LEYDSCHE COURAN N° n UI TEA L A A DSC H E B E BI GTE A Vrijdag uitgegeven •uit Zaturdag Avond DOGSDAG, 11 JU A Ij. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nqmmers werden tegen 10 Centen afgegeven. BIAAEAEAADSCHE BEl« 1 GTEA LEl'DEN10 Junij. Heden zijn de feestelijkheden door eene Verecniging van ongeveer honderd OudStadenten van 1830 39 aan den Burgt geopend, die aldaar eenen maal tijd houden. De toevloed van vreemdelingen groeit nog gedurig in grooten getale aan. De Stad heeft reeds nu door het uitsteken van een menigte vlag gen een feestelijk aanzien. Heden avond heeft er Vereeniging plaats aan de Vink van Oud-Studenten van 1840 40 met Dames; bij welke gelegenheid de Liedertafel: de Avondsterop een verlicht vaartuig enne serenade zal geven. YVij herinneren nogmaals dat heden morgen te elf uur de Vergaderin gen van het Congres zijn geupend onder Voorzitting van Jhr, Mr. Gevers van Endegeest. De Zaal is keurig net, doch eenvoudig en smaakvol gedecoreerd met nationale vlaggen, door onzen stadgenoot den Heer Oostveen. Aan het einde der zaal is geplaatst het Ncderlandsche wapen. Er is eene tribune ge bouwd voor Dames door den Architect J. Holtz. Wij vertrouwen dat de ge- heele inrigting aan haar doel zal beantwoorden. De Minister van Binrienl. Zaken heeft onder anderen tot Lid benoemd der Commissie voor het afnemen der examina, van hen die aan de Academie !e Delft wenschen lopgelaten te worden, Prof. G. J. Verdam. -De Commissie van beheer en toezigt over de droogmaking van liet Haar lemmer-Meer zal den 9dcn Ju'ij te Lisse verpachten: het regt tot uitoefening van de Jagt langs de geheele omringing en op de reeds drooggevallen gronden van den Haarlemmer-polder. Nadere aanwijzingen zijn hier te bekomen bij den Heer J. G. Beyerinck. Het Zondagsblad meldt dat de Koningin-weduwe uit de nalatenschap van wijlen haar Gemaal voor '239,000 aan land heeft aangekocht, tusschen Loosduinen en Scheveningenwaaronder ook Zorgvliet. 'sCRAVENUAGE, 10 Junij. Heden morgen ten tien ure heeft, in de orde en op de wijze, bij het daarvan opgemaakte Programma bepaald de plegtige begrafenis plaats gehad van wijlen Z. K. H. Willem Frederik Maurils Alexander Hendrik Karei, Prins der Nederlanden. De Heer J. G. E. Schusler, Dr. in de Letteren, vroeger belast met het onderwijs van wijlen den zoon van Z. K. '1. Prins Frederik der Neder landen, is benoemd lot particulier secretaris van II. K. 11. Prinses Louisa der Nederlanden, en zal de Kroonprinses van Zweden en Noorwegen weldra naar Stockholm volgen. De Apost. Nuntius Belgrado heeft aan het Departement van Binnenl. Zaken de som van 11,727 toegezonden zijnde de opbrengst in de R. K. kerken gehouden tot leniging der rampen door den jongsten watersnood. Tiveede S£amee' dei' Stieten-tUcnd-aal. Zitting van Zaturdag 8 Junij. In deze zitting heeft de Minister van Binnenlandsclie Zaken de wet verdedi gende, daarbij op verscheidene bedenkingen geantwoord, en bet volgende gezegd M. 1111.1 Ik geloof de bedenkingen, in den loop der beraadslagingen ge opperd, tot vier punten Ie kunnen terugbrengen. Vooreerst bedenkingen, ontleend van een gevoelen of eene gezindheid tegen het stelsel van regtstreeksche verkiezingen. Ten tweede bedenkingen tegen de algeheele regeling van bet kiesregt in het algemeen bij ééne wet, zoowel voor de Rijks- als voor de provinciale en plaatselijke vertegenwoordiging. Ten derde tegen de verdeeling van bet Rijk in kiesdistricten. Ten vierde tegen de vereischte belasting-som, gevende kiesbevoegdheid, in zoover <jie is voorgesteld voor de onderscheidene districten. Er zijn ook nog andere bedenkingen geopperd die ik niet onder de alge- meene kan rangschikken, maar meer te achten zijn tot de bijzondere deelen der wet te behoorenb. v. de bedenking over liet regt verstand van de uit drukking, dat voor betaling der gevorderde belastings-som gehouden wordt het aangeslagen zijn in de kohieren der loopende dienstzoo ook de bezwa ren, voor sommige sprekers in het midden gebragt omtrent de procedure, en nog cenige andere opmerkingen tegen de bijzondere deelen der voordragt. Ik geloof de orde der tegenwoordige algemeene beraadslaging niet te zullen schenden, wanneer ik mij liet antwoord op die aanmerkingen voorhehoude, als de discussie over de afzonderlijke artikelen gevoerd wordt en dan ook die bedenkingen aan de orde zullen zijn. Ik zal bij de beantwoording der algemeene bedenkingen ook voorbijgaan al wat in deze discussie bad of scheen te hebben eene personele strekking; al wat scheen geen anderen grond te hebben dan de zucht om te misprijzen. Ik heli eene lofrede hooren houden op eene misschien ten onregte afgekeurde wet, verleden jaar bij deze Kamer gebragt; die lofrede komt, geloof ik, te laatmaar ik zal de natuurlijke vooringenomenheid van den auteur van dit mislukt ontwerp met geen enkel woord tegenspreken, veelmin krenken. Ik zou aanleiding kunnen hebben om te komen op het terrein der gebeurtenissen van 1848 en 1849. Ik zal mij ook daarvan onthouden. Ik zou, betrad ik dat terrein, ook menig onaangenaam woord kunnen uilen, en schoon ik weet, dat men niet altijd behoeft, dat men niet altijd behoort te ontzien een hard woord, zoo geloof ik aan den anderen kant, dat hierdoor de zaak in be handeling, gewis niet zou winnen. Ik heb nog een ander verschijnsel hij deze discussion waargenomen, waar door ikindien ik gisteren of eergisteren het wpord harlde opgevatmij ge noopt had gevonden een enkel woord te zeggen. Men zegt: in een zooge naamd constitulionneel gouvernement is medewerking der vertegenwoordiging met het gouvernement behoefte, en als die medewerking zich begint te ver- toonen, dan vraag ik, of men dan ten doel moet staan aan verwijtingen, om niet 1e zeggen heftige aanvallen Ook dit punt zal ik stilzwijgende voorbijgaan. Verder sprak de Minister nog over den tijd die voor het verdeelen in kies districten volgens het vorig Ministerie benoodigd zou zijn geweestte weten een jaar en dat zulks thans in minder dan een half jaar is tot stand gebragt. Na welke inleiding de Minister voornoemde punten in 't breede ontwikkelt. Daarna heeft de Heer Groen van Prinsterer eene langdurige redevoering ge houden waarin hij de meest voorname punten in den loop der discussien te gen zijne vorige rede, aangevoerd, heeft beantwoord; waarin hij wijders de algemeene strekking en de stellingen van de rede des Ministers heeft bestre denwaarin hij andermaal de politieke quacslien, met deze wet in verhand staande, heeft ter sprake gebragt en waarin hij eindelijk uit een drieledig oogpunt een middel heeft aan de hand gegeven en gemotiveerd, om de wet aannemelijk te maken en hetwelk beslaan zou, om eenige voortreffelijke be palingen daarin opgenomen, te behouden en de census en de districts-verdee- ling van het voorloopig kies-reglenient er naast te stellen en te vormen tot ecne wet. Daarna voeren de Heeren Donker Curlins, Costerus, van Heemstra en Groen van Prinsterer nog het woord en worden de algemeene beraadslagingen over het ontwerp gesloten. De Voorzitter stelt voor de beraadslagingen over de bijzondere artikelen te verdagen tot Dingsdag morgen ten elf ure, als zijnde de dag van Maandag bestemd tot de plegtige ter aarde bestelling van het stollelijk overschot van den overleden Prins Maurits. De Heer Fokker stelt voor de beraadslagingen voort te zetten op Maandag aanslaande, na afloop der begrafenis. De Heer Boreel ondersteunt het voorstel van den President. Het is een dag van rouw voor de Koninklijke familie en alzoo ook voor geheel Nederland. Dien dag behoort men niet te vergaderen. In omvrage gebragt wordt het voorstel van den President verworpen met 31 tegen 27 stemmenzoodat besloten wordt, de beraadslagingen voor te zet ten Maandag middag ten 12 ure. SIEIzffiJlE. Ilct Regeringsblad bevat het volgende: De dagbladen maken eene allocutie van 7. II. den Paus hekend, die in een geheim consistorie op den 20sleo Mei 1850 is uitgesproken. Met evenveel bevreemding als leedwezen hebben wij in dat staatsstuk de volgende zinsneden betrekkelijk Belgie gelezen: Zie deze in ons vorig nommer Wij laten bet, zonderc nadere toelichting, aan bet publiek over om dit tafereel te beoordeelen, hetwelk den toestand der geestelijkheid en der gods dienst in België zoo weinig overeenkomstig de wezenlijkheid afschildert.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1