LEYDSCHE COURANT. i 850. MAANDAG, APRIL. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers werden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 30 Maart. In dezefde week, in welke de Maskerade, de Reunie van Oud Studenten en liet Landhuishoudkundig congres alhier zullen worden gehouden, zal door het in deze stad gevestigde Handboogschuttersgezelschap Willem Teil een wed strijd worden gegeven, tot deelneming waaraan onderscheiden boogschulterijen zullen worden uitgenoodigd. Men leest in de Tielsche Courant van den 27sten dezer: Wij vernemen van goederhand, dal de wet op de regterlijke organisatie door onzen Minister van Justitie is in gereedheid gebragt, en thans hij den Raad van State in overweging is. Volgens zijn ontwerp zouden wij vier Geregtshoven behouden, één gevestigd te Groningen, één te Arnhem, één te Amsterdam en één te 's llertogenbosch. De jurisdictie dier vier hoven zou op dezelfde wijze geregeld worden als onlangs de verdeeling van het rijk door den Minister van Binnenlandsche Zaken voor het vaststellen van den census. Onder Groningen zouden dus de provinciën Friesland Groningen en Drenthe; onder Arnhem de provinciën Gelderland, Overijssel en Utrecht; onder Am sterdam de provinciën Noord- en Zuidholland, en onder'sllertogenbosch de provinciën NoordhrabantZeeland en Limburg ressorteren. Dit voorstel zou vergezeld gaan van eene aanzienlijke uitbreiding der regtsmagl van de Arron- disscments-Regtbanken en de Kantongeregten in strafzaken. Men verneemt dat het ontwerp van wet, nopens het regt van enquête, reeds bij den Raad van State is overwogen, en dat hetzelve thans gereed is om aan de Staten-Generaal, bij de hervatting hunner vergaderingen, te wor den aangeboden. (dmsi. Cour.) 's GRAVENIIAGE, 29 Maart. Bij besluit van 29 Maart, heelt Z. M.op voordragt van den Minister van Binnenl. Zaken, tot Ridder der orde van den Nederl. Leeuw benoemd den Ingenieur van den Waterstaat L. Rijsterhorghen zulks zoowel uit hoofde van den buitengewonen ijver, door dezen ambtenaar aan den dag gelegd bij gelegenheid van den watersnoodwaardoor de provincie Noordhrabant ge durende den afgeluopen winter geteisterd werd, als uit aanmerking van zijne vroegere langdurige, trouwe en uitnemende diensten. Bij resolutie van 26 Maart j. 1. heeft de Minister van Jnstitie aan de ingezetenen herinnerd de bepalingen der besluiten van den Souvereinen Vorst van 12 Dcc. 1813 en 16 Jan. 1814, houderede, dat zij zich, desverkiezen- de, kunnen voorzien van binnenlandsche paspoorten, en dat zij zich, tot be koming daarvanbchooren te vervoegen bij het gemeente-bestuur hunner woonplaats, met overlegging van doop eedul of geboorte-akte. Tevens is de vorm van de binnenlandsche paspoorten vastgesteld, en herinnerd, dat die stukken kosteloos en zonder zegel aan ingezetenen afgegeven moeten worden. Ook zijn de hoofden van policie in de gemeenten aangeschreven, om, op ver toon dezer binnenl. paspoorten de houders te ontheffen van de toepassing der wet van den 13Jcn Ang. jl. (betreffende de toelating van vreemdelingen, enz.). De Hoofil-Commissie tot het oprigten van een Standbeeld voor Z. M. Koning Willem II, alhier, heeft ter algemeene kennis gebragt, dat in de op gisteren gehouden vergadering het model voor het Standbeeld bepaaldelijk is goedgekeurd en dat zij de vervaardiging, onder toezigt van eenige deskun digen uit haar midden, heeft opgedragen aan den Heer E. F. Georges, Beeld bouwer te Utrecht. Blijkens de opgaven bij het departement van Binnenl. Zaken heeft de algemeene collecte voor den watersnood opgebragt: in Noordbrabant12,434.42s Gelderland (voorloopige opgaaf)- 20,871.05 Zuid-Holland- 57,541.91 Noord-Holland (voorloopige opgaaf) 53,216.95' Zeeland7,615.29' Utrecht- 10,958.45' Friesland- 7,216.86 Overijssel - 8,042.43' Groningen - 8,182.04 Drenthe- 2,325.82 Limburg- 5,546.40' Daarenboven is bij voormeld departement nog regtstrceks ontvangen en hij die opbrengst gevoegd: van den Nederlandschen Consul te Breinen van Zijne Heiligheid den Paus- van de liedertafel Eutonia te Amsterdam, wegens de op brengst van een concert- van den Generaal Graaf II. G. de Perponcher te Potsdam - van den Baron E. Sirlema van Grovestins, Zr. Ms. Gezant bij de Hoven van Spanje en Portugal- 28.50 4,725.00 1,306.82» 150.00 30.00 bedraagt dus, voor zooverre tot nu toe is bekend203,191.97' 417.75 257.25 52 63 50.00 730.00 410.00 423.07 53.82' 226.27» 193,951.65 Onder die som zijn begrepen de volgende posten in de ingekomen opgaven bijzonder vermeld; van II. M. de Koningin-Weduwe1,000.00 de opbrengst van een concert gegeven door de zangvereeni- ging der 's Gravcnhaagsche afdeeling van de maatschappij tot be vordering der toonkunst- de opbrengst eener soiiée littéraire et musieale gehouden door de verceniging lot nut en vermaak te Oudshoorn- van het garnizoen te Alkmaar- vari de leden der vrijmetselaars-loge de Noordstar te Alkmaar. - van de Heeren Joh. Enschedé, wegens ontvangen gelden. van de Heeren Studenten aan de Hoogeschool te Utrecht - de zuivere opbrengst van een concert te Utrecht gegeven door de zangvereeniging aldaar- 205.33 van de OfficierenOnderofficieren en manschappen van bet garnizoen te Coevorden- 102.87 van het garnizoen te Maastricht Roermond v y> Verilo Voorts is nog met eene door de gevers bepaald aangewezene bestemming ontvangen voor den Boemelerwaard60.00. Van diversen, hij de uitgevers van het Dagblad van 's Gravenhage voor Noordhrabant282 40. voor 's Hertogenfcosch- 2.50 voor Li tb- 6.00 te Delft, voor Noordhrabant en Gelderland, de opbrengst eener soirée littéraire gehouden door den lieer D. J. den Beer Poort ugaal- 82.40 voor Noordhrabant en Gelderland, van de loge der vrijmetse laren Fides Mutua te Zwolle- 80.00 en voor Noordhrabant, van het detachement van het 2<,e ha- taillon 3Ue regement infanterie in garnizoen te Zwolle- 25.67' ROTTERDAM, 29 Maart. Woensdag had alhier in de Engelsche Presbyleriaansche Kerk de tiende jaarlijksche vergadering plaats van bet Engelsche Vrouwen Hulp Zendeling genootschap. Nadat de Voorzitter, de Wel-Eerw. Heer S. Davies, de vergadering met eene korte toepasselijke aanspraak had geopend, bleek uit de voorlezing van liet verslag de toenemende bloei en uitbreiding dezer inrigting, zoowel als de ijver van haar bestuur en leden in de krachtige bevordering van alles, wat tot uitbreiding van bet Evangelie wordt aangewend, tot welk einde weder niet onbelangrijke sommen aan bet Nederlandsehe en aan bet Londenscbe Zen delinggenootschap zijn verstrekt. Vervolgens werd door de Wel Eerw. Heeren Dr. J. I. Doedes, Dr. N. Beets en IK. J. J. van Oosterzee in de Hollandsche; en door den Wel-Eerw. Heer Rrowu in de Engelsche taal het woord in het belang der zendelingszaak tot de vergadering gerigthetwelk alles met de meeste belangstelling werd aangehoord. Bovendien werd deze bijeenkomst niet weinig opgeluisterd door de tegenwoordigheid van den Wel-Eerw. Heer E. Ca- salis, zendeling van het Parijsche Genootschap, die in de Fransehe taal mede- deelingen deed van zijnen gezegenden arbeid in Zuid-Alrika, welke de belang stellende aandacht der zamengekomenen in zoo hooge mate gespannen hielden, dat met algemeene goedkeuring tot eene buitengewone eollccte ten behoeve der zending in Zuid-Afrika werd besloten.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1