In den loop dier beraadslagingen hebben de Hoeren Vcrwey-Mejan en F)ny- maer van Twist, inlichtingen gevraagd nopens het tijdstip, waarop de door de Grondwet bevolen organieke wetten aan de Vergadering zullen worden aangeboden. De Minister van Binnenl. Zaken heelt de redenen ontwikkeld, waarom tot zijne teleurstelling tot nog toe die wetten nog niet zijn aangeboden (welke rede wij nader zullen mededeelen). Als slotsom heeft de Minister opgegeven dat de kieswet en de provinciale wet te gelijker tijd zullen worden aangebo den; dat hij het juiste tijdstip daarvan niet met zekerheid kon opgeven, doch dat hij zich voorstelde en verwachtte, dat dit zoo tijdig zou kunnen geschie den dat reeds dezen zomer de Provinciale Statenvolgens de nieuwe wet zitting zouden nemen. OUDEWATER, 5 Maart. Sedert eenige weken openbaart zich alhier een geest van woeligheid en on rust, welke geen lof verdient. Den 2dcD dezer zouden 4 dragonders, dienst doende Marechaussees, zich in de stad begeven, ten einde patrouille te ma ken, doch het gemeen, deels gewapend met slokken, steenen en enkelen met geweren, hield ze, onder dreigende kreten, buiten de poort. Dit is ongetwijfeld eene voortzetting van de rustverstoring, die er, met het eindi gen van den vasten-avond heeft plaats gehad. Toen had zich eene troep van wel 200 rumoermakers vereenigdonder het accompagnement van een dertigtal rommelpotten, waarbij men op eene bekende wijze spotliederen zong, gerigt tegen een inwoner der Stad. Nadat de Burgemeester een der belhamels achter de traliën had doen plaatsen, zag hij zich spoedig gedron gen dien weder los te laten. In eene herberg was voor het gemeen gratis jenever te verkrijgen. Schande kome op het hoofd van hen, die den grond lot die rustverstoring leggen, en het gemeen in beweging brengen, zonder te denken aan de jammerlijke gevolgen die zulk eene strafwaardige daad moet na zich slepen. (Utr. Cour.) ENKI1UIZEN2 Maart. Ten gevolge van den minder gunstig financiëlen toestand van het weesbuis te dezer stede, moesten tot nu toe de weezen van behoeftige ouders in de ko lonie te Vecnhuizen worden opgenomen sedert echter wijle Mvv. de Vries onder andere legaten aan godshuizen, ook 70,000 aan het bedoelde weeshuis vermaakte, konden ook de arme weezen daarin worden toegelaten. Uit dien hoofde werden heden een elftal kinderen, die bereids in de gezegde kolonie werden verzorgd, alhier feestelijk ontscheept, en tot hunne innige blijdschap en die hunner heirekkingen onder den toevloed van eene ontzettende me nigte van mcnschen in het weeshuis binnengeleid, alwaar bun door Ileeren Regenten, na een toepasselijke welkomstgroet, eenige ververschingen werden aangeboden. Des avonds, bij gelegenheid van de intree predicatie van Ds. Cats Worrwerd deze feestelijkheid plegtig en godsdienstig herdacht. NIJMEGEN, 5 Maart. De Heer C. Auwerda, Koopman te dezer stede, reeds vroeger naar Noord- Amerika verhuisd, doch in den zomer des vorigen jaars, wegens familie aangelegenheden herwaarts terug gekeerdis heden morgenvergezeld van een 25-tal andere niet onbemiddelde personen uit deze stad en omstreken, die zich hij hem hadden aangeslotenwederom van bier naar zijn nieuw va derland afgereisd. ZWOLLE, 5 Maart. Uit berigtcn van Jeruzalem ontvangen van 28 Jan. 11., blijkt dat Prinses Marianne den 17dcD uit Jaffa vertrokken, en in den namiddag van den 19llc<> met gevolg, in den besten welstand te Jeruzalem was aangekomen. In de plaatsen, waardoor de togt leidde, werd II. K. 11. met de meeste onderschei- ding opgewacht, terwijl in de Heilige stad zelve de Pacha en de verdere au toriteiten H. K. H. op eene allezins plegtige wijze hebben ontvangen. BUSTEL LA jN DSC HE KEK l GTEJN FRAKÜRUH. PARIJS, 5 Maart. Het standbeeld van den President der Republiek is in eene zaal van de Wetgevende Vergadering geplaatstter vervanging van dat van den gewezen Koning Lodewijk Philips. Hel stelt hem voor met de regterhand rustende op eene bijenkoif, in de linkerhand een lauwerkrans aan zijne voeten liggen de pijlbundels der Republiekmet den Gallischcn haan en eene gebroken bijl. De leening ten behoeve van de familie Orleans is sedert drie dagen ge opend zij is groot 20 millioen, en er is reeds voor 16 millioen ingeschreven. De Generaal St. Amandbelast met de oprigting van het leger in den Kerkdijken Staat, is naar Rome vertrokken, ten einde met de Pauselijke Re gering daarover te onderbandelen. Voor eenige dagen wierp zich in de gemeente Deux-Chaises, departement der Allier, eene wolvin op een jcudig meisje hetwelk bij een bosch een kudde schapen hoedde, en bragl haar ernstige wonden toe. Vervolgens joeg de wol vin de kudde schapen na, binnen den voorhof van eene pachthoeve; daar ontmoette zij eene andere vrouw wierp haar omver zonder haar verder eenig leed te doen, en keerde vervolgens tot de herderin terug, die zij op nieuw eenige wonden toebragt. Toen ontmoetten drie personen vader, zoon en kleinzoon, van den veld-arbeid terugkecrende, insgelijks de wolvin; deze wierp zich op den zoon, die trachtte haar met een hevigen slag neder te vel len. Het dier ontweek den slag en sprong hem naar de borst. Hij verloor echter geenszins zijne tegenwoordigheid van geest, maar omklemde het dier met zijne gespierde armen en wierp het. ter aarde, aan de anderen toeroe pende: »Ncem thans mijn mes en snijd haar de keel af," Een hunner vol voerde dit bevel met buitengewone vastberadenheid, en weldra lag het dier dood aan hunne voeten. IPASJE. MADRID, 27 February. De Regering beeft de dienst der schatkist voor de volgende maand aldus geregeld: Huis der Koningin 3,575,000 realen; wetgev. coll. 93,821; ini- nisteriën: van buitenl. zaken 192,695van justitie 1,542,400; van oorlog 23,131,712; idem voor de burger wacht 2,321,732; van marine 5,818,890; binnenl. zaken 4,176,076; van koophandel, onderwijs en openbare werken 5,102,576; van finantiën 10,359,139, en ciudclijk voor de passive klas sen 14,612,058. PORTUGAL. LISSABON, 20 February. De toestand der geldmiddelen is nog steeds zeer ongunstig. De schatkist kan aan geene barer verpligtingen voldoen; en toch worden de fondsen ge bruikt tot nnltelooze uitgaven ten voordeele der ambtenaren. In de Cortes heeft een lid beweerd, dat bel amortisatie-fonds voor de passive schuld geheel tot andere doeleinden gebruikt werd. J TALIE, ROME23 February. Omtrent den toestand der Legatic'n en bijzonder van Bologna wordt in bc- rigten uit de hoofdstad een zeer somber tooneel geschetst. Tallooze benden roovers loopen liet platte land af, en plunderen zelfs op klaarlichten dag de woningen. Eerdaags zal te Lorette door 17 Prelaten uit de Marken, onder welke 4 Kardinalen, eene kerkelijke vergadering worden gehouden, om er te spre ken over de belangen der Godsdienst. De Kardinaal Aartsbisschop van Fc- rino zal er voorzitter zijn. Het verontrust de hoofden der kerkelijke partij bier te lande zeer, dat zelfs in Milaan cn Venetië bet bekend maken van betoogen, waarin de onge legenheden van het geestelijk gezag in bet burgerlijk beheer in bet brceile worden aangetoond, door de Oostenrijksche Overlieden straffeloos wordt ge duld. LUXEMBURG. 2 Maart. In de Zitting der Kamer van gisteren is door den Heer von Blocliausen eene interpellatie aan bet bewind gerigt nopens de komst van Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden aldaar. Het hoofd van het bestuur, de Heer Wil 1 - mar, beeft daarop bet volgende geantwoord: »De gewigtige gebeurtenissen, welke, zoowel in het Hertogdom als in de omliggende landen zijn voorgevallen, hebben Z. M. bet besluit doen nemen, zich bij ons, overeenkomstig de Staatsregeling, te doen vervangen door een Stedehouder, die in liet Groothertogdom zal resideren. Dit besluit genomen zijnde, blijft alleen liet tijdperk der uitvoering te be palen over. Heden zelfs heb ik van wege den Secretaris van het Kabinet des Konings voor de zaken van liet Groothertogdom kennisgeving ontvangen, dat, met den post van den volgenden dag, de stukken, betrekkelijk de inrigting van dit stedehouderschapzullen verzonden worden. Wat betreft de aan komst van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, die, ingevolge de be geerte van Z. M., den eed moet afleggen in den boezem der Kamer, daarom trent zegt bet bij rnij ontvangen berigt niet, of die al dan niat onmiddellijk zal zijn. Zietdaar de tijdingen, welke ik ontvangen heb, en waaromtrent ik de Kamer zonder bezwaar kan inlichten, te meer, daar het gohcele land daarvan morgen door de proclamation zal onderrigt zijn." In dezelfde Zitting heeft de Kamer zich, met 28 tegen 11 stemmen ver eenigd met de conclusie der centrale sectie, tot toetreding tot het centraal bestuur in Duitschlandwaarna de Heer Willmar liet Koninklijk besluit lot sluiting der Zitting, gelezen heeft. BEIJERE1V. MUNCHEN, 1 Maart. Tusschen onze Regering en die van Wurtemberg en Saksen zou een nieuw Drie-koningen-verbond getcekend zijn. In de werkplaatsen en magazijnen der artillerie alhier heerscht groote bedrijvigheid. In Wurtemberg en Hanover waren al de soldaten, die met veilof af wezig waren opgeroepen. OOSTENRIJK. WEENEN, 1 Maart. Onze vlag moet ook dit jaar in afgelegen streken wapperen, daar een groot oorlogschip uit Triest naar de W. Indië zal stevenende belangrijkste der Antilles cn de Noordkust van Z. Amerika zal aandoen, Brazilië en La Plata bezoeken, Kaap Hoorn omzeilen, zich te Valparaiso, Lima en Guayaquil ophouden en de vaart lot Sl. Francisco in Californie voortzetten. Wederom zijn te Peslh 9 Hongaren tot den dood veroordeeld, die deel aan den opstand hadden genomen; hunne straf is echter in die van 4 20 jaren gevangenis veranderd. De schade door onderscheiden personen in de Ocloberdagcn van 1843 bier geleden, bedraagt in bet geheel ruim 4 millioen fl.ruim drie mil lioen echter zullen slechts voldaan worden, het overige is niet erkend. De Keizer heeft op voordragl van den Ministerraad 650,000 II. verleend, om aan de dringendste aanvragen te voldoen.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3