BUITENL.ANJDSCKE BERIGTEN. wijzigingen, welke in die instelling later zonden mogen worden verordend, eene som van vijf duizend gulden, als bijzondere gilt, te verstrekken uit Z. M. eigen fondsen, ten behoeve van bet Instituut beschikbaar te stellen. De Voorzitter liet hierop volgen: De toestand der Instelling, die de Koning aldus uit zijne bijzondere mid delen wenscht te ondersteunenis niet meer onzeker. Men mag bopen en vertrouwen, dat bet der Instelling, die in zoo bijzondere mate de belangstel ling des Konings mag ondervinden, verder ook niet ontbreken zal aan de belangstelling van Z. M. Regering en van de vertegenwoordigers des Volks, ofschoon zij tot dus verre van de blijken daarvan is verstoken gebleven." De vergadering, dit berigt onder luide toejuichingen ontvangende, besloot tot het onmiddelijk indienen van een dankadres aan Z. M. den Koning. Na den afloop der werkzaamheden, werd tot Voorzitter van de algemeene vergadering voor het volgende jaar aangekondigd, de Heer F. A. W. Miquel Voorzitter der Eerste Klasse, ten gevolge waarvan liet Secretariaat is overgegaan op den Heer W. Vrolik, Secretaris dierzelfde klasse. AmstCour.) In de Kaads-Vergadering, heden gehouden, zijn de volgende benoemin gen geschied: Tot Commissaris der sfads-drukkerijde Heer Mr. J. van Len- nep tot 2dcil Praeeeptor aan het stedelijk gymnasium, de Heer DM. H.Nieuw - veen, thans onderwijzer aan bet gymnasium. AMERSFOORT, 2 April. De vreugdebij gelegenheid van het Paasehfeesthad in het naburig ge legen dorp Lanteren allernoodlottigste gevolgen, doordien zich in een aldaar opgelaten luchtbal eene brandende kaars bevond, welke, daar de luchtbal op de hoeve van den landbouwer Floor nederdaalde, den belendenden hooiberg in brand slak zoodat bij lievigen wind en gebrek aan het tot blusschen noodige water, al spoedig 23 buizen in den ascb weiden gelegd en 39 huisgezinnen van have en dak werden beroofd. ENffiSLAI®. LONDEN, 1 April. Ter beurze is eene kennisgeving aangeplakt van de gebr. Baring en Gompi waarbij zij bcrigten, dat aangezien de daartoe benoodigde fondsen zijn overge maakt, zij onmiddelijk zullen beginnen met de betaling van het dividend, der leening van Buenos-Ayres, vervallen den lston Januarij 1828, dus ruim twee en twintig jaar te laat. De Rijks-ontvangsten znllen in het jaar, eindigende den 5,Icn dezer, meer beloopendan de uitgaven, niettegenstaande de afschaffing van de rog ten op de granen en de vermindering van die op de suiker. De groote stoomboot de Royal Adelaide, II. Donderdag van Cork ver trokken, is bij Goodwinsandt geheel verongelukt, waardoor ruim 100 men- schen den dood in de golven hebben gevonden. De vrijwillige inschrijvingen tot dekking der kosten voor de Tentoon stelling in 1851bedragen reeds bijna 25,000 Het Indisch bestuur beeft besloten het volksonderwijs te verbeteren en uit te breiden. BEIitElE, BRUSSEL,-2 April. De Koning heeft Zondag de Godsdienstoefening in de Proteslantsehe kerk bijgewoondvergezeld van den Generaal Dupont en een Ordonnans-Officier. De gezondheid des Konings is nog niet geheel en al hersteld. De opbrengst der Brievenposterij heeft in Februarij weder 50,000 francs minder opgebragt, dan in diezelfde maand in 1849, vóór de hervorming der posterij. If SS. AM li IS, I«I Si. PARIJS, 2 April. In de Wetgevende Vergadering van heden is beraadslaagd over de begroo ting van Ecredienst. Omtrent het lste hoofdstuk, tracteinenten en schade loosstellingen aan de lagere geestelijkheid, stelden eenige leden der linkerzijde eene bezuiniging voor van 1,200,000 fr. De Heer Jules Favre wees op den staat van afhankelijkheid, waarin de pastoors en andere geestelijken ten platten lande verkeeren, wier afzetting, in strijd met de concordaten enz. geheel is overgelaten aan de Bisschoppen. De Spreker verlangde dat de Minister hem zou mededeelen of de onderhandelingen ten einde de belangen der lagere geestelijkheid te regelen, voortgezet worden? De Minister van Ecredienst ver klaarde, dat alle eerlijke en welmecncnde lieden het met hem eens waren, dat in het belang der godsdienst zelve, de kerkelijke lucht onder de geeste lijkheid behoorlijk diende gehandhaafd te worden. De beraadslagingen wer den toen voortgezet. Voorts vreest men alhier eerlang voor zeer onstuimige beraadslagingen als de wetsontwerpen op de pers; tegen de kiezersvereenigingenop de Maires; en op de schadeloosstelling aan de gekwetsten van Februarij, Mei en Junij, op het tapijt komen. Het dagblad Napoleon bevatte over bot eerste een scherp en uitdagend artikel, dat wel iets had, zegt de Bruss. Independancevan iemand die in den donker neuriet om zijne vrees te ontveinzen. De koude heeft in bet zuiden van ons land veel schade aan de veldvruch ten tocgebragt, ook hebben de wijnstok cn de olijlboomen veel geleden. Het is maar al te waar zegt een dagblad dat de groote kapitalen onze hoofdstad verlaten. De bankiers ontvangen dagelijks nieuwe orders om de hun toevertrouwde fortuinen naar Londen of New-York over te brengen. Den ma kelaars in effecten staal de wanhoop op het gelaat geschreven. Van alle kanten wordt ban gelast papieren van waarde of aandeden in allerlei indus triële ondernemingen, tot welken prijs dan ook te realiseren, ten einde de opbrengst in klinkende specie hij de bankiers over te brengendie de voor ben zoo noodlottige landverhuizing naar elders moeten bewerkstelligen. Hem, die in de gelegenheid is om in de kelders van de Hoeren Gebroeders Baring, Bankiers te Londen, af te dalen, wacht een der schitterendste tooneelen uit den Monte-Christo. Gemelde firma ontvangt dagelijks onnoemelijke schat ten, zoowel uit Frankrijk als uit vele andere oorden van het vaste land; zoodat zij genoodzaakt was bijzondere schikkingen te maken ten einde al die geldsommen en voorwerpen van waarde op eene veilige plaats te bergen, waar zij buiten het bereik van brand of diefstal zijn. Zij hebben namelijk in hunne kelders muren van granietsteen doen vervaardigen, tnsschen welken eene menigte ijzeren kisten geplaatst zijn. Elke cliënt heeft zijne eigene kist met eene bijzondere sluiting voorzien, waarvan de sleutel bij de Hoeren Baring be rust. Dagelijks wordt bet boek bestemd tot de inschrijving dier onmetelijke waarden, geverifieerd; dagelijks worden die Californische kisten nagezien en des avonds de sleutels van deze verschillende goudmijnen met het register, hij een Notaris bezorgd, die aan een tegenovergesteld uiteinde van Londen woont. De Candidaat der Socialisten,- Guilgot, is den 28stcn Maart in het de partement des Voig.es met 33.544 stemmen verkozen. Zijn mededinger,- BaoulCandidaat der gematigde partij, had 26,705 stemmen. 8AKBIKIE, TURYN28 Maart. De Kardinaal Antonelli heeft aan onzen Gezant bij bet Hof van Napels, namens den Paus eene nota overhandigd, omtrent de afschaffing der voorreg» ten van de geestelijken. Hij verklaart daarin, dat de Paus ten plcgtigsle protesteert tegen elke verkorting van het regt en het gezag, welke der kerk in Piemont zijn verzekerd; maar hoop voedt, dat de Koning, deze regten- krachtdadig zal welcri te handhaven. ITALIË, ROME, 21 Maart. Heden is het wapen voor liet gebouw der Oostenrijksclie legatie hersteld en' wel niet van wege dat Gezantschap, maar van wege de Roomsche municipa lity t, als voldoening voor de beleediging, in liet vorige jaar door het oproe rige Romeinsche gepeupel aan het Keizerlijke wapen aangedaan. Alle Bo- meinsche troepen waren voor het paleis geschaard; cn toen het wapenschild, hetwelk met een zwart laken overdekt was, onthuld werd, hief de Romein sche muziek het Oostenrijksclie volkslied aan. Van wege de Begerings-Com- missie waren de Minister van Politie, Mons. Savelli, en Mons. Santucci, Sub stituut van den Staats Secretaris tegenwoordig. Van de Franscbe krijgsmagt cn van het Gezantschap was niemand aanwezig; de Generaal Baraguay d'flil- liers had aan zijne officieren stiptelijk verboden zich op het plein voor het paleis te vertoonen, cn de soldaten waren tot des middags in hunne kazernen geconsigneerd. De plegtigheid liep in goede orde af. IAPELS. 26 Maart. De uit de Levant komende Franscbe vloot, is na eenige dagen voor Messina gelegen te hebben, ter dezer reede aangekomen, welke verschijning in ver hand zou staan met de moeijelijkheden die tussclien Engeland en Toscane gerezen zijn, ter zake van de door eerstgenoemde mogendheid gevorderde scha devergoeding voor Engelsche kooplieden te Livorno. Zeker schijnt het, dat de Franscbe vloot opzettelijk nit de Levantsche wateren naar het station te Na pels ontboden is, ten einde bij de hand te zijn, om eene herhaling te Livorno dër in den Piraeeus voorgevallen tooneelen te kunnen verhinderen* Oostenrijk, zegt men, denkt eenstemmig met Frankrijk, en zou zijne troepen terstond doen oprukken om de Toscaansclic kust te beschermen, cn alle geweld van de zijde der Britsche schepen met geweld te keerenzoover dit van den wal mo gelijk is. Een ander berigt echter wil weten, dat de vloot bestemd was, om den Paus, indien deze zich ter scheep naar Terraciria zou willen begeven, te be geleiden. PRUIS&'EK. BERLIJN, 1 April. Eeri Ministerieel blad verzekertdat geenerlei staatsstuk van Petersburg is aangekomen en van wege den Keizer geenerlei verklaring gedaan is, in den geest, zoo als de bedoelde geruchten bet doen voorkomen. Die geruchten schijnen hunnen oorsprong te ontleenen aan de openingen welke reeds langen tijd geleden gedaan zijn, en waarvan de inhoud door de onvolledige cn on juiste mededeclingcn in vreemde correspondentienniet in het ware daglicht is gesteld. De onkosten voor de demping van den ojrstandwelke onze Regering van Baden vordert, bedragen ruim 3J millioen guldens. Er worden binnen kort 4 oorlogschepen op stapel gezet voor de Duit- sche zeemagtmen is reeds met den aanleg der hellingen begonnen. De Hertogin van Orleans heeft thans voor het eerst sedert haar huwelijk-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3