LEYDSCHE COURANT. 18 SO. VRIJDAG, 12 APRIL. y De Courant wordt Maandag Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. VS* tfy. J i'i v 1 Y -ü Z?e Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers werden tegen 11) Centen afgegeven. RIJVA1 ENLAJNDSCHE RERIGTEN. LEY DEN 11 April. Te Amsterdam heeft zich eene vereeniging, met de leus Unitate ac Perseverantiagevormd tot het in druk uitgeven der bij Protcstantsche ge meenten hier te lande gehouden leerredenen van den dag; als haar doel geelt zij opopwekking en verbreiding van Christenzin en kansehvelspreken- heid. De eerste door haar uitgegeven leerrede ziet reeds het licht, het is de preek, Zondag 7 dezer bij de Remonstrantsche gemeente te Amsterdam ge houden door Ds. Heemskerk. De prijs is 12! cent. Ondertusschen bevatte het Handelsblad gisteren deze aankondiging: Ds. H. Heemskerk protesteert openlijk tegen de uitgave eener leerrede op zij nen naam aangekondigd door de vereeniging Unitate ac Perseverantiabij den Boekhandelaar S. de Grchher Sz. alhier. En heden wederom de vol gende: D9. 11. Heemskerk, na inzage der leerrede, op zijnen naam uitgegeven, herhaalt zijn protest van gisteren, en verklaart openlijk, dat van liet gedrukte geen enkele zin door hem is uitgesproken. Uit Arnhem wordt gemeld, dat II. M. de Koningin-weduwe, den 9l,cn van het landgoed Biljoen vertrokken, in het hotel Bellevue is aangekomen, om daar cenige dagen te vertoeven en zich dan naar Soesldijk te hegeven. Uit Groningen wordt gemeld dat door de meer gegoede standen der burgerij met geestdrift werd ingeschreven voor de kosten der openbare feesten welke van wege de ingezetenen ter gelegenheid der inwijding van hel nieuwe Akadcmie-gebouw zullen gegeven worden. De ook hier bekende Eriesche dwerg, Admiraal Tromp, is te Parijs in een proces gewikkeld, over den naam Colibriwelke hij meent dat hem uitsluitend toekomt, omdat hij in een tooneelstukje onder dien naam is op getreden doch welken zich nn twee andere dwergen hebben toegeëigend, die zich Prins en Prinses Colibri noemen. Men berekent dat de brand te Punteren eene schade veroorzaakt heeft van ƒ40,0110, waarvan voor ƒ19,000 slechts verzekerd was. Zij wier wonin gen vernield zijn, worden bij hnnne dorpsgenoolen verzorgd, er zijn er die tot 12 dier engelukkigen hebben ingenomen. Z, M. heeft lot leniging van het onheil ƒ300 geschonken. 's GRAVENUAGE, 11 April. Z. M. heeft benoemd tot zijnen Adjudant in buitengewone dienst, den Luitenant-Coloncl A. P. F. Rigot de Regains, van den Generalcn Staf. Z. M. heeft benoemd tot Raadsheer in het Prov. Geregtshof van Gronin gen, Mr. M. Schaaf Gratama, oudsten Regter in de Arrond. Regtbank aldaar. Rij kabinets schrijven van den 6',c" dezer, is aan den lieer van Vliet, voor de ingezonden brochures over Indië, aan den Heer Mr. van Vloten, Oud- Raadsheer in het Geregtshof te Batavia, en aan den Heer Sinissaert, Oud- Rcsident op Java, Zr. Ms. dank betuigd. Thans is het verslag gedrukt van de Commissie der Tweede Kamer, omtrent de belangen der Nederlandsche scheepvaart. In dit uitvoerig verslag worden algemeenc beschouwingen vooropgesteld, waarin de aanleiding tot de voordragt wordt nagegaan. Men nain aan, dat de historische overtuiging dat de invoering der Eritsche navigatic-wel van 1C51 onzen handel heeft doen vervallen, niet gelden kan voor bewijs, dat de opheffing dier wet ons voordeel zou aanbrengen. De vraag kan alleen door eene opmerkzame beschouwing van de tegenwoordige belangen worden beoordeeld. Met het oog daarop geslagen, zoowel als op de voordrag'en en hare mogelijke gevolgen, gevoelde men alge meen, dat die beoordeeling ook hare zeer moeijelijke zijde heeft. Er openbaarde zich verschil van gevoelen, toen de vraag rees, ol liet tijd stip reeds geacht kon worden dakr te zijn, om deswege te beslissen. Door een ■niet onaanzienlijk getal leden werd die vraag ontkennend beantwoord doch vele andere leden waren tegen eene enquête, die veel tijds zou rooven en de voordeden van eene toetreding tot het vrije handdsbeginsel zoude wegnemen, waartoe zij meenden, dat dit land, door aard en bestemming, de eerste lei ding had kunnen en moeten geven. Men drong intussehen op het bekomen van meerdere inlichtingen van de zijde der Regering aan, als: de lot deze zaak betrekkelijke adviezen der kamers van koophandel en fabrieken; opgaven en berekeningen, omtrent de kosten van den scheepsbouw in andere landen; de juiste handelsverhouding van Ne derland lot andere Staten enz. Vele leden wettigden de noodzakelijkheid, om de wettelijke bepalingen op te heffen, waarbij aan de Nederlandsche vlag bepaalde voorregten hoven de vreemde worden toegekend; het beginsel van dadelijke, onvoorwaardelijke ge lijkstelling werd tpgen de voorstanders der wederkeerighcid door een aantal leden met kracht verdedigd; eene gelijkvormige, vrijzinnige handelswetgeving werd geacht tegen moeijelijkhcden te waarborgen; men heeft de aandacht op de loodsgelden gevestigd, welke men te hoog achtte, enz. Nopens den doorvoerhandel wensebte men nadere inlichtingen, ofschoon ook hieromtrent vele leden de voorgestelde bepalingen goedkeurden. Aangaande belgeen omtrent de vaart op de koloniën was gezegd, meende men op wijze behoedzaamheid te moeten aandringen; de te vcrlcenen vrijheid zou alleen tot de gelijkstelling der vlag beperkt moeten worden; maar alle be staande beschermende regfen voor de koloniën dienden onaangeroerd tc blijven. Uit het verslag der Commissie van Rapporteurs van de Eerste Kamer der St.-Gen.nopens het wets-ontvverp tot verhooging der begroetingen voor het Fonds van Kwade Posten over 18431848, dal in de zitting der Kamer van heden is uitgebragt, blijkt, dat dit wets-ontwerp tot gccne bedenkingen heeft aanleiding gegeven. Uit het verslag der Commissie van Rapporteurs van gemelde Kamer, wegens het wets ontwerp tot verhooging der begrooting van 1849, voor ren ten en onkosten van schatkistb Ijetten blijkt, dat dit wets-ontwerp, aan welks onderzoek 2G leden deel namen, geene bedenkingen deed ontstaan, doch ter gelegenheid van hetzelve het volgende werd opgemprkt: llit trok namelijk de oplettendheid van onderscheidene leden, dat door den Heer Mini-ter van Finantiën in het antwoord aan de Tweede Kamer gegeven en sub 3". in hel algemeen verslag opgenomen, wordt gezegd, dut, wan neer schatkist hl i Ijetten worden uitgegeven, de gelegenheid tot het verkrijgen daarvan niet bepaald wordt tot Amsterdam maar dezelve ook verkrijgbaar worden gesteld bij al de betaalmeesters in de Arrondissementen, zoo als dit den 24stcn Augustus 1848 aan het publiek is bekend gemaakt. Men dacht reden te hebben om te betwijfelen of de schatkistbiljetten wel ten allen tijde hij de betaalmeesters in de Arrondissementen waren verkrijg baar geweest, en vermeende, dat de bedoelde bekendmaking alleen door de Staats-Courant was gedaan en men oordeelde daarom den wcnsch te mo gen uitdrukken, dat, zoo schatkistbiljetten op nieuw mogten worden uitge geven, deze algemeen hij alle betaalmeesters verkrijgbaar zouden worden ge steld en de bekendmaking op zoodanige wijze gedaandat het publiek meer algemeen daarvan kennis droeg dan dit wel door eene aankondiging iu de Staats Courant kon geaciit worden plaats te hebben. De Minister van oorlog heeft ter kennis gebragt van ouders of voogden die verlangen mogten, dat hunne zonen of pupillen, ten dezen jare, als kadetten op de Koninklijke Militaire Academie worden geplaatst, dat zij, ten einde bedoelde hunne betrekkingen worden toegelaten tot een vergelijkend exairen, hetwelk, omstreeks hel midden van de maand Junij aanstaande, te Breda, tussehen de adspirariten naar gezegde plaatsing zal worden gehou den, een adres aan het departement van oorlog zullen bediooren in te zen den, en wel vóór den 8sten Mei aanstaande. De adspiranten zullen, om in- dit jaar tot het examen te kunnen worden toegelaten, op den lsten Sept aanst. den ouderdom van 15 jaren inoclcn hebben bereikt, en niet ouder mogen wezen dan 18 jaren. Voorts zijn de belanghebbenden verw ittigd 1". dal er voor de dienst hier te lande 17 plaatsen van kadet ter vervulling zijn opengesteld, en wel 10 voor de infanterie, 4 voor de artillerie, en 3 voor de genie; zullende er in dit jaar geene admissie voor het wapen der cavallerie hier te lande plaats hebben; en 2°. dat er voor de dienst in de koloniën 25 jongelingen hij de gemelde Academie als kadet zullen kunnen worden geplaatst, als: 12 voor de infanterie, 8 voor de artillerie, 4 voor de genie en 1 voor de cavallerie. Eerste 'êi tune ie tier Stufen-Geaiertittl. Zitting van Donderdag 11 April. in deze Zitting zijn de ontwerpen lot verhooging der begrooting voor de kwade posten en van de verhooging voor uitgifte van schatkistbiljettenmet algemeene stemmen aangenomen. Morgen zullen de beraadslagingen over de wet op de brievenposterij aanvan gen. Men denkt dat die wel in die Zitting zullen alloopen, en dan de Kamer tot den 19JeD uitren zal gaan, om alsdan de verccnigdc Zitting te houden.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1