LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 22 MEI. B1NNENLANDSCHE BEU!GTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers werden tegen 10 Centen afgegeven LEY DEN21 Mei. Vergelijkende Staal van de opbrengst der opcenten en eigene middelen ten behoeve dezer stad geheven gedurende de maand Mei van 1849 en 1850. S8J9. {opcenten 1,662.08}- eigen middelen - 600.22}. 2,262.31 {opcenten 7,889.96} eigen middelen - 206.95} - 8,096.92 Wijn1,073.90 195©. Binnenlandsch Gedistilleerd iopcenten 2,136.06 eigen middelen - 788.79 1 opcenten - 56.74 eigen middelen - 50.52} Meerfer over 1850 ƒ1,161.26. 2,924.85 107,27 14,465.25 1,863.74 720.55} 8,129 50 - 264.54 2,413.91 827.82 47.91 26.13}. 2,584.29} 8,394.04 1,332.40 3,241.73 74.04} 15,626.51 Onze stad zal, naar wij vernemen, door den Minister van Binncnl. Zaken aangewezin worden als de plaats, waarin de maand Augustus het Staats examen zal worden afgenomen. Onder de Kerrnisvertooningcn is die van Honden en Apen van den Heer Donetti, merkwaardig om de verwondersw aardige kunsten en oefeningen die deze dieren zijn aangeleerd, daar men verbaasd staat over den trap van vat baarheid, die de mensch bij die dieren weet te ontwikkelen. Te 's Hage heeft bij de eer genoten dc jonge Prinsen te ontvangen, verzeld van II. M. de Koningin. De Commissie ter oprigting van een Huiler-Standbeeld voor wijlen Z. M. Willem II te Amsterdam, beeft bekend gemaakt, dat er slechts voor 12,000 was ingeteekend en die som te gering was, zoodat het geheele plan als ver vallen moet beschouwd worden. Te Nijmegen is door den Raad der stad tot Leeraar in de Wis- en Na tuurkunde bij het Gymnasium benoemd, de Heer I'. v. d. Burg, thans in die betrekking, te Gorinchem, ter vervanging van den Heer G. C. Louwenrier naar Arnhem verplaatst. De Nederlandsehe Commissie voor de Tentoonstelling van voortbrengselen der nijverheid van alle natiën, te bonden in Londen, in 1851, heeft het vol gende ter kennisse vari de belanghebbenden in Nederland gebragt Het gebouw der Tentoonstelling te Londen zal cene ruimte beslaan van nagenoeg 93,000 Neder!, ellen. De helft is bestemd voor de voortbreng sels van Groot-Brittannië en zijne koloniën; de andere helft voor de overige natiën. Voor Nederland nagenoeg 929 Q Ned. ellenwaarvan de heltt voor doorgangen en andere einden afvalt. Zoo de ingezonden voortbrengselen meer ruimte zouden beslaan, is de Nederl. Commissie gemagtigd tot afwijzing en keuze der voorwerpen. Om tijdig in Engeland berigt te kunnen geven, nooligt de Commissie de Inzenders uit, baar, vóór of uiterlijk op 1 Augustus 1850vrachtvrij be rigt te geven, van den aard en de soort der voorwerpen, en de vereisebte ruimte. Na dien tijd zal zij alle berigten, dien aangaande, van de band moeten wijzen. Voorts zij herinnerd, dat geene Nederl. voortbrengselen zullen toegelaten worden, dan die voorzien zijn van eenc verklaring van den inzender, dal de ingezonden voorwerpen in de werkplaats, of door hemzelvenof onder zijn opzigt in Nederland vervaardigd zijn, mitsgaders van eene verklaring van bet hoofd van het plaatselijk bestuur, dat de inzender in die stad of gemeente bekend en zijne fabriek of werkplaats aldaar gevestigd is. De Nederl. Commissie, alles willende aanwenden om bet den inzenders ge makkelijk en zoo min kostbaar mogelijk te maken beeft zich tot bet gou vernement gewend om vrijdom te bekomen der regten van uitvoer en we derinvoer, voor de goederen die naar de Tentoonstelling gezonden worden en van daar terugkomen. Zij heeft tie verzekering gekregen, dat de gunstige bepaling zal worden toe gepast van art. 3, 2b der wet van 19 Junij 1845, zoodat die goederen vrij van inkomende regten weder kunnen ingevoerd worden. Regten op den uitvoer worden slechts van een gering aantal artikelen geheven, die waar schijnlijk niet naar de Tentoonstelling zullen gezonden worden. De Commissie zal de noodige maatregelen nemen, opdat, bij wederinvoer, de identiteit der goederen blijke en de inzenders bet volkomen genot kunnen hebben der guns tige beschikking. De Commissie heeft ook aan stoomboot-maatschappijen en directien der beide spoorwegen kosteloos vervoer gevraagd. De directien der spoorwegen en van verscheidene dier stoomboot-maals. hebben baar reeds gunstig geantwoord. Dit kosteloos vervoer is echter alleen gevraagd en verkregen voor voort brengselen, die terugkeeren van voorwerpen die niet in bet vaderland terug- keeren, of op de Tentoonstelling verkocht zijn, wordt de volle vracht betaald. De Commissie zal verder in de Staats Cour.de Nijverlieids-Cour. en an dere nieuwsbladen, zooveel mogelijk, berigt geven van alles, wat tot hare kennis zal komen, met betrekking tot de Tentoonstelling, en voor de Neder landsehe nijverheid van belang kan zijn. Overigens kan men nadere inlichtingen bekomen bij de leden der Nederl. Com missie voor de Tentoonstelling: Jbr. Mr. D. R. Gevers Deynoot, te Rotterdam; Dr. G. Simonste DelftD. D. Büchler, te Amsterdam en bij de Herren leden der departementen der maatschappij ter bevordering van Nijverheid, zijnde alhier de Heer S. van der Paauw, Secretaris van het departement. 's GRAVENI1AGE, 21 Mei. Onder de voorgenomene huwelijken, waarvan de gewone afkondiging eer gisteren ten Stadhuize alhier heeft plaats gehad, behoort ook dat van Z. K. 11. den Kroonprins van Zweden en Noorwegen met H. K. II. de Prinses Louisa der Nederlanden. Heden wordt de 25-jarige huwelijks-vereeniging gevierd van IIII. KK. HM. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden bij deze gelegenheid heeft er op het Huis de Paauw een groot diner plaats gehad dat bijgewoond werd door HU. MM. den Koning en de Koningin, Z. K. 11. Prins Hendrik, HH. de Grootherlogin-W'eduwe van Mecklenburg Schwerinen verdere voor name personen. Heden avond zal op het buiten ver blijf groote Soiree worden gehouden en van wege het personeel der hol houding achter en rondom den groolen vijver, eene prachtige illuminatie worden ontstofeen. Ten 9 ure zal de liedertafel Caecilia, waarvan Z. K. II. Prins Frederik Beschermheer is, eene Serenade geven. Het dorp Wassenaar zal hederi avond geheel geïllumineerd worden. Gisteren middag is in deze residentie aangekomen en aan het Hóf cl de Bellcvue afgestapt, Z. Exc. Melrcmel-PachaTurksch Ambassadeur hij liet Britsche Hof, die in last heeft, naruens zijnen Souvercin, Z. M. Koning Willem III met zijne troonsbeklimming geluk te wenschen. lieden middag ten 12} ure is rr in de Fabriek van Draagbaar Gaz van den lieer Droinct, in het Pinksterbloemen laantje alhier brand ontstaan, die zoo snel toenam, dat in weinige oogenblikken een groot deel van bet gebouw vernield was.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1