»Ik eindig, Hoog YYel-Gcborcn Heeren! met U mijnen opregtcn dank te leggen voor de menigvuldige blijken van welwillendheid en vertrouwen, waar mede gij mij steeds en ook nog heden hebt vereerd, en voorls met verschoo ning te vragen voor de nu reeds uitgesprokcne woorden van afscheidhet was, naar mijn inzien, te vreezen, dat mij later daartoe eene gelegenheid, gelijk deze, zon ontvallen." Het alhier in het Fransch uitkomend dagblad Publicisteheeft met den lstcD dezer opgehouden te verschijnen. UTRECHT, 30 Jti 1 ij Bij de ongelukkige waarheid, dat Nederlandsche kunstenaars zoo zelden in hun geboorteland naar waarde geschat worden, is het ons een genoegen althans de bewijzen aan te treilen, dat men ze in den vreemde waardeert. Ter gelegenheid van 't huwelijk van den Kroonprins van Zweden met Prin ses Louise, dochter van Prins Frederik der Nederlanden, vervaardigde onze stadgenoot, de Heer J. van Boom, sinds geruimen tijd Ie Stokholm gevestigd, een Hallelujadat door 1G0 mannenstemmen, met begeleiding van orgel-en koperinstrumenten, na de huwelijksplegtigheid in de groote kerk werd uitge voerd. De Componist ontving daarvoor van Prins Frederik, uien hij het werk had opgedragen, eerie groote gouden medaille, met het portret van den Prins, en aan de andere zijde het opschrift: aan den Heer J. van Boom, als blijk van erkentelijkheid 1850, terwijl de Prinses hem een in brillonten bezette doekspeld ten geschenke gak Later gaf Z. M. de Koning van Zweden ook zijne blijken van erkentelijk heid, door hem tot Ridder van de Wasa-orde te benoemen, welke drie eerbe- wijzirigen door het ofiiciele dagblad van Stokholm zijn bekend gemaakt. De opdragt van eene groote Concert-Symplionie voor Piano en Orchest van denzelfden Toondichter is door onzen Koning aangenomen. Dit werk ligt thans in Duilschland ter perse; ieder muziekliefhebber zal zeker verlangend zijn met hetzelve bekend te worden. ProvLtr. Cour.) GRONINGEN, 29 Julij. Onlangs las men in de Nieuwspapieren, dat het Nederlandsche Schooner Kofschip Charlotta Kapt. T. M. Mulder, in de Oostzee gezonken eri een ge deelte der equipage, door een Russisch schip opgenomen, naar Wijburg was gebragtterwijl alvorens buitengewone omstandigheden daar aan boord zou den hebben plaats gehad. Een der geredden, inet name Albert B. Mulder, oud 19 jaren, van Pekel-A, die als Kok aan boord was, heeft eenige bijzon- beden opgegeven van de verschrikkelijke tooneelen welke op genoemden bo dem zijn voorgevallen. Wij zijn in de gelegenheid gesteld, uit zijn verhaal het navolgende te kunnen mededeelen. In het begin van Maart 1849 is bet schip Charlotta, gevoerd door Kapt. Timoteus Meinderls Mulder, van Pekel-A, van Amsterdam vertrokken naar Nantes. Van daar heeft het verscheidene reizen naar verschillende plaatsen gedaan, en is eindelijk in de maand Maart dezes jaars van Bergen in Noor wegen vertrokken, met bestemming naar St. Petersburg. Ofschoon vroeger aan den Kapitein niets bijzonders te bespeuren was, had bet volk opgemerkt, dat op deze reis Kapt. T. M. Mulder reeds eenige dagen stil en afgetrokken was geweest en met plannen zwanger ging. Op zekeren morgen datum onbekendlag de vcrhaler dezer in de kooi met een der matrozen (die te Antwerpen aan boord was gekomen en wiens naam hem onbekend is) toen iemand van het dek riep, dat de Stuurman, genaamd Johan Koop, overboord lag. Beide begaven zich dadelijk naar het dek, vonden den Kapitein aan het roer staan en bet schip op den wind liggen zij waren behulpzaam om bet te doen wenden, ten einde te trachten om den Stuurman die nog niet gezonken was, te redden de Kapitein stond inmiddels alsof hij verwezen was. Alle pogingen, om den Stuurman te redden, waren echter vergeefs; hij zonk en men was genoodzaakt weder koers te zetten. Kort daarna ging het volk naar beneden, om te ontbijten, waarbij de Kapitein tegenwoordig was; bij sprak toen weinig, zeggende slechts enkele malen: »Onze beste man is weg." Na het ontbijt ging de verhaler ruet den Matroos It. B. Mulder naar het voorschip, om den fokkeschoot aan te halen; zij hoorden daaraan bezig zijnde, een angstgeschreiomziende, zagen zij den bovenbedoelden te Ant- werprn aan boord gekomen Matroos met de handen op het hoofd op het dek nederstorten en den Kapitein achter hem staan. Zij ontwaarden, toen zij naderbij kwamen, om den Matroos te helpen dat deze bloedend neder lag, en dat de Kapitein een mes in de handen had waarmede hij ook hen be dreigde. R. B. Mulder vïugtte toen in den voortop en de verhaler in den achtertop, alwaar hij spoedig gevolgd werd door den Scheepsjongen P. D. Muller, die, naar hij meent, uit de kajuit was komen aanloopen, terwijl naderhand ook B. B. Mulder uit den voortop langs het stag bij hem kwam. De Kapitein trachtte hen in het want te volgen, doch werd daarin verhin derd, ook doordien de vlugtelingcn blokken uit het tuig sneden en daarmede naar hem wierpen. Daarop noodigde hij hen uit om naar beneden te komen, en dreigde, op hunne weigering, het schip met man en muis te zullen la ten zinken waartoe hij zich reeds met eene bijl wapende. Toen hadden zij geantwoord, dat zij naar beneden zouden komen, indien de Kapitein zijn mes over boord wierp, waaraan deze slechts schoorvoetend voldeed, tevens den Matroosdien hij vermoord hadin zee werpendeen de bloedige sporen op het dek wegwasschende. Daarna ging hij in het vooronder, en nu kwamen de genoemde matrozen naar beneden, vermoedende dat de Kapitein bezig was om de ballastpoort open te hakken, ten einde het schip te doen zinken. Zij verzochten den Kapitein, toen hij weder boven kwam, om de bijl, welke hij hun ook overhandigde, en toen kapten zij dc touwen, waarmede de sloep op het dek was vastgemaakt, en hragten deze in zee. Zij begaven zich daarin, den Kapitein toeroepende, bij hen te komen. Kapt. Mulder voldeed daaraan echter niet, en vermits zij zagen, dat het schip begon te zinken, verwijder den zij zich, ten einde niet te worden medegesleept. Zij zagen kort daarop het schip wegzinken met den Kapitein, die zich in de kajuit had begeven. Zij werden vervolgens opgenomen door een Russisch schip, dat zeer digt bij hen was, zoodat men van daar het gaan van den Kapitein naar de kajuit zelfs bad kunnen zien. Met dat Russisch schip zijn zij voorts naar Wijburg gebragt van waar de verhaler naar Kiel met een ander schip en vervolgens naar Amsterdam vertrokken is; terwijl R. B. Mulder en P. D. Mulder naar Stettin zijn op reis gegaan. [Prov. Gron. Cour.) BUITESLANDSCHE BERIGTEJN'. ENGELAN», LONDEN, 30 Julij. Er schijnt eene reactie te bestaan ten opzigle der Tentoonstelling in 1851. De fabriekanten beginnen beducht te worden voor de mededinging van bui tenslands; zoo zelfs dat onderscheiden voorname personendie voor aanzienlijke sommen hadden ingeschreven, thans wel bet dubbele zouden geven, indien de Tentoonstelling niet plaats had. Heden werd in het Lagerhuis de Baron L. de Rothschild toegelaten om den eed af te leggen. Hij deed dit met weglating der woorden: »Op het geloof van een Christen." Daarop heeft de Heer Thesiger voorgesteld dat vermits de Heer Rothschild den eed niet had afgelegd gelijk bij de wet was voorgeschrevende vergadering eene nieuwe verkiezing zoude bevelen. De Heer P. Wood stelde daarentegen als amendement voor, dat de vergadering de vacature als vervuld zou verklaren. Daarop volgde een zeer uitvoerige discussie, welke nog voortduurde. Daar Lord John Hussel en ook de Procu reur-Generaal tegen hel weglaten der bedoelde woorden zijn, zal vermoedelijk eene nieuwe verkiezing worden bevolen. Op de kostbare Schilderijen-Veiling van Lord Ashburharn is onder an deren het portret van Don Levio Odescalchi, door van Dijk, met 472 be taald het portret van een ruiter, door Rembrandt, met 420 de ver maarde schilderij van de Natuur ontsluijerd door de Gratiën, door Rubbens, met 1,000 een grijsaard op den doedelzak spelende, door Teniers, met 300 een mathematicus met een passer in de hand, door Rembrandt, met 2,500 De stoomboot Phoenix is den 27stcn Maart op de kust van Australië, met man en muis vergaan. Als een bewijs hoe voordeelig de vaart op Californië, tot het overbren gen van goederen en passagiers, is, moge dienen dat de compagnieschap Howland en Aspinwallte New-York welke ruim een jaar geleden hare ope- ratiën met een kapitaal van 000,000 doll, begon, tot nu toe vier stoomsche pen ten bedrage van 700,000 beeft aangekocht en thans de uitdeeling van haar eerste dividend, groot 50 pCt,, heeft aangekondigd. I3ELGSÏ5. Ll. Zondagavond bragten twee mannen te Bergen (Mons), een groote mand bij den Heer Place, Commissionair bij de Bank van Leening, voorgevende dat een Koopman morgen de daarin gesloten voorwerpen wilde beleenen. Eenige tijd daarna meent zijne vrouw ademhaling te hooren. De policie wordt gehaald de mand geopend en ziet, het beleeningspand was zekere Theresia Dubois oud 45 jaren, die vroeger in handen van 'tgeregt was geweest, voorzien van een looper oin sloten open te maken. Zij werd uit de mand getild en in plaats van heleend naar de gevangenis geleid. FKAIIiEÏJI. PARIJS, 30 Julij. Dc Wetgevende Vergadering heeft de bcgrooting van uitgaven met 398 tegen 155 stemmen aangenomen. De Paus heeft den Aartsbisschop van Karnerijk benoemd tot Graaf van het H. Roomsche Rijk. Het water in de Seine is thans zoo laagdat de scheepvaart geheel gestremd is. Een eergisteren van Tours naar Orleans rijdende goederentrein stiet tus- schen Meung en Baulle op drie zware balken die dwars over de sporen ge legd waren. De locomotief wierp er twee ter zijde, maar sleepte den derde nog wel 500 ellen voort. Gelukkig is de trein niet uit de sporen gesprongen. De justitie doet ijverig onderzoek. Zekere Mej. Lacroix is te llouga in den ouderdom van 109 jaren over leden. Is IS UI SS EK, BERLIJN, 29 Julij. Al de Staten van de Unie, met uitzondering van Brunswijk, daar de Her tog afwezig is, hebben den vrede tusschen onze Regering en die van Dene marken geratificeerd. Den 27sle" dezer is de schoone Protestantsche kerk te Wiesbaden eene prooi der vlammen geworden. Kerfcmeestcren der R. K. Gemeente hebben het vrije gebruik van hunne kerk aan de Evangelische gemeente aangeboden, tot dat de afgebrande kerk weder zal opgebouwd zijn.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2