Des avonds leverde liet Haarlemmer-Hout een zeer levendig tooneel op. Voor het Paviljoen werden volksvermakelijkheden gehouden welke bestonden in mastklimmen, zakloopen, bet schieten naar vuurwerk, oplaten van lucht ballons, enz. Des avonds zijn de dreef, de logementen in den Hout cn liet gebouw der Sociëteit Trouw-moet-blijken fraai geïllumineerd cn te tien ure is een vuurwerk afgestoken, 't welk den vervaardiger, den Heer van Leeuwen alhier, tot eere verstrekt, Tot laat in drn nacht duurde de vreugde voort, cn nergens is de orde verstoord. AMSTERDAM, 17 Jnnij. De Commissaris van Polieie Schreuderop 11. Vrijdagavond ontwaar ge worden zijnde, dat een klomp goud ergens te koop was aangeboden door twee uiterlijk verdachte lieden, wist hen in handen te krijgen. Een hunner kwam tot de bekentenis, dat hij dat goud ontvangen had van twee broe ders V, die zich thans ophielden in hunne aak in het Noord-Hollandsch ka naal achter de sluis, Genoemde Commissaris is met eenige polieie agenten en sloeprocijers des nachts maar de aangeduide plaats gegaan, waar de aakbewo ners in den slaap werden overvallenvóór dat zij tegenweer konden bieden waartoe de middelen voorhanden bleken te zijn. Na veel zoeken in en bij liet. vaartuig, werd bij den waterkant onder den grond bedolven gevonden een aarden pot, waarin eene menigte gouden sieraden en juweelen, allen af komstig van den bekenden diefstalin den nacht van 7 Mei dezes jaars bij eenen goud- en zilver-kashouder aan den Helder gepleegd. Een zware goud klomp en eenige losse steentjes, daar mede gevonden, toonden aan, dat de ontbrekende van de destijds aldaar gestolane sieraden door de daders waren versmolten. De beide broeders, (die bb-ken reeds vroeger crimineel gestraft geweest en vóór weinig e maanden uit het tuchthuis ontslagen te zijn) zijn met de vrouw van éénen hunner hierheen vervoerd. Handelshl Java, die eerst op den 41'"1 Maart van bet voorval kennis kreeg, lot hunne hulp zond, naar die plaats overgebragt, en van daar, op den lG'vn daaraan volgende, naar Samarang vertrokken. Het Nederlandsche schoonerschip M. Cornells Hagavan Schiedam, ge zagvoerder J. J. Bell, den 25s,en Maart van W'hampoa, met eene lading tlice, naar Amsterdam vertrokken, is den 9(icn April, des ochtends ten 6J ure, zei lende voor straat Gaspardverbrijzeld op eene blinde klip, die in geenc zee kaart of beschrijving staat vermeld. Bij den eersten stoot verloor het schip de looze kiel, en in minder dan 15 minuten was er 10 voet water in liet ruim. De gezagvoerder en de equi- pagie waren genoodzaakt, zich in de seheepsjol te redden, cn werden des avonds ten 10 ure, opgenomen door liet Engelsch brikschip Marmionvan Port Philip, waarmede zij tot Anjer de reis vervolgden. Vari daar werden zij op den 18(lcl' April met het schip Vijf Gebroeders, gezagvoerder G. J. Teensma, van Amsterdamaangebragt te Batavia. In de eerste dagen van April is te Palembarig de tijding ontvangen dat de pangeran Djimat, hoofd van den jongsten opstand in de marga Adjie, divisie Koemering Hocloe (residentie Palembang), in onderwerping is gekomen. Particuliere beriglen melden, dat Zr. Ms. fregat de BijnKapt. ter zee Jolir.iu het midden van Mei, over Sambas en Pontianak naar China ver trekt en de terugreis zal nemen over Manilla en Makasser. Na den afloop van dezen togt zou dit vaartuig zich gereed maken, den Gouverneur-Generaal Bochussen naar Nederland over te brengen. Gedurende de maand April zijn te Singapore 8107 brieven ontvangen en 9880 verzonden. Onder de eersten bevonden zich 226 van en onder de laatsten 3445 naar Batavia. Omtrent den handel van sommige geweven stoffen waren de bcrigtcn als volgt Naar ord. Rijtuig-Laken is veel vraag, en in gewilde kleuren is 4 be steed. Ook aan fijne Lakens is behoefte, en fijne Spanish Stripes zijn ge daan voor 90 4 95 meestal rood er zijn echter belangrijke aanvoeren te wachten. Molton Dekens zijn zonder eenige vraag; daarentegen Wollen Dekens met veel vraag en zonder voorraad, zijnde de laatste partij opgeruimd a ƒ6.25. Aan den Landhuurder W. J. B. van Beusechem te Djokdjokarta die naar den broeder van den Sultan met zijne zweep bad geslagen, en zijn kind aan het hoofd had getroffen, is door den Gouvcrnenr-Gencraal bevolen, on verwijld die residentie te verlaten, daar het de ernstige wil der Regering is, om de vorsten cn grooten des lands met al dien eerbied te behandelen welke hun toekomt. Te Hongkong waren geruchten in omloop dat de broeder van den on langs overleden Keizer van China een aanslag had beproefd op het leven van den nieuwen Keizer. ARA 15 FUSIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCIIE IIOOGESCIIOOL. Den 12del1 Junij de Ih'er A. N. Fabius, van Steenwijk, in de Geneeskunde, na verdeding zijner Dissertatie, continens: e.vperimenta nonnulla de actione sulphohydratis ammonii in animalia. BUITEJMLAJNDSCHE BEKJGTEIN FRANKRIJK. PARIJS, 16 Junij. In de Zitting van de Wetgevende Vergadering van gisterenheeft de Heer La Rochejacquelin een voorstel ter tafel gebragt, ten doel hebbende, om liet volk te raadplegen welk eenen regeringsvorm bet verkiest. De politie der hoofdstad heeft wederom eene vrij aanzienlijke hoeveel heid buskruid en lood in beslag genomen. Ook de Heeren Guizot, Duchatel, Dumon en Sonlt zullen zich naar den gewezen Koning van Frankrijk te Londen begeven. Bij onderscheiden soldaten is een gedrukt stuk, zonder naam van druk ker of schrijver in beslag genomen, getiteld: Daden van het aanslaand voor- loopig bestuur, bij hetwelk aan elk soldaat vrije keus van al zijne officieren wordt toegezegd. 111 A F E. ROME, 8 Junij. In de laatste dagen is bier veel gesproken dat de Staatsregeling zou her steld worden; echter waren die geruchten onjuist. De Paus is er zeer geneigd toe, maar niet de Kardinalen; waarom de Paus als gedwongen wordt hun genoegen te geven, In de Pauselijke Stalen zullen voortaan alleen zij toegelaten worden, die vooraf vergunning vragen en aan welke die vergunning, door eene bij zondere daartoe aangestelde Commissie verleend wordt. Verscheiden Priesters te Turyn zijn door den Vicaris-Generaal afgezet. IIA M BURG. 13 Junij. Prins cn Piinses Frederik der Nederlanden, benevens hunne beide dochters, zijn gisteren te Travemundc met het Zweedsche eskader naar Stokliolm ge zeild. Zoowel de haven van Lubeck als het hotelwaar de Vorstelijke per sonen een oogenblik vertoefden waren feestelijk versierd. IIST-IN MIE. BATAVIA, 27 April. Sedert eenen gcruimen tijd werden de kusten van Bantam, Cheribon, Ta- gal en Pekalonganallervvege ontrust door zeeroovers, die handels-en vis- schers-praauwen plunderden, en de opvarenden roofden of, tegen losprijs, weder in vrijheid stelden. Dien ten gevolge was aan alle langs de kust van Java stevenende oorlogsvaartuigen hevel gegeven, de kusten, zoo na mogelijk langs te sturen, en onderzoek naar de zeeschuimers te doen. Laatstelijk was dit bevel herhaald aan den cornmanderenden Officier van Zr. Ms. stoomschip Vesuvius, hetwelk van Soerahaya naar Batavia zou opkomen. Op dien togt is liet dan ook gelukt, op de reven van de Boompjes-eilanden, vijf roovers- praanwen te overvallen cn te vernielen. In de residentie Japara is den 2Jen Echruaiij jl.ten noordwesten van Poeloe-Njamokbij hevigen storm tegen de klippen verbrijzeld eene van Linga komende en naar Samarang bestemde praanwtoop, groot 80 koyan(een 0. I. last van 1700 Ned. gevoerd door den eigenaar, djoera- gan Alboe. De inlandsche bemanning en de passagiers, ten getale van 51 personen, hebben zich op liet onbewoonde Poeloe-Njamok gered. Na gedu rende acht dagen zonder voedsel op de klippen te hebben doorgebragt, besloot de djoeragan, zich, met zeven der opvarenden van de verongelukte praauw, in eene nog overgeblevene kleine sampan, naar Japara te begeven. Omtrent zijn wedervaren was niets naders bekend geworden. De overige schipbreuke lingen zijn, door middel van praauwen, welke de posthouder te Karimon- KERKNIEUWS. 'sGRAVENHAGE, 18 Junij. De groote Kerkeraad der Waalsche Gemeente alhier, heeft een nieuw viertal opgemaakt, tot voorziening in de betrekking van Lceraar hij die Gemeente, bestaande uit: DD. Boucher, Agent der Pro- testanlsclie Maatschappijen in Frankrijk te Versailles; van Goens, te I.eyden; van Hamel, te Haarlem, en Zuhlite Delft. GOES, 13 Junij. Uit het vroeger gemelde zestal van Predikanten heelt II. Vrijdag avond de breede Kerkeraad der Herv. gemeente geformeerd het na volgende drietalin alph. orde gestel<1 DD. Soetbrood Piccardt, Th. Dr. te Pijnacker; Reijers, te Brouwershavenen Sluiter, te Zalk. Den 14"10" Junij, zou liet beroep geschieden. 211d" Staats-FoteriJ. Tre/cking der Derde Klasse. 1ste Trekking. N°®. 4440 en 5711 ieder een prijs vari ƒ1,000. N°. 3448 een prijs van ƒ1,250. 2<<« N°. 8901 een prijs van ƒ2,500. N°s. 564, 7065, 9818, 11882 en 16044 ieder een prijs van ƒ1,000. A15 VERT EN UI EN. Voor de vele blijken van belangstelling bij de bevalling mijner geliefde Echtgenootc, betnig ik langs dezen weg mijnen hartplijken dank. Leyden 18 Junij 1850. A. TIELEMAN. Bij Brieven van Meerderjarigverklaringdoor den Hoogcn Raad dér Neder landen, op den 22sten Mei 1850 verleend, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 8slcn Junij 1850, N°. 52zijn aan ADB1ANUS KOREMAN, wonende te Leydengegeven alle de Regten bij de wel aan Meerderjarigen toegekend behoudens de bepaling van artikel 478 van het Burgerlijk Wetboek. Geschiedende biervan Aankondiging ter voldoening aan artikel 486 van ge meld Wetboek. 's Gravenhage17 Junij 1850. P. J. van der BURGH, Procureur bij den Hooyen Raad'.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3