Munten te Parijs, Bordeaux, Lyon en Straatsburg bedroeg de waarde van bet gemunte zilver 206 rnillioen. Alleen te Parijs werd voor 186 millioen zil veren geldstukken geslagen. Lamartine heeft voor bet oogenblik afgezien van zijne reis naar en ves tiging in bet Oosten. Te Lyon is de toestand der fabrieken zoo voordeelig, dat men hoog in de geschiedenis moet opklimmen om een jaar te vinden, dat met bet tegen woordige kan vergeleken worden. Er is voor langen tijd werk. De fabriek arbeider ontbreekt voor bet werk, niet het werk aan den fabriekarbeider. §AH®ïSfIE. TURYN, 4 April. Uit het verslag der Commissie van den Senaat over de kerkelijke aange legenheden blijkt, dat reeds in 1848 met den Paus gehandeld is over de af schaffing der kerkelijke voorregten, welke niet waren overeen te brengen met de nieuwe orde van zaken doch dal deze poging evenmin als andere daarna beproefd, eenen gunstigen nitslag hebben gehad, daar de Paus van geene wij zigingen wilde hooren en dat dus de Regering zich geregtigd achtte zelve die aangelegenheden te regelen, ITALIË, De Brusselsche Independance van den 10'-16" bevat het volgend berigt: Niets bevestigt noch wederspreekt heden de geruchten welke omtrent den Paus verspreid waren (namelijk dat hij op zijne reis van Portici door vergif zou zijn omgekomen). Doch dit gemis van beriglen bewijst den zwakken grond van dat omtrent de vergiftiging. Indien Pius IX werkelijk dood was, dan zou er geen twijfel zijn, of de Franschc Regering zou daarvan officieel zijn onder- rigt. Men kan dus die tijding voor even zoo valsch houden als zij onwaar schijnlijk is. Wat aangaat het berigt dat de Paus niet binnen Rome zou komen dit schijnt zekerder. Onderscheiden dagbladen en bijzondere brieven uil Italië spreken, zoowel als ons berigt van gisteren, van het bepaald besluit van den Paus, om zich in cene der steden van zijne Staten op te houden, en zijne reis niet naar de hoofdstad voort te zetten, waar de toebereidselen tot zijne ontvangst gestaakt zijn. Volgens sommige dagbladen zou hij zich te Tcrracina ophouden, volgens andere zich te Ancona vestigen, volgens andere eindelijk te Bologna, zooals ook onze berigtgever ons gemeld heeft, welken wij meenen, zeer goed onderrigt te zijn. PEÈUISSEilS. Uet Duitsch Parlement is nog slechts weinige weken te Erfurt bijeen, en de voorstanders van de Duitsche eenheid verwijten den mannen van Erfurt, dat zij den staat van zaken niet wel begrepen hebben. De meeste Staten, welke tot dat verbond waren toegetreden, hadden slechts op eene gunstige gelegen heid gewacht, om zich aan hunne verbindtenisscn te onttrekken. Het eenigc middel omdat te voorkomen was het onmiddelijk cn onveranderd goedkeuren jj van het Pruissische constitutie-ontwerp van 26 Mei 1849, dat door alle Sta- j ten was aangenomen, doch op voorwaarde dat geene verandering daarin zou 1 worden gemaakt, zonder hunne uitdrukkelijke goedkeuring. Doch het parle- ment is al dadelijk begonnen met het brengen van niet onbelangrijke wijzi- gingen in de grondregten, waardoor al de Stalen, die zich van hunne verbind- j tenissen wenschen te ontslaan, daartoe aanleiding vinden; daar zij door de j gemaakte veranderingen niet goed te keuren, het regt hebben gekregen zich aan het verbond te ontrekken, zonder de beschuldiging van trouwbreuk op zich te laden. En aldus verijdelen niet de regeringen, maar de vertegenwoordigers van de Duitsche natie zelve, de pogingen tot het gronden van eenheid. In dit jaar zullen 70,000 als eene buitengewone toelage, worden uit gedeeld aan de minst bezoldigde onderwijzers. OOSTENRIJK. WEENEN, 6 April. Z. M. de Keizer beeft aan den Generaal Jellacliich eene donatie gegeven, uit de verbeurd verklaarde goederen van den Generaal der opstandelingen Kirs, die hem 80,000 fl. jaarlijks opbrengt. Ook beeft de Generaal Haynau jj eene geschenk van 27,000 morgen lands in den omtrek van Pesth gekregen. De Begering wil eene belasting op de inkomsten invoeren. Het belast baar inkomen van de 36 millioen onderdanenwordt op 3600 millioen Ilorenen geschat. Het Ministerie van Onderwijs heeft bepaald, dat, ter verbetering der volksscholen, binnen kort eene Vereeniging van Onderwijzers zal plaats heb ben die over de middelen, die daartoe zullen leiden, moeten beraadslagen. In het geheele Rijk zijn thans telegraphisehe lijnen ter lengte van 200 Duitsche mijlen in werking, en meer dan 200 mijlen zullen tegen bet einde van Julij die lijnen bezitten. Om het behoorlijke aantal telegraphistcn te verkrijgen is eene inrigting tot opleiding van kweekelingen tot stand geko men te Scbönbrunn en op dit oogenblik bezoeken omstreeks 150 personen deze inrigting, waar hun onder de leiding van kundige telegraphisten onderwijs in bet lelegraphisch spreken en schrijven gegeven wordt, alsook in de verdere benoodigde kundigheden. Tevens worden voorlezingen gehouden over magne- tismus, galvanismus, enz. HAAP ©13 GOEDE MOOF. 14 Februarij. De depêche, in welke het besluit der Engelsche Begering omtrent de ban nelingen aan boord van de Neptune wordt medegedeeld, is hier met de grootste blijdschap ontvangen. «Eindelijk (zoo vangt het hoofdartikel van een dier j dagbladen aan) hebben de kolonisten de zegepraal behaaldDe God des Hemels beeft hunne pogingen doen gelukken De schande hun aangedaan is uifgewiseht, en de Neptune zal, misschien binnen weinige uren, de kolo niale stranden voor eene andere bestemming verlaten." Dit is wer kelijk bet geval geweest, want van Diemens Land is tot bestemmingsoord van genoemd schip aangewezen. Het Anti-Bandietengenootschap, welks rus tige tegenstand zoo veel tot de behaalde zege bijdroeghield heden cene ver gadering, in welke eenparig tot het rigten van adressen van gelukwensching besloten werd. Op den dag als de Neptune Simonsbaai verlaat, zal in de Kaap stad eene algemeene illuminatie plaats hebben. INGE 25 O AI© EN. Met de door den Boekbandelaar M. H. Binger aangekondigde Prachtuitgave van Vondels Dichtwerken zal eerlang een aanvang worden gemaakt. De ondergeteekende wenscht den tekst des Dichters zoo zuiver mogelijk terug te geven, en tevens de daarby te voegen verklaring en aanteekeningen zoo vol ledig mogelijk te maken. Hij richt daarom by dezen een bescheidcne uitno diging tot allen, die in het bezit mochten zijn van oude en min bekende uitgaven van een of meer van Vondels werken van handschriften des Dich ters van historische of kritische beschouwingen van zijne voortbrengselen of van eenige andere stukken, van wélken aart ookVondel betreffende, om die, voor ecnigen tijd, hem, tegen behoorlijk bewijs van ontfangst, ten ge- bruike te willen afstaan, en die in dat geval te doen toekomen aan het adres van bovengenoemden Boekhandelaar, te Amsterdam, op de Heerengracht over 'tPark. Amsterdam10 April 1850. J. tan LENNEP. STTAISS BERÏGTEX. KENNISGEVING. Derde Zitting van den Militie-Raad over het Kanton LegdenN°. 15. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEV, ontvangen heb bende van den Heer Militie-Commissaris over de Kantons 1521, Provincie Zuid-Hollandeene Kennisgeving, dat de Derde Zitting des Militic-Raads voor deze Stad, zal gehouden worden op liet Raadhuis te GOUDA, op Maan dag en Dingsdag den 15llcn en 16tlen April 1850, des morgens ten 10 nrc, ter beoordeeling der Plaatsvervangers en Nummerverwisselaars, welke de dienstpligtige Lotelingen dezer Stad zullen verlangen te geren alsmede tot liet afdoen der belangen van zoodanige Lotelingen, wier zaak tot deze Zitting is geadjourneerd; Brengen zulks bij deze ter kennisse van de belangheb benden, met informatie, dat lot het opmaken van do bij de Wet gevorderde certificaten voor Plaatsvervangers en Nummerverwisselaars, (welke laatste zulks echter niet dan met toestemming hunner ouders vermogen te doen.) zal wor den gevaceerd ter Secretarie dezer Stadvan heden af, dagelijks de Zon- en Feestdagen uitgezonderd, 's morgens ten 10 ure; alwaar zij tevens de noo- dige information, zoo omtrent het opmaken dezer certificaten, als ten aanzien der vereisebten, welke de Plaatsvervangers, ingevolge de Wet, moeten bezit ten kunnen bekomen. Voorts meenen Burgemeester en Wethouders de belanghebbenden, of wel derzelver ouders, le moeten waarschuwen voor zoodanige personen, welke, on der den naam van Commissionairs, somwijlen dezelve misleiden, zoo door met hen krachtclelooze overeenkomsten te sluiten, als door hen, welke Plaatsver vangers verlangen te geven, onder voorwending van alles voor hen" te zullen bezorgen, een aantal onnooilige kosten te doen maken, ja die zelfs veelal, door beding van al de gelden daartoe benoodigd, dadelijk in eens of kort op elkan der volgende termijnen te moeten ontvangen, hnn voor het vervolg in vele onaangenaamheden wikkelen; alzoo van het geld, door dc Lotelingen ten be hoeve der Plaatsvervangers te gevenvolgens Art. 98 der Wet van den 8sten Januarij 1817, nimmer meer dan een vijfde aan denzelven tnag worden uit betaald, cn dc overige vier vijfde in de kas van bet Korps rnocten worden ge stort; en als dan zoodanige Commissionairs, na bet volle geld genoten te hebben, dikwijls (zoo als de ondervinding beeft doen zien) niet in staat zijn de betaling der verdere termijnen aan het Korps te voldoen, de belangheb benden genoodzaakt worden die gelden nog eenmaal te betalen. Eindelijk wor den de belanghebbenden nog herinnerd aan de bepaling van Art. 33 der AVet, van den 27steD April 1820, houdende: dat hij, wiens Plaatsvervanger gedu rende 18 maanden gediend heelt, (de dienst bij de reserve niet mede gerekend) van alle verdere verantwoordelijkheid voor denzelven bevrijd zal kannen blij ven, mits stortende eene som van ƒ150, wanneer in de aanvulling van den Plaatsvervanger, ingeval bij inogt komen te ontbreken, door vrijwillige wer ving zal worden voorzien. Aldus gedaan en gearresteerd, bij 11. II. Burgemeester en Wethouders der Stad Leydcn op den 4<lcn April 1850. DU BI EU. Ter ordonnantie vari dezelve, v. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen mits deze ter kennisse van do belanghebbenden, dat van den Heer Controleur der Directe Belastingen zijn ontvangen twee Aanvulfings-Kohieren voor de Belasting op bet Personeel, dienst 1849 en 1850, welke op den 5den dezer maand zijn executoir verklaard, en op heden aan den Heer Ontvanger verzonden. DU RIEU. Legden10 April 1850. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3