LEYDSCHE COURANT- 1850. VRIJDAG, 17 MEI. BINJNENL AJNDSCHE BERIGTEJN. BU1TEJNLAJNDSCHE BEKiGTEiN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond j? V-' De Prijs der Courant is 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers werden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN16 Mei. In ons vorig noinmer namen wij een berigt over uit de iV. R. Cour., waarin uit Dusseldorf gemeld werd, dat Dr. Gützlaft aldaar was aangekomen en er verslag zou doen over zijne zending in China; thans meldt dat blad, dat genoemd berigt van allen grond ontbloot was, en Dr. Giitzlaff te Rotter dam vrij ernstig ongesteld is. Uit een particulieren brief van Rotterdam vernemen wij dat de Heer Giitz laff, al spoedig na zijne aankomst aldaar, door vrij hevige koortsen aangetast gisteren wat beter was, doch nog zwak, en hem tot zijne herstelling vooral rust is bevolen. Het Handelsblad is verzocht, bet berigt dat de Boekzaal zon ophouden te bestaan, (ook door ons uit den Nederlander overgenomen) te weder sproken. (Zie ook de Advertentie.) De Minister van Oorlog heeft bekend gemaakt dat Woensdag den 22slcn dezer aan den minst inschrijvenden zullen aanbesteed worden 2500 wollen de kens, voor één-mans nachtleger, volgens model en voorwaarden, voorhanden bij genoemd Ministerie, en in 's Rijks Magazijn van Meeding te Delft. De aanbesteding wordt verdeeld in 5 percelenelk van 500 stuks. Nadere bepa lingen daaromtrent treft men aan in de Staats-Courant van Woensdag den 15<ten dezer. 's GRAVENHAGE, 15 Mei. Z. M. die gisteren van bet Loo is teruggekomen, zou den 10deü Junij weder derwaarts vertrekken. In de residentie is aangekomende Baron van IleeckerenNcderlandsch Minister te Weenen. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal op aanstaanden Dingsdag den 21sten dezer geen plaats hebben. Den 29stcn dezer, ten 12 ure, zal aan het Departement van Marine worden aanbesteed: bet verhoogen en inrigten van de vuurbaak te Schevenin- genter plaatsing daarop van eene Katadioptriek lichttoestel van den grootte. Een ontwerp van wet tot regeling van liet regt van vcreeniging en ver gadering is aan den Raad van State aangeboden. Ten gevolge der in de afdeelingen der Tweede Karr.er gemaakte aanmer kingen heeft de regering in het. wels-ontwerp wegens de kosten van vervolging in zake van directe belastingen deze wijziging gebragt, dat de Deurwaarders aan de belastingschuldigen geene reiskosten mogen in rekening brengen, maar dat hun die kosten, als onverhaalbare kosten van vervolging, door het Rijk zullen worden vergoed. De aanmerking, dat de bijzondere Deurwaarders voor de directe belastingen behoorden te worden afgeschaften hunne werkzaam heden aan de gewone Deurwaarders en zelfs aan de veldwachters opgedragen, wordt door de regering in liet belang der dienst bestreden. Het stelsel van bijzondere Deurwaarders voor bet werk der directe belastingen was vroeger in Nederland in gebruik, door toevoeging van een Deurwaarder aan elk kan toor der beschreven middelen. Vtveetle Kamer der Statesi-fHeneraal, Zitting van Woensdag 15 Mei. Is ingekomen een ontwerp van wet waarbij in bet Hertogdom Limburg, met uitzondering van Maastricht en St. Pietcr, nogmaals voor één jaar, te rekenen van den 3dei> Junij 1850, in stand kannen worden gehouden, de Bel gische wetten en besluiten betrekkelijk de schutterijen en burgerwachten, de Belgische gemeente-wet van den 30sten Maart 1836, voor zooveel namelijk bare bepalingen niet reeds gewijzigd, of vervallen zijn door bijzondere veror deningen, sedert den 22steo Junij 1839 voor het Hertogdom uitgevaardigd, cn meer bijzonder door de transitoire wet van den 28sten September 1841 cn verdere hesluilen, de Fransche wet van 20 April 1790 en de besluiten van 4 Mei 1812 arrèté van 28 Messidor an VI betrekkelijk dejagt en «isscherij. Het Gouvernement vertrouwt, dat de nieuwe termijn, bij dit ontwerp voor gesteldniet voor alle daarin opgenoemde wetten noodig zal zijn, en dat al thans de Belgische gemeente wet weldra door eene Nederlandsche zal worden vervangen. Na afloop van dat onderzoek, hetzij heden of Vrijdag, zal de Kamer, uithoofde van het Pinksterfeest, voor weinige dagen uiteengaan, en onder wijl zal de Regering de bedenkingen op de kieswet en provinciale wet in overweging nemen en hare antwoorden gereed maken. Zitting van Donderdag 16 Mei. In deze Zitting heeft de Commissie van rapporteurs haar algemeen verslag uitgebragt over de voordragt nopens de regtmagt der Waterschappen. De beraadslaging is bepaald op Dingsdag 28 Mei. Sommige leden verlangden een korter, anderen een langer uitstel van de werkzaamheden der Kamer. De Minister van Binncnl. Zaken heeft echter den wensch geuit dat de Kamer voor niet te langen tijd zou uileen gaan daar de vaststelling van de Provinc. en de kieswetten volstrekt werd gevor derd in den loop der maand Junij; en het anders onmogelijk zou zijnde ver gaderingen der Provinciale Staten die den eersten Dingsdag van Junij zouden moeten bijeenkomen te voorkomen. Daarna is de voordragt omtrent de kosten van vervolging in zake van di recte belastingen, zonder beraadslaging, eenparig aangenomen. Vervolgens is de zitting opgeheven. GRONINGEN, 13 Mei. Wij kunnen met zekerheid berigten, dat de vrees, door velen gekoesterd voor een plan van de Regeringom onze Hoogesehool langzamerhand te doen wegkwijnen uit gebrek aan de noodige subsidiënongegrond is. Vroeger is reeds bekend gemaakt, dat de maatregel van den Minister van Binnenlandsche Zakenom 25 pCt. van de toelage voor de Hoogescholen in te houdenniet alleen op de Academie van Groningenmaar insgelijks op die van Utrecht en Leyden is toegepast. Thans kunnen wij mededeelen dat de Minister verze kerd heeft, de toelage weder te zullen verhoogen, wanneer hem tegen het einde van het eerste halfjaar het bewijs werd geleverd, dat inderdaad de door hem ingehouden 25 pCt. niet kon worden gemist. [Pr. Gr. Cour.) KOEVORDEN, 11 Mei. In de volgende week zal van hier naar Noord-Amerika verhuizen een land bouwer met zijn huisgezin, bestaande uit 6 personen. Zijne twee dóchters blijven hier. De groote drijfveer, die den man derwaarts doet vertrekken, is gcloofs-ijvcr, want hij bad hier goed zijn brood en zal, wanneer hij over de wateren is, welligt al zijne gelden voor overvoer hebben uitgegeven. Zóó zijn er voor eenige jaren velen van hier vertrokken en zoo wel van deze als van degenen die met nog eenig fonds daar aankwamen, komen er weinig blijde berigten tot ons over. De zucht tot landverhuizing is dan ook hier sedert zeer bekoeld. {II bl.) EIV«ISLAIV 89. LONDEN, 13 Mei. De Turksche Gezant hij ons Hof, Mehemed-Bassazal eerdaags naar 'sGra- venhage vertrekkenteneinde, namens den Sultan zijnen Meester, Koning Willem III met zijne komst tot den troon geluk te wcnschen. De in Lahore buitgemaakte groote diamant is thans hierheen op reis op het stoomschip Medea; de Keizer van Rusland zou er 600,000 voorgeboden hebben; maar de waarde is hooger geschat. De gewezen Koning der Fransehen is ernstig ongesteld. IB E L G I E. Te Gent bestaat eene liefdadige instelling, wier doel is, arme lieden, die in ongeoorloofde gemeenschap leven, door eencn wettigen echt, te ver binden en hunne kinderen te doen wettigen. In 1849 heelt dat genoot schap gezorgd, dat 145 huwelijken gesloten en 63 kinderen gewettigd wer den. Sedert 1841, het jaar der stichting, tot op 1 Januarij 1850, heelt deze instelling 1063 paren, die buiten den echt leetdendoor bet huwelijk verbonden en 591 kinderen gewettigd. Te Brussel, Antwerpen, Luik, Brugge, Mechelen Verviers, Namcrs cn elders zijn dergelijke genootschappen opgerigt.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1