LEYDSCHE COURAN VRIJDAG, 9 AUGUSTUS. P» I NV KjV L A IN DSC HE DKR8GT EV KIT&J\LAMÏSCHK BEDIGTEiN De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers werden tegen lt) Centen afgegeven LEYDEN, 8 Augustus. De Redactie is van wege de Commissie tot afneming van liet Staats-examcn verzocht bekend te maken, dal aan een ieder, die belang stelt in het onder wijs, gaarne de gelegenheid gegeven wordt om die examina bij te wonen, mits men zich te voren voorzien hebhe van een billet, af Ie geven door den lieer Engelen, (bij den Heer Root, op de Hoogewocid of in de Stads-Ge- hoorzaal) ol door den Heer Pluygcrs (Mare). Te Nijmegen is tot Pracccptor bij het Gymnasium, in plaats van den Heer Kappeync van de Coppello, tot Rector te Gouda aangesteld, benoemd Dr. J. J. v. d. Kloes, Conrector te Dordrecht. Maandag jl. is te Heumen bij Nijmegen het huis van den Rijks ontvan ger de Wilde afgebrandmet de belendende woningen van J. Jansen en G. Thoonsen. Jansen verloor, met al zijne have, zijne 17-jarige dochter, die verkoold tusschcn twee brandende gebouwen is terug gevonden, terwijl haar 12-jarige broeder gevaarlijk is gebrand. De Wilde redde met levensgevaar alleen 's Rijks gelden. Het gezin van den lieer Thoonsen redde cenig huis raad. De aanleiding tot dit ongeluk ligt in het duister. liet dagblad la Flandre Maritimedat te Ostende uitkomt, meldt, dat de reizigers die in België koinen, voorlaan geen paspoort meer zullen be hoeven te hebben. 's GRAVENHAGE, 8 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester en Secretaris van Loosduinen, de Heer 11. C. Waldeck, ambtenaar bij het dept. van Binnenl. Zaken, in plaats van den lieer J. M. Janszen, die op zijn verzoek eervol is ontslagen. Z. M. heeft aan de algetreden Pastoors der R. K. Gemeente te Tungel- roy en Swolgen in Limburg, pensioenen toegelegd van ƒ484 en ƒ600. Gisteren avond is Z. M. de Koning met den Prins van Oranje van het Loo hier teruggekeerd. II. M. de Koningin is gisteren morgen van hel Loo te Arnhem aangekomen, met Haar gevolg. II. M. is van daar per paardenpost naar Emmerik doorgereisd. De Heer van Zuylen van NycvcltLid van de Tweede Kamer, heeft berigt, dat hij met den 3den Maandag van September zijn ontslag neemt. De bouwmanswoning en aanhoorigheden te Rijswijk, behoord hebbende aan wijlen 7.. M. Willem II, zijn den 5Je" bij publieke veiling gekocht door den Heer v. d. Kasteele, qrp, te 's Gravesandevoor 22,000. Met leedwezen verneemt men, dat gisteren middag, na eene korte onge steldheid op zijn Buitenverblijf bij Alphen is overleden de Heer Mr. G. W. Verwey Mejan, Ridder der Orde van den Nedcrl. Leeuw, die sedert 1835 de betrekking van lid van de Tweede Kamer der Staten-Gcncraal heeft bekleed, cn sedert 1848, voor het kiesdistrict Leyderdorp, in die Kamer zitting had. "ij stond steeds gematigde vrijzinnige begrippen voor en onderscheidde zich bijzonder door cenen geest van edele verdraagzaamheid. Rij stond bij zijne medeburgers in hooge achting en zijne talenten werden door allen die hem kenden op prijs gesteld. Als Grootmeester van de Loge der Vrijmetselaren Vllnion Royale, alhier, moet hij menig blijk hebben gegeven van zijne wel sprekendheid, van zijn helder hoofd, van zijn opregt hart, dat klopte voor al hetgeen goed is. Ook de Maatschappij van Landbouw, van welke bij algemeen Voorzitter was, verliest in hem een kundig en ijverig voorstander. De Minister van Finanliën heeft de belanghebbenden verwittigd dat eerstdaags namens zijn dept. en ter voldoening van het bepaalde bij art. 3 van het Konkl. bcsl. van 28 Julij jl. (Stbl. N°. 41), bij de Boekdrukkers Giunta d'Albani te 'sGravenhage, zullen worden uitgegeven, en op alle postkanto ren, henevens in den boekhandel, voor een ieder verkrijgbaar gesteld, de ver zameling der officiële porllijstcn, volgens welke het briefport naar den afstand, te rekenen van den dag der invoering van de wet van 12 April jl. [Stbl. N°. 15) op alle de postkantoren zal worden berekend. De prijs der volledige verzame ling bij elkander in klein 8". is gesteld op 25 cents, en die van elke port lijst afzonderlijk gedrukt, op één cent het stuk. Bij resolutie van Gedeputeerde Staten der provincie Zuidholland van den Igdcn November 1814, zijn de gemeente besturen aangeschreven, om zoodra zich cenig spoor van hondsdolheid mogt opdoen, onverwijld de noodige maat regelen legen het losloopen der honden te nemen, terwijl Gedep. Staten, bij notificatie van 11 Julij 1820, met betrekking tot het vastleggen der honden, bepaaldelijk in den zomer van dat jaar nadere voorschriften hebben gegeven. Aangezien volgens ingekomene berigten zich onlangs in eene gemeente de zer provincie, een dolle hond heeft vertoond, vermeent de Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland, bij circulaire van 5 Augustfis jl., de plaatselijke besturen, aan de bovengemelde resolutie van den 18den November 1814 te moeten herinneren, met uitnoodiging om, wanneer in hunne gemeente geene plaatselijke keur op het losloopen der honden bestaat, zorg te dragen, dat zoodanige keur ten spoedigste door den stedelijken- of gemeente-raad worde vastgesteld en dat een afschrift daarvan ingevolge art. 70 van het Reglement op het bestuur der steden en art. 31 van het Reglement op het bestuur ten platten lande, aan Gedep. Staten ingezonden worde. AMSTERDAM, 7 Augustus. De vijftiende Algemeene Kerkelijke Vergadering der Herstelde Evangelisch Luthersche Kerk, werd heden alhier, namens Z. M. den Koning, geopend door Z. Exc. den Minister van Justitie, voorloopig belast met het bestuur van het Departement voor de Zaken der Herv. en andere Eerediensten. ESGELAID. LONDEN, 5 Augustus. Het Lagerhuis heeft gisteren de beide door den Procureur-Generaal inge diende voorstellen betrekkelijk de zaak van den Heer Rothschild aangenomen het eerste strekkende om te verklaren dat hij geen legt heeft om zitting te nemen alsvorens hij den voorgeschreven eed van afzwering zal hebben afge legd het tweede, om in het volgend zittingjaar eene verandering in het for mulier van dien eed in overweging te nemen. Het protocol door de Vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Rus land Zweden en Noorwegenten aanzien van de Deensche zaken geteekend (zie ons vorig nommer) is van den volgenden inhoud: »Z. M. de Keizer van Oostenrijk enz. in aanmerking nemende dat de hand having der integriteit van de Deensche monarchie, in verband met het alge meen belang van het staatkundig evenwigt van Europa, van groot gewigt is voor het behoud van den vrede, hebben, op verzoek van Z. M. den Koning van Denemarken, besloten de volmaakte overeenstemming te constateren welke tusschcn hunne kabinetten heerscht met opzigt tot de handhaving van dit beginselen hebben hunne in conferentie vereenigde gevolmagtigden gemag- tigd om in hunnen naam de volgende verklaring uit te vaardigen: 1. Het eenstemmig verlangen der voornoemde mogendheden is, dat de staat der bezittingen, welke thans onder de heerschappij van Zijne Deensche Majesteit vereenigd zijn, in deszelfs integriteit gehandhaafd worde. 2. Dirn ten gevolge erkennen zij de wijsheid der inzigten, welke Z. M. den Koning van Denemarken bewegen de orde van erfopvolging in zijn Ko ninklijk Huis eventueel zoodanig te regelen dat de schikkingen daardoor ge makkelijk worden gemaakt, door welke het voorschreven doel bereikt zal kunnen worden, zonder de betrekkingen van het Hertogdom llolstein lot het Duitsche hondgenootschap te bcriadeelen. 3. Zij verheugen zich dat de onder bemiddeling van Groot-Brilannië te Berlijn geopende onderhandelingen alreeds geleid hebben tot de onderteekening van een verdrag tusschen Denemarken en Pruissenzoowel in zijn eigen naam, als in dien van het Duitsche bondgenootschap, een verdrag, het welk naar zij hopen en vertrouwen het herstel van den vrede tot resultaat zal hebben. 4. VVenschende nu reeds van hunnen kant te doen blijken van hun verlangen om naar vermogen het tot stand komen te bevorderen van de schik kingenvermeld in art. 2 van het tegenwoordige protocol, behouden de bo venvermelde mogendheden zich voor, later eene overeenkomst te sluiten, ten einde door eene acte van Europesche erkenning aan die schikkingen een meer deren waarborg van duurzaamheid te verzekeren. Men is overeengekomen dat do onderhandelingen daaromtrent alhier zullen gevoerd worden en dat de ge noemde mogendheden hare vertegenwoordigers van de lot dat einde noodza kelijke volmagten zullen voorzien." liet laatste door het Genootschap van Landbouw alhier gegeven diner, is gekenmerkt geworden door eenen zeer zeldzamen schoteldie aangerigt is geworden onder de benaming van Great-Charter-Boeuf. Het was niet minder dan een geheel vierendeel van een os, ter zwaarte van 535 pond, bij gazlicht

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1