kwam, vermits een bepaalde dag bij de geldleening is vastgesteld; en de Maatschappij dus, volgens art. 1274 Burg. Weth.uit krachle der vcrbindtc- nis zelve, na verloop der termijnen in verzuim is; en eindelijk dat ook geene schuldvernieuwing heeft plaats gehad door het aannemen van nieuwe coupons. Op deze gronden voornamelijk zijn de aangevoerde verdedigings-middelen der gedaagden verworpen en is de oischer ontvankelijk in zijne vordering en alzoo de Maatschappij veroordeeld tot overgifte aan den eischer der obligatien en daarbij behoorende coupons, groot aan kapitaal 2000, met de bedongen renten sedert 1 Julij 1848. Eerste STumer «Ier Stfeieti'&enerafsl. Zitting van Vrijdag 31 Mei. De beraadslagingen worden geopend over het ontwerp betrekkelijk bel toe- zigt en de zorg over de zaken der munt, verscheidene leden voeren deswege het woord. De Minister van Finantiën verdedigt het ontwerp, dat ten slotte is aangenomen met 18 tegen 14 stemmen. De Heer Hoffman heeft, op grond van art. 14 van het reglement van orde, aanteekening in de notulen verzocht, dat bij zich met het genomen besluit niet heeft vcreenigd. Vervolgens is het ontwerp van wet betrekkelijk de kosten van vervolging in zake van directe-belastingen zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. Daarna is beraadslaagd over het ontwerp tot instandhouding van wetten en verordeningen in I.imburg, dat na korte beraadslaging met algemeene stemmen is aanyenomen. De vergadering is vervolgens tot nadere bijcenroeping gescheiden. 1 Junij. Ziekte berigt van 7,. K. H. Prins Maurits, van heden morgen 9 nre. De koorts volgt baar verloop met de afwisselingen aan deze ziekte eigen; de huid-uitwaseming, die zich sedert tweemaal vier-en-twintig uren had inge steld beeft de hevigheid der verschijnselen verminderd." Bij besluit van den 30sten Mei jl.heeft 7. M. goedgevondenter za- menstelling van de Commissie tot afneming van het Examen aan hen die ver langen te worden toegelaten ter inschrijving op de rolle der Stndenten aan eene Hoogeschool of aan liet Athenaeum te Amsterdam of te Deventer, voor het tegenwoordige jaar te benoemen tot Commissaris des Konings Lid en Voorzitter der gemelde commissie den fleer Mr. A. W. Engelen, lid van de Tweede Kamer der Slaten-Goneraaltot verdere leden der Commissie, de Hee- ren: G. A. Schneither, Rector van het Gymnasium te Rotterdam; A. Ekkcr, Rector van de Latijnsche scholen te Utrecht; C. R. Hermans, Rector van het Gymnasium te 's Hertogenbosch AV. G. Pluygers, Prorector van het Gymna sium te LcydenJ. de Vlaam Leeraar in de AViskunde aan het Gymnasium te Leyden; A. P. FrariQois, I.eeraar in de AViskunde aan het Gymnasium te Rotterdam. Tevens heeft de Voorzitter bekend gemaakt, dat de Minister van Bin- nenl. Zaken heelt bepaalddat dit jaar de Commissie hare vergaderingen zal houden te Leyden, alsmede dat de dag, waarop ieder der belangheb benden in den loop der maand Augustus aldaar zal worden verwacht, vooraf zal worden medegedeeld en dat zij die in dit jaar verlangen te worden toe- gelalen om ingeschreven te worden op de rolle der Studenten aan eene der Hoogescholen of Athenaea opgeroepen worden om zichvóór het einde der maand Junij, bij gefrankeerde brieven, te melden bij den Voorzitter der Commissie, met opgave van hunen naam, woonplaats en ouderdom. ROTTERDAM, 31 Mei. Den 30stCD dezer heeft de Havresche stoomboot Rotterdam een schoener overzeild, aan wier boord waren 7 man, benevens eene vrouw, 3 kinderen en een hond; de schoener is bijna onmiddelijk gezonken; een ligt matroos sprong over boord, werd door den hond gevolgd, en beiden aan boord van de Rotterdam opgenomen de overige personen zijn verongelukt. De stoomboot heeft aanzienlijke schade. 'sllERTOGENBOSCII, 29 Mei. De Stedelijke raad dezer stad heeft gisteren ecne allerbelangrijkste beslissing genomen. Hij was veigaderd om maatregelen te beramen, ten einde de ge volgen af te weren welke uit het besluit van het collegie van regenten over de Godshuizen en de algemeene armen, waarbij de gewone bedoelingen aan de armen, tegen 1°. Junij werden gestaakt, zouden kunnen voortvloeijen. Uit hoofde dat eene laatste poging, tot intrekking van het noodlottig besluit zonder antwoord was gelalen, besloot de raad, aan wien geen ander middel overbleef, het collegie van regenten te ontbinden en een voorloopig bestuur uit zijn midden zamen te stellen, aan hetwelk ook het beheer en de zorg voor bet doen voortduren der gewone bedeelingen werd opgedragen en waarvoor de noodige gelden werden beschikbaar gesteldzonder de stadskas te be zwaren. Gedep. Staten hebben de uilvoering van dat raadsbesluit geschorst, doch de Gonverneur het hunne. Daarop heeft heden de Commissie uit de Regering ter vergaderzaal van Regenten hun beheer opgeëischtdoch deze hebben ver klaard alleen voor overinagt te zullen wijken. Na eenige woordenwisseling heeft de Raadscommissie verklaard, dat zij met de uitvoering van dit raadbesluit belast, die uitvoering moest voltooijen en daartoe dan ook den sterken arm zou bezigen. De Regenten hebben geant woord dat de verklaring eener Commissie, welke aan haar hoofd had den Burgeinees'erdie te beschikken beeft over den sterken arm, zeker geene ijdele bedreiging kon blijven, dat er dus niets anders overbleef, dan öf onder protest de wijk te nemen, óf geweld tegen geweld te stellen en eenen onge- lijken en aanstootelijken strijd te beginnendat zij het eerste zouden doen om alle ergerlijke tooneelen en daden van geweldwaartegen de wcêrstand niets vermogen zouen alle stoornis van rust te vermijden. A'an dat alles is proces-verbaal opgemaakt en de Regenten zijn vertrokken wel te verstaan de Heeren de AA'ijs, van Beverwijk, Heeren en van der Does de AVillebois, want de Presidentde Heer van Son heeft gisteren zijne demissie genomen en de Heer Marggraaf was afwezig. (ff. R0tt. Cour.) BUITËSLAJNDSCHE BËRIGTEJN. F IS, A M Ei IS, SJBi. PARIJS, 30 Mei. De wetgevende vergadering heeft in hare zitting van gisteren met verwer ping van verscheidene amendementen het 3de artikel der gewijzigde kieswet met 410 tegen 178 stemmen aangenomen. ITALIË, ROME, 21 Mei. Onderscheiden beriglen melden dat onder dc gewone raadgevers van den Paus, een verschil van gevoelen blijft heerschen, dat hem zeer bekommert. De Tijd meldt uit Rome, dat de Paus zich tegenwoordig bijzonder bezig houdt met het onderzoek betreffende het vraagstuk der onbevlekte ontvan genis van de H. Maagd. Een troep bezoldigden der regering heeft het linis van signor Sartori, den inzamelaar der plaatsgelden voor de Engelsche kapelopengebroken en zich meester gemaakt van al de boeken aan bet leesgezelschap der te Rorne verblijf houdende Engelschen toebehoorendeofschoon zij met den stempel van dat gezelschap voorzien waren benevens van boeken en papieren welke den Heer Drummond Hay toebehoorden. ®©§TEBfS IAJ 5£ AVEENEN, 27 Mei. 7. M. die zijne zomer-residentie te Schönbrunri betrokken heeft, zal iederen AVoensdag op den Hofburgt alhier gehoor verlcencn. Te Triest heeft de Keizer bij een spiegelgevecht groot gevaar geloopen van het leven te verliezen, daar er door misverstand een kanon met scherp was geladen de kogel vloog digt langs den Keizer voorbij. De Aartsbisschop van Lemberg beeft in een herderlijken brief zijn on genoegen te kennen gegeven, dat vele zijner geestelijken zich als leeken klee- den. Daar deze brief weinig baatte heeft hij een tweede uitgevaardigd, waarin bij onder anderen zegt: A'elc werpen, alsof zij zich over hunne kerkelijke klee- derdragt schaamden, het lange kleed af en nemen een korter, dat niet eens tot aan de knieën reiktanderenom zich naar den tijdgeest te schikken en door hunne kleederen te toonen, dat zij dienaren van Belial zijn, en den geest Gods niet hebben, trekken de zoogenaamde Czamara aan, welke lien in het oog van elk verstandig mensch belagchelijk maakt en hen door de rege ring van demokratische gevoelens doet verdenkenterwijl zij tevens op de wijze der boeren lange kleederen dragen en in plaats van geestelijke halskra gen boordjes, aandoen volgens de laatste mode, en petten op hebben (capuciis uluntur) die men kaszkiet noemt, met pijpen rondloopen en zich niet scha men tabak te rookenofschoon zij hierdoor hunne gezondheid ja zelfs hun leven in gevaar brengen. Daar wij, zoo luidt het einde van dit zonderlinge stuk, zulke misbruiken en buitensporigheden nimmer geduld hebben bij onze geestelijken, zoo leggen wij het dekanaat de verpligting op, om deze kome dianten ten naanwste te bewaken en hen onverwijld die kleederen, haren, boordjes en pelten (vestes, crines, collaria ct capucia) te doen afleggen, en zoo zij niet gehoorzamen hen dadelijk af te zetten en er mij berigt van te geven opdat zij de geregte straf van zulk eene overtreding niet ontgaan. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen bij deze ter Kennisse van de Ingezetenen dat de tijd van afvaart der Schuiten in het veer tusschen deze Stad en Utrecht van den 5 Junij aanstaande af is bepaald als volgt A'an I.eydendes MaandagsWoensdagsVrijdags van iedere week 's morgens ten 9 ure. En dagelijks 's avonds ten 9 ure. En van Utrecht, des DinysdagsDonderdags en Zaturdags van iedere week 's morgens ten 7 ure. En dagelijks 's avonds ten 8 ure. Burgemeester en AA'ethouders voornoemd LeydenD U R IE U 30 Mei 1850. Ter Ordonnantie van dezalve, v. PUTTKAMMER. AKASEMIE-liriEirWS. PROAIOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 31slen Mei de Heer D. J. C. van Lenncp, van Amsterdam, in de Reg- ten, na Openbare verdediging van zijn Specimen, continens: Quaestiones ad Legem de exiyendis tributis directislatum die 22 Maji 1845. PROMOTIE AAN DE ÜTRECHTSCHE HOOGESCHOOL. Den 29sten Mei de Heer J. T. M. Godefroyvan Bataviain de Regten met Theses. GRONINGSCIIE HOOGESCHOOL. De Akademische Senaat alhier heeft den Hooglceraar in de Geneeskunde J. Hissink Jansen honoris causa benoemd tot Doctor in de Chirurgie.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2