beeld voerde men bet uitdiepen van slooten aan, hetwelk in een veenpolder verboden, elders verpligtend is. Men kon bet voorts der Regering niet toege ven, dat, zoo de gradatie der straf aan de bepaling der waterschapsbesturen moest worden overgelaten, eene voorafgaande hervorming of herziening van meest alle bestaande keuren noodig zou zijn. Zoodanige herziening kon toch worden vermedenwanneer de wet blootelijk alle zoodanige in de keuren voorkomende strafbepalingen bekrachtigde, waarbij geene hoogere stral dan van 75 geldboete en zeven dagen gevangenis is vastgesteld, en dezwaarderc straffen tot binnen de grenzen van dat maximum teruggebragt. Hel blijft nog bij verscheidene leden een punt van bezwaar, dat de be voegdheid voor de bekeurden om ten aanzien der beloopene geldboete in schik king te treden, niet bepaald in de tegenwoordige wet is uitgedrukt. Vrij algemeen heeft men er op aangedrongendat de wetenkei op gemaakte, niet op te maken keuren toepasselijk wierd verklaard. Sommige leden wil den hier het woord bestaande gebruikt hebben. Anderen wilden meer be paald bij de wet hebben uitgedrukt, dat alleen de keuren bij de Grondwet ten van 1814 en vervolgens gehandhaafd, bedoeld wierden. Te gelijk wilde men dan het transitoir karakter der wet aangeduid hebben door de vermel ding, dat zij, zoolang de algemeene wet, bij art. 191 der Grondwet bedoeld, niet tot stand is gebragt, in eene tijdelijke behoefte moet voorzien. De verklaring van de zijde der Regering, dat de tegenwoordige wet niet van toepassing zal zijn, waar reeds door andere wettelijke bepalingen, en inzon derheid door provinciale polderreglementen, in de zaak, die het hier geldt, is voorzien, heeft de leden, die deswege bezwaar hadden geopperd, niet vol komen gerustgesteld. Ten gevolge van een ingesteld geregtelijk onderzoek, nopens de eergis teren alhier plaats gehad hebbenden brand in de fabriek van draagbaar gaz van den Heer Droinet, zijn zoodanige vermoedens ontstaan tegen den persoon van Jacques Wijnandtsoud 23 jaren werkman in gezegde fabriek, dat zijne aanhouding bevolen, en hij bereids overgebragt is naar het Huis van Burger lijke en Militaire verzekering alhier. AMSTERDAM, 22 Mei. 'sLands stoomschip Ardjoeno. den 28slCD der vorige maand van hier aan den Helder aangekomen, wordt aldaar voor eene reis gereed gemaakt. Dit fraaije en ruime vaartuig, met de Gedeh bet grootste onzer marine, is lang op het dek 20G en breed tusschen de raderkasten 38 voeten, terwijl de grootste breedte op het halfdek is 40 voet. De werktuigen zijn gezamenlijk van 300 paardenkracht. De equipage is bepaald op 125 man en de wapening op 2 granaatkanonnen a 80 f6, 4 granaatkanonnen a 30 f6 en lange dito a 30 f6. BUiTËJN' L A 'N DSCH BERJ (tTËJM EELGIE. De gezamelijkc Bisschoppen hebben bij den Senaat, die zich eerstdaags met de door de Afgevaardigden aangenomen wet op het middelbaar onderwijs moet bezig houden, een protest in den vorm van een verzoekschrift, tegen die wet, als inbreuk makende op bet regt der hooge geestelijkheid, om op het onder wijs toezigt uit te oefenen, ingeleverd. Deze stap heeft vrij wat opziens ge baard, te meer daar de Bisschoppen zich bij de langdurige beraadslagingen der kamer van Afgevaardigden, van alle bemoeijenis deswege onthouden hadden. Men vleide zich echter dat, bij de groote meerderheid waarmede de Afgevaar digden de wet hebben aangenomen, liet protest der hooge geestelijkheid op de stemming van den Senaat wier Commissie van onderzoek zich reeds voor de wet verklaard beeft, geen merkbaren invloed zal kunnen uitoefenen. De Indépendance van den 22sten dezer deelt hieromtrent nog het vol gende mede. De Association liberale heeft eene petitie aan den Senaat inge diend, die niet alleen bereids door al hare leden is gctcekend, maar waarop het niet missen kan dat men te Brussel een groot aantal teekenaren zal be komen. De petitie luidt aldus: 33Het protest dal de Bisschoppen hebben uitgebragt tegen de wet op het on derwijs met eene ontzaggelijke meerderheid door de Kamer der Volksvertegen woordigers aangenomen, veroorlooft ons niet, in die zaak onzijdig te blijven. Het regt dat de Bisschoppen geëischt hebben om in de middelbare scholen met een titel van gezag binnen te treden, vestigde een privilegie dat onze instellingen afkeurden cn hetwelk de beginselen van vrijheid van onderwijs, en vooral van vrijheid van de eerediensten buiten die ecner heerschende gods dienst, ten stelligste veroordeelen. Het is in naain van de belangen zelve der godsdienst, in naam van het ont zag waarmede men hare bedienaren moet omringen, dat wij n verzoeken om aan die noodlottige verklaringen een einde te maken, door on middelijke aanne ming van het ontwerp, dal reeds door de Kamer der Volksvertegenwoordigers goedgekeurd was." FRlKHRUKi PARIJS, 21 Mei. Gisteren nacht zijn vele personen gevangen genomen en dit moet tot de ontdekking van een voorraad ammunitie in de voorstad Montinarlre geleid hebben. De policie is buitengewoon waakzaam, en de hoofdstad is rustig. Vooral is de Regering streng tegen degenen, die onder de soldaten de begrip pen der Socialisten en der roode republiek trachten te verspreiden. Zij belet nog steeds het verkoopen der Socialistische dagbladen in de Courantenwinkels. Het ullrarepublikeinsche dagblad, La voix du peuple heeft na herhaalde vervolgingen der Regeringen laatstelijk door de intrekking van het patent des drukkers, opgehouden te verschijnen. SPANJE. De provinciën Almeria en Murcia lijden sedert drie jaren zoo zeer door droogte, dat een groot aantal inwoners die streken heeft moeten verlaten. De Regering onderzoekt thans, aan welke oorzaken die droogte toe te schrij ven is, en hoe men die oorzaken zou kunnen wegnemen of hare werking verminderen; en voor de beide voldoendste beantwoordingen dezer vragen, uit Spanje of andere landen ingezonden vóór 30 Maart 1851 looft zij eene aan merkelijke geldsom uit. SARDINIË. Graaf Giriodi, Raadsheer in bel Hof van Appèl, te Turynweigerde in de kamer van besehuldiging, waarvan hij lid was, te zitten in de zaak van den Aartsbisschop van Turyn. Hij is dadelijk van zijn post ontzet. ITALIË, ROME, 9 Mei. De Paus heeft aan de Bisschoppen van Frankrijk eene circulaire gezonden ten einde hen vooral opmerkzaam te maken op de behoefte, om voor de godsdienstige opvoeding der kinderen te zorgen. Hij dringt daarbij vooral er op aan, dat zij zooveel mogelijk voorkomen, dat R. C. kinderen op gemengde scholen zich begeven. Uit Malta wordt gemeld, dat de Britsche vlootvoogd Parker een fregat naar Napels gezonden beeftom aldaar den eisch van vergoeding der schade aan Engelsche onderdanen bij het bombardement van Messina loegebragt te ondersteunen. PIÏÏISSEiN. BERLIJN, 21 Mei. Het officieel dagblad behelst vele bijzonderheden wegens de voltrekking des huwelijks van Prinses Charlotte cn den Erfprins van Saksen Meiningeri. De hofprediker Ehrenberg geleidde het hooge bruidspaar naar bel altaar, waar de inzegening door den hofprediker Snelhiage verrigt werd. Na bet eindigen'der trouwplegtigheid werd in eene der zalen van het nieuwe slot court gehouden, en eene feestcantate uitgevoerd. Daarop volgde bet souper in de groote galerij, hetwelk met een slatigen fakkeldans besloten werd. Prins Albert van Pruissen heeft, ten gevolge eener beleediging van het scheenbeen, bij het stappen uit zijn rijtuig, in een stoel gezeten, alleen, de inzegening des huwelijks zijner Dochter, maar niet de verdere plegtigheden kunnen bijwonen. Men verneemtdat Denemarken het voorstel onzer Regering tot het sluiten van den vrede niet heeft aangenomen. ODSTENEMS. WEENEN, 17 Mei. Alhoewel de regeling der R. K. kerkelijke aangelegenheden beeft plaats gehad, is dat nog niet bet geval met die der Protestantscbeaan welker be lijders echter gelijke regten en vrijheden verzekerd zijn. Er zou om die aangelegenheden te regelen nog een concordaat met den Paus moeten gemaakt worden. Onderlusschen hebben de Tyroler Bisschoppen den Keizer eene pe titie gezondenwaarin zij verzoekendat aan al degenendie eene niet- Katholijke geloofsbelijdenis toegedaan zijn, de openlijke uitoefening van hunne ceredienst mag verboden worden. Hun verzoek wordt door de alhier ver- eenigde Bisschoppen ten sterkste ondersteund. De Keizer van Oostenrijk beeft heden den eersten steen gelegd van het Stationsgebouw voor den ijzeren spoorweg te Triestwelke die stad aan Wee- nen zal verbinden, Gisteren is de naam van den bij verstek ter dood veroordeelden Joseph Bernmet plegtigheidaan de galg geslagen. Al zijne goederen zijn ten behoeve van den Staat verbeurd verklaard. OOST-INDIE. De Singapore Free Press deelt op gezag van particuliere brieven mede, dat de Nederlandsche oorlogsstoomboot Vesuvius, bij de Boompjes Eilanden, nabij Cheribon, een heet gevecht heeft geleverd aan 8 rooverpraauwen 5 of 6 hunner zijn door de van bet stoomschip afgezonden gewapende booten vernield, de overigen ontsnapten. De Nederlanders kregen hierbij 8 of 10 gewonden, waarvan er vervolgens één overleed. Nadere bijzonderheden zijn nog met bekend. Van Makasser wordt gemeld dat de Rajah van Pamana op Celebes over leden is en dat zijn broeder hem wenschl op te volgen, doch dat zulks betwist wordt door de moeder van den Rajah van Sidering, welke hare aanspraken op het vacant gebied wil laten gelden. De inlandsche kooplieden te Makasser hebben bij den Gouverneur gepetitioneerd, om bet geschil zoodanig te regelen dat een oorlog vermeden worde, waarbij anders de belangen des handels zwaar zouden lijden. Ondertusschen blijft het lijk van den Rajah onbegraven liggen tot dat beslist zijwie hem zal opvolgen. Berigten van Java spreken van eencn togt, dien de Nederlandsche rege- ring tegen een gedeelte van Celebes op het oog heeft, doch zeggen niet of zulks in verband staat met het bovengemelde. Sommigen meenen te weten dat Boni bedoeld wordt. Gedurende de maand Maart zijn te Singapore 8086 brieven ontvangen en 10,337 verzonden; onder deze laatsten waren 3632 naar Batavia en onder de eerstgeirielden 218 van Batavia. Het Engelsch schip Ajax, van Manilla naar Londen bestemd, heeft den

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2