doui van bijna 77 jaren overleden de (leer Baron J. V. de Constant de Bc- hccqueGepensioneerd Generaal der Infanterie, Grootkruis der Orde van den Nederlandsche Leeuw en Eikenkroon Koimnandeur van de Militaire Willems orde en van verscheidene vreemde orden. Naar men verneemt zal er aanstaanden Dingsdag door de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaalop het Stedelijk Badhuis te Scheveningen een groot diner gehouden worden. Z. Keiz. II. de Hertog van Leuehtenberg is gisteren morgen ten 8 nre met zijn gevolg aan den Helder aangekomen, en ten 2 ure uit Amster dam naar het Loo vertrokkenZ. Keiz. H. zal heden een bezoek afleggen bij H. M. de Koningin-Weduwe te Soestdijk. Waarschijnlijk zal Z. Keiz. II. ook de residentie bezoeken. Bij 's Kijks-betaalrneester alhier is tot gisteren aan goud ingewisseld voor eene som van ƒ840,885. Tweede Simmer der mirten-I* ener aal. Zitting van Dingsdag 18 Junij. Nadat gisteren eenige leden deel hadden genomen aan de algemeene beraad slagingen over de Provinciale Wet(zie ons vorig nominer) heeft de Minister van Binnen!. Zaken rle verschillende aanmerkingen beantwoord. Daarna zijn de algemeene beraadslagingen gesloten, en die over de artike len geopend. Arlt. 123 worden alle aangenomen, meestal zonder beraad slaging en onveranderd, sommige met geringe wijziging, en de voortzetting bepaald op morgen. Zitting van Woensdag 19 Jutiij. Voortzitting der beraadslagingen. Art. 2427 worden aangenomen. Art. 29 bevat b-palingen nopens de gevallen, waarin de Commissaris des Konings al dan niet medestemt. De laatste zinsnede van het artikel zegt, dat bij in de vergadering der Gedcp. Staten stem heeft, doch zich onthoudt van medestemmen over de zaken, die hem, zijne echtgenoote of zijne bloed of aanverwanten, tot den derden graad ingesloten, persoonlijk aangaan, of waarin hij als gelastigde is betrokken. De Heer van Twist ziet in dit artikel, zoowel^als in art. 73, gelijke be paling inhoudende nopens de Gedep. Staten, bezwaar. Daaruit zullen vele zaken, welke de provincie betreffen en waarbij de Commissaris des Konings en Gedep. Staten belang hebben, onafgedaan moeten blijven. Spr. haalt als voorbeeld aan de kanalisatie in Overijssel en waarhij beide belang hebben. De Minister van Binncnlandsche Zaken gelooft, dat, ofschoon de Commis- saris des Konings en Gedep. Staten actiehouders zijn in eene maatschappij van kanalisatie, zij daarom in den eigenlijken zin geen regtstreeks persoonlijk belang bij de zaak hebben. Aan dit vereischte moet het art. getoetst worden. Intusschen stelt de Minister voor, de stemming over dit art. tot na de be handeling van art. 73 uit te stellen, gedurende welken tijd hij zal zien wel- ligt eene betere uitdrukking ten deze in de wet op te nemen. Dienover eenkomstig wordt besloten. Art. 30 aangenomen zonder beraadslaging. Bij art. 31 wordt een amende ment van den Heer de Man gevoegd, en het art. aldus gewijzigdzonder hoofdelijke omvrage goedgekeurd. Art. 32 en 33 aangenomen. Art. 34 bepaalt dat de Commissaris des Ko nings het oppertoezigt heeft over de provinciale griffie; het bepaalt wijders: »Op zijne voordragt worden, uitgenomen den Griffier, de ambtenaren en bedienden bij de griffie door Gedep. Staten benoemd, geschorst en ontslagen." Door den Heer van Bandwyck is als amendement voorgesteld om dat ar tikel te doen vervangen door het volgende Hij heeft het oppertoezigt over de provinciale griffie en benoemt, schorst en ontslaat, uitgenomen den Griffier, de ambtenaren en bedienden bij dezelve." Dat amendement wordt door den voorsteller breedvoerig en herhaaldelijk toegelichtdoor den Heer van Twist ondersteund en door den Minister voort durend bestreden. De vraag loopt hoofdzakelijk daarover zal de Gouverneur, of wel het coliegie van Gedep. Staten hel regt tot benoeming, schorsing of ontslag der ambtenaren van de griffie (uitgenomen den Griffier) hebben. De Minister ontvouw t deze stelling. Het Bijksbestuurwaarvan bij deze wet sprake, is opgedragen aan het coliegie van Gedep. Staten; lot vervulling daarvan behoeven zij ambtenarenzullen nu die ambtenaren moeten be noemd worden door dat coliegie of door den Commissaris des Konings. Ilem komt voor dat het coliegie met het bestuur belast, ook hebben moet de be noeming der ambtenaren; dat behoort tot de altribnten van elk coliegie. De opmerking, ontleend aan de pensioenwet, beantwoordt de Minister daarmede, dat men uit dien hoofde niet kan nalaten wat de Grondwet heeft bevolen veel redelijker acht hij het dan, de pensioenwet ten opzigte van het hier ge geven geval, te veranderen, waarin hij geen bezwaar ziet; voor zoo ver die provinciale ambtenaren uit de schatkist worden voldaan, kan eene wijziging der pensioenwet het bezwaar verhelpen. De Minister bestrijdt de door den voorsteller gemaakte afscheiding tusschen Rijks- en Provinciaal bestuur. Het amendement wordt verworpen en art. 34 onveranderd aangenomenals ook artt. 35 38. Art. 39 wordt gewijzigd aangenomen. Art. 40 zonder be raadslaging. Daarna art. 4050. Art. 51 bepaalt o. a. dat bloedverwantschap of zwagerschap, tot den der den graad ingesloten, niet mag bestaan tusschen den Commissaris des Konings en de leden der Ged. Statennoch tusschen de leden onderling. Daarop is voorgesteld en toegelicht een amendement van den Heer van Rand- wyck, strekkende om de woorden: lot den derden graad ingesloten, te vervan gen door de woordenin den eersten graad. De Minister bestrijdt dit amendement. Het stelsel dezer wet is tot stand- bienging van onderlinge onafhankelijkheid, eri dat stelsel wordt inderdaad be dreigd door naauwe familie-betrekking toe te laten tusschen den Commissaris des Konings en de leden der Ged. Staten of tusschen die leden onderling. Vooral loopt men daardoor gevaar, om, bepaaldelijk in kleine provinciën, eene familieregering te zien ontstaan dat moet de wetgever keeren, tegen gaan, niet in de hand werken, maar integendeel zorgen dat geene familie regering kunne stand grijpen. Het amendement wordt verworpen met 58 tegen 3 stemmen. Art. 52 wordt mede aangenomenOp art. 53 is door den Heer v. Nispen als amendement voorgesteld, om, onder de omschrijving van onvereenigbare betrekkingen met het lidmaatschap der Ged. Staten, ook te voegen de betrek king van practiserend advocaat. Nadat de Minister deswege eenige bedenkingen had geopperd en vooral bad doen uitkomen dat reglsgeleerde kennis niet dan heilzaam is te achten in der gelijke vergaderingen, wordt het amendement aangenomen met 36 tegen 23 stemmen. Eindelijk worden nog aangenomen artt. 54 84, met uitzondering van art. 73, waarover nader zal beraadslaagd worden. Zitting van Donderdag 20 Junij In deze zitting zijn onder anderen ingekomen: 1°. Eene missive van den Minister van Koloniën, van 18 dezer, waarbij, ter voldoening aan art. 60 der Grondwet, en ten gevolge der vroeger in de Kamer door den Heer van Hoëvell gedane interpellatie, wordt ingezonden een bundel mededeelingen nopens den staat en het beheer der overzeesehe bezittin gen, voor zooverre die hij het Ministerie voorhanden waren. Wordt besloten, die stukken, van uitgebreiden aard, te doen drukken en rond te deelen en ze in handen te stellen eerier Commissie, die zamengesteld wordt uit de Hoeren: Duymaer van Twist, Mutsaers, van Ryekevorsel, van Hoëvell en Sloct tot Oldhuis. 2°. Eene missive van denzelfden Minister, van 19 dezer, houdende mede deelingen nopens de afgeslolene rekeningen over de jaren 18481849. Gelijk besluit, zullende de Commissie bestaan uit de Heeren, de Monchy, Donker Curtius, Heemskerk, Backer en Lotsy. 3°. Een adres van de vierde klasse van het Koninkl. Neder!. Instituut, houdende verzoek, dat het Kabinet van Schilderijen van wijlen Koning Wil lem II, voor het Vaderland moge worden behouden. Verzending aan de Commissie tot de verzoekschriften. Daarna zijn de beraadslagingen over het ontwerp der Provinciale wet voort gezet. UTRECHT, 18 Jnnij. Morgen zal van Harderwijk naar Hellevoetsluis vertrekkeneen detache ment suppletie-troepen sterk 1 sergeant, 2 korporaals en 47 soldaten, om den 23slel1 over te gaan aan boord van 's Lands transportschip de Mcrwedc ten einde naar Suriname te worden overgevoerd. BCJITKHLAJNDSCHE JBËKIGTEN. El¥«EIiA»l®. LONDEN, 17 Junij. In de Phoenixstraat is heden nacht brand ontstaan in een huis door ver schillende gezinnen bewoond, toen de bewoners in eene diepe rnst waren. Drie personen zijn in de vlammen omgekomen de anderen hebben hun leven nog kunnen redden, schoon de meesten deerlijk gebrand en gewond. De massa ijsbergen, die in het voorjaar van de Noordpool komen afzak ken, is dit jaar zoo groot geweest, dat er 14 schepen tusschen Europa en Noord-Amerika door verbrijzeld zijn, waarbij over de 100 menschen het leven hebben verloren. FRANKRIJK. PARIJS, 18 Junij. Gisteren is onder het voorzitterschap van den President der Republiek een Ministerraad gehouden, waarin over zijn verhoogd inkomen beraadslaagd werd. De Ministers zouden verklaard hebben dat, indien het ontwerp van wet daar toe strekkende verworpen werd, zij zouden aftreden. De Minister van Binnenl. Zaken heeft aan de gewezen Koning Lodewijk Philips, het Spaansch Museum van de Louvre terug doen gevenhetgeen bijna 1200 schilderijen bevat. De Academie heeft de prijs van 7000 fr. voor het beste Tooncelstuk dat eene zedelijke strekking heeft, toegekend aan den Heer E. Angier; het is ge titeld: Gabrielle. Uit Macon wordt geschreven, dat de reis van Lamartine naar Turkije waarschijnlijk in het eerst nog geen voortgang zal kunnen hebben daar hij in genoemde plaats ernstig ongesteld is geworden. ITALIË, ROME, 10 Junij. Het Fransche dagblad la Patrie meldt, dat de Paus toen de laatste pro cessie plaats had, bij een naamloozen brief gewaarschuwd was, dat drie moor denaars door de revolutionnaire partij gelast warenom bij die gelegenheid cenen aanslag op zijn leven te doen. De Paus sloeg er geen geloof aan en wilde de processie bijwonen. Gelukkig werd deze door hevige stortregens ver-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2