sloten worden. De Paos heeft vollen aflaat verleend aan degenen, welke, overeenkomstig bepaalde voorschriften, aan deze plcgligliedcn deel zullen nemen. FRASTHRIJK. PARIJS, 23 April. De Wetgevende Vergadering heeft in bare zitting van gisteren met 361 tegen 302 stemmen een amendement op de deportatie-wet afgestemd, waarbij werd voorgestelddat de vrouwen en kinderen der verbannenen in het lot van hunne mannen en vaders konden deelen. Aan het einde der zitting werd besloten tot de derde lezing van het wetsontwerp over te gaan. De gemeenteraad dezer stad beeft 339,000 fr. bestemd tot het invoeren van de Mac-Adams-bestrating in eenige wijkenin plaats van de gewone. De Marquis d'Aligre beeft ten voordeele van bet liefdadig geslicht te Bourbon Lancvbiina 3 mill. fr. vermaakten aan de gemeente St. Aubin 100,000 fr. ITALIË. In een' brief aan de Augsburger Allq. Zeitungaangaande den intogt van den Pausleest men het volgendeTen 4 ore kwam Pius IXbij de poort van St. Jan aan. Fransche dragonders hadden hem tot geleide verstrekten eene Fransche batterij begroette zijne aankomst met bulderende saluutschoten. Op het plein stond krijgsvolk geschaard, meest Romeinsche troepen. De menigte uit nieuwsgierigheid of om den Paus te verwelkomen zamengevloeid was zeer talrijk. Voor de kerk bevonden zich de Fransche generale staf, de municipaliteithet corps diplomatique en vele geestelijken om den Paus te ontvangen. Zoo trok Z. II. onder de toejuichingen der menigte in het La- teraan binnen en, na het bijwonen eener korte kerkelijke plegtigheid, door de met volk en troepen opgevulde stralen verder naar St. Pieter, alwaar het grootste gedeelte der Fransche troepen geschaard stond. Van de plegtigheid in de kerk van St. Pieter valt weinig te zeggen, dan dat de luide kom mando's der Fransche officieren en het geroffel der trommen bij de opheffing der hostie een onaangenamen indruk maakten. Mijne beschrijving van het feest is, gelijk gij ziet, zeer koel. Maar het feest was ook hoogst eenvoudig, en kon alleen meer belangrijk worden door geestdrift. Deze echter was zeer zwak, en de vromen zijn zelfs ontevreden over het gebrek aan eerbied en de votie. Van het vroeger gebruikelijke nederknielen bij het naderen van den Paus zag men thans slechts hier en daar een enkel voorbeeld levendig ge juich deed zich iri weerwil van de zeer aanzienlijke volksmassa die op de been was, maar zelden booren. Er scheen onder de menigte eene eenigzins bedrukte stemming te heerschenwelligt ook ten gevolge van het schier bij uitsluiting militaire geleide des Pausen, en van de menigvuldige militaire voorzorgen; voorheen was men dit niet gewoon. De feesten eindigden met eene algemeene illuminatie. De gespannen verwachting waarmede men de verandering van staatknnde te gemoet ziet, die men als een noodwendig gevolg van 's Pausen terugkomst beschouwt, is tot dusverre nog door geene enkele officiële acte bevredigd ge worden. Zelfs niet bij wijze van gerucht verneemt men iets omtrent hetgeen geschieden zal. Het Regeringsblad de Osservatore Romano van den 13den geeft breed op van de geestdrift waarmede de Paus ontvangen is. Bij zijne aankomst, zegt dat blad, werd Z. H. met salvo's van het geschut begroet, maar dit werd naauwelijks gehoord door het oorverdoovend gejuich van het volk hetwelk zich kwam verdringen, om zijn ongeduld door het aanschonwen van den Stedehouder van Christus te bevredigen. Uit duizende monden vernam men de kreten: Leve de Paus! leve de Godsdienst! Heilige Vaderzegen ons! Leve onze Paus! allerwege hoorde men het snikken der diepgetroffenen, en zag men tranen van vreugde vergieten. Het was als of het oude Rome herleefde. Noch in dit blad, noch in de Allgem. Zeitung wordt gewag gemaakt van eenen aanslag. Echter wordt de eerste tijding daarvan bevestigd door de Weener bladen en de Parijssche berigten. Het Bulletin de Paris van den 22sten zegtWij vernemen zoo even van wege het departement van buitenl. zaken, dat het tclegraphischc berigt uit Triest gegrond is geweest. Er waren inderdaad voor het paleis van den Vorst Chigi moordslagen gelegden er heeft eene uitbarsting plaats gehad. De Generaal Baraguay heeft zulks be vestigd in een heden morgen alhier aangekomen brief aan den Minister La Hitte, en er bijgevoegd"dat er allerlei intrigues plaats hebben om den goeden indruk weg te nemendien de terugkeer van den Paus zon kunnen maken. De Paus heeft aan de armen ƒ62,500 geschonkeneenige bijzondere personen hebben er nog omstreeks ƒ15,000 bijgevoegd. De Generaal Baraguay d'Hilliers moet Rome den 25sten verlaten; de Generaal Gémeau zou hem niet vervangen in betrekking als Opperbevelhebber der troepenmaar alleen als Divisie-Generaalom aan den Paus geheele vrij heid van handelen te latenen niet den schijn te geven, alsof men een gezag nevens het zijne aanstelde. - Mazzinidie zich nog steeds te Genève ophoudtheelt namens het voormalige Driemanschap eene proclamatie aan de Romeinen gerigt, waarin hij ten slotte zegt, dat de Driemannen hunne werkzaamheden wel hebben moeten schorsenmaar dat zij blijven wakenen het geschikte oogenblik zullen kiezen om te handelen. OOSTENRIJK. WEENEN, 18 April. De Keizer heeft de echtgenoot van den Aartshertog Johanndie eene doch ter van een Postmeester was; in den Adelstand verheven. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat die Officieren, welke in den oorlog de linkerhand hebben verloren, kunnen blijven dienen, doch die de regterhand missen, daartoe verlof aan den Keizer moeten vragen. De regeling der betrekkingen tusschen den Staat en de R. K. Kerk is vastgesteld. De opheffing van het placet bepaalt zich niet tot de briefwisse ling der Bisschoppen met Rome, maar strekt zich uit tot de gedachtenwisse- ling over geestelijke aangelegenheden tusschen de Bisschoppen en de hun on dergeschikte kerkelijke overheden; aan de kerkelijke overheden wordt de verpligting opgelegd, om elk stuk dat bestemd is om algemeen bekend te werden en naar buiten te werkenbij het begin der openbaarmaking aan de Staalsoverheid mede te deelen. De Keizer houdt aan zich het van zijne voor vaders geërfde regt van benoeming der Bisschoppen en Aartsbisschoppenmaar het reeds bestaande gebruik, om daarbij den raad van den Bisschopsstand in te winnen, zal streng worden in stand gehouden. De geestelijke overheid er langt, op geestelijke gronden, het regt om Priesters, van hooger of lager rang, die de bedoelingen der kerk tegenwerken, te schorsen. Aan de kerk wordt het regt van kerkelijke straffen ingewilligd. Waar de meerderheid der bevolking Roomsch is, heeft de kerkelijke overheid het regt om te waken voor eene betamelijke viering der kerkelijke feestdagen, door ergerlijke vermake lijkheden of hinderlijken zwaren arbeid te weren. Overigens vei klaart do Regering te vertrouwen, dat de kerk personen, die voor de maatschappelijke orde gevaarlijk zijn, niet in baar schoot zal dulden. Te Zara in Dalmatië zijn in den nacht van den 14deD schokken van aardbeving gevoeld. GRIEKENLAND. ATHENE, 9 April. De zending van den Baron Gros is geheel mislukt, daar hij niet is kunnen slagen het met den Heer Wyse over de Engelsche vorderingen eens te worden. Volgens eenen brief door den Engelschen Times medegedeeld, eischte de Heer Wyse als nltimatum de betaling van 180,000 drachmen, of eene borgstel ling van 300,000 drachmen, als wanneer de Engelsche admiraal al de in beslag genomen schepen vrij zou laten. In eerstgemelde som zouden de vor deringen van don Pacifico niet begrepen zijn, en deze eerst later op nieuw onderzocht worden. 7,oo de Grieksche Regering dien borg van 300,000 drach men niet mogt kunnen stellen, zou de Engelsche Admiraal de Grieksche oorlogsschepen, die hij in zijne magt heeft, in beslag houden. Bovendien zou de Grieksche Regering zich moeten verbinden om geene schadeloosstelling voor den onderganen dwang te vorderen. ALGERIE, In het zuiden van Medeah hadden zwermen sprinkhanen zeer veel verwoes ting kunnen aanrigten, indien zij niet door een ontzettend aantal spreeuwen verdreven of verslonden waren. Er heersebte veel sterfte onder het vee in het district Temet-el-llad waren meer dan 100,000 schapen gestorven. Bij eene groote jagt werden 2 leeuwen, 1 panther en 55 wilde zwijnen gedood; maar ook 3 jagers verloren het leven en 7 anderen werden gekwetst. Uit Marokko wordt gemeld, dat de bevolking in de omstreken van Orienda in vollen opstand was, het gezag van den Keizer Abdherraman meer en meer werd miskend en de wanorde zich allerwege uitbreidde. AM^EKTEIVTIJSW. Getrouwd S. MULLER, en Heidelberg, 18 April 1850. A. W RUMMER. Eenige Kennisgeving. Getrouwd II. FANGMAN, Weduwenaar vaxi W. Noordutn, en Leïden, JE. C. GILLISSEN, 24 April 1850. Weduwe van Mr. J. II. Lisman. Getrouwd: D. C. DROS, met M. E. TIELEMAN. Leïden, 24 April 1850. Heden verloste van eene DOCHTER, Vrouwe B. A. van HOORN, d'Engelbronner. Leïden, 24 April 1850. 'sGravenhage, den 23sten April 1850. Gisteren is te Utrecht, in den ouderdom van 51 jaren, overleden Mr. PIETER STRATENUS, vroeger Sub stituut-Griffier bij den Iioogen Raad der Nederlandengeliefde Echtgenoot van W. A. J. Cunjecs. Eenige Kennisgeving. Ons geliefd eenig Kind JACOBUS HENDRIK WILLEM, den 6den October des vorigen jaars ons geboren, nam de Almagtige, na een lijden van bijna zes maanden, beden tot zich. Wij hopen gesterkt te worden, om in Gods wijsheid te berusten. Leïden, I. J. C. SCHELTEMA, 24 April 1850. M. J. SCHELTEMA DiUiÉ. Eenige Kennisgeving.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3