OOST-INDIE. BUITELLANDSCHE BERIGTEN. paaid op Haandag ochtend ten tien nre. Daarna heeft de beraadslaging plaats gehad over het wels-ontwerp tot regeling van het regl van enquête, dat met 24 legen 3 stemmen is aangenomen. Tegen hebben gestemd de Heeren HoffmanInsinger en Martens van Sevenhoven. ROTTERDAM, 2 Augustus. Op het Raadhuis alhier heeft heden de publieke aanbesteding bij inschrijving plaats gehad van de benoodigde bouwstoffen, ten dienste der langs het eerste Nieuwewerk op te trekken Kaaimuur van Bazalt, en wel in 4 percelen: Voor het lste perceel, zijnde pl. m. 2200 lasten zuilen bazalt, was de minste in schrijver Gerardus Jan Kloos, alhier, voor f-5,97 per last; voor het 2de per ceel, zijnde pl. m. 600 lasten kogel-bazaltwas de minstinsehrijvende Conrad Bastianuit Keulen, voor 5,30 per last; voor het 3de perceel, zijne pl. m. 120 cubieke ellen Escaussine dekstukkenwas de minstinsehrijvende Gerardus Jan Kloos, alhier, voor 56,24 per cubiek el, en voor bet 4de perceel, zijnde 161 eiken Wezelsche roeden en 530 strekkende ellen eiken Rijnsche slooven, waren de minstinsehrijvende H. L. Kcljen met N. T. van Kasleele, voor de firma J. D. Langenberg en Zn., te Zutphen, en wel de roeden tegen 29,45 per cnhiek el en de slooven voor ƒ68,45. Men verneemt dat na een coucours, 11. Woensdag en Donderdag in de Grootekerk gehoudenwaaraan door zeventien personen deel werd genomen tot Organist in de nieuwe Zuiderkerk alhier benoemd is de Heer H. D. Spoel- der, van Amsterdam. Het orgel is reeds zoo ver gevorderddat in den aanstaanden w inter het godsdienstig gezang in het zoo fraaije nieuwe kerkgebouw ook door orgelspel zal kunnen worden begeleid. DRIEBERGEN, 30 Julij. Gisteren werd alhier de 20ste Vergadering gehouden van hot Genootschap voor Leeraren aan de Ncderlandsche Gymnasiën, onder het Praesidium van Dr. 11. J. Malthes, Rector te Zutphen. De Leden, in meer dan gewoon aan tal opgekomen, toonden ook nu weder met warmen ijver bezield te zijn voor het doel dezer vereeniging, namelijk de bevordering van het Gymnasiaal Onderwijs en de beoefening der Letteren en Wetenschappen hiervan getuigen de vele merkwaardige voorstellen en besluitenhiervan getuigen vooral de drie hoogstbelangrijke voordragten uit het gebied der Latijnsche en Grieksche Letterkunde en der Nederlandsche taaldoor Dr. W. II. D. SuringarDr. W. G. Brill en Dr. C. M. Francken gehouden. Voor het overige zal deze bijeenkomst, die zich door een gullen en hartelijken toon kenmerkte, bij al de aanwezio-en eene aangename herinnering achterlaten, en eene krachtige bijdrage zijn ter bevestiging van den vriendschapsband en de eendragtige za- menwerking van ambtgenootendie tot hetzelfde doel hunne krachten in spannen. Hbl [Van goederhand vernemen wij dat dit Genootschap, dus verre gewoon zijne jaarlijksche Vergaderingen beurtelings te Amsterdam, Arnhem en Utrecht, of in de nabijheid van die steden te houdenbij deze gelegenheid besloten heeft voortaanbehoudens die drie Vergaderplaatsenook Leyden als vierde verga derplaats aan te nemen.] hadden, tot 20 jaren dwangarbeid had veroordeeld, hetgeen eenen ongunsligen indruk had te wecggebragt. OOSTENRIJK. WEENEN, 29 Julij. Z. M. de Keizer heeft aan den Veldmaarschalk Radetzky zijn ontslag niet verleend, hoewel hij er zeer op aandrong, maar dien grijzen krijgsman ver zocht verder zijne diensten aan Oostenrijk te blijven wijden. §LEESWIJK. Het Stadhouderschap der Hertogdommen Sleeswijk en Holstein heeft den 29sten Julij uit Kiel eene proclamatie aan de ingezetenen dier gewesten uit gevaardigd, en de Generaal von Willisen eene proclamatie benevens een zeer omstandig verslag, aangaande, het gevecht op den 25ste° Julij. Daaruit blijkt dat de nederlaag der Sleeswijk-Holsteiners voornamelijk daaraan is toe te schrij ven geweest, dat, terwijl de Denen met hunne hoofdinagt een hevigen aanval op het vijandelijke centrum uitvoerden, hun regter vleugel den linker vleugel der Sleeswijk-Holsteiners omgetrokken was, en de laatstgenoemden alzoo in den rug bestookte. Op den terugtogt schijnt het leger niet bijzonder veront rust te zijn geworden, en de verschillende afdeelingen van hetzelve hebben zich den 26steo des morgens in eene sterke stelling bij Rendsburg kunnen vereenigen. Hoe groot het verlies des legers ook wezen moge, dus eindigt het berigt, het smartelijkste is, dat naar evenredigheid zoovele Officieren ge sneuveld of gewond zijn. Kon dit verlies vergoed worden dan zou het leger, bij den goeden geest die het bezielt, weldra weder even strijdvaardig zijn als vóör den slag. Het verlies van manschappen heeft onmiddelijk uit de aan vul lings-compagnien hersteld kunnen worden. Voor de verpleging is in de ruimste mate gezorgd, zoodat ik met vertrouwen de verdere gebeurtenissen te gemoet zie. Eene naauwkeurige opgave aangaande het geleden verlies zal ik eerst over eenige dagen kunnen inzenden. Wij hebben weinig gevangenen verloren, maar er daarentegen 4 a 500 gemaakt." Eckernliörde is den 28sleQ Julij werkelijk door de Denen bezet. Hun gedrag moet zeer gematigd zijn. Het Hertogdom Sleeswijk heeft ongeveer 380 en het Hertogdom Holstein omstreeks 500,000 inwoners. De hoofdstad Sleeswijk telt ruim 10,000 inwoners; Eckernliörde heeft on geveer 4,000 inwoners; Friedrichsort is eene kleine vesting. Rendsburg in Holstein, eene vesting aan den Eider, heeft ruim 10,000 Kiel ongeveer 13,000; en Altona, eene gewigtige handelstad, 27,000 zielen. IIOLSTEI*. KIEL, 29 Julij. De bevolking van Holstein is over het algemeen zeer oorlogzuchtig gestemd. Het gevecht van den 25sten heeft aan het leger 70 Officieren gekost, die deels gesneuveld, deels gekwetst of gevangen genomen zijn. Tot hiertoe kon op 60 manschappen slechts één Officier gerekend worden. Die verhouding is door het aanzienlijke verlies nog ongunstiger geworden. De Staf van den Generaal von Willisen heeft zich dan ook tegen het hervatten der vijandelijk heden verklaard tot dat in het gebrek aan Officieren voorzien zal wezen. Het gebeele verlies der Uolsteiners wordt bij gissing op 1500 man geschat. In Altona liggen omstreeks 1000 gekwetsten. De Duitsche dagbladen melden van onderscheidene kantendat het aantal Officieren die in de verschillende Duitsche Staten hun ontslag nemen om hunne diensten aan de Sleeswijk-Holsteiners aan te bieden, dagelijks toeneemt. Den 29!ten lag de Russische vloot, ter sterkte van 14 zeilen, in het gezigt van de haven van Kiel. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 29 Julij. Ons verlies in den slag met den vijand heeft bedragen 12 gesneuvelde en 73 gekwetste officieren, 104 gesneuvelde en 2300 gekwetste onder-officieren en soldaten. Onder de gesneuvelde officieren behooren de Generaal-Majoor Schleppegrellde Overste Trepka en de Kapitein Kranold die zich aan het hoofd bevonden eener aldeeling, welke, bij het doortrekken van een gehucht, uil de huizen door SIceswijk-Holsteinsche jagers en gewapende landlieden on verwachts met een moorddadig geweervuur overvallen werd. Het berigt zegt dat »van de opstandelingen die aan dezen verraderlijken aanval deel namen, en die ruim 1000 man sterk waren, slechts weinigen ontsnapten, daar de mees ten afgemaakt of gevangen genomen werden." In de hospitalen te Sleeswijk zijn na onzen inlogt ruim 2000 gekwetste Sleeswijk-Holsteiners gevonden. Bovendien waren omstreeks 1200 krijgsgevangenen gemaakt en 5 kanonnen veroverd. De Indiër deelt mede, dat de Gouverneur van Amboina, Generaal Cleerens, na eene ziekte van meer dan zes maanden, den 18den April was overleden. Op zijn verlangenhetgeen hij weinige dagen voor zijn' dood had te kennen gegeven, waren de ambtenaren den 14den April bijeengekomen om voorloopig een Raad van bestuur te vormendoch waren hierin niet geslaagdzulks was echter den 17den April tot stand gebragt, en daarbij de Heer N. M. G. Renoult, waarnemend President der Weeskamer, met groote meerderheid tot Voorzitter verkozen. De onlusten door zekeren Amier, den zoon van een voormaals zeer be rechten zeeroover op het eiland Banka verwektmaken het aldaar nog on veilig, daar de schuilhoeken der oproerlingen ontoegankelijk zijn door gebrek ENGELAND. LONDEN1 Augustus. In de zitting van het Lagerhuis van eergisteren heeft de Ileer Hume aan gemerkt, dat de som van 731,000 voor de bezoldiging van Admiraals, te zwaar was voor de natie, en dus het aantal der bezoldigden van 150 tot 100 moest teruggebragt worden. Dit voorstel is echter afgewezendaar aangevoerd werd dat het getal in 1816 niet minder dan 225 had bedragen en dus de som sedert dien tijd reeds eene groote vermindering ha l ondergaan en lang zamerhand nog veel zou afnemen. Volgens eenen hij het Parlement ingeleverden staat, zijn in 1849 langs de onderscheiden spoorwegen vervoerd bijna 64 millioen reizigers, en is meer dan 11} mill. ontvangen. SARDINIË. TURYN, 29 Julij. De tegenstand der hooge Geestelijkheid tegen de wet Siccardi houdt nog vol. Aan de Bisschoppen van Saluzzo en Coni was een termijn gesteld binnen welken zij hunne circulaires aan de Geestelijkheid van de tegen die wet ge- rigte uitdrukkingen zouden kunnen zuiveren. Die termijn den 27slen ver streken zijnde, zonder dat die Geestelijken hunne circulaires ingetrokken hadden, vermeende men dat alsnu tegen hen, even als tegen de Aartsbis schoppen van Turyn en Sassarigeregtelijke vervolgingen begonnen zouden worden. De Opinioiie beweert dat vele Geestelijken zich tot den Minister van Justitie gewend hebben, met verzoek om bescherming tegen de vervolgingen waaraan zij van den kant hunner Bisschoppen zouden bloot slaan omdat zij het voor nemen aan den dag gelegd hadden om zich aan de nieuwe wet te onder werpen. De Minister zou deze zaak naar den Staatsraad verwezen hebben. Een ander Turynsch dagblad wil uit eene goede bron vernomen hebben, dat de Piemontesche Bisschoppen eene Pauselijke bul zonden hebben ontvangen waarbij zij worden uitgenoodigdom zich naar de omstandigheden te schikken en hunnen tegenstand tegen de wellen des lands te slaken. Nog melden die bladendat ccnc bijzondere Regtbank te Rome onder scheiden jongelieden van goeden huize, die Bengaalsch vuurwerk vervaardigd

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3