LEYDSCHE COURAN VRIJDAG, 7 JUiVIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers werden tegen 10 Centen afgegeven. IJmEJNLAJXDSCHE BERIGTE Wij k linnen niet nalaten onze Lezers opmerkzaam te maken op (ie Bijdragen tot de vroegste geschiedenis en toekomstigen bloei der Hoogeschool te Leyden," door den Hoogleeraar Kist, als Feestgave bij de Viering van baar 275-jarig bestaan beden hij den Boekhandelaar van den Heuvell uitge komen. De Lezer die belang stelt in onze Hoogeschool, zal voorzeker met genoegen de negen verschillende stukken van dezen bundel lezen waarvan het eerste en uitgchreidste de eerste Ordonnantiën der Leydsche Hoogeschool en hare Statuten" bevat, die niet alleen nimmer zijn uitgegeven, inaar zelfs nooit ergens vermeld, zoodat de ijverige Hoogleeraar reeds voor dit stuk bij het geletterd publiek grooten dank verdient. In ecne belangrijke inleiding wijst de Hoogleeraar op 'tgeen hij de elasti citeit der Geschiedenis noemt hoe de kennis van 't voorlodene altijd voor ontwikkeling en meerdere voltooijing vatbaar is, en hoe menig oud geschrift uit zijnen schuilhoek te voorschijn gekomen, daartoe strekken mogt. Ook deze bladen bevestigen zulks. alk voldoe er roede (zegt de Hoogleeraar) aan zeker pligtsgevoelhetwelk mij dringt, om niets orrdcr mijn bereik, dat voor de Geschiedenis mij toe schijnt eenige waarde te hebben, aan de kennis van het algemeen te onttrek ken, en ik doe het thans steunende, niet juist op eenig uitnemend belang der historische kleinigheden, welke ik wensehte te zien aan hel licht gebragt, maar dcS Ie meer op de vurige belangstelling en voorliefde, in welke het voorwerp, waarop zij betrekking hebben, bij zoo velen in hooge mate mag deelen. Dat voorwerp is de Leidsche Hoogeschool. de oudste en eerste in Nederland Die roemrijke instelling, welke, met onzen vrijgevochten Staat zelve als gebo ren en opgevoed, nu welhaast drie eeuwen lang, het Vaderland ten heil en tot een zoo uitnemend sieraad geweest is. Aan welke Europa en geheel de beschaafde wereld zich, in meer dan één opzigt, verpligt gevoelen." Wij noodigen het geletterd puhhek uit om kennis van den bundel te ne men, overtuigd dat die niet onvoldaan ter zij Ie zal worden gelegdmaar door velerlei bijzonderheden de aandacht trekken, en danken den S. voor zijne veelzins merkwaardige bijdragen. Wij zijn -verzocht te melden dat het berigt, 'tgeen in sommige Dagbladen van heden werd medegedeeld, alsof er op eene Vergadering besloten ware, de Feesten tot Septem ber uit te stellen, geBied onwaar is. Er is nog niets besloten; en zoo al de Maskerade eenige dagen wierd uitge steld, (hetgeen echter nog onzeker is) zal zij toch in den loop der volgende week plaats hebben. DcAmst.Cour. meldtdat bet lijk van den Prins aanstaanden Maandag morgen te 7 ure naar Delft zal worden vervoerd cn dat 1111. MM. de Koning en Koningin, den volgenden Woenslag naar lirt l.oo zullen vertrekken. Onze Correspondent meldt er nog niets van. Uit het uitvoerig Programma van de Maskeradewaarbij al de personen met omschrijving hunner titels en betrekkingen, benevens de namen derge nen die ze voorstellen worden vermeld ontleenen wij de volgende algeu.eene opgave, met verwijzing naar genoemd Programma. Een corps van 45 mu ziekanten voorop; 4 trompetters cn een paukcr; een krijgsoverste te paard; 17 zoo krijgslieden als ingenieurs te voet; 2 krijgsoversten te paard21 leden van stadsregeringen of schutterijen te voet; 13 krijgslieden van hoogeren of lageren rang te paard voorafgegaan door 2 trompetiers en gevolgd door 21 zoo krijgs- als staatslieden. Dan ziet men Prins Frcderik Hendrik te paard, met zijn gevolg van 20 personen, zoo te paard als te voet, cn voorts een staatsiekoets met 6 paarden, in welke de gemalin van den Prins, de Koningin van Boheme en ecne Staatsdame zijn gezeten. Ken paar edellieden te paard, en G ambtenaren van den Prins te voet. Hierna volgen verder nog een 70 tal personen, van welke 21 te paard, en de overigen te voet, beslaande uit verschillende zoo Nederlandsehe als vreemde krijgslieden van hoogeren en lageren rang, en personen van verschillende betrekkingen onder welke een bende matrozen van de O. 1. Compagnie die als pionniers bij bet beleg hadden gediend. De trein wordt gesloten door een corps van 30 muziekanten. In de opgave in onze Courant van II. Maandag van den weg die de Op- togt zal nemen, overgenomen uit de advertentie daarvan in de Courant van 13 Mei 1!., staat dat de trein des avonds uit de Doelensteeg zal optrekken naar de Breedstraatlangs de Westzijde van het Rapenburg, dit moet blijkens het programma zijn, Rapenburg Oostzijdeden kant van bet Rijks-Museuin. De voorstelling door den Heer Bosco gisteren avond gegeven beeft uit nemend aan het talrijk publiek voldaan en niets te wenschen overgelaten. Met regt kan men zeggen, dat hij alles overtreft, wat in zijne kunst lot hiprtoe werd gezien. De eenvoudigheid en geringe bewegingen bij zijne kunst - verrigtingen doen het verwonderlijke daarvan nog meer uitkomen. De Turksche Gezant Mehemed Paeha is gisteren morgen alhier in het Logement de Zon aangekomen en heeft na aldaar een ontbijt te hebben ge bruikt, in een open rijtuig zijne reis naar Amsterdam voortgezet. De wedstrijd van deKoniukl. Jagtkluh te Rotterdam, welke overmorgen zou plaats hebben is onbepaald uitgesteld. Op den Hollanrlschen Spoorweg zijn in Mei vervoerd 101,143 reizigers cn is ontvangen 99,415 op den Uhijnspoorweg vervoerd 42,997 reizigers, ontvangen ƒ62,838. De Raad der stad Gouda heeft den Heer N. J. B. Kappeyne van deCopello, Pracceptor, te Nijmegen, benoemd tot Rector van het stedelijk Gymnasium. De Regtbank te Nijmegen heelt iemand, die loten verkocht van do Badensche Staatslolerij-Geldleening veroordeeld lot ƒ350, daar de wet bui- tenlandsche loterijen verbiedt. Door Dr. Gützlaff is aan Dr. J. Hoffman, vertaler uit de Japansehe taal alhier, afgegeven een afschrift van een Chineesch edictbetrekkelijk de zaak der christelijke zending in China, in de maand October 1848, door het stedelijk bestuur van Sjao hing fcè uitgevaardigd. De vertaling van dat edictaan het Ministerie van Koloniën door Dr. Hoffmann ingediend, cn door de Staats courant van gisteren medegedeeld, luidt als volgt: Opzettelijk uitgevaardigd: Sin, de Prefect van Sjao hing fcè (stad van den eersten rang in de provin cie Tsjè Kiang, op 36° 6' noorderbreedte en 118°, 12', 41" lengte ten oosten van Parijs,) in behandeling genomen hebbende verborleiic bedrijven, en thans bepaaldelijk met opzigt tot bet rapport Van den gegradueerden meester (man darijn) Tli&o Tsjin Song, inhoudende: Een man van Sjan jin liién(stad van den derden rang, beboerende tot het departement Sjao hing-fuè), namens Tsjin sze mei, van Iliang Kiang, (gewoonlijk Hongkong, eiland aan den ingang der baai van Canton op 22° 17' lengte ten oosten van Parijs, sedert 1841 aan de Engelschen afgestaan in Kwang-tong bier gearriveerd zijnde, is begonnen bet ware beginsel van liet woord des hei Is te verkondigen, en beeft een ledig huis ingcrigt tot plaats zijner mondelinge verspreiding. Maar zoude rnen het hebben kunnen denken, dat de ingezetenen ter dezer stede zoo dom zijn, om gedurig aan voornoemde plaats een groot geschreeuw en geraas te verwekken, en in hooge mate tot dezulken hehooreridie niets weten van beschaafd gedrag? Het is daarom, dat ik bij dit speciaal schrijven het verzoek doe dat een ernstig verbod tegen LEYDENG Junij. De jonge veelbelovende Prins WltLEM Frederik Madrits aeexander Hendrik Karee, is niet meer, (gelijk wij in bet Telegraphisch berigt, neg in weinige exemplaren van ons vorig nommer hebben kunnen me delieden.) Dingsdag namiddag te 5| ure voerde eene hevige ziekte van eenige dagen, hem reeds aan den eindpaal zijner aardsche loopbaan, naauwelijks zeven jaren afstands waren er voor hem tusscben de wieg en bet graf. Een bittere droefenis voor zijne Koninklijke Ouders, die in hem de helft van hunnen dierbaren kinderschat ten grave zien dalen. Wie zou geen mededoogen riet ben hebben! Het moge bun aan grene ware vertroosting ontbreken en bun in stille berusting bij dit geruis, door Hem die wel slaat maar ook heelt, de beste ouderlijke vreugde cn hope in bunnen thans eenigen zoon worden geschonken en 't volk van Nederland in de blijdschap deelendat bet Huis van Oranje een spruit overblijft, die eenmaal den beste en grootste zijner voorvaderen niet onwaardig moge zijn.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1