LEYDSCHE COURA mo. MAANDAG, 3 JUNIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar do afzonderlijke nommers werden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCME BER1GTEN. LEYDEN, 1 Junij. Ten gemakke der genen die belangstellen in de kennis van den weg dien de Geeostumeerde Optogt door H. H. Studenten op den lldc" Junij te houden, nemen zal, een optogt die in smaakvolle ordon nantie en echt historische en kostbare costumes voorzeker de schoonste zal zijn die nog ooit hier gegeven is, zoo laten wij hier de opgave daarvan volgen De trein zal 's namiddags ten 5 ure de Academie verlaten en dan voorttrekken langs het Kapenburg westzijde, BreedestraatHooge- woerd, Rijnstraat, Nieuwen Rijn, Heerengracht oostzijde, Haarlem merstraat, Turfmarkt, Oude Vest noordzijde, BakkersteegHooi gracht, Nieuwen Rijn, Koornbeursbrug, Vischmarkt, Aalmarkt, Apothekersdijk, Kort-RapenburgBreedestraat, Steenschuur oostzijde Ruïne zuidzijde, Rapenburg oostzijde, Breedestraat, Papengracht, HoutstraatDoelenbrug en Doelensteeg naar de Doelenwaar de Trein voor eenigen tijd zal ontbonden worden en pauseren tot de avond zal gevallen zijn. En daar de Ingezetenen met de meeste bereidwilligheid aan de uit- noodiging van het Edel Achtb. Bestuur dezer Stad en het verlangen van H. H. Studenten willen voldoen, om door eene algemeene illumina tie dit feest luister bij te zetten, zoo zal de Optogt des avonds zich nog andermaal vertoonen, optrekkende uit de Doelensteeg, langs het Rapenburg westzijde, Breedestraat, Hoogewoerd, Watersteeg, Hooi gracht, Bakkersteeg, Oude Vest noordzijde, Turfmarkt, Paardensteeg Kort-Rapenburg, Breedestraat, Rapenburg oostzijdeAcademie. Ten opzi^te der feestelijkheden die van wegc.H. H. Studenten den KB60 en volgende dagen zullen plaats hebben, zien wij ons in staat gesteld het vol gende te bei ig ten Maandag des namiddags te 5 ure. Diner van 11. H. deelnemers aan de Reünie van Oud Studenten van 18301839, op den Burg, cn te 6 ure: Bijeenkomst der II. II. deelnemers aan de Reünie van Oud-Studenten van 1840 1846, auu het Koffijhuis de Vink (met Dames). De deelnemers aan de beide Reünies zullen op vertoon van hun bewijs van deelneming worden toegelaten. Op de Sociëteit Minerva zullen voor II. tl. Studenten kaartjes te bekomen zijn. Particulieren zullen tegen betaling van entrée toegang hebben. Dingsdag middag te 12 ure. Toespraak ter verwelkoming der tl. H. Oud- Studenten van 1840 1846 door den Voorzitter der Commissie voor de Reünie, in hel Groot Auditorium. Des namiddags te 5 ure. De bovenvermelde Mas kerade der 11. H. Studenten. Na den afloop Conceit op de Sociëteit Minerva. Woensdag middag te 12 ure. Matinee Musicale, te geven door het Stu denten-Concert Sempre Crescendo, in de tuinen van Zomerzorg. Des namid dags te 5 ure. Diner der 11. II. deelnemers aan de Reünie van Oud-Stu denten van 18401846, in de nieuwgebouwde zaal op de Ruïne. Donderdag avond te 6) ure. Vauxhall en Vuurwerk, te geven door de Sociëteit Minerva, aan hel Koffijhuis de Vink. De 11. II. deelnemers aan de Maskerade zullen aldaar in costuum verschijnen. Vrijdag avond te 9 ure. Ileeren-Concert op de Sociëteit Minerva. Op het vijfde I.andhuishoudkundig Congres, den 11, 12 en 13dcn Junij e. k., onder het bestuur van de Ileeren Jhr. Mr. Gevers van Endegeest, Prof. A. 11. van der Boon MescliProf. W. II. de Vricsc, B. W. Wttcwaall P. H. Baron Taets van Amerongen tot Natewisch en Mr. P. C. Lezwijnalhier te houdenworden behalve andere werkzaamheden ook verslagen gewacht omtrent vroeger behandelde onderwerpen, onder welke zeer belangrijke, als: statistiek van Nederland; landbouwkundig onderwijs; geologische kaart van ons land; cen-cent-daags maatschappijhoutteelt; het opnemen van kapita len voor den landbouw en hulpbanken; de ontveeningen cn de tnrf-aecijns als bezwaar daartegen; beteugeling der longziekte bij het vee; gebruik van zout tot bemesting en bij de voeding van het vee; de wceziekte bij bet rund vee; droogbouden van polders en droogmaken van plassen; vcrccnigingen tot het gemeenschappelijk maken van holer en kaas; onderzoek naar den zede lijken en materiëlen toestand der arbeidende bevolking ten platte lande en van de middelen om dien te verbeteren. Het Congres is in vijf afdeclingen verdeeld, namelijk: I. akkerbouw; II. veeteelt en zuivelbereiding; III. houlteelt; IV. tuinbouw; V. landhuis houdkunde. Voorts herinneren wij onze lezers aan de Tentoonstelling van Vee die op Vrijdag den 14deu junij door de Leydscbe Afdeeling der Maatschappij van Landbouw des morgens ten 11 ure in den Duelen alhier zal worden gegeven. Gisteren bragt de Turksehe Gezant en gevolg begeleid door den Heer Inspecteur van den Waterstaat van der Kun, een bezoek aan den Lecghwa ter; na dit etablissement met belangstelling te hebben bezigtigden zich daar een geruiinen tijd te hebben opgehouden, werd zijne Exc. op de terug reis ontvangen op het kasteel Endegeest, en vervolgde over deze stad de reis naar 's Gravenhage, Wij vernemen dat de Heer Basco, zoo gunstig hekend door zijn verwon derlijk Goochelspel in de volgende week alhier drie voorstellingen zal geven van Egyptische Toovcrkunst. Zie de Advertentie. 's GRAVENHAGE, 31 Mei. Z. M. zal den 5Jen Junij des ochtends ten half elf ure weder gehoor verleenen aan de militairen, en ten elf ure, aan de burgerlijke autoriteiten en bijzondere personen. De lijsten voor de genen, die verlangen, daarbij te worden topgelaten, zullen tot den S110" Junij op liet paleis in het Noord einde ter tcekening liggen. Het eerste gehoor bij Z. M. is door vele particulieren en militairen bezocht. Z. M. heeft den Baron Louis van Heeckeren van Enghuizen benoemd tot attaché hij het Ned. gezantschap aan het Hof van Weenen. Ziekte-berigt van Z. K. II. Prins Maurits, den 31slcn Mei 1850, des morgens ten 9 ure »De verheffing der koorts die zich gisteren middag voordeed is voor het eerst door een overvloedig zweten gevolgd, dat tot laat in den nacht aan hield. Deze critische beweging heelt de reeds zoo aanmerkelijke zwakte van Z. K. II. nog meer doen toenemen." Met diep leedwezen verneemt men, dat, hoezeer er-sedert lieden mor gen geen nader bulletin is uitgegeven nopens Z. K. II. Prins Maurits, de toestand van den zieke steeds meer en meer van zorgwekkenden aard wordt. Gisteren is het afbreken, weder opbouwen en vergrooten van den Vuurbaak te Scheveningen aangenomen door den Heer Plaisier aldaar voor 3400. Men verzekert, dat heden hij de Tweede Kamer zijn ingekomen de ant woorden der regering ten aanzien van het ontwerp der kieswet. De commissie is nog heden deswege vergaderd geweest. Morgen ten twee ure zal de Tweede Kamer eene zitting houden, waarin men te gemoet ziet het algemeen verslag over dal wets-ontwerp, en verwacht, dat de beraadslagingen in het begin der volgende week zullen worden gehouden. Heden heeft de Arrondissements-Regtliank alhier uitspraak gedaan inde bekende zaak van J. A. Bunte tegen dc Maatschappij van Weldadigheid. Over eenkomstig de conclusie van hel Openbaar Ministerie heeft de Kegtbank de vordering toegewezen, hoofdzakelijk op grond, dat het opschrift van de obli gation ten laste der Maatschappij is gesteld dat die eigenhandig ook door de permanente commissie zijn onderteekend; dat die commissie zieli daarbij ver bindt tot aflossing en rentebetaling; dat er mitsdien uit een en ander uit drukkelijk blijkt dat de Maatschappij zich stelt als sehuldenareszich jegens de geldschieters heeft verhonden en dus jegens de houders van obligation is in obligo; dat dit evenzeer het geval is, in weerwil uil het achter de obligaticn staande herigt blijkt, dat de gelden duor de bankiers Vlaer en Kol te Utrecht moeten worden ontvangen ten behoeve der Maatschappij; dat toch deze schuld bekentenis van de laatste jegens de Maatschappij is posterieur aan de uitgifte der hoofd-ohligatien en is aangegaan huiten de houders orn; dat er hier mits dien geene reden kan zijn van schuld vernieuwing door delegatie en de latere handeling met de Ileercn Vlaer en Kol geene wijziging kan brengen in de stellige door de Maatschappij uitgedrukte verklaring in de door de permanente commissie aangegane verbindtenisdat, wat betreft de door de gedaagde be weerde, niet ontvankelijkheiddeze wclligt zoude kunnen opgaanwanneer niet alle de termijnen var. aflossing der obligaticn waren verschenen gelijk bet geval is, en dat dus eene voorafgaande in-morae stelling niet te pas

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1