BÜITËJSLANDSCHE BERIGTEN. EKGELAKB, LONDEN, 17 Mei. Gisteren zijn in de beide Huizen interpellation gerigt aan 't Ministerie over liet vertrek van den Fransclien gezant. De Markies de Lansdown in 't lloo- gcr- en Lord Palmerston in 't Lagerhuis hebben verklaard, dat de Heer Dronyn de Lhuys slechts was vertrokken, om in meer directe gemeenschap te zijn met zijne Regering, maar dat zijne afwezigheid niets verontrustends in had. Deze verklaringen verschillen echter veel van 't geen de Fransche Minister Lahitte in de vergadering te Parijs heeft gezegd. De Markies van Lansdowne heeft in het Hoogerhuis en Lord John Russell in het Huis der Gemeenten verklaard, dat de Gezant van Frankrijk geen copie aan Lord Palmerston heeft gegeven van zijn brief van terugroeping. Lord Russell heeft verklaard, dat onze Gezant te Parijs, de Markies van Normanbyis terug geroepen. B E L. G I E. BRUSSEL, 19 Mei. De Commissie van den Senaat, belast met het onderzoek der wet op het onderwijsheeft zich voor het beginsel der wet verklaard. De Patrie van Brugge meldt bet volgende omtrent den optogt met het H. bloed. De tweede omgang heeft gisteren plaats gehad, maar belaas en honderd maal belaas! onder welke omstandigheden! door een weder nog erger dan de vorige keer, nog kouder en natter. De omgang was onderweg; de lucht wel dik, maar nog droog. Elf kerkvoogden wandelden in prachtgewaad, maar slechts een oogenblik weldra viel er een dichte ijskoude regen en nu was alle frischheid der kos- tumen, alle orde en zamenhang van den optogt verloren. Een oogenblik houdt de regen op, maar weldra valt er een zware bui, en alle hoofden, zoo wel der geestelijken als der aanschouwers dekken zich met ongewijde en on dichterlijk? regenschermenen het tooneel van den zegen dat den 7dcn nog veel uitwerking deed biedt niets plegtigs of indrukwekkends aan. Uit Ne derland was de Bisschop Zwyzcn er bij tegenwoordig. FRiKKRUE. PARIJS, 19 Mei. De Minister van Buitenl. Zaken heeft in de zitting van heden zijne ver wondering er over betuigd dat de Moniteur niet had opgenomen 't geen hij in de vorige zitting had medegedeeld betrekkelijk de terugroeping van onzen Gezant. De President der vergadering heeft geantwoorddat dit aan eene vergissing was te wijten geweestdoch dat er voor gezorgd wasdat een bui tengewoon nommcr van het olficiëele dagblad heden morgen zou verschijnen, waarin bet verslag der zitting geheel zou worden geplaatst. Lord Normanby heeft Parijs nog niet verlaten. Niettemin was zijn hótel gister gesloten. De afwezigheid van den Engelschen Gezant bij gelegenheid der receptie, gister door den President gehouden, gaf aan den avond een on gewoon aanzien Ie meer daar geen enkel Engelschman zich deed zien. Er werd natuurlijk veel gesproken over de huitenl. aangelegenheden. De Heeren Mold en Thiers namen druk deel aan de gesprekken. Men merkt op, dat le Constitutionneel en J. des Délats zeer gematigd zijn in hunne opmer kingen betreffende de Grieksche zaaken zelfs eenigzins naderen tot de ver klaringen door de Engclsche Ministers aan 't Parlement gedaan. Verscheidene leden der bergpartij hebben petitiën ingediend tegen de wet op de verkiezingen, 'tgeen aanleiding tot veel onrust geeft. De Regering heeft te Havre bevolen tot de ligting van matrozen over te gaan. ITALIË, ROME, 7 Mei. De Generaal Baraguay d'Hilliers is heden van hier vertrokken om naar Frankrijk terug te keeren. Den 4deD heeft hij van het leger afscheid genomen bij een dagorder, waarbij tevens bekend gemaakt werd, dat de Generaal Gucswiller voorloopig met het opperbevel was belast. PRUISSEN. BERLIJN, 17 Mei. Het Regeringsblad heeft een Koninklijk besluit bekend gemaakt, hou dende magtiging tot het sluiten eener leening van 18 millioen daalders. Een gedeelte van dit crediet zou strekken om het Jeger op den tegenwoordigen voet te onderhouden. 10 millioen is gevraagd en bewilligd voor het geval dat het noodig mogt worden het leger mobiel te maken. In de meeste na burige Staten bereidt men zich tegenwoordig door vermeerdering en betere uitrusting der troepen op zulk een geval voor. Pruissen heeft reeds een ver boven den voet van vrede versterkt leger, en landweer, om overal en in zeer korten tijd voldoende corpsen geheel slagvaardig op de been te brengen, waartoe echter buitengewone geldmiddelen benoodigd zouden wezen. Voor deze laatste nu reeds te zorgen acht het ministerie te meer pligt, daar, bij aldien de behoefte daaraan onverhoopt mogt ontstaan, het bijeenbrengen van aanzienlijke geldmiddelen met bijzondere moeijclijkheden gepaard gaan, en grootere oficrs vereischen zou. Gisteren heeft de laatste bijeenkomst plaats gehad van het Vorstcn-Con- gres, voor de vestiging van het Pruissisch verbond. Alle aanwezige Vorsten hebben besloten bij dat verbond te volhardenen de meerderheid heeft met den Koning van Pruissen gestemd voor het aannemen der te Erfurt tot stand gebragte Staatsregeling. Men heeft verder besloten, zich met de overige Duit- sche Regeringen, welke in het Congres te Frankfort worden vertegenwoordigd, zoo mogelijk te verstaan. In eene toespraak door den Koning gehouden, en welke veel indruk heeft gemaakt, heeft hij gewezen op den toestand van Duitschland en de gevaren waardoor het wordt bedreigd; maar ook de hoop te kennen gegeven, dat do verwikkelingen gelukkig zouden ontknoopt worden. II. K. II. Prinses Albert (Prinses Marianne der Nederlanden) heeft aan hare dochter, Prinses Charlotte, ter gelegenheid van haar huwelijk, de helft van hare kostbare diamanten, benevens de Villa Carlotta (Sommariva) aan het meer Comoten geschenke gegeven. Volgens de laatste tijdingen zou door tussehenkomst van den Generaal Below de vrede tusschen Denemarken en Pruissen tot stand zijn gekomen on der waarborging van Engeland. Uit Frankfort wordt gemeld, dat de reeds aldaar verschenen gevohnag- tigden van Duitsche Staten den 17dcn dezer hunne tweede zitting zouden hou den, en besloten hadden om het protocol voor degenen die eerst later moglen opkomen, open te houden. ffiOSTENHIJ K. TRIEST, 14 Mei. Z. M. heeft gisteren de autoriteiten ontvangen. Om 4 ure was het groot diner. Des avonds begaf Z. M. zich met eene bark naar een in het midden der haven op eene drijvende brug opgerigten tempel, van waar men het heer lijkste uitzigt had op de illuminatie der stad en der duizende verlichte sche pen en barken; terwijl muziek en eene feest-cantate het feest verhoogden. De Graaf Radetzky is door eene wonde aan zijn voet te Laibach achter gebleven. OST-INIÏÏE. De Javasclie Couranten van Maart melden het volgende: Onder dagteekening van 25 Februarij 1850, berigtte de Pvcsident van Ban tam dat een zestigtal I.ampongres, onlusten aldaar hadden verwekt. Van uit de dessa Rawa Djamboe waren zij opgetrokken naar Tjielegonhet districts hoofd van Tjielegon, die met twee mantries en eenig gevolg naar de dessa vertrokken was, is door hen omgebragt. De muitelingen zijn daarop 5 palen ten zuidwesten van de hoofdplaats Serang aangegrepen door het detachement djaijang-secarshetwelk met den regent van Serang, tegen hen opgetrokken was en zijn met verlies van zes dooden en ecnige gekwetsten uiteen gedre ven, een achttal gevangenen achterlatende. Van onze zijde heeft een dislricts- mantrie, het leven verloren. Inmidddels was op verlangen van den Resident versterking erlangd, waarop eene inlandsche compagnie en 2 handmortierenonder bevel van den Luitenant- Kolonel de Brauw, met de stoomschepen Phoenix enSamarangden 3den Maart, te Bodjong Negara, die aan de westzijde van de baai van Bantam ontscheept, door eenen moeijelijken bergweg naar Boedang Batoe optrokkenwaarheen zich tevens van uit Serang eenige versterking had gewend. Beide afdeelingen kwamen in de kampong Boedang Batoe, zonder dat iemand gezien was, men vermoedde dat de muitelingen dien omtrek hadden verla ten, en dat nog maar de eigenlijke moordenaar met twee of drie volgelingen zich in de bosschen verschooldie men besloot op te zoeken. De troepen trokken daarop terug naar Kramat Watouwaar alles voor hen gereed was. Ten 1 ure vernam men echter door een briefje van den 2den Luitenant Doerrlebenkominandant van het met Serang uitgetrokken detachementdat deze in overeenstemming met den 2deD Luitenant, koinmandant van het de tachement Djaijangsekars, Krieger de Bach, den controleur der landelijke in komsten Lange, en den regent, besloten hadden met de aanwezige troepen, 45 man infanterie, 25 Djaijang-secars en 150 man Barissan, den moordenaar en zijne volgelingen op te zoeken, langs twee verschillende kanten, om ont- vlugting te beletten. De infanterie ging langs het moeijelijkstc terrein; de ruiterij langs cenen tamelijk breeden weg doch aan weerszijden door bijna ontoegankelijke bos schen begrensd. Na een paal marcheren, stootten beide op 100 a 200 mui telingen, die met groote verwoedheid, met klewangs en lansen in de hand, een aanval begonnen; doch door een wel gerigt geweervuur spoedig uit elkan der werden gedreven: de Luitenant Krieger de Bach, zich toen, door zijne aan vermetelheid grenzenden moed latende vervoeren, deed op dit voor rui terij hoogst ongunstig terrein een aanval, met het noodlottig gevolg, dat het detachement, na de muitelingen te hebben ingehaald, door hen aan alle kanten met klewangs en lansen werd besprongen. De infanterie die naruktc vond de zaak reeds beslist, het detachement Djaijang-secars op den lerugtogt en de muitelingen in het bosch verdwenen, waarna men op Boedang Batoe terugtrok; het verlies bestond uit den 2dcn Luitenant Krieger de Bach, 4 Djaijang-secars, 1 sergeant en 1 fuselier, beide Europeanen, gesneuveld; 3 djaijang-secars, 1 Europeesch korporaal, en vele paarden gewond. De Kapitein de Kruyff met de halve inlandsche compagnie, en de 2de Lui tenant Doerrleben gezonden naar het terreinwaar het gevecht had plaats gehad, geraakte aldaar nog een oogenblik slaags; tien muitelingen vielen, doch ook een inlandsche sergeant van onze zijde sneuvelde en een Europeesch fuselier werd gewond. De Luit.-Kolonel de Brauw bleef daar tot den don ker en trok toen terug naar Boedang Batoe.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2