vele ingezetenen niet beroofd blijven van bet genot der uitoefening van de burgerschapsregten. De lleeren van Beeck Vollenlioven en van Nispen verklaren nu dat na de gegevéne stellige toezegging door den Minister, zij voor bet ontwerp zullen stemmen; terwijl de lieer van Nispen er bijvoegt, dat hij hoopt, dat bij die gelegenheid nog andere wijzigingen in het ontwerp zullen worden gehragt. De beraadslagingen worden gesloten. Bij hoofdelijke stemming wordt het ontwerp aangenomen met 17 tegen 11 stemmen. Tegen de Heeren: van Aylva van Pallandt, Martens van Sevenhoven, Ligh- tenvelt, Gevers v. Endegeest, Taets v. Amerongen, v. Sasse v. YsseltTonc- kens, v. Heeckeren v. Wassenaer, Oorver Hooft, Hoffman en Lidth de Jeude. De Commissie is gereed met haar verslag over het ontwerp van wet tot regeling van het regt van enquête. De beraadslagingen worden bepaald op Vrijdag 2 Augustas aanst. en de Vergadering opgeheven. De ontwerpen nopens de Scheepvaartregten zijn in de afdeelingen der Ka mer onderzocht en de gemaakte bedenkingen aan de Regering medegedeeld. Men ziet hare antwoorden te gemoet. HARDERWIJK, 24 Julij. Op den 31sten dezer zal vari hier vertrekken een detachement suppletie troepen, sterk 100 onderofficieren en manschappen, Commandant lste Luit. der Inf. C. B. Henricivan verlof terugkeerendeonder geleide van de 2de Luitenants A. M. van der HuchtW. C. A. van der Hucht, W. D. Bode, B. 11. Rhode, en W. J. van der Vlist, den Adspirant-Betaalmeester J. Revius cn den Officier van Gezondheid 3de kl. W. C. van Lookhorst, om op den 1 sten Augustus aanst. op stroom voor Rotterdam over te gaan aan boord van het schip Gerardus Jacobus, bestemd voor Oost-Indië. GRONINGEN, 25 Jnlij. Gisteren morgen barstte hier een onweder los, dat zich al spoedig in eene geweldige regenbui ontlastte, en op verschillende plaatsen te platten lande be langrijke schade aangerigtvooral te Visvliet. Er vielen bagelsteenen ter groote van geweerkogels of groote knikkers; zelfs hadden vele hagels wel de dikte van groote pijpenkoppen en duiveneijerenen waren hard en blinkend, als ijs. Deze bui teisterde bet veld- en tuingewas deerlijk vooral het dorsch-rijpe koolzaad, dal gerekend wordt voor bet of zells wel voor de helft, te zijn verloren gegaan, waardoor er zijn, die 500 a 1000 gulden schade hebben bekomen. Ook te Delfzijl is door zwaren hagelslag, veel schade toegebragtzoo aan de te veldstaande gewassen, als aan het reeds gezigte koolzaad; terwijl mede door het onweder in eene weide twee schapen zijn getroffen. Te Zuid laren was het onweder vergezeld van barden wind, regen en hagel. De wind w as zoo sterkdat verscheiden boomen er door ontworteld zijn. Ook moet het daar geweldig gehageld hebbenen hier en Zuidlarenderveen heeft de hagel nog al boekweit en aardappelen vernield. B UtTEff LA M)S€ EE BK li .3 GTEfl ENfCJESjAWI®. LONDEN, 24 Julij. Het Lagerhuis zal eerlang weder de vereischte middelen in overweging ne men om den slavenhandel op de Afrikaansche kust op de beste wijze tegen te gaan. Vele slavenhaalders weten de waakzaamheid der kruisers te ontkomen, en trekken daarvan veel geldelijk voordeel, omdat een slaaf voor 20 ge kocht, op Cuba 100 geldt; dit is dan ook de reden, dat de slaven aan boord thans goed behandeld worden. Indien nu het kruisers-eskader werd teruggeroepenzoo zou de slavenhandel niet eene ongekende bedrijvigheid worden hervatde kans voor bet ongeschonden overbrengen van den op Afrika gekochten Negerslaaf zou aanzienlijk afnemen, en op Cuba, in Brazilië, of elders, waar de slavenstand nog wordt geduld, niet meer dan 30 waar dig zijn; deze uitkomst zou van een noodlotligen invloed zijn op de behande ling dezer ongelukkigen bij den overtogt. In eene Vergadering van Geestelijken der gevestigde kerk is besloten aan H. M. te verzoeken, dat alle vraagstukken, de leerstellingen der kerk betref fende, voortaan door de geestelijke overheid mogtcn beslist worden. In onderscheiden Graafschappen van Ierland heerscht thans weder de aardappelenziekte, en is vooral na hevige onweders, die door langdurige stort regens gevolgd werden, aanmerkelijk toegenomen. De zoon van wijlen Sir Robert Peel, ook Piobert Peel geheeten is door de kiezers van Tamworth in plaats van zijnen vader tot lid van bet Lager huis verkozen. De inwoners van Rollington in Lancashire zullen ter nagedachtenis van Sir Robert Peel een reusachtige kolom op een' heuvel oprigten. Hel 300-jarig bestaan der Hollandsche Protestantsche gemeente alhier is heden door eene plegtige Godsdienstoefening herdacht. De Predikant Dr. Gehle hield daarbij eene uitmuntende leerrede over Ps. 77, vs. 1213, ERAKIiRMK. PARIJS, 25 Julij. De President der Republiek beeft last gegeven tot oprigting van gedenktee- kenen in de kerk St. Leu Taverny, ter gedachtenis van zijnen grootvader Karei Bonaparte, zijnen vader Lodcwijk en zijnen broeder Napoleon Lodewijk, die in 1831 in Italië overleden is. Te gelijkertijd zullen voor rekening van den President belangrijke herstellingen aan die kerk gedaan worden. De ge zamenlijke kosten zijn op 93,000 francs geraamd. In de zitting der Wetgevende Vergadering van heden zijn de 3 ontbre kende leden voor de permanente Commissie benoemd, cn is men toen over gegaan tot de verdere beraadslaging van de begrooting cn wel over hoofd stuk 10 van bel Ministerie van Landbouw en Koophandel, over de scholen voor kunsten en ambachten. Na eene korte beraadslaging, waarin verschil lende sprekers er op aandrongen om die scholen te behouden, werd het voor stel der Commissie tot intrekking van de hiervoor bepaalde som van 84,000 fr. met 381 tegen 210 stemmen verworpen. De Heeren de Goulard c. s. hebben bet voorstel gedaan om het tracte- ment der vertegenwoordigers tijdens den duur der prorogatie met de helft te verminderen. Deze bepaling zou echter niet van toepassing zijn op de leden der permanente Commissie. De Heeren ArnaudDetours cn Th. Bac hebben een voorstelling gediend strekkende om de gewijzigde kieswet van 31 Mei 1850 weder in te trekken en die van 27 Maart 1849 op nieuw van kracht te verklaren. Gisteren zijn 11 personen, leden van een geheim genootschap: de Ne mesis gevangen genomen. Bij regterlijk onderzoek is geblekendat elk van hen in het bezit was van zeer belangrijke ontwerpen van constitutie. De raad van Ministers is heden morgen bijeengekomen en heeft eenstemmig besloten, te dien opzigte strenge maatregelen te nemen. ITALIË, ROME, 16 Julij. De Romeinsche dagbladen melden, dat de Pauselijke regering verbeurdver klaard heeft al de goederen van de gewezen Driemannen Mazzini, Armellini en Accursi. Tijdiogen uit Parijs beriglcndat de Minister van Bailenlandsche Zaken, de Heer de la Hitte, den Franschen Gezant alhier, den fleer de Rayneval eene nota heeft toegezonden, waarin hij op de stelligste wijze tegen alle plannen van verbeurdverklaring protesteert. Die brief moet door den Heer de Rayneval bij het Pauselijk bewind zijn ingediend. SAKSEI. DRESDEN, 22 Julij. Heden is de Landdag door den Koning met de volgende rede geopend: «Mijne Heeren de Stenden! Ik heb u weder rondom mij verzameld, en zie met. vreugde dat gij in aanzienlijken getale zijt opgekomen om inij uwe krachtige medewerking en uwen beproefden raad te verlecnen bij de maatre gelen die tot redding des vaderlands, tot eindelijke regeling van onze open bare aangelegenheden dringend noodzakelijk zijn. Gij hebt de gevaren, die het vaderland bedreigden, met juistheid ingezien, en zijt gekomen om te helpen toen ik u riep. Daarvoor betuig ik u mijnen dank. «Gij zijt bet met mij eens daarvan boude ik mij overtuigd, dat het thans bovenal noodzakelijk is de voornaamste grondslagen der behoudende staatsinrigting weder vast te stellen, en daarbij met bereidwillige opoffe ring van persoonlijke inzigten en wenschen aan hetgeen het algemeene welzijn vereischt terug te keeren tot die staatsregeling, welke gedurende achttien jaren het geluk van Saksen bevorderd heeft, zonder daarom zoodanige wijzi gingen te verwerpen, welke de ondervinding en de veranderde omstandighe den als noodzakelijk hebben doen kennen. Ik hoop daarom dat gij u gaarne zult vereenigen met de voorstellen, welke u in dien geest door mijne Rege ring zullen gedaan worden. «Daar bet echter wenschelijk is dat gij uwe werkzaamheden spoedig voltooit en wij het gemeenschappelijke doel weldra bereiken, zoo zullen u voor dit maal alleen die wetten voorgelegd worden, waarvan de afdoening thans vol strekt noodzakelijk is. Daartoe behooren, behalve de nieuwe kieswet en de, zoowel in verband daarmede als in bet algemeen, noodzakelijke wijzigingen der staatsregeling, cn de inmiddels volgens art. 88 derzelve uitgevaardigde verordeningen, de wetten omtrent de aflossing der leengelden, de kerkelijke tienden en die betrekkelijk onze finanliele aangelegenheden. «Begint dan, Mijne Heeren, uwe werkzaamheden. Mogen zij tot heil des vaderlands strekken. Dat vaderland heeft, behoefte aan rust en orde, aan bevestiging van zooveel wat in de laatste jaren geschokt werd het verlaDgt naar die onwaardeerbare weldaden, en beschouwt de onlangs door mij geno men maatregelen als een waarborg, dat het die spoedig verkrijgen zal. Leent inij uwen vermogenden bijstand tot hel groote werk en de dankbaarheid des vaderlands en der nakomelingschap zal u niet ontgaan." OOSTENRIJK. VVEENEN, 23 Julij. Bij bet Ministerie is een ontwerp gereed, ter regeling van de aangelegenhe den der Protestansche kerk. Er zou een algemeene Rijks-Kerkeraad worden opgerigt, waarin het Protestansche kerkwezen uit alle Kroonlanden zou ver tegenwoordigd worden. Aan 209 Hongaren heeft de Keizer wederom genade verleend. De zoon van den Prins van Metternich is den 10(!e" op het slot Könings- wart aangekomen, waar de vader zelf spoedig verwacht werd. Reeds sedert geruimen tijd werd er veel gesproken van het wonderdadig bloedzweten van een boerenmeisje van Schleimbachonder den naam van de H. Juliana bekend. Dit meisje is onlangs naar het algemeene hospitaal alhier vervoerd en ter onderzoek aan eene wetenschappelijke commissie toevertrouwd. Men meldt thans, dat deze commissie beeft bevonden dat dit bloedzweten, hetwelk tot dusver geregeld eiken Vrijdag plaats had, sedert den 19<ten juljj beeft opgehouden, en dat voorts het gebeele geval op eene kunstige mislei ding berustte. Wie echter de schuldige in dit bedrog is, zal nader door de reglbank uitgemaakt worden. Overigens lijdt het bewuste meisje aan een he- vigeo kramp in de buik maar heeft anders een gezond gestel.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2