MUSIS SACRUM Echte Utanke Genua-O tie. toog, en nog andermaal een langen weg door de gansehe slad aflegde, op welken door de zorg der Commissie, van tijd tot tijd op verscheidene punten, eene buitengewoon schoone verlichting van Grieksch vuur de illuminatie verhoogde. Eene illuminatie die, behalve duizeride lampions, door de ingezetenen in vereeniging van gebuurtenlangs en over straten en grachten in guirlandes opgehangen, daarenboven nog door velen aan hunne woningen werd ondersteundwaaromtrent wij hier uit plaatsgebrek in geene bijzonderheden kunnende tredenons bepalen bij de ver melding der schitterende gazverliehtingen aan de Studenten sociëteit Minerva en de Burger-socieleit Amicitia, en die aan de brug op de Oude Vest bij de Bakkersleeg van wege den Heer J. A. de Fremery, alsmede de aardige Chinesche verlichting der groote voor-en achtergevel van het Magazijn van Sinkel van onder tol boven met ongeveer 200 gekleurde ballons. Tegen een ure bereikte de Maskerade bet einde van dezen herhaalden togt, die bij het heerlijkste zomerweder zonder eenige stoornis is afgeloopendoor duizenden aanschouwdbewonderd en geprezen; een Oplogt waarbij de Commissie, bestaande uit de 1111. C. Vosmaer, J. II. de Stoppelaar, J. C. J. de Jonge en W. P. Smits, niet minder eere heeft ingelegd, dan dank verdiend bij de ingezetenen. Zij heeft door haar overleg, en wel in de eerste plaats door de feestviering van den zoo ongeschikten winterdag tot op dezen tijd Ie verschuiven, in onze stad een waar volksfeest tot stand gebragt, waarbij de hoofdzaak niet binnen de muren van eenig gebouw besloten bleef, maar waar van de openbare straat het voor ieder toegankelijk tooneel was; een volksfeest dat in de geschiedenis van Nederland naauwelijks haars gelijke kan vinden, en hetwelk alleen eene Academische jongelingschap, door gelukkige vereeniging van kennis en smaak, geestdrift en overeenstemming, zóó kan ontwerpen, zóó uitvoe ren, zóó veel bijval kan doen verwerven. De Regering en heel de Burgerij heeft door hare ijverige me dewerking getoond, dat het Studenten-corps zich niet heeft be drogen, als zij op hare welwillende medewerking rekende. Moge die steeds blijven bestaan en de band die de Hoogeschool aan J^eyden verbindt, ineer en meer bevestigd worden. En is nu de Ilooge School een nieuw 25-jarig tijdperk ingetreden, moge dat gezegend zijn door llem, Wiens uitredding haar deed geboren worden, Wiens hand haar tot hiertoe bevestigde, Wiens oog haar steeds in gunste gadesloeg. Blijve dat kostelijk gedenkteekenhetwelk daar slaat als eene getuigenis, dat de vrijheid des geestes geene boeijen duldtbij het onderwijs van uitstekende Hoogleeraren en eene jongeling schapdie immer te regt de hope des Vaderlands genoemd werd, altijd krachtig medewerken tot verspreiding van licht en waar heid van wetenschap en kennis tot bij het verste nageslacht tot aan de einden der aarde Leyden, Nederland, der mensch- heid ten zegen De Koninklijke Familie is gisteren morgen vroegtijdig onze stad door getrokken, zich naar het boo en Soestdijk begevende. Wij vernemen dat Maandag met den spoortrein alhier zijn aangehragt bijna 1600 personen, en Dingsdag 5300. Van al de omliggende talrijke dor pen waren eene menigte schuiten gevarenen al de bijzondere rijtuigen konden bij geene mogelijkheid in de Stad stalling vinden. Bij gelegenheid der Vereeniging van Oud-Studenten van 181046 hield gisteren de Voorzitter, de Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer Hooykaas Herderschee, Predikant te Kamperveen, eene redevoering in de Nederd. taal, in het groot auditorium der Academie, waarin de Spr. de Reünie beschouwde als eene bevestiging van den vriendschapsband, eene hulde aan de wetenschap en eene verheffing van het maatschappelijke leven. Deze sierlijke en welspre kende redevoering werd met de meeste belangstelling aangehoord, terwijl bij het einde derzelve de ondubbiTzinnigste blijken van toejuiching en goedkeu ring aari den Spieker ten deel vielen. Wij hopen dat de Heer Herderschee aan het verlangen van velen zal gehoor geven, om zijne Oratie door den druk algemeen verkrijgbaar te maken. Z. M. heeft den 9,lcn een besluit genomen, houdende, dat de gouden 10 en 5 guldenstukken met Zondag den 235ten Juriij aanstaande zullen op houden wettig betaalsmiddel te zijn, en als negotiepenningen in omloop zul len blijven. Zij zuilen tot den laatslen Julij 1850 op alle Rijkskanloreri voor de oorspronkelijke waarde in betaling worden aangenomen, en van Maan dag 17 tot Zaturdag 22 Junij hij de Bank te Amsterdam en de betaalmees ters kunnen worden verwisseld tegen muntbiljetten. 'sGRAVENHAGE, 12 Junij. Viveede Kamer der Staten-deneraat. In de Zitting van den 10ta heeft de Commissie van Rapporteurs vooi het ontwerp der provinciale wet haar algemeen verslag daaromtrent uitgebragt. De beraadslaging over dat wels-ontwerp is bepaald op Vrijdag. Daarna is de Vergadering overgegaan tot de behandeling der afzonderlijke artikelen van bel wets-ontwerp tot regeling van het kiesregt enz. Bij de beraadslaging ovei art. 1 zijn eenige amendementen behandeld, onder anderen een van deu fleer van Doorn, strekkende om de laatste zinsnede van het artikel te wijzigen, en die te lezen als volgt Tot de bevoegdheid van kiezer van leden van den gemeenteraadwordt de betaling gevorderd eener som bij de gemeentewet vast te stellen. Dit amendement is, nadat de beraadslaging over art. 1 gesloten verklaard wasmet 33 tegen 32 stemmen aangenomen. De stemming over de andere amendementen op dit artikel voorgesteld, alsmede die over bet artikel zelf, is, daar die amendementen den census betreffen, voorgedragen in de eerste bij dit ontwerp behoorende tabel, en deze tabel in verband staat met eene andere tabel vermeld in art. 100, ait- gesteld tot na de behandeling van dat art. 100. Zitting van Dingsdag 11 Junij. De Voorzitter geeft kennis, dat de Commissie belast geweest met het over brengen van liet adres van rouwbeklag der Kamer aan Z. M.wegens het overlijden van Z. K. H. Prins Maurits der Nederlanden, gisteren avond bij Z. M. is toegelaten. De Coin missie is met de gewone eerbewijzen ontvangen. Na het adres te hebben aangeboden, heeft Z. M. daarop het volgende ge antwoord «Mijne Heeren. «Ik verzoek u aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal Mijne dankbetui ging over te brengen voor hare deelneming in het verlies, hetwelk Ik met de Koningin, Mijne beminde Gemalin, heb geleden. «De Voorzienigheid heeft, in Hare wijsheid, niet gewild, dat ik Mijne wensehen zou vervuld zien van ook Mijn' tweeden zoon te mogen opvoeden in gevoelens van liefde voor de Natie, wier trouwe verknochtheid aan Mijn Stamhuis iri het adres der Kamer zoo gepastelijk wordt herdacht. Ik zal voortgaan, die gevoelens in te boezemen aan den Prins van Oranje, en Hein inscherpen, hetgeen Ik Mij dagelijks wensch te binnen te brengen: dat het leven eens Konings toebehoort aari het groot gezin, aan welks hoofd Hij ge plaatst is." Dit antwoord zal worden gedrukt, terwijl de Commissie, zoo voor het ontwerpen als voor de aanbieding, voor de door haar volbragte taak wordt j bedankt. In deze Zitting is de beraadslaging voortgezet over de afzonderlijke artikelen van het ontwerp van wet tot regeling van het Kiesregt. Het 2de artikel is met 45 tegen 11 stemmen aangenomen, nadat alleen in i de 3de alinea eene wijziging was gebragt, waarmede de Minister van Binnen- landsche Zaken verklaard had zich te kunnen vereenigen. Die alinea luidt thans aldus: »(De wet houdt) voor ingezeten des Rijks, hem, die zijne woonplaats gedurende de laatste, aan de sluiting voorafgaande achttien maanden hier tc laride of in de Koloniën ol" Bezittingen van het Rijk in andere werelddeelen gehad heeft." De voortzetting der beraadslagingen is bepaald op heden ochtend. A VEKTE\TIE\. Heden verloste van een' welgeschapen ZOON, mijne geliefde Echtgenoot» J. M. VEEFK1ND. A. TIELEMAN. Letden, 8 Junij 1850. Bevallen van een welgeschapen ZOON, CATHARINA MARIA TAN DER HOEF, geliefde Echtgenoote van J. L. HOOS. Oegstgeest, 10 Junij 1850. Aan de Leden wordt bij deze kennis gegeven, dat het Concert van Vrijdag den 14den Junij aanstaande, in plaats van des Avonds ten acht ureten Keven lire zal aanvangen; mitsgaders dat de Leden van het Vijfde Ijund huishoud handig Congres cn der MMollandsche Maat schappij van Cjtsndltouivop vertoon van ban Diploma, toegang i tot hetzelve zullen hebben. Exquise en Supra Fijne, eene reeks van jaren alom in de voornaamste Steden in Depót gevestigd is ook bij de Ondcrgeteekende in Lautcrne Fles- schen a GO cents verkrijgbaar gesteld, met lo cents voor de Flesch. N. J. STEVENS, Confiturier te Leyden. VIJFDE LANDHUISHOIDKUNDIG CONGRES. Ter Boekdrukkerij van H. R. de BREUK, alhier, is 4 3® cents verkrijgbaar gesteld ADRES AAN HET VIJFDE LANDHUISII0UDKU1IG CONGRES, wegens de LONGZIEKTE VAN HET RUNDVEE EN DAARTEGEN TE NEMEN MAATREGELEN, door Dr. I. JlT-uman. Hoogleeraar aan de Veeartsenij-School, te Utrecht. Alsmede zal aldaar gedurende de bijeenkomst a 15 cents te bekomen zijn een Uitvoerig Verslag van het ten vorigen dage op de Vergaderingen daarvan Verhandelde. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. G. LA LAU.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2