I E. I F I C A T HEK-IJK. FRAi¥KRÏ.ÏK. PARIJS, 20 April. De Afgevaardigden hebben gisteren en heden de beraadslaging voortgezet over het wets-ontwerp omtrent het overbrengen der Juoij-opstandelingen naar eene der Fransche koloniën. Gisteren is het lste artikeldat voor staatkun dige misdrijven de doodstraf is afgeschaft, en vervangen wordt door deportatie, met 43G tegen 230 stemmen goedgekeurd waarna de beraadslaging is begonnen over de plaats, waarheen de lot deportatie veroordeelden zullen worden overgebragt. De Commissie heelt hel eiland YVaïthau, een der Mar- quesas-eilanden aangewezen. De meerderheid heeft zich daarvoor verklaard. Op het einde der zitting stelde de lieer Savatier Laroche, het volgend amendement voor. De tegenwoordige wet is alleen toepasselijk op de misda den, die na hare afkondiging bedreven worden. De Heer Baroche, Minister van Binnenl. Zaken, drong aan op de onveranderde aanneming van het ar- kel, waarbij een terugwerkende kracht was vrijgelaten, hetwelk de Heer Odilon Barrot krachtig bestreed. Bij stemming werd het amendement met 365 tegen 301 stemmen aangenomen. De Procureur der Republiek heeft eene geregtelijke vervolging ingesteld tegen den Abt Chabet, beschuldigd van de zeden en de Godsdienst te hebben gekrenkt, in eene redevoering door hem in eene vergadering tot beraadslaging over de verkiezingenin het Salon de Mars uitgesproken. Er zijn reeds inschrijvingen geopend voor de betrekkingen der te Angers verongelukten. De President heeft zich naar die stad begevende ge kwetsten bezocht, en de begrafenis der lijken bijgewoond, hetwelk aldaar een zeer goeden indruk heeft gemaakt. 'Hij is den 19dcl1 dezer te Parijs terugge keerd. De feesten, die den 20steo dezer, ter gelegenheid van den verjaardag van den President moesten plaats hebben, zijn afgezegd, uit hoofde van den rouw, waarin het leger gedompeld is. Bij de Wetgevende Vergadering is door 160 leden een voorstel ingediend om de 200,000 fr. voor het feest der afkondiging van de Staatsregeling op den 4deo Meiook voor de gekwetsten en nagelaten betrekkingen der dooden te besteden. Naar aanleiding van het gebeurde te Angers, heeft de Minister van Openbare Werken eene Commissie benoemd, om alles te onderzoeken wat betrekking beeft op den aanleg en de proeven met hangende bruggen en om verbete ringen voor te stellen. De Generaal Baraguay d'Hilliers is uit Italië teruggeroepen en zal door den Generaal Gimeau vervangen worden. De Heer Leclerc is thans bepaaldelijk de Candidaat der gematigde partij en Eugène Sue die der Socialisten beide partijen staan gereed om den 28stea hare krachten te beproeven. Prondhon is op bevel der Regering uit de gevangenis alhier naar die van Doullens overgebragt, omdat hij, niettegenstaande hij zich schriftelijk verbonden had, geen artikelen in de dagbladen te schrijven, evenwel daar mede voortging. De Baron Menneval in der lijd particulier Secretaris van Keizer Napo leon, is den IS116", in den ouderdom van 73 jaren overleden. In het departement der Seine zijn thans bijna 130,000 woningen ledig en omstreeks 5000 grondeigendommen te koop. Uil Saragossa in Spanje wordt gemelddat den 7dea bij een zwaar on- weder de bliksem in den toren der hoofdkerk sloeg, den klokkenspeler doodde en brand verwekte, die binnen weinige uren den schoonen dom in puin veranderde. Uit Algiers heeft men tijding, dat in het aan Algerie grenzende ooste lijke gedeelte van het keizerrijk Marocco een bedenkelijke opstand was uitge barsten, en dat de opstandelingen de stad Ouchda, niet ver van Tlemecen bemagtigd hadden. De overheden in Algerië hadden maatregelen van voor zorg genomenen onderscheiden afdeelingen troepen waren naar de grenzen gezonden. gARffiSlVIE. De Kapucyners te Ceva hebben, in overeenstemming met den Stadsraad en de Nationale garde, een Te Deurn gezongen, ter viering van de aanneming der wet op de Geestelijkheid. Ook in de provinciën is die wet met groote geestdrift ontvangen en hebben de bewoners hunne vreugde door het luiden van klokken en het ontsteken van vreugdevuren aan den dag gelegd. PBIIgSEN. Te Aken is den 16dea van het postbureau eene som van 15,000 Rksth,, gestolen, die er op last van den Rijkskassier waren heengebragtom den volgenden dag naar Keulen te worden verzonden. De Hertogin van Orleans is met hare beide zonen den IS116" uit Eisenach vertrokken om zich naar Engeland te begeven. OOSTENRIJK. WEENEN, 17 April. Omtrent de voorgestelde gedwongen geldleening verneemt men, dat zij om streeks 150 millioen zal bedragen; die er vrijwillig aan deel nemen, zullen 6, doch de gedwongen deelnemers slechts 5 pCt. rente trekken. Een gedeelte zal jaarlijks bij seriën worden uitgelost. Volgens eene aanschrijving van het Ministerie, moeten aan de staatkun dige veroordeelden uit den burgerstand de ijzers worden afgenomen. Door de Regering is aan de stad Olën 500,000 II. geschonkenom te verdeden onder hen, die bij de belegering der vesting schade hebben geleden. STA»§ RERI&T. N O BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, gezien hebbende de Notificatie van Hun Ed. Gr. Acbtb. de Heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, in dato den 9dea Jannarij jl.Provinciaalblad N°. 5) betref fende den Herijk der Maten en Gewigten in Znid-Holland, en gelet op de voordragt van den Arrondissements-IJker alhier, van den 8stea dezer maand, geven mitsdeze den Ingezetenen dezer Stad hunne verpligling te kennen, tot het doen Herijken van alle de bereids te voren geijkte Lengte- en Inhouds maten en Gewigten, benevens de bij de Inhoudsmaten van drooge waren be- hoorende strijksels, waarmede deze, overeenkomstig Art. 8 van Zr. Ms. besluit van den 21stca December 1822, Staatsblad N°. 54) moeten worden afgestre ken. En worden zijlieden ten dien einde opgeroepen, ter bezorging der ge melde Maten en Gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, in de Lange Schoolsteeg, Zullende daartoe, tegen dadelijke betalin worden gevaceerd: Voor Wijk I D II op den 2dea en 3dca Mei III, IV, V, VI, VII, VIII, 6dea en 7dea Mei, 8sten, 10dea en 13dea Mei, 14dea, 15dca, 16den en 17d.«a Mei, 22stea, 23stea, 24sten27sten en 28slcn Mei, 29sten30steD, 318ten Mei en op den 3dca, 4dcD, 5d«a en 6dca Junij, 12d9a, 13dca, 14dea,17dea, 18den, 19den en 20stc" Junij, 2lsten, 24sten25stea en 26stea Junij, met uitzondering echter van de Goud- en Zilversmids-, benevens de Apothe kers- of Medicinale Gewigten, voor welker Herijking afzondcilijk zitting zal gehouden worden te weten Voor de Goud- en Zilversmids-Gewigten. voor Wijk I, II, III, IV en V, op den 25stea April. VI, VII en VIII op den 26stea April. Voor de Medicinale-Gewigten voor Wijk I, II, III en IV, op den 29stca April, V en VI op den 30ste" April, VII en VIII, op den lstca Mei, telken dage des morgens van 8 tot des namiddags 2 ure. En waarschuwen Burgemeester en Wethouders voornoemdallen en een' iegelijk wien het aangaat, met herinnering tevens aan Art. 2 van Zr. M9. Be sluit, in dato 30 Maart 1827, StaatshlN°. 13) om op bovengemelde da gen, (na welke de Arrondissements-IJker zich, overeenkomstig Art. 10 der Notificatie van Hun Ed. Gr. Achtb. de HII. Gedep. Staten van Zuid-Holland, in dato 18 Januarij 1822 tot oefening van den Herijk naar de Buitengemeen ten van het Arrondissement moet hegeven, en alzoo buiten de mogelijkheid is, om gereedelijk aan het verlangen der verzoimdhebbenden te voldoen,) zich overeenkomstig hunne vcrpligting omtrent dezen Herijk stiptelijk te gedragen, ten einde buiten bekeuring te blijven zullende er, na den bepaalden ter mijn, ingevolge dispositie van Dun Ed. Gr. Achtb. de Heeren Gedep. Staten van Zuid-Holland, in dato 22 November 1831, gecne verlenging van tijd, of zoogenaamde nadagengegeven worden. Wordende de belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd aan de Notificatie van Hun Ed. Gr. Achtb. de HH. Gedep. Staten van Zuid- Holland, in dato 4 Augustus 1820, volgens welke de ijkpligtigheid zjch uit strekt tot alle handel- en neringdoende lieden. Fabrikeurs en Ambachtslie den, die, in hunnen handel of hun bedrijf, eenige maten of gewigten ge bruiken, en de Apothekers of Medicijnbereiders in het bijzonder, aan Art. 3 en 5 van Z. M. Besluit dd. 21 October 1819, StaatshlN\ 52) bepalende hunne gehoudcnhcid tot het bezit van een vol stel Gewigten, en medever - pligting tot den jaarlijkschen Herijk van hetzelvealsmede aan het Konink lijk Besluit van den 5dea Februarij 1826, N°. 153, volgens hetwelk de, bij derzelver eersten Ijk gestempelde greingewigtenzonder die eene nadere stern- peling te doen ondergaan jaarlijks door den Ijker moeten worden nagezien en onderzocht. En wordt wijders, door deze, ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletter, gedurende 1850, voor den Ijk der Maten en Gewigten be paald is de letter jf. Aldus gedaan bij HH. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op 10 April 1850. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. AKAOEMIE-NIEITWS. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCIIE HOOGESCIIOOL. Den 19den April L. C. Murray Bakker, van Pingjum, in de Geneeskunde, na verdediging zijner Dissertatie: de Ictero sive Morbo Regio, Nog met dankzegging ontvangen voor de ongelukkige inwoners van Lun- terenvan N. N. 5van N. N. 2.50. Legden, 22 April 1850. J. TICHLER. IBVEffiTTENTIEN. Heden verloste voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER, II. C. REST, geliefde Echtgenoote van Letden, 20 April 1850. J. J. COCKUYT.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3