LEYDSCHE f - COURANT VRIJDAG, 28 JUJMJ. De Courant wordt MaandagWoensdag cn Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond 'ij aAt/' .n v- - ":6 "C<r; X)e Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers werden tegen 10 Centen afgegeven. BI RN EK L A JN DSC IIE BERSG T EJN LEY DEN 27 Junij. In onze vorige, onder den afdruk van welke, de feestelijke bij gaven wij voorloopig daarvan eenkomst 11. Dingsdag avond begon eenig verslag. Thans nu de wensch dat het feest zoo gunstig mogt afloopen als het aanving, zoo uitnemend vervuld is, meenen wij in den geest van de meesten onzer lezers Ie zullen handelen, als wij aan die bijeenkomst, die zoo overwaardig is om door meer uitvoerige vermelding in aandenken te blijven, nog een artikel wijden. Het feest werd ontworpen en tol stand gebragl door eene Com missie, bestaande uit de Heeren: H. Cock, C. P. L. Driessen Ab. Hartevelt Jz., C. W. Hubrecht, A. C. Leembruggen, S. A. Meerburg, A. O. E. Grave van Limburg Slirum11. P. Stoffels, J. de YVal en E. de Wendt. De erkentelijkheid der Burgerij voor de genoegens en beleefdheid, haar door de studerende Jongelingschap aangedaan, deed haar spoe dig in een aantal van ruim 300 inteekenarenovervloedige onder steuning vinden. De inrigting was voortreffelijk. Het nieuwe gebouw van de Maat schappij tot Nut van f Algemeen, liet zich met zijne twee ruime ineenloopende benedenzalenbijzonder wel tot dit doel aanwenden. Tot een dezer, gaven de hoofddeuren aan liet SLeenschuur den toe gang, terwijl men de andere aan de zijde van de Langebrug binnen komende, hierdoor gelegenheid was beide te doorwandelen, zon der terug te moeten keeren, waardoor alzoo het gedrang werd voor komen, dat anders zulk een aantal nieuwsgierigen als de r'ijkge- tooide zalen uitlokten, zou hebben veroorzaakt. Heerlijk toch was haar aanzien, in milden overvloed met vlaggedoek behangen, met sieraden gestoffeerd, en in keur van fraaije bloemen gedoscht wier geuren tevens met die van springende stralen welriekend water, de lucht vervulden. Aan het einde der voorzaal was tusschen de bloemen een vaandel geplaatst met het devies virtutis avi- tae praemium acidemia(de Hoogeschooleene belooning van voor vaderlijke dapperheid), en aan het vooreinde der groole zaal prijkte een geschilderd Minerva-beeldtusschen loof en bloemen. Doch deze prachtig versierde zalen maakten slechts een zeer ge ring deel uit, der voor de feestviering bestemde ruimte. De Com missie, die zich in alles zoo uitnemend van hare, vooral om den grootcn spoed, zoo moeijelijke taak heeft welen te kwijten, was er volkomen op bedacht dat een zomerfeest, een feest onder den blooten hemelvooral genoegzame ruimte behoefde. Zij voorzag ruime deelneming, zeer talrijke opkomst; en deed met welwillend goedvinden van het Stedelijk Bestuur, een groot deel van het Ruïne- plein bij het gebouw, door schuttingen tot hel water insluiten, en als in een oogwenk een breede brug slaanhoog genoeg voor de door vaart van groote binnenvaartuigendeels met paalwerk op een paar schuiten ruslende en toch stevig genoeg voor den zwaarsten last, Deze brug opende den toegang tot het groote Ruïne-plein, dat door slooten omgeven, gemakkelijk was af te sluiten, en alzoo eene even veilige als geschikte gelegenheid lot het afsteken van het vuurwerk aanbood. Het terrein bij het gebouw als tuin aangelegd, was niet minder feestelijk opgesierd. Buiten langs het zijgebouw was een groote rijkdom van schoone gewassen en bloemen in de bevalligste orde aangebragt. Vrolijk wapperden wijd en zijd de vlaggen. Tegen de afschutsels waren hier en daar buffetten opgeslagen, tot ieder van welke een genoegzaam aantal bedienden waren toegevoegd zoodat men zich van allerlei ververschingen kon voorzien; terwijl IIII. Commissarissen overal programma's van de muziek en hel vuurwerk uitdeelden. Zoo zaten daar twee a drie duizend menschen in de blijmoedig ste stemming aan tafeltjes in groepen neder, en nog hield men ruimte genoeg over om 't gansche terrein ongehinderd te doorkrui sen, en den gekostumeerden gasten gelegenheid te geven, om zich aan de opgelogene toeschouwers te vertoonen. En voorzeker, Hee ren Studenten zetten, door in kostuum op te komen, aan dit feest, den vereischten luister bij. Dat kostuum toch was de welspre kende herinnering aan hunne feestvieringde aanleiding tot die der ingezetenen, en knoopte beide dus als 'tware onmiddelijk aan elkander, en bovendien gaf hunne schitterende uitrusting in al ha ren bonten tooi, aan het gansche tafereel eene onuitsprekelijke be valligheid en aantrekkelijkheid niet weinig verhoogd door de tal rijke opkomst van het sieraad aller feesten, eene aanzienlijke vrou-- wenschaar. Te midden van het terrein was een verheven tent opgerigt waar het Muziek-corps van den Heer Stumpff, van Amsterdam, de schoonste muziekstukken uitvoerde. Allergenoeglijkst, was men daar in de vrije natuur bij hel heerlijkste zomerweder vergaderd terwijl de zon tusschen het geboomte, in wisselende mengeling van duizende schakeringen van licht en schaduw, over het gansche tafereel eene vrolijke helderheid verspreidde die het beeld mogt heeten der algemeene stemming. Thans begon de avond te vallen; doch nu brak van lieverlede in lampions en gaz-verlichting, die de Stedelijke Gaz-fabriek zoo veel eere aandeed, als 'tware een nieuwe dag aan. Rijk schitte rend was de door het gaz verlichte poort aan den zijgevel. A'ooraan prijkten twee sterren, ter wederzijden van den ingang. Yerder waren nog zes sterren en figuren van verschillenden vorm alle door gaz verlicht, hier en daar op het terrein geplaatst. Te midden van deze brandden de zinrijke woorden: virtus, fides, concordia. (Dapperheid, Trouw, Eendragt.) AYat geven ze al te denken! Tegen half elf ure begon de menigte zich allefiskens meer naar de overzijde te verplaatsen, om uit de laan vóór het plein het vuurwerk te aanschouwen. Omstreeks elf ure werd het vuurwerk ontstoken, vervaardigd door den lieer P. L. van Brugh, te Amsterdam. Op eene groote schaal, in 14 afzonderlijke vertooningen, geregeld achter elkander, zonder eenige mislukking afloopendewerd het met telkens her haald gejuich begroet. liet eerste nommer stelde een prachtig fontein-werk voor, met het devies: studiosis cives (de Burgers aan de Studenten) hetwelk in eene cascade veranderde; nommer vier, want we moeten ons bij het uilmunlendste onder al het fraaije bepalen, een bloemfontein met gouden en zilveren regens, groene en blaauwe parelen, afgewisseld door witte en blaauwe vlammen; nommer acht, een Egyptische pyramide, schitterend door wit vuur verlicht, omgeven door een regen van vuurstralen; voorts allerlei draaijende en met verschillende kleuren prijkende voorwerpen en ten slotte, eene prachtige decoratie, voorstellende oenen tempel aan Minerva gewijd; prijkende met haar standbeeld, opgeluisterd door het devies: bloeije leydens hoogeschool, eerst door wit, vervolgens door rood gekleurd vuur geheel verlicht en omgeven door een bloemregen, eindigende met canonades, bouquelten, zwermpotten, vuurpijlen en luchtballen. Na den afloop hiervan verzamelden zich de beminnaars der dans kunst in de groote zaalen voerden ten aanschouwe dergenen die deze bewegelijke uitspanning liever zagen dan er deel aan namen, verscheidene dansen uit; tot eindelijk ook dit feest, zoo als alle die er ooit gevierd werden, met naar huis gaan besloten werd.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1