de voorstellers er van, niet eens toelaten om ze te ontwikkelen. Men heeft dit beslnit genomen, om de spanning onder de bevolking te doen ophouden, hoewel de aanneming der wet geen twijfel meer overlaat. Overigens blijft Parijs rustig en vleit men zich mot eene spoedige ver effening van bet geschil met Engeland. Nogtans heeft de regering te Toulon en Marseille, eenige uitrustingen bevolen, die bij het bestaande geschil nog al opzien hebben gewekt. Er zon door de roode repnbliekeinen een plan beraamd wezen, om al de schepen in de haven van Toulon, welke daar ten getale van ruim 700 liggen, in brand te steken; het plan moet ontdekt zijn, en de haven beambten zijn waakzaam. De verkoop van meubelen, op regterlijken last, is sedert eenigen tijd in de hoofdstad zeer toegenomen. Volgens de San Francesco News, hebben de Fransche troepen in De cember 1. 1. de Marquisen-Eilanden ontruimdden standaard weggenomen en de burgerlijke beamten zich op de schepen van bet Fransch smaldeel inge scheept. SAR© IN IE. TURYN, 24 Mei. De Koning en de Koningin met hunne beide kinderen, hebben dezer da gen eene reize naar Savoije ondernomen. Zij zijn den 21steD dezer te Cham- bery aangekomen alwaar den vorigen dag eene proclamatie des Konings uit gegeven wasdie een zeer gunstigen indruk op de bevolking gemaakt had. De vorstelijke personen zijn dan ook bij hunnen intogt in de hoofdstad van Savoije met de levendigste geestdrift begroet geworden. Opmerkelijk was daarbij dat tusschen de kreten: leve de Koning! leve de Koningin! bij herhaling ook die gehoord werd van leve de wet Sicardil" hetgeen wordt aangemerkt als een bewijs, dat, in weerwil van de beweringen der kerkelijke partij, de afschaffing van de voorregten der geestelijkheid, zelfs onder de anders wegens hare bijzondere gehechtheid aan de kerk bekende bevolking van Savoije, grooten bijval heeft gevonden. De Koning en de Koningin zouden achlcrvolgelijk al de districten van dat land bezoeken. Het proces van den Aartsbisschop Franzorii zal den 28steD dezer voor het Ilof van Appel te Toryn geopend worden. Den 20sten dezer heeft de Kamer vari Afgevaardigden de beraadslagingen over de begrooting voor het loopende jaar begonnen. Daar niets de Kamer tot bespoediging dringt, vermits de Regering door haar gernagtigd is, om de bestaande belastingen tot November te blijven heffen verwacht men dat de beraadslagingen deswegens zeer uitvoerig zullen zijn. De Regering is voornemens om maatregelen te nemen, ter opbeuring van het helangrijk eiland Sardinië, dat ruim een half millioen inwoners be vat en toen het Koningrijk Sardinië al zijn vasteland had verlorenvan 1798 tot 1814 een veilige schuilplaats en zetel der Regering was. Dit eiland weleer Rome's korenschuur genaamd en waar men ijzer-, koper-, lood- en steenkolen mijnen, basalt- en marmergroeven en edelgesteenten vindt, is door jammerlijke verwaarloozing en onkunde der bevolking zeer armoedig. Men heeft eene som van 4 millioen Ned. bestemd tot verbetering en aanleg van wegen als een onmisbaar hulpmiddel tot vermeerdering van welvaart. ITALIË, ROME, 1G Mei. De Augsburger Allgemeine Zeituny schrijft van daardat men er van spreekt dat de Paus, ten gevolge der berigten omtrent den ongunstigen staat van zaken in Frankrijk, op bet ergste gevat zijnde, reeds alle maatregelen genomen heeft om zich des noodig voor de tweede maal uit Rome te kunnen verwijderen. Het is natuurlijk onmogelijk zich omtrent de gegrondheid van dit gerucht te vergewissen, in een land waar de drukpers aan handen ligt; maar zeker is het dat men zoowel in het Pauselijk kabinet als onder het pu bliek groote vreps koestert voor eene nieuwe uitbarsting van den Franschen staats-vulkaanen dat de Paus even weinig als de Fransche bevelhebber kan voorzien, welke politieke meening en beginselen de hier aanwezige Fransche troepen te eeniger tijd geroepen zouden kunnen worden te verdedigen. De Heer de Kaynevaldie tot op de komst van zijnen opvolger, den Graaf Wa- lewsky, de leiding der zaken voorloopig aan den Admiraal Raudin heeft over gelaten, vertrekt heden uit Napels om zich als Gezant der Fransche republiek naar herwaarts te begeven. Het volk stioomt naar de kerk van de Paters der Missiën het beeld van Maria heeft hare oogen bewogenzegt menDat verwekt veel op spraak allen willen zienof zij van die beweging nog iets kunnen gewaar worden. Daar de toevloed van nieuwsgierigen zoo groot is, beeft men voor loopig schildwachten voor de kerk geplaatst, en zal later het beeld naar een mimer kerkgebouw overbrengen. PRÜISIEK, BERLIJN, 25 Mei. Het eerste bulletin, door de DD. SehörileinGrimm en B. Langenbeck gc- tcekend en te Chariottenburg uitgegeven, is van den vqlgenden inhoud: De kogel is aan de binnenzijde van den regtervoorarm binnengedrongen, beeft eene nagenoeg tweeduim lange vleeschwonde gemaakt, en is toen, waarschijn lijk door zijne eigene zwaarte, weder uitgevallen. De beenderen en zenuwen zijn gelakkerwijs niet aangedaan. De toestand des Konings is geruststellend. Met den telegraaph beeft men een berigt van Vrijdag, den 24slcn Mei, 's middags, van den volgenden inhoud: In den loop van gisteren namiddag hebben zich bij Z. M. Jigte koortsbewegingen opgedaan. Jn de wonde, wier omtrek pijnlijk en ligt gezwollen is, begon de natuurlijke afzondering. De slaap was rustig. De koorts is verminderd. De afzondering in de wonde gaat op gcwenschte wijs voort. De Aartsbisschop van Keulen beeft aan zijne geestelijken bevolenom bij het gewoon gebed voor het Koninklijk Huis, eene dankzegging te voegen voor de bewaring van 's Konings leven. WURTEMBERG. STUTTGARDT, 24 Mei. Eergisteren heeft de Kamer van Afgevaardigden met 52 tegen 6 stemmen de aanvraag der Regering toegestaan om tot den laalsten Junij de bestaande belastingen te mogen invorderen. Er zijn bij gelegenheid der beraadslagingen daarover, beschuldigingen tegen de Ministers aangevoerd, die men met den naatn van revolutionnairen heelt bestempeld. De Ministers hebben den Voor zitter der Kamer verzocht om de leden die zulke beleedigende uitdrukkingen deden tot de orde te roepen of hun bet stilzwijgen op te leggen. Daar de ontbinding van de vertegenwoordigende Vergadering onvermij delijk is, inaar ook een meer krachtig Ministerie vercischt wordt, zoo wordt onder de leiding van Prins Frederik thans reeds aan de zamenstelling van een nieuw kabinet gearbeid. SAKSKS. LEIPZIG, 24 Mei. De derde Duitseh-Katholieke kerkvergadering werd alhier gisteren gehou den, nadat er den vorigen avond eene voorbereidende zitting had plaats ge had. Er waren in genoemde zitting ruim 50 Afgevaardigden tegenwoordig. Alhier is den 23sten de beroemde Godgeleerde, Dr. Cli. Fr. von Amnion, in 85-jarigen ouderdom overleden. OOITEÜRIJ K. WEENEN, 24 Mei. Z. M. is eergisteren avond in goeden welstand van zijne reis naar Triest te ruggekeerd. Men meldt dat de Regering aan den President van het Prolestantsch Consistorie, eene naauwkeurige lijst gevraagd heeft van al degenen, die na de laatste besluiten betreffende de kerkelijke aangelegenheden, de R. K. Gods dienst hebben verlaten en tot de Protestanten zijn overgegaan. Naar men uil goede bronnen verneemt, dus schrijft men uit Frankfort, heelt de Oostenrijksche Minister v. Bruck eene tweede memorie opgesteld no pens de invoering van een algemeen stelsel van tollen en handel voor geheel Duitschland. Zij zal eerstdaags aan alle Duitsche regeringen, alsmede aan het Congres alhier medegedeeld wordenzij bevat eeri aantal nieuwe toelich tingen waardoor de uitvoerbaarheid en het hoog belang der zaak in een hel der licht geplaatst worden. Door dien Minister zal weldra mede het voorstel worden gedaan om afgevaardigden uit alle Duitsche Staten te Frankfort bijeen- te roepen, om over dit ontwerp hunne meening te uiten. Uit dit alles blijkt hoezeer de Oostenrijksche regering niets ontziet, ook in ditopzigt, de zoo noodige eenheid in Duitschland te bevorderen. Tegen het einde van Junij zal te Gran in Ilongarye eene vereeDiging van Bisschoppen plaats hebbenonder voorzitting van den Vorst-primaat. Reeds zijn er acht hoofdpunten ter overweging bepaald, waaronder de regeling der Seminariënde regeling van de inkomsten der geestelijke bezittingen en de regeling van liet onderwijs op de gymnasiale scholen. De Romancn der Oostersche kerk hebben sedert 200 jaren geene Synode gehoudendoch thans is er een te Hermanstadt geopend waaraan vele gees telijken deelnemen. Bij den wedren, welke eergisteren in den Prater heeft plaats gehad, rekent men, dat meer dan 1,000 rijtuigen waren, allen met aanschouwers opgevuld. De menigte le voet was ontelbaar. De kolossale brug over de Laguoen te Venetië zal den lsten Julij wor den ingewijd. De veeziekte in de omstreken van Debreczin heeft opgehouden, nadat daaraan meertdan 8000 runderen zijn gestorven. ZWE9EI. STOKHOLM, 17 Mei. Er worden vele toebereidselen gemaakt voor het aanstaande huwelijk van den Kroonprins. De jonggehuwde vorstelijke echtgenooten zullen het begin van den zomer op het kasteel Ulrichtshal doorbrengen, hetwelk tot hunne ontvangst in gereedheid wordt gebragt. De Koning en de Koningin znllen gedurende dien tijd het slot Haga, en de Koningin-weduwe het landgoed An- nelund betrekken. Tegen den herfst zal het geheele Hof zich naar Drottning- holin begeven. Den 17,len Julij aanstaande zal eene vcreeniging van Zweedsche genees kundigen een herinnerings-feest aan den overleden Hoogleeraar Berzelius vieren. De beroemde zangeres Jenny Lind is dezer dagen uit Lubeck aangeko men en daar zeer luisterrijk ontvangen. Gisteren is hier eene bijeenkomst gehouden van afgevaardigden van al de vereenigingen tot het invoeren van meer vrijzinnige staals-instellingen uit het geheele Zweedsche Rijkwaarin beraadslaagd is over de door de Regering voorgedragene wijzigingen van de Staatsregeling. Wat in die bijeenkomst is verhandeld, is niet hekend; doch bij de vrijzinnige partij vinden de voorge dragene wijzigingen over 't geheel weinig bijval. Deze partij oordeelt, dat de natie met regt kan vorderendat haar een grooter aandeel worde verleend in het bestuur des lands, en dat een groot gedeelte van dc rnagt,

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3