LEYDSCHE COURAN w 1850. MAANDAG, 20 MEI. B INN EN L A N DSC E BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. ■uit Zaturdag Avond. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers werden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 18 Mei. Uit liet Programma voor rle Tentoonstellingen van Vee en Wol op het vijfde Landhuishoudk. Congres, ontleenen wij het volgende: De Tentoonstelling van Vee zal zijn in den Doelen, op Vrijdag den lL^e" Junij 1850, van des morgens 11 tot des namiddags ten 5 ure. De toegang is bepaald op 25 Centen den persoon. De leden van de lloll. Maatschappij van Landbouw en de leden van bet I.andhuisltoudk. Congres heb ben echter, op vertoon van bun bewijs van lidmaatschap, met ééne vrouw vrijen toegang, alsmede de inzenders van vee, geene leden zijnde, voor hun nen persoon. Voor de gedrukte lijst der tentoongestelde voorwerpen wordt 20 Cents betaald. Die vee wenscht in te zendenwordt verzocht daarvan uiterlijk vóór den isien Junij franco schriftelijke opgave te doen, met aanduiding tot welk nom- mer van art. 9 van dit programma, het vee ter mededinging wordt ingezon den, aan den Heer P. II. Baron Taets van Ainerongen. Het vee zal moeten geleverd worden Vrijdag den 14den Junij 1850, des morgens te 7 ure. Vee dat verder af komt, kan 's avonds te voren worden gebragt. De inzenders van het ter mededinging in te zenden vee zullen bewijzen moe ten dat zij gedurende de laatste 4 maanden eigenaars van hetzelve geweest zijn door ongezegelde getuigschriften te gelijk met de aangifte in te zenden on derteekend door twee welbekende personen en gewaarmerkt door den Voorzit ter of een ander lid van het bestuur der Afdeeling van de Maatschappij. Het vee, waarvan geene getuigschriften zijn ingezonden, zal alleen tot op luistering van de Tentoonstelling kunnen dienen. Aan de Commissie van beoordeeling worden echter twee Zilveren en drie Bronzen Medailles beschikbaar gesteldom toe te wijzen aan veehouders of landbouwers (maar geen handelaars) voor ingezonden vee, van hetwelk zij geene 4 maanden eigenaars geweest zijn. De volgende preiniën worden uitgeloofd: N°. 1. Voor het zwaarst gemest Rund, tweeZilveren en een Bronzen Medaille. N°. 2. Voor het zwaarst gemest Kalf, een Zilveren en een Bronzen. Pi0. 3. Voor den besten Stier, een Zilveren en een Bronzen. N°. 4. Voor de schoonste Melkkoe met den volmaakster! Melkspiegel, een Zilveren en een Bronzen. N°. 5. Voor de vier beste Melkkoeijen van een eigenaar, een Zilveren en een Bronzen. N°. 6. Voor hen, die 't best eigen gefokt Rundvee inzendt, hoogstens 5 jaar oud, een Zilveren en een Bronzen. Pi0. 7. Voor de beste Vaars, een Zilveren en een Bronzen. Pi0. 8. Voor de 4 beste eenjarige Ooijen, een Zilveren en een Bronzen. Pi0. 9. Voor den besten Ram, een Zilveren en een Bronzen. Pi0. 10. Voor den besten Beer, een Zilveren. Pi0. 11. Voor de schoonste half volbloed Varkens, een Zilveren. Pi0. 12. Voor de beste Zeug, een Zilveren. Pi0. 13. Voor zes stuks Biggen niet ouder dan 4 maanden, een Zilveren. Pi0. 14. Voor het beste span Trekpaardeneen Zilveren en een Bronzen. Pi0. 15. Voor den besten Hengst, een Zilveren en een Bronzen. Pi0. 1G. Voor het schoonste Mcrriepaard, een Zilveren en een Bronzen. Pi0. 17. Voor het schoonste span Koetspaarden, geboren in 1844, 1845 of 1846, twee prijzen bestaande in twee Zilveren Medailles. De beoordecling of keuring van het vee zal geschieden door eene Commissie uit deskundigen; daartoe door het Bestuur der Afdeeling uitgenoodigdzoo veel mogelijk buiten de leden of inzenders. Het vee blijft geheel voor rekening en verantwoording van den inzender; hij zal een bekwaam en geschikt persoon, die daarbij blijven moet, daarmede moeten belasten. Het vee zal tot 5 ure de Tentoonstelling niet mogen verla ten doch vóór zonsondergang moeten worden vervoerd. De ingang is bij de Varkenmarkt. Wie omtrent een of ander nadere inlichtingen mogt verlangen, kan zich aanmelden hij een der leden van de Commissie tot regeling der Tcnloonstel- ling, bestaande uit de leden Mp. J. C. Bucaille, A. C. Leembruggen, D. Wijs man, 11. van Cazand te Loydcn, en P. Vromestijn te Leyderdorp. Toegang kaartjes zijn verkrijgbaar aan den Ingang; doch ook bij eenige voorname Logementhouders of Uitspanningen binnen de stad. Ten einde de Afdeeling in dit opzigt behulpzaam te zijn, hebben der onderstaande personen met de meeste welwillendheid hunne medewerking tot het uitreiken dier kaartjes toe gezegd, als: .J. A. Zuur, Koepoort; B. P. van Hees, lloogewoerdspoort H. Schlettc, Beeslemarkt; J. A. Smits, Wittepoort; J. Brosser, Mare; J. Kotl- ner, Garenmarkt; II. Lelyveld, Zijlpoort. Voor de Tentoonstelling van Wolzal elke partij uit 20 vachten moeten bestaan en geene zwarte of gemengde Wol worden toegelaten. Die bij den Wedstrijd voor het Schapenscheeren hebben medegedongen, zul len hunne alstoen geschoren Vachten op de Tentoonstelling kunnen brengen al bestaat hunne partij uit minder. De wol moet twee dagen vóór de Ten toonstelling worden ingezonden. De wol zal worden gekeurd door eene Com missie uit deskundigen. De inzender van de best gekeurde partij wol, tevens schapenhouder zijnde, zal als eersten prijs ontvangen eene Zilveren, de daarop volgende eene Bron zen Medaille; terwijl nog twee Getuigschriften zullen worden uitgereikt voor de naastbij komende partijen wol. Die tot deze Tentoonstelling wol wenscht in te zenden, kan daaromtrent nadere inlichtingen bekomen bij den Heer A. C. Leembruggen, op de Oude Vest, bij de .Mare. Voorts zal er nog een Wedstrijd zijn voor Schapenscheerdersop Woensdag den 22slcn Mei 1850 des voormiddags te 10 ure. Aan den besten scheerder, zal van wege de Afdeeling worden uitgereikt ƒ10 en een getuigschrift; aan den daarop volgende 5 en een getuigschrift en aan den daarna volgenden een getuigschrift. De Wedstrijd zal worden gehouden op het Exercitieveld buiten de Rijns- burgsche Poort, waar de mededingers te half tien ure moeten zijn met hun gereedschap. Ter nadere inlichting vervoege men zich Vrijdag den ÏV1100 Mei tot en met Woensdag den 22steD Mei aanstaande, bij de Leden: A. C. Leem bruggen, D. Wijsman, J. Kottner en H. van Cazand, te Leyden P. Vro- mesleyn en C. Kapteynte Leyderdorp. En ten tweede een Wedstrijd voor Haarders en Maaijers, op een later vast te stellen dag onder de navolgende bepalingen Voor het haten zullen voor handen zijn nieuwe Zeissen elk met een nommer. De mededingenden zullen trekken. Die aan het Grasmaaijen deel neemtzal zich van zijn gewoon gereedschap kunnen bedienen. Tot dit werk zal worden aangewezen een stuk land, met nummers afgebakend, ieder ter grootte van 20 Rijnlandsche roeden, te Ley derdorp, op het land van P. Vromesteynomtrent de Pannehakkerij. Voor het Haren en ook voor het Maaijeri, zullen worden uitgedeeld: ƒ10 en een getuigschrift, 5 en een getuigschrift, en een getuigschrift. Belanghebbenden kunnen zich aanmelden bij de volgende leden der Afdee ling D. Wijsmante Leyden P. VromesteynA. van LeeuwenJ. Brug man, te Leyderdorp; J. van Mannekus, te Socterwoude, en J. P. Treub, Voorschoten. De uitgevers der te Amsterdam verschijnende nieuwsbladen zijn Maan dag 11. voor den Regter-Commissaris geroepen, ter zake van het plaatsen van Adverlcntiën van buitenlandsche loterijen. De Studenten te Groningen zullen bij gelegenheid van de inwijding van het nieuw Akademie-gebouw, in het begin der maand Septembereene Maskerade houden voorstellende den Intogt van Maurits, Prins van Oranje, Graaf van Nassau, en van Willem LodewijkGraaf van Nassau, binnen Gro ningen na het bemagtigen dier stad op den 24stcD Julij des jaars 1594. De Commissarissen der Koningin van Engeland voor de aanmoediging van de tentoonstelling in 1851 hebben bekend gemaakt, dat het hun voor nemen is medailles aan de inzenders uit te reiken, weshalve zij de kunste naars van alle Landen uitnoodigen tot een wedstrijd voor de modellen dier medailles, op de volgende voorwaarden: 1°, men zal drie bronzen medailles slaan van verschillend model en grootte; 2°, de eene zijde dier medailles, waarvoor men geen model vraagt, zal prijken met de beeldlenissen van II. M. de Koningtn en van Z. K. II. Prins Albert, die in Engeland vervaardigd zul len worden; 3°, drie prijzen, elk van 100 zullen worden toegewezen aan

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1