BUITEJNLANDSCHE BERiGTEJN. den zond eene der bekende boom-Paconiën van JapanMarianne Prinses der Nederlanden." Wij hebben bij onze wandeling door de prachtige zaal hier en daar opgc- teekend wat ons onder al die voorwerpen het eerst heeft getroffen. Wij willen daarom niet gerekend worden, dat gene wat wij niet met opzet noemden, minder onze aandacht waardig te rekenen. Het geheel levert een verrukkend gezigt op, treffender nog gemaakt door de decoratie der zaal en eene schoone fontein in het midden der zaal, ver vaardigd door de Heeren J. Greven en A. Bikkers en Zoon te Rotterdam. Wij noodigen stadgenooten en vreemden uit, deze Tentoonstelling te gaan zien en voor zooverre zij nog niet onder hare leden behooren, door toetreding tot het lidmaatschap, de kracht dezer instelling te vermeerderen en ook daar door haren bloei te verhoogen. tslj, en dat de beslissing van ieders bijzonder gevoelen afhangt. Het Gouver nement stelt zich voor om hij de aanbieding der kieswet, tevens een voorstel te doen om voor de toepassing van art. 91 een regel te stellen, waardoor dan aan allen twijfel een einde komt; en heeft voorts verklaard dat de Regering, Burgemeesters niet houdt voor staatsambtenarenen dit gevoelen breeder ont wikkeld. Daarna heeft de Minister de gedane benoemingen volgens door hem aangenomene regelenverdedigd. De Heer van Vcrschuer zegt daartegen, dat op den Burgemeester van Heemstede de regelen volstrekt niet van toepassing worden verklaard die de Minister zich gesteld had, en desniettemin werd hij vervangen. De Heer Groeninx van Zoelen keurt de stipte opvolging van de wet goed. Zonderling is bet met de toepassing gegaan van den regeldat de wet de regelde dispensatie de uitzondering moest zijn. Men isnoch gelijkma tig, noch regtvaardig, te werk gegaan, en men heeft voorzeker noch op ijver, noch op zorg, noch op bekwaamheid uilsluitend het oog gevestigd. Hij blijft de overtuiging volhouden dat er gehandeld is tegen de bedoeling van de wet en dat de wezenlijke belangen der gemeente, en alzoo der inge zetenen, ja van het algemeen, niet behoorlijk zijn in aanmerking genomen. De Minister geeft te kennen, dat het, bij eene beantwoording van som mige der laatste sprekerszon nederkomen op de vraagof de uitzondering die de wet veroorloofd heeft, tot het toepassen van dispensatie, met juistheid heeft plaats gehad? Noch het gouvernement, noch elk ander, is onfeilbaar. Maar het onderzoek dier vraag komt, naar zijn oordeel, hier minder te pas. De Heer Gevers van Endegeest zegt dat de theorie goed uiteengezet is, doch de regelen in de toepassing dikwerf hebben gefaald. De beraadslagingen worden gesloten. Men gaat tot de stemming over om trent de vraag, of de Kamer de 5 Heeren, die het hier geldt, blijft be schouwen als leden der vergadering Die vraag wordt met eene meerder heid van 14 tegen 11 stemmen toestemmend beantwoord. Tegen hebben gestemd, de Heeren van Sasse van YsscltHoffman, Menrs, Gevers van Endegeest, Hooft, Blankenheym, Tonckens, Taets van Aineron- gen, Lightenvelt, Groeninx van Zoelen en van Verschuer. De Kamer is daarna overgegaan tot de zamcnstelling van hare afdeelingen. De Heer Hoffmann vraagt nu het woord. De benoemingen tot Burgemees ters ten platten lande hebben van alle zijden kreeten doen opgaan, die den schijn deden ontstaan, niet dat men wilde organiseren, maar dat men ver langde te desorganiseren. Er schijnt aan geene billijke en regtvaardige toe passing der bestaande wets-bepalingen te kunnen worden gedacht, indien imen er op let, wat hier of daar is voorgevallen. Het volk van Nederland is ten allen tijde wars geweest van willekeur en dwingelandij. Hij wil alzoo het Ministerie in de gelegenheid stellen, zoodanige inlichtingen te geven, die (kunnen aantoonendat hier noch onregtvaardignoch willekeurig is gehan deld. Het is op deze grondendat hij aan de vergadering verlof verzoekt het Ministerie ten dezen aanzien inlichtingen te vragen. Bij stemming is met 22 tegen 2 stemmen het verlof verleend. Tegen heb ben gestemd de Heeren Diemorit en Tonckens. Aanstaanden Maandag zal de Heer Hoffmann deswege vragen aan het Mi nisterie rigten. Daarna wordt de zitting opgeheven. ROTTERDAM, 6 April. De Koninklijke Maatschappij van Tuinbouw houdt van Vrijdag 5 tot en met Dingsdag 9 April hare vijfde Tentoonstelling, de tweede binnen deze stad. Wij schroomen met (zegt de N.Rolt. Cour., waaruit wij dit artikel met veel verkorting ontleenen) om te verklarendat deze Tentoonstelling der Maatschappij tot cere strekt. Er zijn van 36 inzendersongeveer 3000 planten. De meer dan tachtigjarige Dr. Dalen heeft met schoone Kaapsche en Nieuw- Hollandsche gewassen den luister van deze Tentoonstelling verhoogd. Onder de planten uit den Rotterdamschen Kruidtuin, ingezonden door den bekwa men Hortulanus Wittemunten uit, prachtige Araucarie's. Verblindend tschoon zijn de Camelia's van de Wed. J. van Leeuwen en Zoon, bloemisten te Rotterdam, en allerschoonst zijn de Andromeda's en Clianthus Puniceus van dezelfde inzenders. De Heeren C. H. Kroon en J. H. Molkenboer te Leyden toonen door hunne schoone verzamelingen Cactusgewassen, dat zij de kunst verstaan om die planten te kweeken. Onder de gewassen door Jhr. von Siebold, honorair Voorzitter der Maat schappij, ingezonden, trof Rhapis Sirotsik in bloeijenden staat, onze aandacht. Wij verheugenons dat deze geleerde voortgaat lot den bloei der Maatschappij mede te werken; te meer, daar niemand dit vermag te doen in eene rig ting zoo als hijen niemand voorzeker grootere opofferingen heeft gedaan om de schatten van Flora op te sporen in Japan, al waar een achterdochtig Gouver nement ook de geringste zijner pogingen door zijne «dwarskijkers" liet bespie den, en waar opsluiting en een bevel tot nbuiksnijden" het loon werd van zijne zucht om de natuur dier landen te leeren kennen. De Heeren P. A. Ottolander en Zoon, te Boskoop, hebben eene schoone en aanzienlijke hoeveelheid Sempervirentes ingezonden. De Heer B. E. Cankrien, tweede Voorzitter van het bestuur der Maatschappij, heeft schoone Nieuw- Hollandsche, Kaapsche en andere gewassen aangebragt. De Heer W. Smith van Engelen 12 schoone bloeijende Amaryllissen. Van den Wethouder J.J. Ta- venraat komen hier voor een aantal schoone Oranjerie-Gewassen. Uitstekend is de collectie Azalia's en Rhododendrums van Mr. P. Blussé van Oud-Alblas. Aller aandacht trekt eene soort van Aronskelk, in 1848 uit de West-Indiën ingevoerdingezonden door C. Bolderdyk, te 's Gravenhage. De Heer H. Buurman, tuinbaas van Z. K. II. Prins Frederik der Nedcrlan- j FRA1ÏRRIJR. PARIJS, 4 April. In de Zitting der Wetgevende Vergadering van gisteren zijn de beraadslagin gen over de begrooting van Eeredicnst voortgezet. Aan de Israëliten is voor hunne eeredienst 7,800 fr. meer toegelegd. Op de begrooting van Binnenl. Zaken is ten aanzien van het artikel wegens Schoone Kunsten eene verminde ring aangenomen van 12,000 fr.; op dat voor het centraal beheer eene van 36,000 fr.te vinden op de tractementen der ambtenaren. De Heer Jules Favre stelde op het hooldstuk der geheime uitgaven eene vermindering voor van 32,000 fr. waarover verder zal worden beraadslaagd. De Zitting was vrij onstuimig, vooral ook door de hevige taal van het lid Miot tegen de regter zijde. In de Zitting van hedenis het voorstel van den Heer Favre afgekeurd met 440 tegen 175 stemmen. Daarop is de Heer Dupin, de Oude, weder tot Voorzitter der Vergadering benoemd. De Minister van Finantiën heeft de begrooting voor 1851 ingediendwaarin eene vermindering van 253 milliocn is gebragt in vergelijking van die van dit jaar; de geheele begrooting bedraagt 1283 millioen fr. Er zouden echter 150,000 bunders boschland verkocht worden, die aan den Staat behooren. De Minister vleide zich dat, als er geene buitengewone omstandigheden tusschen beide kwamen, de begrooting voor 1852 slechts 515 millioen zou bedragen. L. 1. Maandag is de Voorzitter der Republiek in zijn rijtuig door do Faubourg Sl.Antoine rijdende, met de kreten: weg met den dwingeland! be groet. Men verweet hem dat hij de vrijheden vernietigde en zich van bij het volk gehate personen omringde. Een der lakkeijen werd van het rijtuig ge sleurd hard doorrijdende, onttrok de koetsier den Voorzitter aan verdere aanranding. De Voorzitter had zich wel goed gehouden, maar later verklaard dat hij zijnen post wilde nederleggen als niet togen zijne laak opgewassen. Zulke voorvallen baren hoe langer hoe meer verontrusting. Er is uit Afrika eene fraaije giraffe te Marseille aangevoerd, wclké naar Parijs zal worden overgebragt. SI1 AL.IE. ROME, 25 Maart. De onderscheiden dagbladen meldendat ieder thans aan de terugkomst van den Paus twijfelt, hoewel de Kardinaal Antonelli beweert, dat die te rugkomst zeker is. Te Terracina worden veel toebereidselen tot de ont vangst van den Paus gemaakt, omdat men meende dat hij daar zal vertoeven. De Fransche Generaal Baraguay d'flilliers heeft aan zijne Officieren bevolen de Pauselijke eereteekens wederom te dragen, hetgeen door sommigen geweigerd is. De 33ste afdeeling der Fransche troepen heeft de stad moe ten verlatenomdat zij te liberale gevoelens aan den dag legde. Het Oostenrijksch leger in Italië heeft aan Radetzky een maarschalk staf aangeboden te waarde van 20,000 flor. PRUIS§EN. BERLIJN, 3 April. De Minister van Openbare werken heeft eene premie van 250 Frederiks-d'or uitgeloofd voor het best gebeurde plan om een vaste brug te Keulen te leggen, die bestand is tegen watervloed en ijsgang, en ook voor den spoorweg zal kunnen gebruikt worden. In de Berliner Allgemeine Kirchen Zeitung wordt gezegd, dat de Jo den van de Porte een firman hebben bekomenbij welken hun verlof wordt gegeven op den berg Sion een tempel te bouwen. Volgens het gemaakte ont werp zal het gebouw Salomo's tempel in pracht evenarenterwijl voor dit doel alleen in Amerika reeds eenige millioenen bijeen zijn verzameld. Het Israëlitisch Hervorm-Genootschapdat sedert eenige jaren alhier bestaatheeft besloten zich van de Oud-Joodsche Synagoge af te scheiden. OOSTENRIJK. WEENEN, 1 April. De Regering heeft ten aanzien der kerkelijke aangelegenheden bepaald, dat zij het regt van placet niet meer zal uitoefenenmaar aan de R. K. Bis schoppen een onbelemmerd verkeer met het opperhoofd dier kerk toestaat; de benoeming echter der Bisschoppen zal steeds door den Keizer geschieden. In Hongarijë zijn thans 9 ledige Bisschopsstoelen te bezetten. Omtrent het onderwijs en het beheer der kerkelijke goederen is nog niets bepaald.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2