LEYDSCHE COURAN WOENSDAG, 10 JULIT. de afzonderlijke nommers werden tegen 10 BINiNEJNL AjNDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is 13 in het jaar; Centen afgegeven LEY DEN, 9 Jul ij. Heden morgen omstreeks aclit ure viel er hier en in den omtrek een zware onweersbui, die onder llazerswoude op twee plaatsen is ingeslagen. Aan den Rijndijk sloeg de bliksem in de R. Cath. kerk en rigtte daar eenige verwoes ling aan, waarbij ook brand ontstond, die men gelukkig spoedig meester werd. Tegelijk was de bliksem in den grooten Renlhuizer hoven-walermolen geslagen mede onder llazerswoude gelegen, welke molen terstond in den brand vloog rn in weinig tijds geheel is afgebrand. De StaatsCour. van 9 Julij deelt de nieuwe kieswet mede, waarvan wij hier in een kort overzigt de voornaamste bepalingen laten volgen. Om kiezer van leden der Tweede Kamer te worden, moet men zijn Neder lander, meerderjarig, ingezeten des Rijks gedurende 18 maanden en zekere som in de directe belastingen betalen, volgens tabel, art. 1 6. De Gemeenteraad maakt de lijsten op, volgens de voorschriften der wet van art. 6 10. De volgende artikelen, tot art. 36, handelen over de manier van procederen in gevalle van bezwaren, tegen die lijsten. Art. 3770 regelen de wijze van stemming, die geschiedt met een daartoe ontvangen stembriefje, 't geen schriftelijk moet ingevuld en door den kiezer zelf in de bus gestoken worden. De tweede afdeeling handelt van dc lierio"ming van afgevaardigden, ter Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaalen van den rooster hunner aftreding. Art. 7197 handelt over de verkiezing van afgevaardigden ter Eerste Kamer, lot welke op iedere 3,000 inwoners eener provincie een lid verkiesbaar is, en die gekozen worden door de Prov. Staten op de door de Prov. wet bepaalde wijs. Art. 98 tot 123, zijnde het laatste, handelt over de verkiezing van de leden voor de Tweede Kamer. Wij vernemen dat er bij het Ministerie voor de zaken der Herv. Eere- dienst enz., van onderscheidene kanten verloogen inkomen betreffende de dezer daoen uitgevaardigde circulaire aan de Hoofd-Synagogen enz. der Nederd. Is- ll II Cl J U II raeliten. Zoo beeft onder anderen de groote Kerkeraad van Groningen zich tot den Minister gewend inet een adres, waarin eenige hoofdpunten van des Ministers circulaire worden beschouwd als bij de uitvoering zullende moeten leiden tot benadeeling der minder talrijk bevolkte synagogale ressorten, en wat dies meer zij. Zoo heeft ook de Gr. Kerkeraal van Friesland zich tot den Mi nister gewend, om nader ingelicht te mogen worden nopens Z. Exc's. bedoe lingen. Bij den grooten Kerkeraad te Amsterdam is de zaak nog in behande ling, zijnde men er nog tot geen besluit gekomen. Hblad Dc betrekking van collaborator in het Onderwijs der Grieksche en La- tijnsche talen, bij het Instituut van opvoeding en onderwijs te Elburg (op eene vaste jaarwedde van ƒ600) is vacant. Aspiranten moeten zich vóór 1° Augustus ek. schriftelijk aanmelden hij Mr. G. A. Hoef hamer te Elburg. De opening van de jagt op de ganzen, eenden en watersnippen, is be paald op den IS116" dezer. De derde haringjager met 130 en de vierde met 146 ton zijn Zondag te Brielle binnengekomen. De haring is van de beste soort en geldt ƒ250. 's GUAVENI1AGE, 9 Julij. Z. M. heeft aan de R. K. Geestelijken G. Schaaps, te Ilpendam en J. II. Se- venstern, te Uithuizen, pensioenen verleend van 458 en ƒ600. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw, den Heer J. J. Posno, Consul-Generaal der Ottomannische Parte, te Amsterdam. Zaturdag II. zijn van Regeringswege verzonden, om aan de helangheb bende Kamers van Koophandel en Fabrieken te worden medegedeeld, opgaven: 1°. Nopens den in- en uitvoer van koper, tin en zink, lood en looderts, in en uit Groot-Brittannie, in het jaar 1849; 2°. Wegens hel beloop van het verlies van rente, door het publick geleden in verband met de beslaande spaarbanken, en hulpgcnootschappen in Groat- Rriltannie, van 20 November 1844, tot 20 November 1849; 3°. Der hoeveelheden of aangegeven waarde van vreemde manufacturen in Groot-Brittannie jaarlijks ingevoerd sedert 1845: alsmede van de hoeveelheden of aangegeven waarde van gezegde manufacturen in dezelfde jaren weder uit gevoerd waarbij verder de landen en koloniën worden aangeduid werwaarts die manufacturen voornamelijk werden uitgevoerden de evenredigheid waarin zulks geschiedde; 4°. Betrekkelijk den in- en uitvoer en de prijzen van rogge, gerst en haver in Groot-Brittannie, sedert 1800, het aantal vee, schapen en varkens, sedert 1842 ingevoerd, de hoeveelheid vreemde wol in elk jaar van 1815 tot en met 1849, ingevoerd, den prijs van het goud in elk jaar, van 1796 tot en met 1849 enz. De Ministers van Koloniën en van R. K. Eeredienst zullen Woensdag den lOitcn gem gehoor verleenen. Te Delft zijn, voor de daartoe benoemde commissie, afgeloopcn de exa mina, afgelegd tol het bekomen van het diploma voor civiel Ingenieur, van de Academie ter dier stede. De uilslag daarvan is geweest, dat de twintig lleeren Studenten, die zich daartoe dit jaar hebben aangemeld, alle zijn toe gelaten. In bet vorige jaar was de uitslag van het examen minder gelukkig, daar op bet getal van vier Studenten, dat zich aangebo len bad, drie werden af gewezen. Ticeede Hamer der Slaten-dencraal. Zitting van Zaturdag 7 Julij. In deze zilling zijn de beraadslagingen over liet wets ontwerp A der scheep vaartwetten, strekkende tot wijziging der wetten van 19 Junij 1845 en 26 Augustus 1822 voortgezet. Art. 4 van dat ontwerp is aangenomen, nadat daarin de twee volgende wijzigingen gehragt waren. De artikelen garen, touwwerk en stroop onder B (nieuw ingevoerde bepa lingen) zijn aldus gewijzigd Garen, van hennep, vlas en werk, kabel-, schijf- en zeilbaren, 100 ffi ƒ1.00 (invoer.) Touwwerk, kabels of geslagen want en alle ander touwwerk, 100 'ffi ƒ2.00 (invoer.) Stroop. Melasse (onbewerkte) waaronder alleen wordt begrepen die welke na de eerste kristallisatie van rietsuiker wordt verkregen, 100 fü ƒ3.00 (invoer.) (Bij de aangifte moet het bewijs van den aard der melasse worden overgelegd.) Melasse (alle andere onbewerkte), keuken- en alle andere stroop 100 ƒ10.00 (invoer.) Door de Heeren de Man, de Eremery, Duyinaer van Twist, van der Lin den en van Zuylcn van Nyevelt is voorgesteld om vóór art. 5 te voegen twee artikelen van den volgenden inhoud »u. In de beslaande koloniale tarivcn der regten van in-, uit- en doorvoer wordt geene verandering gebragt dan bij de wet. Alleen in dringende omstandigheden is de Gouverneur-Generaal bevoegd die tariien tijdelijk te wijzigen. Van zoodanige wijziging wordt aan de beide Kamers der Staten-Generaal onverwijld kennis gegeven. b. De vlaggen van zoodanige Staten, die voldoen aan de voorwaarde in art. 1 dezer wet vastgesteld, worden door Ons in de koloniën en bezittingen van bet Rijk in andere werelddeclen met de Nederl. vlag gelijk gesteld. Deze gelijkstelling strekt zich niet uit tot de kustvaart in Nederl. lndië. Alleen de Nederl. schepen de schepen in Nederl. Oost-lndië te li ais bchoorendc en de iulandsche vaartuigen, aan deze schepen gelijkgesteld, zijn geregtigd tot dc kustvaart in Nederl. Oost-lndic, zoo als die volgens de bestaande verorde ningen mag worden uitgeoefend." De voortzetting der beraadslagingen is bepaald op Maandag ochtend ten elf ure. Zitting van Maandag 8 Julij. In deze zitting is door den Heer Staatsraad, Directeur van liet Kabinet des Konings, kennisgegeven, dat de Koning bekrachtigd heeft de Provinciale wet. De beraadslagingen zijn voortgezet en ten einde gebragt over het ontwerp A der scheepvaartwetten. Het eerst is behandeld het amendement van de Ilecrcn dc Man, de Ere mery, Duyinaer van Twist, van der Linden en van Zuylen van Nyevelt, strekkende, om vóór ait. 5 van de wet twee nieuwe artikels te plaatsen, liet eerste dier artikelen, dat ook hel eerst in beraadslaging komt, luidt als volgt

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1