Heden middag ten 12 ure heeft Z. K. li. Prins Hendrik Z. Exc. den Tarbschen Minister, Mehemed-Pacha, bij zich ten gehoore ontvangen. Heden middag heeft er bij Z. Exc. den Minister van Rusland een groot diner plaats gehad, hetwelk door Z. Exc. Mehemed-Pachavergezeld van zijne Secretarissen, den Heer J. J. Pasno, de leden van het Corps Diplomatiek, insgelijks met hunne Secretarissenwerd bijgewoond. Naar men verneemt zal aanstaanden Woensdag bij Z. Exc. den Minister van Groot-Rrittanjeeen ge lijk diner plaats hebben. Z. Exc. Mehemed-Pacha heeft het Koninklijk Museum van Schilderijen en zeldzaamheden bezigtigd. Z. Exc. zal morgen aan het diplomatiek diner hij den Minister van Ruitenlandsche Zaken deel nemen. Gisteren is in de algemeene vergadering van de Broeders leden der af- dcelingenaan Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, als Grootmeester- Nationaal der Orde van de Vrijmetselaars in Nederland en ter gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest, een prachtige zilveren beker aangeboden. De Commissie uit het provinciaal gereglshof in Zuid-Holland, tot het afnemen van het examen als Candidaat-Notaris, is eergisteren vergaderd ge weest. Als Candidaat-Notarissen zijn, 11a afgelegd examen, toegelaten de lleeren B. Unterhorst, J. L. R. Ie Rutte, alhier, en D. Speelman, van Rotterdam. De Minister van Binnenl. Zaken heeft, in verband met de overwegin gen welke thans plaats hebbenover het ontwerp van wet op het kiesregt en de benoeming van Afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer, eenige na dere inlichtingen verlangd, ten aanzien van het aantal kiezers, volgens den bij dat ontwerp voorgedragen census, en de Plaatselijke besturen uitgenoo- digd met den meest mogelijken spoedeene opgave in te dienen 1°. van het aantal kiezers, hetwelk verkregen wordt door een census, voorgesteld in het bovengenoemd ontwerp van kieswet, en op de tabel ver meld in art. 1 van dat ontwerp aangewezen 2°. van het aantal kiezers, hetwelk verkregen wordt door de helft van den hierboven gemelden census; 3°. van het aantal kiezers, der beide kategorien of soorten elk afzonder lijk, die door het patentregt alleen, of door dat regt, gevoegd bij de grond en personele belastingende som betalen welke voor iederen census is voor gedragen bij het ontwerp van wet. In de residentie is aangekomen de Baron MollerusGevolmagtigd Mi nister van Nederland bij het Russisch Hof, 28 Mei. Betrekkelijk de ziekte van Z. K. H. Prins Maurits, is heden den 28sten dezer des morgens ten 9 ure, uitgegeven het volgende bulletin: a De hersen-ziektc-verschijnselendie zich gisteren met nieuwe hevigheid vertoondenhebben evenwel gedurende den nacht met toegenomen." Met diep leedwezen ontwaart men uit dat berigt, gelijk trouwens ook van algemeene bekendheid is, dat de toestand, waarin de jeugdige Vorst zich bevindt, voortdurend van zorgwekkenden aard is. De belangstelling in den toestand des Prinsen is algemeen en een ieder neemt het innigste deel in het leed van bet Koninklijk gezin en vooral van de Koninklijke ouders. Tweede S£amer der Staten-iüeneraal. Zitting van Dingsdag 28 Mei, In deze zitting zijn de beraadslagingen over het ontwerp tot instandhouding van eenige wetten van Belgisehen oorsprong in Limburg bepaald op morgen. Aan de orde zijn de beraadslagingen over het ontwerp betrekkelijk de wa terschappen. De Heer Lotsy stelt als motie van orde voor, om de beraadslagingen uit te stellen tot na de behandeling der provinciale wet. De Minister verzet zich tegen dat uitstel niet. De motie is aangenomen met 34 tegen 15 stemmen. Daarna is de zit ting opgeheven. ROTTERDAM, 27 Mei. Gisteren morgen werd, in de Groote Kerk der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier, de van Leeuwarden herwaarts beroepen Leeraar dier ge meente, de Wel-Eerw. Ileer J. F. Blaauw, door zijnen ambtgenoot, den VVcl-Eerw. Heer H. J. R. G. Theesingplegtig in de dienst bevestigd, en sprak des avonds zijne intreêrede uit. De bevestiger had tot tekst gekozen II Cor. 3, vers 5 en 6, de bevestigde Efez. 3, vers 2022. Naar men verneemt, wordt voor de Regtbank te Gorinchem behandeld de zaak van den Burgemeester te Alblasserdamdie beschuldigd wordt van misbruik van gezag, daar hij met geweld, zonder vonnis van den Kantonreg- ter, een huisgezin te dier plaatse uit eene woning zou hebben gezet. HAARLEM, 27 Mei. Op het Muziekfeest der Maatschappij ter Bevordering der Toonkunst al hier, zullen op den eersten dag, zijnde Donderdag 13 Junij, de beide Haar- lemsche Liedertafels en het Muzijkcorps der Dragonders zich zij de aankomst der beide eerste Amsterdamsche en Rotterdamsche treinen (9 en 9J) aan het station bevinden om de verschillende aankomende Liedertafels te ontvangen. Op Vrijdag den 14den Junij worden de werkzaamheden des ochtends ten 8 ure begonnen met de repetitie van het eerste stuk der op dien avond uit te voeren Muziekstukken, zijnde de ensemble-slukken der gezamenlijke Lieder tafels. Na den afloop dier lste repetitie (10 ure) zal er een begin worden ge maakt met de repetitie van het oratorium Elias van Mendelssohn Bartboldy (lste deel). Ten 7 ure in den namiddag van dien dag heeft de uitvoering plaats van de mannen- en gemengde koren, waarvan het programma later zal worden bekend gemaakt. Op Zaturdag den 15dcü Junij des ochtens 9) nre repetitie van het tweede deel van Elias, waarvan de uitvoering in dien namiddag te 7 ure plaats heeft. Op Zondag den 16den Junij zullen zich de Liedertafels op eene nader te be palen plaats vereenigen ten einde omstreeks 10 ure gezamenlijk naar Zomer- zorg hij Bloemendaal te wandelen en bij afwisseling op de duinen te zingen. In den namiddag en avond van dien dag verzameling in den Hout. De leden der Maatschappij zullen, op vertoon van hun diploma hetgeen personeel is en aan niemand anders mag worden afgestaan geheel kosteloos toegang hebben, zoowel tot den wedstrijd der Liedertafels op Donderdag 13 Junij als tot de heide uitvoeringen op Vrijdag en Zaturdag (staande de toetre ding lot het lidmaatschap der maatschappij thans nog open, tegen betaling van ƒ5 en het intréegeld van 2 Bij de uitvoering van het oratorium Elias zal aan geen inlander, welke niet lid is der Maatschappij, toegang worden ver leend. Vreemdelingen welke die uitvoering verlangen bij te wonen, betalen 5 voor een Heer en ƒ1.50 voor elk Dameshillet. Do leden der medegewerkt hebbende Liedertafels genieten den vrijen toegang bij die gelegenheid. De uitvoering van den wedstrijd en die welke op Vrijdag 14 Junij zullen plaats hebben, kunnen door een ieder worden bijgewoond tegen betaling van 2 voor eiken Heer en ƒ1.50 voor elke dame per avond. Ook de toegang tot de repetiliën kan worden verkregen tegen betaling van 1 per persoon voor elke repetitie, welke som voor zoodanigen toegang ook zal worden gevorderd van de leden der Maatschappij. Endelijk zal niemand in de kerk worden toegelatendan op vertoon van zijn kaartje, hetgeen men op nader te bepalen tijd en plaats zal kunnen verkrijgen. AMSTERDAM, 26 Mei. In eene den 24stcn Mei alhier gehouden vergadering heeft zich de Ncder- landsche Telegraaph-Maatschappij gevestigd en is men onmiddelijk overgegaan tot de benoeming van een bestuur, waartoe verkozen zijn de 1111. F. VV. Con rad, H. F. Hcsshuisen, L. Bierifait en J. iiartsen. HARDERWIJK, 25 Mei. Den 30ste[1 dezer zal van hier naar Rotterdam vertrekken om aan boord van het schip Maracaïbo, bestemd naar Curasao, te worden ingescheept, een detachement suppletie-troepen beslaande uit een korporaal en 24 manschap pen, onder geleide van één sergeant van het Koloniaal Werfdepot. LEEUWARDEN, 25 Mei. Naar men verneemt, bestaat het voornemen, dat in de maand September aanstaande het nieuwe paleis van justitie, in het Zaailand albier, door het provinciaal geregtshof van Friesland en de arrondissements-reglhank te Leeu warden zal worden betrokken. Indien de doelmatigheid der localen beant woordt aan de verhevene sierlijkheid van den uit- en inwendigen bouw, dan zal Leeuwarden zich mogen beroemen op een der schoonste geregtshoven in ons Vaderland. HARLINGEN 25 Mei. Volgens een brief van den Kommandeur O, Mehlen, voerende de alhier te huis behoorende Groenlandsvaarder Dirkje Adamahad hij den lsteD dezer 9000 robben geslagenen zoude nog eenigen tijd aan de robbenkust vertoevenom daarna de terugreis herwaats aan te nemen aan boord was alles wel. De overtogt van de rede van 't Vlie tot in Groenland was in acht dagen afgelegd. B 1TEJN' LANDSCHK BE BI GTEiN kS iiü iïj 4*1 IE, BRUSSEL, 26 Mei. De Gemeente-Raad alhier heeft een adres aan den Senaat goedgekeurd ten gunste van de wet op het middelbaar onderwijs. Te Aarschot is onlangs zekere weduwe Jan Claes op haar 74sll! jaar her trouwd met een jongman van 30 jaren wiens oudste broeder weinig tijds geleden, de kleindochter van die weduwe had getrouwd. Door dit dwaze huwelijk is nu de jongste broeder de grootvader van zijn' oudste geworden. FRAMM ÏS. IJK. PARIJS, 26 Mei. I11 de zitting der Wetgevende Vergadering van heden is het eerste artikel der wet tot wijziging der kieswet aangenomen. Dat artikel is van den vol genden inhoud: Binnen de dertig dagen na de afkondiging der tegenwoordige wet zal do lijst der kiezers worden opgemaakt door den Maire, bijgestaan door twee gede legeerden, welke voor elke gemeente door den vrederegter zullen worden aan gewezen, en in het kanton gedomicilieerd moeten zijn. Zij zullen het regt hebben om hunne aanmerkingen in het proces-verbaal te doen aantcekenen. Dit proces-verbaal zal, te gelijk met de lijst der kiezers, door den Maire ter secretarie worden nedergelegd, ten einde aan een ieder, die zulks verlangt, medegedeeld te worden. Ofschoon de beraadslagingen over de wet van langoren duur schijnen te zul len zijn dan men aanvankelijk gedacht had, meent men toch dat het voorne men om thans eene poging te doen ten einde de nadeelige gevolgen van het algemeene stemregt althans ten deele weg te nemen, bij de groote meerderheid zoo vast staat, dat geene redeneringen daarin eene merkbare verandering zul len kunnen te weeg brengenen de wet alzoo zal worden aangenomen. Men kan verwachten, dat van heden af, de beraadslagingen over de gewijzigde kieswet spoedig zullen voortgaan. De meerderheid namelijk der Vergadering heeft besloten, dat zij al de amendementen zoa verwerpen, en

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2