midden om hare kinderen te zoeken, en de straatjongens ontkleedden zich en namen te midden van den algemeenen angst vrolijk een bad. Nu te balt'acht begint het water te zakken, en laat zulk een smerigen stinkenden modder achter, dat men nog wel een gema tigde regen zou verlangen om de straten te reinigen. ilKWSfSE. TURYN, 30 Julij. Onlangs is door onderscheiden Ilaliaansebe bladen medegedeeld, dat de Paus de Bisschoppen in ons land zou aangemaand hebben, om hunnen tegen stand tegen de wet Sicardi te staken en zich aan 's lands wetten te onder werpen. Thans kan men stellig meldendat de Paus dezen verzoenenden en voor de rust van het land zoo noodzakelijken maatregel niet genomen beeft. ITALIË. De tijdingen van daar, schrijft de Brusselsche Indépendancezijn steeds van weinig staatkundig belang, zoo men de bijna vijandige houding uitzondert die ter oorzake van de wetten Sicardi tnsschen het Hof van Rome en Turyn bestaat. Er is daar tussclien die twee Regeringen de kiem van een zwaren strijd. Men schijnt te vreezen, dat al de Bisschoppen bet voorbeeld der Aartsbisschoppen van Turyn en Sassari zullen volgen, die zoo als men weet die wetten met zoo weinig matiging hebben aangevallen dat de regtbanken veroordeelingen tegen hen hebben moeten uitspreken. Alsdan zou een der zwaarste botsingen tussehen de geestelijkheid en de Regering ter eener zijde en tussclien Piemont en 'l Hol' van Rome aan den anderen kant uilbarsten. Men zegt dat de H. Vader een achlingswaardigen Romeinsch hoofdambtenaar naar bet Hof van Turyn zou afvaardigen die met de zending belast zou we zen, om zich met den Heer d'Azeglio, eersten Minister van Koning Victor Emanuel, te verstaan, ten einde deze gevaarlijke moeijclijkbeden ten spoedig ste te vereffenen. SAKSES. DRESDEN, 4 Augustus. De Tweede Kamer beeft eergisteren het vraagstuk omtrent hare bevoegd heid uitgemaakt en zich met 50 tegen 3 stemmen voor liet wettig bijeenge roepen orgaan des lands en alzoo voor bevoegd verklaard. Voorts beeft zij eenstemmig een ontwerp van wet aangenomen waarbij de voorloopige wetten van 15 November 1848 tot wijziging der staatsregeling van 4 September 1831 ingetrokken, en al bare bepalingen wederom van kracht verklaard worden, tot dat eene bepaalde herziening tot stand gekomen zal zijn. 0OSTEHRUK. YVEENEN, 31 Julij, In den laatsten tijd hebben tussclien den Vorst von Sehwarzenberg en den Pauselijken Nuntius drukke confercntiën plaats gehad, waarin, naar men verneemt, de eerste Minister zijne afkeuring beeft te kennen gegeven van de tegenwoordige handelwijze der Bomeinsclie Begering. Naar het schijnt is men aldaar bedacht op eene terugkeer tot bet Gregoriaansche voorbeeld. De Paus wil niet eens aan de geestelijke corporatiën de keuze van bare opperhoofden vrijlaten; maar beeft uit de volheid zijner magt eenen nieuwen Prior der Dominicanen benoemdin den persoon van zekeren Père Jaendel, die uit Frankrijk ontboden is. Even zoo schijnt in de zaak van het huwelijk des Graven de Montcmolin, de curie niet door den Paus geraadpleegd te zijn, maar de quaestie wegens het verleenen der vereischtc dispensatie door hem eigenmagtig, in overleg met den Beijerschen gezant, Graaf Spaarbeslist te zijn. Een en ander wordt door de Regering hoogelijk afgekeurd, en men ver zekert dat de eerste Minister dit aan den Pauselijken Nuntins met nadruk te kennen gegeven heeft, te gelijk met den wetisch der Oostenrijksche regering, dat haar voorbeeld door bet Pauselijk bestuur nagevolgden in geheel Italië de orde bevestigd moge worden op den grondslag van vooruitgang. Z. M. heeft bet invoeren goedgekeurd van collegie-gelden op de flooge- scbolen te Wccnen, Praag, Pestb Krakau, Olmutz, Gratz en Inspruclt. Z. M. beeft eene wet uitgevaardigd ter regeling van het bijzonder on derwijs op de middelbare scholen. De Onderwijzers zijn verpligt bewijzen te- leveren van hunne kennis en zedelijkheid. - De Evangelische Predikant Schottman, zal zich naar Constantïnope® begeven ten einde aldaar te blijven bij het Oostenrijksche Gezantschap en oi» in de Protestantsche eeredienst te voorzien. De stemgcregtigdcn te Stainz, een dorp in Stiermarken hebben den Aartshertog Johann lol bunnen Burgemeester benoemd. Die Vorst beeft zich bereid verklaard die benoeming aan te nemen. IWITSEffiLAMB. Te Breitenrain, nabij Bern, ziet men een larwe-akker in bloei, waarvan het zaad te Caïro, in Egypte, in de lijkkist van eene mummie gevonden is. Deze handvol graan, dat welligt 2000 jaren oud is, beeft tegen alle ver wachting gekiemd, en beeft zich bijzonder sterk vermenigvuldigd; men ziet op den akker eene plant, die 40 stengels beeft, alle van manslengte en zoo dik als de schacht eener schrijfpen, terwijl de aren 4 a 5 duim lang zijn en een duim dik en elk ten minsten 100 korrels inhouden, zoodat bier 4000 graankorrels uit een korrel zijn voortgekomen, eene groeikracht, die zou doen denken, dat bet graan sedert den tijd der oude lïgyptenaren ontaard is. AEIAEE®ieif5S<] iTATEM. NEW-YORK, 23 Julij. Het nieuwe Ministerie is benoemd en de Senaat beeft die benoeming be vestigd. Het moet uit mannen bestaan in wie de President eenen krachti ger! sleurr in bet bestuur der zaken zal hebben. Den 215tcD had de nieuwe President zijne eerste boodschap aan bet buis der Vertegenwoordigers ingezonden. Den 1 gden js boven deze stad eert zwaar onweder losgebroken, ver gezeld van de hevigste stortregens. Dit beeft met steeds toenemend geweld van zonsondergang tot zonsopgartg geduurd. Er is groote schade door aange- ligt. Men vreesde voor veel onheilen ten platten lande. Verscheidene sche pen zijn op de kust geworpen en een of twee sloombootcn vergaan. De orkaan beeft zich ook tot andere steden uitgestrekt. Allerwegc hebben de te veld staande oogsten veel geleden. Oude lieden herinneren zich een dergelijk nood weer in de laatste 50 jaren niet. De vermaarde Redcrlandsche zangeres, Mw. de Vries van Os, beeft een nieuwe overeenkomst met den Franseben Opera-directeur te New-Orleans voor de op banden zijnde zes wintermaanden gesloten met eene verbooging van 1000 dollars per maand. De concerten, welke zij gedurende den zomertijd in de onderscheiden steden van dien uilgebreiden Staat heeft gegeven, worden bij uitstek druk bezocht, en de huldebetuigingen bepalen zich niet alleen bij handgeklap en bravogejuiebmaar gaan zelfs over tot rijke geschenken, waaronder tot 1000 dollars toe. Te Cincinnati had zij onder anderen zes schitterende concerten gegeven van daar was zij naar New-York vertrokken. De dagbladen worden niet moede baar den uilbundigsten lof toe te zwaaijen en meenen dat Jenny Lind moeite zal hebben Mw. de Vries van Os te over schaduwen. WE1V BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEY DEN, gelet hebbende op het 2dc en 3de Hoofdstuk van het Reglement voor bet Bestuur dezer Stad gearresteerd bij Zijner Majesteits besluit, van 4 Januarij 1824, N°, 108, als mede op de dispositie van 1111. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland van 8 Januarij 1830, waarbij is medegedeeld 'sKonings besluit, van 24 December 1829, N°. 123, houdende bepalingen omtrent de jaarlijksche vervulling der buitengewone vacatures in de Kies-Kollegiën, brengen bij dezen ter kennis van derzelver ingezetenen, dat, ten einde liet Kies Kollegie op 30 September aanstaande, voor de daarin veroorzaakte buitengewone vacatures, weder aan te vullen, op 31 Augustus aanstaande, aan de stemgeregtigden, biljetten ter invulling zullen worden rondgezonden, benevens eene naamlijst der personen, die de vercisebten bezitten om tot kiezers te kunnen worden benoemd; welke stembiljetten, na behoorlijk te zijn ingevuld, eigenhandig geteekend en geslo ten op den vierden dag na de rondzending, van wege dit Kollegie, door de Stadsboden, aan de buizen zullen worden opgehaald in eene geslotene kist; terwijl degeen, welke zijn biljet niet gereed ter afgifle zal hebben, gehouden wordt ditmaal te hebben afgezien van de uitoefening van zijn slemregt. Dat gemelde naamlijst, zoo wel als die der stemgeregtigden, van heden tot 15 Augustus aanstaande, de Zondagen uitgezonderd, 's morgens van 10 lot 1 nur, ter visie van bet publiek zal liggen ter Secretarie dezer Stad, ten einde aan een' ieder, welke vermrenen mogl ten onregte daarvan te zijn afgelaten, gelegenheid tot doleantie te geven, en alzoo zijn naam nog op dezelve, of op eene van beide zoude kunnen worden geplaatst; doch welke lijsten op den gemeldcn 15 Augustus finaal zullen worden gesloten. En opdat niemand onwetend zoude zijn, zoo van betgeen vereischt wordt om stemgerrgtigd te zijn, als om tot kiezer benoemd te kunnen worden, wordt bij deze herinnerd aan de navolgende artikelen van het meergenoemd Reglement: »Art. 2. Voor stemgeregtigden worden gehouden zij, die ten minste gedu rende liet laatst verloopene jaar ingezetenen der stad of van derzelver grond gebied geweest, en nog werkelijk op het oogenblik zelve ingezetenen daarvan zijnde, den ouderdom van 23 jaren hebben vervuld, jaarlijks in de verpon ding en verdere beschrevene Rijksmiddelen, buiten bet palentregt, betalen niet beneden de zeven en twintig guldenaan He wettelijke verpligtingen aangaande de nationale militie, naar aanleiding der grondwet, op hen gelegdf tot op het oogenblik toe, hebben voldaan, en niet vallen in de termen van uitsluiting, bij het volgende artikel bepaald. »Art. 3. Van de uitoefening van het stemregt zijn uitgesloten zij, die in dienst zijn, of pensioen genieten van eenige vreemde Mogendheid, buiten au torisatie des Koningsdie zich in staat van geregtelijke interdictie bevinden f alsmede die, aan welke gereglelijk een raadsman is toegevoegd; die in staat- van faillissement zijn; die cessie van hunne goederen gedaan hebben; die een

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2