LEYDSCHE COURANT. f f830. N° 08. WOENSDAG, 5 JüiMJ. IENLAJNDSC HE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers werden tegen 10 Centen afgegeven. j&tfi F> f LEYDEN4 Junij. Heden oclilend eindigde de Hoogleeraar van Hengel zijne openbare lessen met eene toespraak aan zijne leerlingen en eenige andere belangstellenden. Hij gedaebt met dankbaarheid aan het voorregt hein geschonken tot op dezen dag met onverzwakte krachten in zijne gewiglige betrekking te zijn werkzaam geweest. Hij schetste met korte woorden wat hij gedurende de afgeloopene 35 jaren ten behoeve der Wetenschap had gedaan en erkende in alles Gods bij zondere bescherming, Die hem, bij het klimmen zijner jaren, zoo zeer naar ligchaam en geest had gezegend. Hij gaf te kennendat de Hoogleeraar Scholten als zijn opvolger in de Uitlegkunde zou optreden en uitte tegelijk den wensch dat de opengevallene plaats in de Theologische Faculteit zou vervuld worden door een ktveekeling der Leidsclie IJ oog e school. Zijne ruste zij, naar den wcnsch van zijn hart, eene onverdeelde toewij ding aan die wetenschap die bij, gedurende zijn' geheele leven, gediend beeften zij alzoo bevorderlijk aan de uitbreiding van Christus kerk op aarde. (Ingezonden.) Z. M. heeft onder anderen een octrooi verleend, in dato 20 Nov. 1849, voor den tijd van 15 jaren, aan A. Degon alhier, op de uitvinding eener nieuwe wijze van zoogenaamde cuisinières of keukenkagcbels te vervaardigen, waarvan genoegzaam alle bijzondere deelen uit zeer dun gegoten ijzer bestaan. Het Kantonregt te Nooidwijk heeft den R. C. Pastoor de P. aldaar, ten bate van den eischer, C. d. W. veroordeeld tot ƒ1.50 schadevergoeding voor het Nieuw Testament, hetgeen de P. hem, als schadelijk voor zijne ziel, ontnomen, en vervolgens verbrand had, en dus niet kon teruggeven. Dc Napelsche Catechismus, die ook door den Pastoor medegenomen en door C. d. W. geregtelijk teruggevorderd was, is daags voor de zitting van het Kantongeregtwaarin de zaak dienen zoudoor een meisje bij C. d. W. in huis neergelegd. Zondaghl De N. Rott. Cour. meldt, dat de Schoener Hawk, Kapt. Hateman die den 30slcn Mei door de Stoomboot Rotterdam werd aangezeild, (zie ons vorig nommer), niet is verongelukt, maar den lstcn dezer behouden te Lon den is aangekomen. Uit de laatste driemaandelijksche beriglen omtrent de Maatschappij van Weldadigheid, gcdagleckend 15 April II., ontlecncn wij het volgende: Twee giften en een legaal zijn gedurende dat tijdvak bij de Maatschappij ontvangen of voor haar beschikbaar gesteld. De eerste gift bestond in een Certificaat 2} pCt. Nat. Werk. Schuld, groot in kapitaal ƒ200, met de Coupons, verschenen den 1S,CD Januarij 1850 en vervolgens; welke gilt, van een' ongenoemden, bij de sub-commissie te Ley- den was ingekomen. De tweede in eene som van ƒ25, van N. N.; terwijl het legaat, waarvan wij gewaagden, bestond in een bedrag van 200, door wijle Mevrouw de Wed. D. Lublink, geb. A.C. Eheling, alhier, aan de Maatschappij vermaakt. Eere zij toegebragt aan deze vrienden der menschheid en aan de nagedach tenis der weldadige afgestorvene, die ook na haren dood nog van hare belang stelling in onze stichtingen heeft willen doen blijken. De sterkte der bevolking is nagenoeg dezelfde gebleven, hebbende dc aan- komelingen het getal ontslagenen ruim opgewogen en bedraagt 11308 zielen. Het voornemen bestaat om wederom ruim 530 bunders met aardappelen te hepoten. De winter-roggewaarvan 754 bunders uitgezaaid is, had van de eerste vorst weinig geleden; van de laatste, na half Maart, heeft zij dit meer. Te Oinmerschans wordt er, voor de rerste heer, eene belangrijke proef ge nomen met de bemesting van een vierde gedeelte van het klaverlandongeveer 50 bunders, met Zwolscbe haard-asch tegen 70 mud op het bunder. Wij mogen ons steeds over den toestand van het rundvee verblijden, niet tegenstaande de longziekte in verschillende streken romdom de Ommersehans geheerscht heeft of nog bestaat. Het vetmesten der oude runderenop enkele stallen bij de Gestichten, wordt voortgezet. De zuivel-opbrengst van het melkvee, door de hoevenaars, is voldoende. Te Ommersehans zijn wederom 40 varkens, van nagenoeg een jaar oud, geslagt, waarvan 30 voor dc huis houding en de 10 kleinste voor de hoeren, welke eerste gemiddeld 82 Ned. ft' liet stuk zwaar zijn bevonden. De varkenfokkerij hier en de schaapfokkerij te Vecnhuizen en Wateren wordt met goed gevolg voortgezet. Het turfgraven is in al de Koloniën met den aanvang dezer maand begon nen te Vecnhuizen zelfs eerder, alwaar dan ook thans reeds 250 dagwerk of een vierde der behoefte is gegraven. Het fahriekwezen is thans druk aan den gang, daar er tegenwoordig weke lijks 14,000 stuks kollijzakken en 900 stukken katoen worden geweven en de katoenspinnerij nagenoeg 3000 ftgaren voortbrengt; alle welke inrigtingen alzoo, behoorlijk van grondstclfeu voorzien, zeer voorspoedig werken. De fabriekwerkzaarnheden ter voorziening in de eigene behoefte aan kleeding en dekking zijn, daarentegen, thans niet druk. Althans het spinnen en we ven daartoe wordt hoe langer zoo meer voor den winter gehouden. Verleden jaar is er van die goederen vervaardigd, als volgt: 30,000 el voer- en pijlaken, tot broeken, buizen en borstrokken, jakken, rokken en boezelaars; 12,000 el verschillende soorten van grijs linnen, tot kussensloo- pen, matrassen, boezelaars, korenzakken, dorschkleeden als anderzins; 2500 el hangmattenlinnen 5000 el noppendoektot tweede deken2000 el roode baai, voor onderrokken; 550 stuks wollen dekens; 10,000 el katoenen bont, tot boezelaars, borstlappen, gordijnen en ander gebruik, en 10,000 stuks gekleurde hals- en neusdoeken. Al overig bedrijf voor eigene behoefte, wordt zorgvuldig in stand gehou den, zoo als de wagemakerijensmederijen, klompenmakerijen, kuiperijen, mandenmakerijen paardentuigmaken, bezem binderij en menige anderen meer, waarvan de laatsingevoerden hoe langer zoo meer aan de verwachting voldoen, zoo als het spijkermakenliet draaijen van knoopenhet maken van wevers spoelen houten schoppenlepels en nappen en dergelijken. Een aantal weezen, vondelingen en verlaten kinderen verlaten thans, naar gelang der uitzigten op een middel van bestaan, het kindergesticht te Veen- huizen. Ook de werkzaamheden van ontginning aan de Smilde en elders trekken eenige jongeliedendie wij, om hunne verkregene geschiktheid voor het werk, dat er thans hier zoo veelvuldig te doen valt, met leedwezen, maar in hun en het algemeen belang met blijdschap de wereld zien intreden alwaar wij hun de ontmoeting van vele edeldenkenden hartelijk toewenschen, om hunne eerste zwakke schreden te sterken en hen incnschlievend gade te slaan. De scholen zijn dezen winter gezet en met vrucht gehouden geworden. Het Godsdienstwerk wordt door Leeraars en Geestelijken, ijverig voortgezet. Moge het aangebroken sehoone jaargetijde velen nopen de koloniale inrigtingen te komen bezoeken; hare voorstanders zullen er ongetwijfeld door toenemen. In eene Nota van Wijzigingen in de Tabel, bedoeld in art. 100 der wet, regelende het Kiesregt enz. tot aanwijzing van het getal der in elk hoofd-kiesdistrict tot kiesdistrict te kiezen leden van de Tweede Kamer, en van de rooster hunner aftreding, wordt bepaald dat in het hoofd-kiesdistrict I.eyden worden weggenomen de gemeenten: Voorhout, Noordwijk, Noordwij- keihoiit, llillegomLisse, Heemstede, Berkenrode, Bennebroek, Bloemen- daal, Zandvoort en Velzen, die overgaan tot het Hoofdkiesdistrict Haarlem, waartegen bij Leydcn worden gevoegd: Ter AarNieuwcveenBodegraven, Zwammerdam, Alphen, AarlandcrvcenOudshoorn, Hazerswoude, Bent huizen en Hoogeveen die bij de eerste verdeeling bij Gouda waren gevoegd. Te Birdaard (prov. Vriesland), had den 23stt'B dezer eene gebeurtenis plaats, die bijna eenig in hare soort te achten is en zeker hoogst zeldzaam plaats heeft. Er werd namelijk een familiefeest, eene gouden bruiloft gevierd van drie paar gehuwden, waaronder twee broeders en eene zuster, die juist vóór 50 jaren in het huwelijk zijn getreden. Eene taliijke schare van de naaste betrekkingen vierde deze zeldzame gebeurtenis, onder dankzegging aan God, voor het groote voorregt, dat aan deze gehuwden was geschonken. 's GRAVEND AGE, 3 Junij. Z. M. heeft besloten de ondersteuning, die zijn Vader aan den Holland- schen en den Franschen Schouwburg alhier verleende, daaraan bij voortduring te schenken. Ook zal Z. M. jaarlijks eene gouden medaille van de eerste grootte uitloven voor het beste Hollandsche tooneelstuk, alsmede voorden Nederlandschen componist die de beste muziek vervaardigt op een bijzonder daartoe door een der beroemdste Fransche dichters zaïnengestelden tekst eener opera-comique. Den lslcn dezer is alhier vergaderd geweest het collegie der ridderschap voor de prov. Zuid-Holland. Men scheen te verwachten, dat die vergadering openbaar zou zijn, ten gevolge van de meerdere openbaarheid, welke bet

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1