t Eerstdaags wacht men hier uit Alcxaudrie een Nijlpaard, pas 18 maan den oud; het eerste dat men levend naar Europa overbrengt. Het wordt daags met melk gevoed, waartoe eenige koeijen aan boord lijn; een groote ijzeren waterbakdie dagelijks moet ververscht wordenis zijn badkuip. Er komen met bet zelfde schip nog andere dieren mede; een Giraffe of Kameel- pardel was echter bij de inscheping verdronken. Rio Janeiro, de hoofdstad van Brazilië, werd volgens berigten van het begin van April, schrikkelijk door de gele koorts geteisterd. In drie maanden ware 14,000 mensehen weggerukt. De schepen konden niet vertrekken omdat er geen matrozen te bekomen waren. FRAKKRMK. PARIJS, 23 Mei. Nadat eergisteren met 461 tegen 239 stemmen de afdoening van de nieuwe kics-wet dringend noodzakelijk was verklaard, en dat er dus na ecne enkele beraadslaging over zou beslist worden, in plaats van op de gewone wijze driemaal te worden besproken, begonnen vervolgens de beraadslagingen over de wet zelve. De Generaal Cavaignac heeft met bedaardheid het ontwerp be streden als ontijdig en gevaarlijk, zoo omdat deze vergadering nog twee jaren zitting had, als omdat wanneer de beperkingen die bij dit ontwerp werden gemaakt, ongenoegzaam bleken, men al verder en verder zou gaan om aan een groot deel burgers allen invloed op de Regering te benemen, terwijl het ontwerp reeds onmiddelijk in strijd was met de staatsregeling, door beperking van het stemregt door eene tijdsbepaling van het domicilie, waarvan de staats regeling niet gewaagde. Daarna heeft de Heer Victor Hugo, uitvoerig en zeer welsprekend bet algemeen stemregt verdedigd. Den volgenden dag zijn de beraadslagingen hervat, nadat door een dertigtal leden der linkerzijde een geruime tijd was besteed aan het indienen van een groot aantal petitiën tegen die wet. De voordragt is nog verdedigd door de Heeren Bcchard en de Montalemberten bestreden door de lleeren Canet en Emanuel Arago. Als gewoonlijk heeft weder de rede van den Heer de Mon talembert de meeste aandacht lot zich getrokken, ofschoon deze zich het minst met de wet zelve bezig hield. Hij zeide dat de maatschappij hoven de staatsregeling ging, cn dat de laatste moet worden opgeofferd, indien hare stipte naleving de eerste in het verderf zoude storten. Het socialismus moest door alle middelen bestreden worden. De Generaal Cavaignac verklaarde daarop dat men wel wist dat hij geen socialist was, dat hij in 1848 de staatsregeling tegen eene misdadige aanranding verdedigd had, en dat hij 't nu deed, nu die aanranding van eene andere zijde beproefd werd. In de vergadering van gisteren is het tusschen de Heeren de Montalembert en Victor Hugo tot scherpe en hevige persoonlijke verwijlingen gekomen, en heeft de Heer Lamarline eene schoone redevoering tegen het ontwerp gehou den die veel indruk scheen te maken. Op het einde der zitting heeft de vergadering zich met 462 tegen 227 stemmen voor de sluiting der algemeene beraadslagingen verklaard ofschoon er nog meer dan veertig sprekers waren ingeschreven, men merkt dit mede aan als een zekere voorbode tan de aanneming der voordragt. Parijs bleef rustig. Men rekent dat in de zitting van Zaturdag over de wet zal worden ge stemd. De belangstelling om de beraadslagingen over de kieswet in do wetge vende vergadering bij te wonen, was zoo groot dat men gaarne 30 tot 50 fr. betaalde voor één en tree-bi liet. Het aantal onderteekeningrn voor dn petitie tegen de nieuwe kies-wet bij hel blad la Presse ontvangen, beloopt reeds 140,000. De Regering der Republiek houdt zich bezig met het opmaken van een staat van hetgeen Spanje, België, de Kerkelijke Staat, Napels en Tunis aan Frankrijk verschuldigd zijn, ten einde op de betaling dier schuldvorderingen te kunnen aandringen, welke ruim 300 millioen francs beloopen. Spanje alleen is in kapitaal en rente ruim de helft hiervan verschuldigd. Zoowel het garnizoen te Parijs, als ook die te Blois, Tours, Orleans en Bourges zijn sedert 8 dagen geconsigneerd, en de Spoorweg-Maatsschappijën te OrleansBourges en Bordeaux hebben bevel ontvangenom alles gereed te houden lot vervoer van troepen naar de hoofdstad. Het verdient opmeikirig, als een bewijs dat de beoefening der studiën in Frankrijk zeer ten achter zijn, dat het Instituut, dat jaarlijks een prijs van ƒ10,000 fr. uitlooft voor het beste werk over de geschiedenis van Frank rijk, voor het laatste jaar slechts drie antwoorden heeft ontvangen, die de bekrooning niet waardig waren. Lord Normanby blijft thans te Versailles, en zelfs op het feest, dat de Spaansche Gezant, de Hertog de Soto-Mayor, gaf, bij gelegenheid der diplo matische verzoening tusschen Engeland en zijn hof, een feestwaar zijne te genwoordigheid een vcreischte was en hij zelfs de eerste moest zijn verscheen hij niet. Dit veroorzaakt veel indruk. De Patrie deelt eene petitie mede, onderteekend door 824 fabriekanten en kooplieden van Roubaixwelke de overbrenging van den zetel des bewinds buiten Parijs verzoeken. SARDINIË. TURYN, 18 Mei. Op eene interpellatie van een lid van den Senaat, betrekkelijk de regtsvor- dering tegen den Aartsbisschop Franzoni, heeft de Minister Siccardi hoofdza kelijk het volgende geantwoord De betrekking der Regering, ten aanzien der geestelijkheid, is naattw- keurig afgebakend door de algemeene wetbij welke de voorregteneenmaal aan de geestelijkheid toegekend, zijn afgeschaft; zij is regelmatig en wettig door de beslaande staatsmagten goedgekeurd en uitgevaardigd, en behoort derhalve door de regterlijke magt te worden nageleefd en toegepast. Geen. lid van het Parlement zal zich vermeten, om het regt in zijnen loop te wil len stuiten of belemmeren. Eene eenmaal behoorlijk uitgevaardigde en ver bindend verklaarde wet kan niet weder aan eene beraadslaging worden onder worpen. De geestelijkheid zelve heeft sedert een geruiinen tijd eene wet verlangd waarbij zij deel mogt verkrijgen aart het algemeene burgerlijke regt, en ver lost worden uit den toestand, waarin zij steeds verkeerde. De overleve ringen der Godsdienst, het voorbeeld van den goddelijken Meester, hetgeen elders gebeurt, alles werkt zaïnen, om ons te overtuigen, dat de wet van 9 April een zegen is voor den burger, en geenszins eene beleediging voor den Priester. Uit aehting voor den Paus heeft men pogingen aangewend, cn zal men nog dergelijke aanwenden, om zijne goedkeuring van deze veror dening te erlangen. Dat kan geschieden, zonder aan de onal hankelijkheid der Regering, of aan de eeredienst des Lands te kort te doen. De tijd zal, hoop ik, het overige bewerken, ten einde vooroordeelen cn kwalijk geplaatste vrees te doen vervallen. Ik meen genoegzaam op de wijsheid van de leden van het Parlement te mogen rekenen, om geene vrees te voeden dat onbe dachte beraadslagingen de toepassing van het hoofdbeginsel der wet zullen belemmeren." Deze woorden van den Minister, zijn door den Senaat herhaaldelijk toce- juicht en de interpellatie heeft geen verder gevolg gehad. ITALIË. ROME, 14 Mei. De Fransche Generaal Gerneiu is hier aangekomen, ter vervanging van den Generaal Baraguay d'Hilliers, vergezeld van den Aartsbisschop van Be- sariqon. De bladen der geestelijkheid berigten, dat het Consistorie, waarin moet beraadslaagd worden over de in te voeren verbeteringen in het burgerlijk cn regterlijk beheer, nog niet spoedig zal gehouden worden. Ondertusschen heeft zich de Congregatie del ritus met eene andere hoogst gewigtige zaak be zig gehouden, waarbij de Paus zelfs wegens de belangrijkheid, tegenwoordig was. De Congregatie namelijk heeft genoegzame gronden gevonden om de godvruchtige herderin Gerinaine Cousin voor vele jaren nabij Toulouse over leden, wegens hare deugden en de wonderen die bij haar graf zouden geschied zijn, heilig te verklaren; de openlijke zaligspreking zal binnen kort geschic- den en wel door den Paus zeiven. Nog is gedelibereerd over de zaligspreking van den Jesuit P. Claver, ook wegens zijne deugden en wonderen. piscissen;. BERLIJN, 23 Mei. Er is weder een aanslag tegen bet leven des Konings gepleegd. In het Pruissische regeringsblad van gisteren is daaromtrent het volgende bekend gemaakt Toen de Koning zich gisteren middag met den spoortrein naar Potsdam zon begeven, is uit de onmiddelijke nabijheid een pistoolschot op hem gelost. De Voorzienigheid heeft het leven des Konings beschermd. Z. M. is slechts aan den regter arm in het vleesch gewond, en terstond na het leggen van een verband naar Charloltenburg gereden. De dader is gevathet is een op den lsten October 1849 als invalide ontslagen vuurwerker van de artillerie der garde, Sefeloge genaamd. Hij was gekleed in ecne militaire uniform, die hij zich had weten te verschaffe n Een telegraphisch berigt voegt hierbij nog de bijzonderheden, dat de moor denaar het schot op den Koning gelost heeft op bet oogenblik dat deze in bet rijtuig staptedat de kogel den regter arm van het handgewricht tot aan den elleboog heeft opengereten, cn dat de Koning zich naar de omstandighe den wel bevond, De zending van den Generaal von Below naar Kopenhagen duidde geene verandering der Pruissische staatkunde ten aanzien van het Deensche vraagstuk aanzoo als sommige bladen dit hebben voorgesteld. Pruissen is bereid den vrede op den grondslag dier pracliminairen te sluiten maar heeft de over tuiging erlangd, dat het niet mogelijk was tot eene overeenstemming om trent deze uitlegging der praeliminairen te geraken. Aan de van de Deensche zijde voorgestelde uitlegging beeft het zijne toestemming niet kunnen geven. Tevens hebben de Heitogdommen niet alleen bun protest tegen de vredes-prae- liminairen vernieuwd, en verlangen op zich zelve, zich met bunnen souve- rein te verstaan. Tot dit laatste is dan ook een stap gedaan door de ver nieuwde zending van mannen van vertrouwen naar Kopenhagenwaarom Pruissen nu de volgende vredes-artikelen voorstelt: 1°. Vrede tusschen Pruissen en Denemarken. 2°. Indien zich vraagpunten mogten voordoen, welke bij dit verdrag niet opgelost zijn, dan zal de status quo vóór den laatsten oorlog, als grondslag voor eene schikking worden aangenomen. 3°. Beide partijen behouden zich hare regten en aanspraken op llolstein en Lauenburg voor. 4°. Pruissen zal de troetreding der overige Duilsche Staten zoeken te erlangen.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2