HANOVER. 28 Julij. Gisteren is hier ccnc volksvergadering gehouden, om over de Sleeswijk- Holsteinsciie raken te beraadslagen, waaraan ruim 4000 menscben hadden deel genomen, en waarin besloten was twee petitiën, aan den Koning en aan bet Ministerie, in te dienen, om te verzoeken, dat bet Hannoversche leger aan de Sleeswijk llolsteiners te hulp rnogt worden gezonden. Te tlildesheim was insgelijks eene volksvergadering' gehouden en tot het indienen van gelijke verzoeken besloten. Over het geheel schijnt in ons land de opgewondenheid te dezer zake zoo groot te zijn, dat men, bij bet ontvangen van verdere on gunstige tijdingenniet zonder vrees is voor stoornis der openbare rust. Vooreenige dagen heeft er 2 uren van ter Apcl eene zeldzame verkooping plaats gehad van het slot Uandegge met alle daaronder behoorende landerijen. Voor ruim 40 jaren heeft de Heer van Santen het slot Landegge met al de talrijke landerijen daarbij gelegen, gekocht voor ƒ48,600. Sedert 40 ja ren is die fleer altijd met de verkoopers van genoemd slot in proces geweest over het inhouden van ƒ16,000, vooronderstellende hij, dat hem al de landerijen, welke hij gekocht had, niet waren overgedragen. Dit groote pleit is nu voor een half jaar geëindigd, en toen is gebleken, dat de fleer van Santen het geheele pleidooi heeft verloren. Terwijl hij zelf reeds voor twee ja ren overleden is, zijn thans zijne vier kinderen van alles beroofd. De kosten van genoemde procedure toch beloopen thans eene som van ƒ59,400. De verkooping heeft Zaturdag den 20sttl' Julij te Meppen plaats gehad en heeft opgebragt 50,400zoodat er een tekort van 9000 is. Binnen eene maand moeten de vier mondige kinderen het genoemde slot verlaten, met achterla- j ting van het kostbare meubilair en alles wat er verder aanwezig is. ®®§TEMKIJIL Toen Jellachich Weenen verliet, ontving hij de hulde van onderscheidene instellingen van nut en weldadigheid. Bij ééne daarvan voerde de Bisschop van Strassmeyer het woord, en zeide onder anderen: «Excellentie! als men het leven en de werken van eenige, met uitstekende gaven toegeruste man nen, aandachtig gadeslaat, ontdekt men, dat zij in gewigtige tijdvakken, met eene bijzondere zending uit den Hooge zijn begunstigd. Oppervlakkige geesten dringen zelden door tot het innerlijke van het weefsel der wereldge schiedenis, door de band der Voorzienigheid zelf gesponnen. Ach, dat de ge schiedenis, die groote leermeesteresse van het menschelijk geslacht, nooit door de zoodanigen ware geschreven! Die echter dieper blik slaat in hetgeen er gebeurt, ontwaart, dat onder het werken dier beroemde mannen, de hoo- gere plannen des Alwijzen Wereldbestuurders, tot vervulling ingaan. Zoo zal de geschiedenisuwer Excellentie groote verdienste toerekenenwant zij heeft ons van de tiranriy verlost. In een tijd van algemeene verwarring en vertwijfeling, was uwe leus: «Oostenrijk moet gered worden!" maar het ont brak u aan geld, wapenen en geoefende krijgslieden. Dat was wereldkundig, maar even bekend was het ook, dat u twee buitengewone, op de weegschaal j der wereldgeschiedenis oneindig zwaar wegende middelen ten dienste stonden bet eerste was: de beschermende hand der Voorzienigheid; want ieder er- kende dat hij, die zulk een kloekmoedig vertrouwend woord, in zulk een verschrikkelijk oogenblik tot Oostenrijk's redding uitsprak, onder Gods bijzon dere bescherming moest staan. Het tweede middel waarover Uwe Excellentie kon beschikken en dat sterker is dan goud en zilver, dau de rijkste tuighui zen, dan honderd duizenden van strijders, was de liefde uws volks. Deze krachten maakten 11 tot overwinnaar en schonken u de eer, die alle edele harten toekomt en die ook wij u in dit oogenblik in alle opregtheid brengen «God zij met u." De Ban antwoordde hierop: «Gij ziet in mij, hoogwaarde Bisschop! het werktuig der Goddelijke Voor zienigheid, ik dank u daarvoor, en ik beken volgaarne, dat ik mij zeiven ook als zoodanig beschouw. Zoo veel mij mogelijk was, deed ik voor mijne landslieden. Veel mogt hun niet toegestaan worden, wijl al te groote ijver voor nationaliteit dit ver bood, en het algemeen welzijn daardoor zou lijden. Immers, waar drie men- schen te zamen leven moet elk van zijne vrijheid zooveel afstaan als voor de vrijheid der anderen geëischt wordt. Ons aller doel, ons aanhoudend stre ven, is bet verlangen naar vrijheid, maar de absolute vrijheid voor elk, is de slavernij voor allen. Het is de pligt van ieder burger, onder de bescher ming van den troon, wakker voor de goede algemeene zaak te strijden, op den post, dien de Voorzienigheid hem aanwees. De uitkomst is niet in onze hand, maar als wij bet goede willen en toch bezwijken, dan gaan wij onder met een goed geweten en met eere. Ik ken slechts twee groote verschillende zaken in het leven het goede en het kwade. Voor het goede zal ik strijden tegen de vijanden der orde; ik zal met al mijne krachten de pogin gen tut verkrachting van heilige regten en pligten bevechten want alleen in de orde ligt de ontwikkeling van het geestelijk en stoffelijk welzijn. Het goede vereer ik, zoowel in tic laagste als in de hoogste standen. Ik heb alle menscben lief, daarin geldt bij mij geen aanzien des persoons. Het kwade zal ik ten vijand zijn, al ware het ook in den persoon mijns broeders; ik zou hem bestrijden, gelijk ik een vreemden verachter der wet zou doen. Moedig voorwaarts! dat is mijne leus. Wat ik wil, dat weet ik wat ik doen moet, dat gevoel ik, en dat zal ik ook weten te volbrengen." HAMBURG. 29 Julij. De Opperbevelhebber van het Sleeswijk-HolsteinseJie leger, von Willisen, heeft dc volgende bekendmaking afgevaardigd Rij het betrekkelijk groot verlies aan Officieren dat het Sleeswijk-IIolsteinsclie leger bij Idstedt heeft geleden, is eene aanvulling van dit gewigtige bestand deel der sterkte eens legers, de grootste behoefte. Derhalve worden Officie ren van alle Duitsche troepen die jong en sterk zijn en een hart voor de zaak hebbenuitgenoodigd zoo spoedig mogelijk naar Rendsburg te komen waar zij zeker kunnen zijn eene met hunne bekwaamheden overeenkomstige aanstelling te zullen vinden, 't zij als vrijwilligers, 't zij definitief. Bovendien beeft liet stadhouderschap eene proclamatie uitgevaardigd, waarin onder anderen gezegd wordt: dat bet leger teruggedrongen, maar niet overwonnen is, dat de stelling verloren, maar weder in te nemen is. De geleden verliezen waren herstelbaar. Het leger was met onbezweken moed vervuld en stond strijdvaardig in eene vaste stelling. Bij cendragtig en standvastigheid handelen, was niets verloren. Het vaderland verwacht dat ieder zijn pligt zal doen. Bijzondere berigten nit Altona melden, dat de nederlaag, die het Slees- wijk-Holsteinscbe leger geleden heelt, zeer groot en de verslagenheid daarover daar ter stede algemeen is; de medcdeelingen over het gevecht van den 24<ten en 25steD in de Börsenhallewaren beneden de waarheid en met het doel geschreven, om liet groote verlies door alle mogelijke redeneringen te ver kleinen. Onbevooroordeelden meenen dat de zaak van de Sleeswijk-Holstei- ners, ondanks de grootspraak der Duitsche bladen, zoo goed als verloren is. De algemeene geestdrift voor Sleeswijk-flolstein blijft in Duitschland zeer levendig. Zoo hebben dc twee beroemde lleidelbergscbe Hoogleerarcn Ger- vinus en Mittermayer voor aanzienlijke sommen geteekend. Men verspreidde dat de nederlaag van het leger aan verraad moest worden toegeschreven. DENEMARKEK. KOPENHAGEN, 27 Julij. Voorloopige berigten bier ontvangen over bet gevecht met de Sleeswijk- Holsteiners, melden, dat de zegepraal volkomen was geweest, maar veel slagtoffers had gekost. Er waren omtrent 1000 gevangenen gemaakt en 5 stukken veroverd. Er was eene tweede Russische vloot in de Decnsche wate ren aangekomen. De berigten uit Indië omtrent de ontginning der steenkolenlagen te Penga- ronbinnen Bandjermassin (Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo) zijn bij voortduring zeer gunstig; er zijn wederom nieuwe lagen ontdekt, die eene vette kool bevatten. De voorraad was reeds aanzienlijk, en men beeft, onder anderen, wederom te Bandjermassin bet koninklijke Spaansche stoomschip, dat de maandelijksche brievenmaal overvoert, van steenkolen voorzien, waar- BURGEMEESTEK en WETHOUDERS der Stad I.EYDEN, Gehad hebbende de onderstaande verzoeken tot bekoming der vereischle ver gunning, als: 1". Van Johannes Lambertcs Niedwenhdtzen wonende alhier, lot het uitoefenen van het bedrijf van Varkenslager in het Huis aan dc Haven binnen deze Stad, Wijk VIII. N°. 128, en 2". Van JoiiANNES Hendrik Christiaan Piesman. wonende alhier, mede strekkende tot bet uitoefenen van bet bedrijf van Varkenslagter, in bet Huis op de bock der Wintersteegbinnen deze Stad, Wijk VII. N®. Gelet op Zr. Ms. besluit van den 31stcn Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijkcn en Trafijken; Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbijgelegene en belendende Pan den ten opzigte der Information de Commodo et Incommododoor Burge meester en Wethouders zal worden gevaceerd op liet Itaadhnis dezer Stad op Maandag den 5den Augustus aanstaande, des middags ten twaalf ure; zul lende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeldc verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan zij ge houden zullen worden, zich tegen de inwilliging van dezelve niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DU RIEU, Ley den29 Julij 1850, Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTT KAM MER. toe de plaats en rivier aldaar eene zeer goede gelegenheid geven. Volgens authentieke medcdeelingen is het nit aanteekeningenbij de Gou- vernements-fabriek Phoenix, te Soerabaija gehouden, gebleken, dat, gedu rende 45 stookdagen, het verbruik der Borrieoscbe tot de Engelsche steenkolen stond als van 102 tot 146, zoodat men zich meer uitsluitend tot bet gebruik der Borneosche zoude bepalen. Voor de smederijen voor bet stoomwezen en ook voor bet suikerfabrikaat op Java zijn de Borneosche steenkolen van veel gewigt. Uit Nederland zal spoedig verzonden worden een aantal ijzeren laadschouwen voor het vervoer dezer kolen; zij worden vervaardigd in het etablissement der Nederlandsche stoombootmaatschappij te Fijenoord en in de fabriek van de Heeren Dudok van Heel en van Vlissingen te Amsterdam. (IV. R. C.) De Brusselsche Indépendance zegt, dat de Generaal Clerens, Gou verneur van Amboina, niet overleden is; maar dat bij zeer ernstig ziel; zou geweest zijn. STARS BERIGTEST.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3