LEYDSCHE COURANT WOENSDAG, 26 .11 WIJ. 1850. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N*. K De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers werden tegen 10 Centen afgegeven. B1 INJNEJNLAJN DSCUE BEB1ÜTEJN LEYDEN 25 Junij. Onder liet al'di ukken dezer vangt de feestelijke bijeenkomst aan, op welke door medewerking van een aantal van ruim 300 Inteekenarende Studerende Jongelingschap uit erkentelijkheid voor de genoegens en beleefdheid der bur gerij aangedaan, genoodigd is, en die daar dan ook grootrndeels in hun kos tuum van den Oplogt zullen verschijnen. liet nieuwe gebouw van de Maatschappij tot het van 't Algemeen, we! nog niet volkomen tol het doel gereed, maar genoegzaam geschikt om de ssen avond Tot genoegen van 't Algemeen te worden aangewend, is tot deze bijeenkomst ingerigt, en door lijdelijke plaatsing van schuttingen aan dit ge bouw een gedeelte van het beplante Ruïne-plein toegevoegd, groot genoeg om eene groote menigte nnenschen in de open lucht te kunnen plaatsen cn hetwelk onder bet lommer van hooge ijpenboomen, en versierd met ccne menigte schoone gewassen en bloemen, waartoe ook de Academische Kruidtuin bet zijne bijdroeg, eene alleraangenaamste en allergescbikste gelegenheid op levert. Van een sierlijk opgetimmerd en wel bezet Orebest mag men eene aangename Muziek verwachten, en de Illuminatie met Gaz belooft eene schit terende vertooning te zullen maken. Aan de overzijde op het groote exeiciiie-plein is aar.stalte voor een luis terrijk Vuurwerk gemaakt, en door de Commissie uit de ingezetenen, die het feest in eenen ongcloofelijk korten lijd met zooveel ijver en overleg ont wierp, regelde cn ten uitvoer bragt, zijn, zoo door liet doen leggen van eene brug over bet vaarwater dat de heide Ruïne-pleinen van elkander scheidt, als door afbakening van bet groote plein zelfde belangen der gasten en deelne mers, en die van liet groote publiek in de meest mogelijke overeenstemming gebragt. De overheerlijke stille en warme namiddag, die eenen der schoonste zomer avonden belooft, draagt aanvankelijk zeer veel bij, om het genoegen der zoo talrijk opgekomene schare te verlioogen, en de algemeene welgezinde vriend schappelijke stemming te bevorderen. Moge dit feest zoo gunstig alloopen als liet aanvangt. Moge het den band bevestigen die de studerende jongelingschap en de burgerij immer behoort te verbinden moge menig ingezetene elkander daar in eene stemming ont moeten, die voor de onderlinge goede verstandhouding en zanienwerking tot bevordering van gemeenschappelijke belangen, cerie toenadering zou kunnen opwekken, waarin de ganschc burgerij zicli voorzeker innig zou verheugen, en moge alzoo dit feest ter eere der studerende jongelingschap aangelegd ten genoegen van zulk een groot aantal deelnemers te vieren, ook wanneer bet licht der illuminatie en de schil tering van 't vuurwerk lang voorbij zal zijn, in onderlinge welwillendheid en eensgezindheid nog heilzame vrucht dragen voor de aloude en beroemde stad onzer inwoning! In de maand Augustus zal de hijzonder fraaije verzameling van gewassen van wijlen Z. M. Koning Willem 11 in het openbaar worden ver- verkocht. De Hoogleeraar in de Kruidkunde aan deze tloogeschool G. 11. de Yriese (en niet, zoo als sommige bladen heden melden, de Honglecraar Siebold, daar Dr. Jhr. vori Siehohl geen Hoogleeraar is, en thans uitlandig) is bezig met liet opmaken van den Cataloguswelke reeds ter perse is. Aan den gisteren te Leyderdorp gehouden wedstrijd van Hoarders en Grasmaaijersvan wege de afleeling Leyden en omstreken der Maatschappij van Landbouw liebhen 13 personen deelgenomen. De eerste prijs voor Hoarders is toegewezen aan Petrus Kuipers, arbeider te Soelerwoude; de 2de aan Picter de Vogel en de 3lle aan Jan de Vogel, beide arbeiders te Leyderdorp. Voor het Grasmaaijende lsle prijs aan Jaoobas de Vogel, de 2de aan Jan de Vogel en de 3'le aan Hubert Tjellema alle arbeiders te Leyderdorp. Het Lid der Afdeeling P. Vromestein bad lot het houden van den Wedstrijd, zeer welwillend een stuk lands afgestaan. De beoordceling heeft plaats gehad door eene Commissie van landbouwers. De prijzen zijn uitgereikt met gepaste toespraken door den Voorzitter der Afdeelirig. Tot de Commissie, door den Minister van Binncnl. Z.akeri benoemd, lot het afnemen van het eind-examen van «enige kweekelingen der Koninkl. Akademie te Delft, behoort onder anderen de tlcer J. Kros, eerste Opzig- ter van Rhijnland, alhier. Heden morgen ten Cj ure is de stoomboot Suriname te Ylaardingen aangekomen, aanbrengende 93 ton van de eerste qualiteitwelke omstreeks den 20sten dezer werden gevangen. Heden morgen zijn in de residentie de gewone geschenken voor Z. M. den Koning en de Leden van het Koninklijk gezin enz. aangehragl. De prijs is ƒ700. Te Rotterdam is 11. 7.aturdag ingewisseld voor ƒ0.300,000 aan goud te Utrecht voor ƒ1,700,000; te 's Ilertogenbosch voor 7,000,000, terwijl daar riog ruim 150 mcnschen niet konden geholpen worden en lot Maandag moesten wachten. De IV. Roti. Cour. meldt nu weder, dat de Wedstrijd der Jachtclub niet den 10deD Julij, maar in bet laatst van die maand zal plaats hebben. Gisteren zijn te Amsterdam 900 mudden nieuwe aardappelen uit bet Westland en Rhijnsburg ter markt gebragt, zij golden 4 a 5 het mud. Z. Keiz. II. de Hertog van Leuchtenberg is weder van Arnhem naar Keulen en verder naar Petersburg vertrokken. 'sGRAVENIlAGE, 24 Junij. Z. M. heeft benoemd tot Commandeur der Orde van de Eikenkroon, Jhr. Mr. H. F. de Grcz, gewezen District-Commissaris in Noordbrabant. De Minister, belast met de Zaken der Hervormde en andere Eeredien sten heeft een schrijven gerigl aan de NVderl. Israël, kerkbesturen en groote kerkeraden binnen bet Rijk, met bet doel om de inrigting van bet bestuur des Isr. kerkgenootschaps ten opzigle van zijne gemeenten en stelling tot de regering, die wijzigingen te doen ondergaan, welke met de tegenwoordige grondwettige beginselen en ook de werking van den tijdgeest daarop schijnen vereischt te worden. Een algemeen reglement zal van de kerk zelve behooren uit te gaan, en tot de daarstclling daarvan eenc vergadering bchooren zanten te komen, waarin bet wellig orgaan des Kerkgenootschaps zal moeten geacht worden aanwezig tc zijn. Dc Eerste Kamer der Slaten-Generaal zal morgen ten één ure eene Openbare Zitting houden. De Minister van Financiën zal op Donderdag den 278,cn dezer geen gehoor verleenen. Volgens bij bel departement van Marine bekomen berigten van de kom- ntanderende officieren van de schoonerbrik Padang cn bet stoórnscbip Suri name, waren die bodems, bestemd tot bel beschermen der haringschepen en bet overnemen en aanbrengen van den eersten jaagharingin de baai van Lerwich ten anker gekomen. Tot op den 17den dezer maand was, ten gevolge van het aanhoudende koude weder, volgens medcd.eling van dc visschers der weinige aanwezige haiing- schepcnde visscherij buitengewoon onvoordeelig geweest, zoodat er den kelijk nog wel eenige dagen zouden verloopcn alvorens het stoomschip Suri name met den eersten jaagharing naar Nederland zou lerugkceren. Den 22steD dezer beeft, in tegenwoordigheid van eenc commissie uit de leden der Algcm. Rekenkamer, in de Wassenaarsche duinen, door verbran ding de vernietiging plaats gehad van eene groote hoeveelheid papier van ver schillenden aard, die zoo door verjaring als om andere redenen, moesten op geruimd worden. Uit het verslag nopens den slaat der Hooge-, Middelbare en Lagere Scholen in liet Koningrijk der Nederlanden, over 1348 11>49, ontleenen wij omtrent de Akademie alhier het volgende: liet onderwijs schijnt, over het algemeen, goede vruchten te hebben ge dragen. De Hoogleeraren hebben zich beijverd om hunne lessen ten nutte der studerenden in te rigten: bet onderwijs is geregeld gegeven, en op liet gebruik, er van gemaakt, is zooveel mogelijk toegezien. De Bibliotheek heeft aanwinsten gedaan uit de gewone en buitengewone toelagen, en is tevens met geschenken verrijkt, doch heeft er gcene van bui tengewone uitgebreidheid of waarde ontvangen. In liet begin van 1849 is in druk verschenen het gedeelte van den catalo gus der gedrukte hoeken, die, van 1814 tot 1847, door koop of schenking aangewonnen zijn. Deze catalogus, welke ongeveer 10,000 nummers bevat is aan vele wetenschappelijke binnenlandschc instellingen ten geschenke ge zonden en wijders tot aankoop verkrijgbaar gest-ld.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1