KENNISGEVIN G. P ft If E S E ft BERLIJN, 19 Junij. 'Gisteren werd de eerste steen gelegd van liet gedenhteeken voor de in 1848 ren 1849 gevallen krijgslieden. De Koning, die den steen legde, en de Ko ningin, benevens Prins Karei en zijne dochter, verscheidene aanzienlijke vreemdelingen, de Ministers, do Generaals, deputation, de nagelaten betrek kingen der gesneuvelden, enz., woonden de plegtigbeid bij. De Koning werd met de luidste blijken van vreugde en 'gehechtheid door de overgroote menigte begroet. Het gedenkteeken wordt opgerigt in bet Park van het Invalidenhuis, in 1748 door Frederik den Grootc gesticht. SiA KS e bOIC! EISENBERG 14 Junij. Een buitengemeen zonderling verschijnsel heeft zich op den Homberg, 4 mijlen van onze stad nabij den burg van Wurzen gelegen, voorgedaan. Eer gisteren morgenomstreeks 9 ure, deden twee sterke aarhevingen den Hom berg schudden, en ter zelfder tijd opende zich aan den top van dien berg een krater ter lengte van 4 a 5 ellen, waaruit een stroom van laauw water, van een zoetachligcn smaak sprong, en onophoudelijk blijft vloeijen langs het wes telijk gedeelte van den Homberg, zich ontlastende in de beek van Zschapabad. Proeven van dit water zijn aan de Academie van Altenburg tot onderzoek toegezonden. In den loop van den morgen, waarop dit vcrchijnsel zich voor deed hebben zich ook onderscheiden schokken van aardbeving te Kreisack doen gevoelen. Zij deden de glazen van onderscheiden huizen springen, ver schoven de meubelen cn wierpen menschcnpaarden en rijtuigen op straat omverre. KOORWECIElï FEEDERICHSTADT 7 Junij. l)e wateren van Glommen, cene rivier welke tasschen twee hoogc bergkete nen loopt en zich ontlast in de golf van Drammen, zijn in den nacht van den 3llcn op den 4'lc" dezer, 20 voelen hoven het hoogste punt da! zij gewoonlijk in de lente bereiken gewassen en thans zijn zij zoo hoog geklommen, dat men hoven den top der hoogste hoornen met eenc boot kan varen. Zeven dor pen, zijn door het water bedolven, en daarbij al de inwoners om hel leven gekomen; drie bruggen zijn verbrijzeld. Men schrijft dit vreeselijk ongeluk, dat cene zeer aanzienlijke schade veroorzaakte, toe aan de lievige warmte cn geweldige stortregens in het einde der afgeloopen maand, en het daardoor smelten der grootc ijs- en sneeuwmassa's op de bergen. AH AD® MIE - WIE UW S promotie aan de leydsciie iioogeschool. fuMiete: Den 21sle" Junij de Heer J. van Eeghen P. Fik, van Amsterdam, in de Regten na verdediging van zijn Specimen: de Juris Regulanon bis in idem,. Den 22sleD dito de Heer P. R. A. Saltet, van Amsterdam, in de Godge leerdheid na verdediging van zijn DisputatiocontincnsAnnotationem ad Cap. VII. Epistolae Pauli ad Romanos qua praesertim Pelagii et Au- gustini de hoe loco sententiarum ratio habetur. Dienzelfden dag de lieer C. J. F. Mirandolle, van Paramaribo, in de Reg ten na verdediging van zijn Specimende Polestate Judicum nostrorum Civilium inter peregrinos jus dicendi. Dicnzelfdeii dag de Heer W. Raliusen van Amsterdam, in de Regten, na verdediging van zijn Specimen: de quaestionean Creditores Socielatis nominatae quae foro cessitprae privatis sociorum creditoribusjus habeant in bona Societatis. .WjSet Theses s Den 21stcn Junij de lieer J. M. Gordon, van 's Hertogenhoschin de Regten. promotie aan de utrechtsche iioouesciiool. Den ID116" Junij de Heer J. v. d. Sleydenvan Maastricht, in de Regten, met Theses. KEHKftlEÏJWS. LEEUWARDEN, 18 Junij. Heden is door den Breeden Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier, uit het vroeger gemaakte twaalftalhet navolgende zestal geformeerd: DD. Vinke, te Delfshaven van Voorst, te Almelo; van der Scheer, te Hoorn; Roonacker, te Enkliuizen; Hamerster, Th. Dr. te Noordbroek; Sluiter, te Vlaardingen. Ds. v. Hamel te Haarlem, heeft het op Z. Ew. uitgebragt beroep door den Kerkeraad der AValsche Gemeente te Groningen aangenomen. EERIdTElV. b—émpb—bbbaaabbbaiagab—bbbapgbbaabaabmmaaa—a«ai—mbbaam—bababegaabhmi— SCHUTTEMIJT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat de alphabctiscbe naamlijst van alle de personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de Loting voor de dienst der Schutterij moeten deel nemen, ter visie van een' iegelijk zal liggen ter Secretary dezer Stad, van den 17 tot den 25 Junij aanstaande, (de Zondag uitgezonderd) 's morgens van 10 tot 's namiddags ten 1 ure; en dat de Loting zal plaats bobben op de Groote Pers van het Raad- buis, en wel: Op Woensdag den 26 Junij 1850. \i morgens ten !(i tiir. Wordende de zoodanigen welke na de laatst voorgaande inschrijving zïcU bier ter Stede met de Nvoon hebben gevestigd tot eeue na loting opgeroepen, rnede op Woensdag den 26 Junij aanslaande's namiddags ten 1 ure. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroepen, om lot de Loting ter voorschrevene plaatse op te komen, op den dag en bet uur in deze Kennisgeving uitgedrukt: terwijl de zoodanigendie verhinderd mogtcn worden zelve tot de Loling op te komen, zich door een' gernaotigde kunnen, doen vertegenwoordigen; of geen gemagtigde comparerende, zal de Loting ge schieden door een' der Leden van de Commissie uit het Plaatselijk Bestuur. Wordende de belanghebbenden tevens verwittigd, dat bij de genoemde l oting aanteekening zal worden gehouden van de redenen tot vrijstelling, die de in geschrevenen vermeenen, krachtens het 3 art. der wet, te kunnen aanvoeren; waarom het voor ben, die zoodanige redenen tot vrijstelling ineenen te heli- ben, van belang is, door personele opkomst, of bij volstrekte beletselen, door het zenden van een' met hunne omstandigheden wel bekenden gemagtig de, de Loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat de vrij stellingen, bij de wet toegekend, zijn de navolgende: 1°. Die met ziekte of gebreken zijn behebt, welke ben tot den Wapenhandel voor bet tegenwoordig oogenblik, of wel geheel ongeschikt maken. 2°. Die kleiner zijn dan eene Nederlandschc el en vijfhonderd zeventig strepen. 3°. De Geestelijken van alle Gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen. 4". De Professoren en Lectoren aan de Hoogescholenaan de Athenaea en de Seminaricn. 5°. De Studenten in de Godgeleerdheid. 6°. Die den rang van Officier in dienst van den Slaat, te lande of ter zee hebben bekleed, en door eervol ontslag de dienst verlaten hebben of ge pensioneerd zijn, zoo lang zij niet in eenen gelijken of boogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld. 7". Die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontslagen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in eenen boogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld. 8°. Die in Militaire dienst ter zee of te lande zijn waardoor alleen worden bedoeld, zij, die na de inschrijving in militaire dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn, en dus niet voor ingezetenen eener bepaalde Gemeente kunnen gehouden worden, de ver- pligting niet om zich te doen inschrijven. 9". De broeder van hem, die in persoon voor zich zeiven bij de Schutterij dient: rnet dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helften van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot de dienst zal worden geroepen strekkende deze bepaling zich echter niet uit lot zoodanige broeders, die, om welke reden ook, niet meer bij hunne ouders inwonen. Terwijl voorts in tijd van vrede van de active dienst levens worden vrijgesteld, met de bepaling nogtans, dat zij tot de werkelijke dienst dadelijk kunnen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden, waarom zij op de algemeene en bijzondere rol tevens geplaatst, doch bij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden. 10°. Zij, die tot de dienst der nacht- en brandwachten, en tot die der brand spuiten zijn aangesteld zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast. 11°. Lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personele belas ting wordt betaald, waaronder echter niet zullen worden verstaan: werk- hoden of zoodanige bedienden, die ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn henoodigd en 12°. Zij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of in de armen-geslich- ten opgevoed of onderhouden worden. En zullen dien ten gevolge, degenen, welke op vrijstelling, nit hoofde eener der bovengemelde redenenaanspraak niogten vermeenen te kunnen maken, zoo wel als zij die zich in de dienst willen doen vervangen, de be wijzen, daartoe vcreischt, moeten overleggen, en in bet laatste gévalde personen, met welke zij van Nummer willen verwisselen, kenbaar moeten maken aan de Commissie, op Donderdag den 4 Julij aanstaande, des mor gens tussclien 10 en 1 ure, op bet Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zoo veel zulks bij de loting niet mogt zijn ge schied; zullende de reclames zoo wel als over de goed- of afkeuring der per sonen, door welke men zich verlangt te doen vervangen, nader door de Com missie van onderzoek uitspraak worden gedaan. Aldus gedaan en gepubliceerd bij HM. Burgemeester en Wethouders der Stad Leydenop den 15 Junij 1850. DU RIEU, Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. asyerteï'e'ieï. Ondertrouwd G. F. BOOGERS en M. J. C. CAT JOU. leyden, 20 Junij 1850. Heden verloste van eenc DOCHTER, P. J. M. PM 1 li PP IN Echtgenoot van G. AALBERTSBERG. leyden, 19 Junij 1850. Ook namens onze Ouders en Betrekkingen, bedanken wij voor de vele blij ken van deelneming welke wij dezer dagen ontvingen. J. J. BRANDHOFF ISSELMAN. J. brandhoff isselman, leyden, 22 Junij 1850. Geb. i.anda. Alle degenen die iets te vorderen hebben of verschuldigd zijn aan den Boe del van den Meer II. W. HAZENBERG junior, in leven Boekhandelaar en eerste Custos van de Bibliotheek der Leydsche Hoogesclioolgewoond hebbende te Leyden en aldaar op den 22slen Maart 1850 overleden, gelieven daarvan opgave of betaling te doen, ten Kantore van den Notaris A. B. BARKEY Nz., te Leydenvóór of op den 10''°" Julij 1850.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3