BITEPïLANDSCHE BER fGTEN. behoorlijk niet lak gesloten, aan het Ministerie van Finantiën, worden inge diend ingerigt overeenkomstig de opgave dienaangaande, welke in het Be stek is vervat; voorts moeten geschreven zijn op Gezegeld Papier, en onder teekend door den Gegadigde en Twee Borgen; terwijl de Inschrijving zal kun nen geschieden, voor elke der voormelde soorten van Bnssen afzonderlijk, of voor beide soorten te zamen. Het Bestek ligt ter lezing aan het Ministerie van Finantiën, alsmede bij de Directeuren der Postkantorente Amsterdam en in de Hoofdplaatsen der an dere Provinciën, 's GRAVENIIAGE, 25 Julij. Zijne Majesteit heeft den 20slen dezer een besluit genomen, waarvan de twee artikelen aldus luiden: Art. 1. Met 1 Jannarij 1851 worden de be trekkingen van Voorzitter en lid van den Hoogen Raad van Adel onbezoldigde eere-ambten. Art. 2. Aan Jonkb. Mr. L. de Witte van Citlers, Mr. A. C. van der Goes cn Mr. W. J. Baron d'Ablaing van Giessenburg wordt, met 1 Jannarij 1851, en onder dankbetniging voor de bewezen diensten, verleend een eervol ontslag nit hnnne betrekkingen van Voorzitter cn van leden van den Hoogen Raad van Adelen znlks behoudens hunne aanspraken op pen sioen of wachtgeld. Eerste Eiamer der Staten-Generaal. Zitting van Donderdag 25 Julij. Nadat er in deze zitting eene vrij langdurige discussie had plaats gehad over eene verandering welke in de opvolging der artt. in het ontwerp van wet, tot uitvoering van art. 7 der Grondwet, gekomen was, zijn de beraad slagingen geopend over de wetten tot regeling van de kosten van het Regent schap, en de buitengewone toelagen voor de werklieden aan 's Rijks werl te Rotterdam, die met algemeene stemmen zijn aangenomen. GOUDA 22 Julij. De verdienstelijke Hoofd-Onderwijzcr Terwen, onlangs door den Raad dezer stad benoemd tot Lector in de Wis- en Natuurkunde aan het op te rigten Gymnasium, heeft zich bezwaard gezien de hem opgedragen betrekking te aanvaarden en voor de eer der hem te beurt gevallen benoeming bedankt. De aanleiding hiertoe verneemt men, dat moet gezocht worden in de bepaling, dat de Lector en de overige Docenten bij afwijking van betgeen met andere, door den Raad benoemde ambtenaren plaats heeft, na drie maanden van te voren te zijn verwittigd, ten allen tijde kunnen worden ontslagen, waardoor de betrekking weinig stabiliteit aanbiedt. Ter vervanging van den Heer Terwen is de Raad heden overgegaan tot het doen eener nieuwe benoeming. De stemming slakende tnsschen den Heer Hoorweg, Onderwijzer in de Wis- en Zeevaartkunde te Krimpen, en den Heer van Deinse, Ph. Doet., heeft het lot tusschen hen beiden beslist en heeft laatstgenoemde aangewezen, om in de Wis- cn Natuurkunde aan het Gym nasium onderwijs te geven. (IV. li. C.) AMSTERDAM, 23 Julij. In cencn door ons medegedeelden particulieren brief uit Batavia, was ge sproken van den Heer Coster te Amboina, als van een jong mcnsch en amb tenaar der derde klasse, [door ons in onze vorige overgenomen]. Wij ver melden thans, ingevolge ons gegeven inlichtingen door de geachte familie van geraelden ambtenaar, dat de Heer Mr. M. P. A. Coster, is Ambtenaar van de eerste klasse, van mannelijken leeftijd en reeds sints bijna vijfjaren verschillende regterlijke betrekkingen in onze O. I. bezittingen bekleed heb bende, laatstelijk Officier van Justitie te Makasser en thans in dezelfde hoe danigheid te Amboina geplaatst. Hbl UTRECHT, 23 Julij. Den 24sten Julij 1850 viert men te Londen het derde jnbilaenm der ondste Hollandsch Gereformeerde gemeente, onder Joh. a Lasco, Maarten Microw en Joh. van Ulenhove, in Julij 1550 geoctroijeerdmaar reeds vroeger opgerigt. Prof. Visscher is deze hoogst gewigtige gebeurtenis gisteren avond, in zijnen cur sus voor Hoofdonderwijzers, indachtig geweest, en gaf zijne toehoorders, bij vele wenken tot verdraagzaamheid weder een zeer onderhoudend en krachtig overzigt van de weldaden door de Hervorming Je weeg gebragt. Hij meende, dat de zonderlinge en zoo bijzonder boeijende geschiedenis der Londener ge meente, bij deze gelegenheid, wel eens op den kansel had mogen behandeld worden, en besloot met eene fraaije lofspraak op de Gravin Anna van Oost- friesland, die de eindelijk uit Londen verdrevene Gereformeerden tot betere tijden geherbergd en in liefde had opgenomen, bewerende, dat men elkander moest beminnen om de dingen, waarin men overeenkwam, en vooral niet ha ten, om de dingen waarin men verschilde. Zoowel om den indruk van geheel dit tafereel, als om de velerlei bijzonderheden, betreffende de R. Katholieken, Lutheranen cn Calvinisten van 1550, meende men, dat deze improvisatie door den druk moest worden uitgegevendoch de Hoogleeraar beloofde over dit onderwerp nog meer en nog beter in zijne Geschiedenis van het Vaderland te zullen gewagen. (Ütr. Cour.) GRONINGEN, 21 Julij. De kleine oostelijke grensforten dezer provincie zullen even als Koevorden, zoo het schijnt, afgebroken worden daar ook deze van hoegenaamd geen nut meer zijnen veel onkosten vereischen tot onderhoud. Men spreekt ook van de ontmanteling van Groningen zelve, betgeen velen bier gaarne zouden zien. Donderdag middag ontstond er op de Zevenhuizen, gemeente Leek, een hevig onweder van donder en bliksemwaardoor een uithangbordje eener tapperij en een daarbij staande boom geheel verbrijzeld werdenzonder echter meer schade veroorzaakt te hebben. In de verte hoorde men een ontzettend geraas in de lucht, waarop eene hagelbui volgde, die, van de scheiding aan Drenthe, bij de zoogenaamde Brandperken, ter breedte van pl. m. 10 minuten, eene zuidwestelijke rigting nam, ter lengte van bijna een half uur al de boekweit, rogge, gerst, haver, boonen, aardappelen, enz., totaal ver nielende, de glazen der woningen geheel of gedeeltelijk verbrijzelende en eene schade van honderden guldens veroorzakende. De hagel of liever de stokken ijs, van allerlei gedaante, waren den volgenden dag nog in menigte aanwe zig. Deze ramp is te meer betreurenswaardigdaar de meeste ingezetenen die dit noodlot trof, behoeftig zijn en de hulp van medelijdende menschcn bijzonder noodig hebben. In het belang dezer diep ongelukkigen heeft zich reeds eene Commissie ge vormd bestaande uit de Heeren: P. Cremer, Predikant te Zevenhuizen, A. G. Metzlar, Rijksontvanger en A. Bentum, Drogist te Leek, die zich aan bieden giften te ontvangen ter leniging van deze ramp cn die daarna, in verbinding met eene Commissie van onderzoek rekening en verantwoording zullen geven. ENGELAND. LONDEN, 23 Julij. Gisteren heeft de eerste II. Communie van den Graaf van Parijs plaats ge- bad, bij welke gelegenheid vele voorname Franschcn waren overgekomen. Er is dezer dagen bij Tytherington in Glocestershire eene zilvermijn ontdekt. Daar te Singapore onderscheidene klagten over zeerooverijen ontvangen waren, is het stoomschip Nemesis van daar uitgezonden, ter bescherming van de koopvaardijvloot in de Indische Zeeën. Te Serawak, op Borneo's westkust, is bij de autoriteiten eene verkla ring van omstreeks een vijftigtal zeeroovershoofden van Sarebas ontvangenbij welke deze plegtig beloven, zich voortaan van alle zeeschuimerij te zullen ont houden en zelfs berigt te gevenvan al wat te hunner kennis mogt komen van plannen van andere zeerooversvoorts beloven de onderteekenaren van het stuk eerlang naar Serawak te zullen overkomen, om bewijzen cn waar borgen hunner goede trouw te geven. FRANHRIJS. PARIJS, 23 Julij. De President der Republiek heeft de bedienden en beambten, die bij eenige maanden geleden, uithoofde zijner geldverlegenheid moest ontslaan, thans weder, ten gevolge der verhooging van zijn tractement, in hunne functiën hersteld. De President der Republiek heeft 1200 fr. naar Londen gezondenten behoeve van de in nooddruft verkeerende Franschen in Engeland. De President der Republiek heeft onlangs van den Paus eene schilderij van Sebastiaan del Piombo, welke de opwekking van Lazarus voorstelt, ten geschenke ontvangen, en zou voornemens zijn dat meesterstuk in bet Nationaal Museum te doen plaatsen. De Wetgevende Vergadering heeft van de 25 leden, die de permanente commissie moeten uitmaken gedurende de schorsing der Vergadering, reeds 22 benoemd doch die allen behooren tot de partij die niet gunstiV voor den President der Republiek gestemd zijn, hetgeen men als een bewijs aanmerkt, dat de Vergadering in het algemeen zich meer en meer van den President verwijdert. Van die leden op wier verkiezing de Regering hoogen prijs stelde, als haar zeer toegedaan, heeft niemand de vereischte meerderheid kunnen bekomen. De Commissie belast met het onderzoek der bcgrooting, had geadviseerd om aan de Lyceën 150,000 cn aan de gemeentelijke Collegiën 100,000 fr. minder toe te staan. De Vergadering heeft echter dat voorstel afgewezen. Het bestaan van een aantal dier inrigtingen hing af van het al of niet toestaan dier sommen. Het bedrag der gelden door Frankrijk van Belgie geëischt, wegens uit gaven in 1831, 1832 cn 1833 gedaan tot verdediging tegen Nederland, is 15,294,530 fr. Parijs telt thans 44 dagbladen, die dagelijks in het licht verschijnen. Hel aantal afdrukken dier gezamenlijke bladen bedraagt ongeveer 200,000. De vier voornaamste dagbladen, le Journal des Dé hatsla Pressele Con- stitutionnel en le Siècle leveren te zamen 120,000 afdrukken, en de overige 40 dagbladen initdien 80,000 exemplaren. Gisteren is hier, ten gevolge der overtreding der nieuwe wet op de mishandeling der dierenvoor het eerst een voerman gevangen genomen die zijne beide paarden, welke een' zwaar geladen wagen moesten voorttrekken, door slaan cn schoppen mishandelde. SPA51JE. Bij eene den 15<len dezer uitgevaardigde verordening is aan de Gouverneurs der provinciën last gegeven om vervolgingen in te stellen tegen alle in druk uitgegeven geschriften die 1°. de strekking hebben om de bestaande maat schappelijke inrigtingen en regeringsvorm in Spanje omver te werpen 2". die zich beschouwingen veroorloven omtrent de persoon der Koningin, des Konings of van andere leden der Koninklijke familie; 3°. die de handelingen van

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2