LEYDSCHE COURA N°. 1% De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. VRIJDAG19 JULTJ. r X; - De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers werden tegen 10 Centen afgegeven. BINK EN LA NDSCIIE BERIG TEN. l.EYDEN 18 Julij. De Staats-Courant bevat den volgenden Staat van de opbrengst der middelen in de G maanden van 1830, tegenover de 6 maanden van 1849. Meerder in 1850 Minder in 1850 1850. 1849. dan in 1849. dan in 1849. Directe belastingen 8,470,750.43 8,399,442.49; 71,307.98] In- en uitgaande regtenscheepvaartsregtcnvuur-, ton- en bakengeld. 2,328,543.16 2,356.369.21; 27,826.05] Accijnsen 9,506,902 54 9.237,081.00 269,821.54 Registratie-, zegel-, successie regten, enz 4,285.690.21 4,367,876.98 82,186.77 80,139.02] 72,094.97; 8,044.05 653,793.74; 667,857.82; 14,064.08 133,607.27; 135.640.00 2,032.72] Totaal ƒ25,459,426.43; ƒ25,236,362.49 ƒ349,173.57] ƒ126,109.63 Als eenc bijzonderheid bunnen wij vermelden, dat bier ter stede eene Yucca pendula. [lort. bloeit. De vrij groote kroon van deze statige plant beeft in den lijd van ongeveer drie weken, nu reeds eencn bloemstengel van 1.20 Ned. el gescholen te rekenen van den eersten zijtak tot aan den top der hloempluiui. Ofschoon de bloemen zelse weinig verschillen van die der overige Yucea- soorten en zij niet uitmunten boven menige andere schoonbloeijende plant, zoo ineenen wij echter den liefbebbeis van schoone en zeldzaam bloeijende gewassen geene ondienst te doen met hunne aandacht hierop te vestigen te meer omdat de geheeie plant eene der schoonste voorwerpen van die soort kan genoemd worden. Wij vertrouwen dat de lieer C. Arentz, Bloemist aan den Maredijk alhier, aan ieder volgaarne de gelegenheid zal geven om deze plant te beschouwen, die even als verscheidene andere fraaije gewassen van die kweekcrij de moeite wel beloonen zal. Ingez Wij plaatsen gaarne liet volgende stuk ter meerdere hekend making cener uitvinding, die voor de Orgelmuziek van groot belang schijnt te wezen. De inzender dezes, een vriend van het Orgel en de Orgelbouvvkundcacht het wel de moeite waardig de aandacht zijner landgenooten en kunstminna ren te vestigen op de onlangs gedane uitvinding, betreffende het Orgelwerk door de lleeren C. F. Wecnig Jr. en G. van Leeuwen, Orgelfabrikanten alhier, waarvan de bekendmaking door hen in een vorig nommer dezer Courant is gedaan. (let hoofddoel hunner uitvinding bestaat in eene ineer verhevene en naar hunnen aard meer gepaste krachts-ontw ikkeling der gelui den, welke door deze bewerking tot verbazends toe kan worden opgevoerd. Immers de uitbreiding en vermeerdering van het geluid, zonder daarom meer deren onkosten bij het vervaardigen van Orgelwerken te veroorzaken, kan niet anders dan door elk die een goed Orgel naar vereischte weten te schat ten als rene hoogst wenschelijke zaak aangeprezen wor lendewijl de on dervinding inzender heeft doen ervaren dat men zelfs van zeer groote orgels veelal niet dat geluid verkrijgt, dat en de uitwendigen houw en de timen- stelling der registers beloven. De inzender voegt hierbij den wensch, dat de uitvinders dit geheim niet aan andere natiën zullen verkoopenmaar dat men in het vaderland hun ruimschoots gelegenheid zal geven deze uit vinding hij velen Orgelwerken Ie doen bewerkstelligen. [Ingez.) Uit Madrid wordt gemeld, dat de warmte daar bijna ondragelijk is. Den 9dCD lerkende de thermometer er 33° Reaumur, dat is 105° Fahrenheit. Bij ons hadden wij gisteren eene warmte tot 85" Fahrenheit. In de voorgaande week had een hocreknecht te Zuidveen gemeente Steen wijk, het ongeluk in zijne zeis te vallen. Zekere L. Tip, Sehnitenvoer- der van Steen wijk op Meppol dit ziende,, ontstelde er zoodanig van, dat luj reeds aan de gevolgen van den schrik is overleden. De knecht heeft zich in de horst gekwetst, en bevindt zich in een zorgwekkenden toestand. De inwijding van het Nieuw Academie gebouw te Groningen is nu be paald op 25 September e. k. Ten dienste van de Hervormden in de Koloniën Frederiks- en Willems oord zullen twee kerkgebouwen en eene Pastorie op 'sRijks kosten gebouwd worden; de helft der daartoe henoodijde gelden is leeds door Z. M. toege staan. Dc toelage van het Kijk is ƒ8100; gelijke som zal uit latere staatsbegroo- ting toegelegd worden. Uit Wildervank in Groningen wordt als eene bijzonderheid gemeld, dat eene weduwe aldaar van ruim 94 jaren het zeldzaam genoegen heeft mo gen smaken hare kleindochter grootmoeder te zien worden. 's GRAVENHAGE, 18 Julij. Het gehoor door Z. M. gisteren verleend is wederom druk bezocht geweest. Er was ook eene Commissie toegelaten der Synode van de Hervormde kerk. STATE1Ï-G ENER A AL. VEREENIGDE ZITTING VAN DE BEIDE KAMERS. Zitting van Woensdag 17 Julij. Ten ruim 3 ure wordt de Vergadering geopendonder het Voorzitterschap van den Graaf van Limburg Stirum. Is ontvangen een schrijven van den Heer Godefroi, die, uithoofde van eene ernstige ongesteldheid, verhinderd wordt de vergadering hij tc wonen. Aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter geeft kennis, dat door de tweede en derde afdcelingen tot Rapporteurs voor het outwerp van wet, regelende het Voogdijschap, gekozen zijn de lleeren van Webleren Rengers en Engelen, en zulks in plaats van den Heer Godefroi, die ongesteld, en van den lieer van Iloëvcll die afwezig is. Is ontvangen rene missive van den lieer Staatsraad-Directeur van bet Ka binet des Konings, van 9 Mei jI.waarbij berigt wordt naar aanleiding van art. 114 der Gwt., dat de Koning bewilligd heeft in het voorstel van wet, ten aanzien van het Regentschap. Aangenomen voor kennisgeving. Dc Commissie van Rapporteurs is gereed met haar algemeen verslag over het ontwerp van wet tot regeling der Voogdijschap. De Voorzitter stelt voor dat verslag te doen drukken en ronddeeleri, en de beraadslagingen te bepalen op Vrijdag morgen ten 11 ure. De lieer van Heemstra merkt op, dat dit ontwerp reeds gedurende geruimen tijd in behandeling hij de vergadering geweest is; dal reeds sedert lang de antwoorden der Regering daarover zijn ingekomen, en dal allen geacht kun nen worden op dc hoogte van de zaak te zijn. De werkzaamheden van de Tweede Kamer kunnen als geëindigd beschouwd worden; reeds hebben vele leden der Tweede Kamer de residentie verlaten, of anderen zijn op het punt dit te doen. geeft alzoo in overweging die beraadslagingen morgen reeds te doen plaats hebben. De Minister van Justitie zegt, dal, hoeveel leed het hem ook doet, en hoe gaarne hij ook bereid is aan de wenschen der Kamers gehoor te verleencn hij zwarigheid moet maken het door den laatslen geëerden spr. gedane voorstel te ondersteunen. Het verslag dat nu eerst uitgebragt is, is hem nog niet bekend. Hij moet dat onderzoeken, en welligt geeft die overweging tot eenige wijziging aanleiding. Hij vreest alzoo morgen niet voorbereid te zijn tot hel houden dezer beraadslagingen. De lieer van Heemstra antwoordt, <1 at hein deze verklaring leed doet, daar hij gedacht had, dat de Minister, na het geruim tijdsverloop dat er sedert de aanbieding van het ontwerp heeft plaats gehad, bereid zou zijn de heraadsla-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1