LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 27 MEI. f880. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven uit Zaturdag Avond Uv De Prijs der Courant is f 12 iri het jaar de afzonderlijke tiornmers werden tegen 10 Centen afgegeven. B im EN I. A jN DSC HE B E B i G T EN LEYDEN 25 Mei. Er schijnt eene mcening te bestaan als of de Leden der Hollandscbe Maat schappij van Landbouw van zelve Leden zouden zijn van bet 5Je Landhuis- iioadkundig Congres, denllden Juriij en volgende dagen alhier te houden. Wij achten het niet ondienstig te doen opmerken, dat dit ecne dwaling is. DeCon- gressen zijn op zich zelve staande vereenigingen van I.andhu shoudkundigen of Landbouwers, jaarlijks slechts eenige dagen bij een blijvende, en in ver schillende Provinciën te zaïnen komende; eeri ieder kan voor bet. loopende jaar daarvan Lid «orden, waartoe de toegang-kaarten zijn te bekomen bij de Hee- ren Penningmeesters Baron Taets van Amerorigen en Mr. P. C. Lezwyn al hier. Op vertoon van dit kaartje is tevens voor de Leden van bet Congres, van dit jaar de toegang vrij lot alle die inriglingen welke het bekend ge maakte Programma vermeldt. De Kerkel. Courant vermeldt dat Ds. L. Fockens, te Sneekzijne zestigjarige Evangeliedienst heeft gevierd. Maakte, dus lezen wij in genoemd blad, ook eene verzwakking van het spraakvermogen hem minder verstaan baar, dat het den 86 jarigen grijsaard geenszins nog aan ijver ontbreekt, getuigde zijne bede, dat de Heer hem bewaren mogt van aan deze zijde des grafs uitgediend te moeten leven. Uit Heerenveen wordt geschreven, dat in de meeste veenderijen van Friesland thans gebrek is aan werkvolk, zoodat Nederlanders en Bovenlan ders. dadelijk tegen goed loon volop werk kunnen bekomen. Als een voorbeeld van groote vruchtbaarheid dient een varken vermeld te worden van inlandsch ras, toebehoorende aan den landbouwer D. J. Jolink, te Hummelo, hetwelk in vier jaren tijds 108 levende jongen heeft geworpen, waaronder eene dragt van 22. 'sGRAVENHAGE, 24 Mei. Met leedwezen verneemt men, dal 's Konings tweede zoon, Z. K. tl. Prins Maurils, sedert eenige dagen ernstig ongesteld is. Heden morgen was echter zijn toestand niet vcrsliinmerd. Het is aan die ongesteldheid toe te schrijven dat II. M. de Koningin in de laatste dagen noch het 's Gravenhaag- sche Bosch noch Schcveningcn heeft bezocht. Naar men verneemt is aan het Parket van den Procureur-Generaal bij den Hocgen Raad, de dagvaarding geschied namens Jhr. R. L. van Adringa de Kempenaer, legen de erfgenamen van wijlen Z M. Koning Willem II, en Zulks cp grond van de actendoor dien vorst, ten behoeve van den cischer afgegeven, cn wijders nog, naar men verzekert, uit krachte van onderschei dene documenten, welke de vordering, ter zake dier acten, zouden moeten wettigen. ROTTERDAM24 Mei. Heden heeft ten Raarlhuize de openbare aanbesteding plaats gehad van het bouwen van een kaaimuur van basalt, rond het verhoogde buitenland, tus- schen de Leuvehaven en den Rotterdamschen Veerdamvóór het Kleine Nieu- wewerk. Dit werk is gemijnd door den aannemer van publieke werken, den Heer P. van Limbiirgh, alhier, voor de som van ƒ103,800. De minste in schrijver was dezelfde voor ƒ105,000. De Plaatselijke Geneeskundige Commissie alhier, heeft door scheikundig onderzoek ontdekt, dat het zoogenaamde graauwe feltreerpapier lood hevat en dat sommige zamengestelde vloeistoffen, door dat papier gefiltreerd, het daarin aanwezige lood oplossen, en «el in zoodanige hoeveelheid, dat het ge filtreerde vocht hoogst nadcelig voor de gezondheid wordt. Zij waarschuw t daarom dat papier niet meer te gebruiken. AMSTERDAM, 24 Mei. Gisteren avond ongeveer ten 7 ure werden de bewoners der oostzijde onzer hoofdstad hevig verschrikt door eene vrij luide en eenige malen herhaalde ont ploffing, die zich op de eene plaats als gebulder van geschut, op de andere als een klein geweervuur deed lroorenen eene geduchte dreuning te weeg bragt. Het gebouw, genaamd Lookhorst, aan de regler-oever van den Buiten Amstel, of zoogenaamde Weesperzijdeeven buiten de stad, bewoond door den bekenden Vuurwerkmaker van der Brugh, was op eens in de lucht ge sprongen, terwijl het gedeelte dat slaande bleef, spoedig in lichte laaije vlam stond cn de brand zich aan het belendend woonhuis mededeelde. De verwar ring en schrik moeten ontzettend zijn geweest, zoodat zelfs op dit oogenblik nog niet alle bijzonderheden bekend zijn. Alleen heeft men de vreeselijke ze kerheid hekomen, dat drie personen, een arbeider die 34 jaren oud was, eene weduwe met twee kinderen nalaat, en reeds 22 jaren hij den Heer v. d. Brugh had gewerkt, en twee jongens, wier verminkte lijken men heden morgen heeft terug gevonden, bij die ramp het leven hebben verloren. Door velen wordt het voorval aan onvoorzigtigheid toegeschreven. De bluschmiddelen waren spoedig hij de hand en werkten krachtig tot dem ping van den brand mede. Bijzonder heeft men de vlugheid en kracht opge merkt, waarmede de spuit der Rijn-Spoorweg-Maatschappij en eene door de dragonders aangevoerde brandspuit werkten. Overigens hebben eenige personen, hetzij hij de blussching, hetzij zij juist de plaats voorbijgingen, min of meer letsel bekomen. Ook een andere jon gendie aan het werk hielp, is deerlijk gebrand, doch bevindt zich niet in gevaar. De helende percelen hebben veel geleden, doeh zijn voor geheele vernieling gespaard. Vier personen zijn door de polieie gevat, waarvan twee, zich aan diefstal hij den brand, een ander aan zakkenrollen moeten hebben schuldig gemaakt. Al de percelen waren voor brandschade verzekerd. De Heer van der Brugh was op hel oogenblik der uitbarsting te Rotterdam, alwaar hij zich bevond, wegens de levering van het vnurwerk, bij den aanstaanden wedstrijd der jagt- klub, welke levering alsook die voor het ophanden zijnde academiefeest te Ley- den, werd in gereedheid gebragt. Het terrein wordt bewaakt; eene spnit is nog in werking, daar het puin nog rookt. Het Koninklijk Nederlandsch Instituut heeft op nieuw den gonden ge denkpenning (volgens het legaat van den lieer Hoeufft) uitgeloofd voor het best gekeurde Latijnsche dichtstuk, niet beneden de 500 regelen. Het noo- digt al de beoefenaars der Latijnsche poëzy en letteren uit, om deel te nemen aan den dichtkundiger! wedstrijd, en wenscht de stukken voor 1° Januarij 1851, hij den algcmeenen Secrelaris van het Instituut ingeleverd te zien. UTRECHT, 22 Mei. De Akademie van Zede- en Staatkundige Wetenschappen te Parijs had in de sectie voor wetgeving, deze prijsvraag uitgeschreven: De zamenstelling van het gezin in Frankrijk te beschrijvenvan de oudste tot de tegen woordige tijden. De prijs, bestaande in eene gouden medaille van 1,500 franken, is in hare zitting van 18 Mei door genoemde Akademie toegewezen aan onzen landgenoot Mr. L. J. Koenigswarter. BUlTEiNLANDSCHE BEBJGTEN EAGEIjAIV I>, LONDEN, 22 Mei. De Kanseliers der Universiteiten van Cambridge en Oxford, Prins Albert en de Hertog van Wellington hebben aan den Minister Hussel, die hun be- rigt had, dat hij eene Commissie zou aanstellen, om onderzoek te doen naar den toestand en inkomsten dier lloogescholenverklaard, dat dit onderzoek eene schending zou zijn der regten cn voorregten aan die instellingen toege kend, en dat zij die Commissie niet zouden oodersteonen. Uit eene aan het Parlement overgelegde opgaaf blijkt, dat het getal bedeelde armen in het tegenwoordige jaar weder aanmerkelijk is afgenomen. J^Engeland werden in 1847 bedeeld 008,871 armen, in 1848: 993,767, in 1849: 943,942 en in 1850 tot dus ver 390,698, zijnde echter rog altijd meer dan in 1847, waarhij echter ook de vermeerdering der bevolking on danks de landverhuizing inoet worden in .aanmerking genomen. Donderdag is de 4l,e bezending van weesmeisjes, ten getale van 60, te Gravesend naar Australië ingescheept. Een schip met steenkolen is bij het eiland Mauritius ten oosten van Madagascar, door het hrocijcn der steenkolen in brand geraakt; de bemanning is door een Fransch schip gered. Binnen 4 jaren is dit nu reeds het 14dc schip dat door ontvlamming der steenkolen is vergaan. Uit Kieuw-Holland zijn twee schepen aangekomen die tot aanvulling van hunne lading 4000 zakken tarwe hebben medegebragt.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1