Parlementen voor niet langer dan drie jaren benoemd zullen worden, en waardoor liij berekendedal bet aantal kiezers van 800,000 tot ruim 3,000,000 zou aangroeijen, is na langdurige en levendige beraadslaging, waar bij de Ministers zicb ten stelligste daartegen verklaarden, met 242 legen 96 stemmen verworpen. Gisteren avond heeft bet Huis beraadslaagd over bet voorstel der Re gering tot wijziging van bet kiesregt in Ierland. Het eerste artikelwaarbij bet kiesregt wordt toegekend aan alle eigenaars, huurders, enz. van land, welke voor 8 's jaars in de armen-helasting zijn aangeslagen, is goedge keurd, nadat een amendement, om dat bedrag op 15 te verhoogen ver worpen was met 213 tegen 144 stemmen. De Ministers hebben gezegd, dat, ofschoon het aantal der kiezers in Ierland, nu vermeerderd zou worden tot omstreeks 267,000, dit getal altijd nog in evenredigheid geringer zal wezen dan in Pingeland. De Sun meldt, dat bel inkomen van den Bisschop van bonden in de laatste 6 jaren 1 millioen of 12 millioen guldens bedragen beeft. De Times gaat steeds voort de staatkunde der Regering ten aanzien van Griekenland te bestrijden; want dat zij, indien Engeland slechts wilde, even zoo tegen Napels en Toscane zou knnnen bandelen, maar dit even onbillijk zou zijn, als de tegenwoordige handelwijs tegen Griekenland. Het dagblad meent, dat men op bet vaste land bet gehouden gedrag van Engeland aan merkt als een voorteeken van nieuwe revolutionaire bewegingen. De Gemeenteraad beeft voor de groote tentoonstelling van 1851, 500 toegestaan er was voorgesteld 1000 te geven. De gewezen Koning van Frankrijk heeft eergisteren voor bet eerst den Schouwburg bezocht. BEECJI E. In bet stadje Fleurus leven een broeder en drie zusters, die te zamen 348 jaren tellen. De broeder is 92, de zusters 89, 86 en 81 jaren. Zij bezitten alle vier nog het ongekrenkt gebruik hunner geestvermogens en zijn dagelijks met hunne werkzaamheden bezig. FRAIKItïJK. PARIJS, 4 Maart. In de Zitting der Wetgevende Vergadering van den lsteD, is door de Rege- ring de wet omtrent de Maires ter tafel gebragt. De benoeming dezer amb tenaren en van hunne adjuncten wordt aan het uitvoerend gezag opgedragen doch de keuze moet geschieden uit den stedelijken raad, welke een uitvloei sel is van bet algemeen stemregt. In de gemeenten beneden de 3000 zielen, zouden de Prefecten de benoeming doen. De terugroepingzelfs van deze laatste, kan niet geschieden dan op bevelschrift van den Voorzitter der Re publiek. Binnen twee maanden na afkondiging der wet, zullen alle stede lijke besturen aan cene nieuwe keuze moeten onderworpen worden. Men wacht groote tegenkanting tegen deze voordragt, zoowel van de zijde der le gitimisten als van de Bergpartij. SAR 5» 1IV B K. In de zitting der Kamer van Afgevaardigden van den 25sten Fcbruarij is door den Minister van Justitie en van de Eerediensten een ontwerp van wet ingediend strekkende: 1°. om alle geestelijke privilegiën al te schaffen, en de geestelijken aan de jurisdictie der gewone Regtbanken te onderwerpen 2°. om bet regt van wijkplaats af te schaffen, hetwelk sommige kerken en kloosters nog bezaten 3". om de bestaande wetten tegen bet niet behoorlijk vieren der Feestdagen alben op de Zondagen en cenige groote feesten van toe passing te verklaren, en 4°. om aan geestelijke en andere corporalien het verwerven van vaste goederen, anders dan op grond van een Koninklijk be sluit, te verbieden. Dit ontwerp is door dc Kamer met blijken van goed keuring ontvangen en met bijna algemccne stemmen is bel van dringenden aard verklaard geworden. liet wetsontwerp, betreffende de civiele lijst, is, met 121 tegen 20 stem men, aangenomen. Verder is goedgekeurd een ontwerp van wet, waarbij aan de Koningin-Weduwe van Karei Albert eene douaiiie van 500,000 fr, woidt toegekend. I T A E IE, ROME21 Fcbruarij. Er hebben wederom twee Fransche regimenten de stad verlatenom naar Frankrijk terug te keerenen zijn vervangen door troepen uit Albano, Fras- cati en Tivoli, wier bezetting daardoor op de helft verminderd is. In het geheel zijn er nu nog omstreeks 13,000 man Fransche troepen in den Kerke- lijkcn Staat. e De Generaal Baraguay d'Hilliers heeft een doos ontvangen met een po lichinel, die cene tegen-proclamatie in zijne hand hield, en waarin gezegd werd, dat voor ieder persoon, dien de Generaal zou doen doodschieten, omdat men wapens bij hem vond, twee Fransche officieren zouden vermoord worden. Te Viterbo zijn onderscheiden personen in hechtenis genomendie 4 honden van verschillend ras te zamengckoppeld aan één been lieten kluiven omdat dit zou zinspelen op de 4 Mogenheden die Italië waren te hulp geko men. WVRTEMBERCi, STUTTGARI)T28 Februarij. De Koning beeft bet bekende opperhoofd der demokratischc partijden Heer Schroder, bij zich ontboden en eene laatste poging gedaan om aan die partij de oogen te openen aangaande de onvermijdelijke gevolgen, waartoe eene volharding in dc tot dus ver door baar aangenomen houding zou moeten lei den. Dc Koning zou hem onbewimpeld te kennen gegeven hebben, dat, zoo er geene toenadering bleek mogelijk te zijn, geen ander middel over zou schieten dan eene tijdelijke schorsing der Staatsregeling, waarop ook de beide groote tot bet Duitsche bondgenootschap hchoorende mogendheden, bij den te- genwoordigen staat van zaken in Wurtemberg, zouden aandringen. «RIEKESLAÏÖ. Volgens de laatste berigten uit Athene den 27sten Fcbruarij over Wecnen ontvangen zouden alle dwangmaatregelen van den kant van Engeland le gen Griekenland een einde genomen hebben, en de blokkade den 20sle" opge heven zijn. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 28 Februarij. De Regering beeft een aantal malroozendie voor de dienst op de oorlog schepen waren aangenomenverlof gegeven om zich voor de koopvaardij vaart te verhurenook heeft zij aan de reeders te kennen gegeven de door ben geleverde vrachtschepen niet meer te behoeven. Men maakt hieruit na tuurlijk op dat de wapenstilstand verlengd is, hetgeen nader bevestigd wordt door een telegraphisch berigt den 2den Maart uit Berlijn te Keulen ontvangen. KONINKLIJK NEDERLANDSCII INSTITUUT. Derde Klasse. In de vergadering van den 7dL'n Januarij 1850 beschouwde de lieer De Bosch Keinper de letterkundige geschiedenis van het armwezen als eene bijdrage tot de kennis der armoede. Hij maakte opmerkzaam op betgeen voor die letter kundige geschiedenis door de Ileercn Aekersdijk en Dodt van Flensburg is ge leverd, maar meent, dat hunne geschriften een nieuw, meer volledig overzigt niet overbodig maken. Tot inleiding geeft bij een overzigt van bet armwezen tot de 16de eeuw. De Spreker stond inzonderheid daarbij stil, dat in ons vaderland de aalmoezeniers en beiligegeest-meesteren (zoo heetten in die dagen de arm verzorgers) door de stedelijke besturen werden aangesteld. Sedert do 16lle eeuw begonnen de stedelijke besturen zich op de verbetering van bet armwezen toe te leggen. Van dien tijd af begint de letterkunde over dit vak der staatshuishouding. Behalve eenige werken bij Thomas Aquinas en anderen, is dc oudste schrij ver over bet armwezen Oecolampadionde non habendo pauper am delectuBasil. 1523; een geschrift van niet veel belang, hetwelk betoogt, dat bijzondere personen in bet weldoen niet op dc zeden der armen mogen letten. Omstreeks denzelfden tijd verscheen te Maagdenburg een werkje betiteld Expertus in truphisdat in 1528 met eene voorrede van Luiker herdrukt werd, handelende over de listen en streken der bedelaars. Johannes I.udov. Vivez, een Spanjaard, schreef, op verzoek van den Ma gistraat van Brugge, over bet armwezen een werkje, de Suhventione paupe- rumdat in 1526 en later meermalen, ook vertaald, uitgegeven in ons Va derland boog geacht werd. De lieer de Bosch Kemper deelde uit dit werk eenige treffende plaatsen mede. Het eerste bock handelt over dc weldadigheid in bet algemeen; bet tweede, bepaaldelijk over de zorg der regeringen voor de armen. Vivez wilde alle liefdadige instellingen onder toczigt van de regering bren gen; bij wilde cene naauw keurige opgave der armen en vooral zorg voor bun ondprrigt en voor hunne zeden. "ij wilde, dat de geestelijkheid de gelden afstond, die zij ten onrcgle aan de armen onthield, en beval collecten aan, en, ingeval van nood, zelfs eene armbelasting. De Heer de Bosch Keinper zcide voor later eene voortzetting toe van betzelfde onderwerp. AKADEMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCIIE IIOOGESCHOOL. Den 5dcn Maart, de lieer S. S. G'oronel Mos. lil., van Amsterdam, in de Geneeskunde, na dc openbare verdediging van zijn Specimen de Somno. KERKNIEUWS. Door Z. M. is bij besluit van den 20slcn Februarij, goedgekeurd bet beroep van een Predikant, uitgebragt door den Kerkeraad der llerv. gemeente van 'tZandt, onder de classis van Appingadam op N. van der TuulcPredikant te Helium. AD VERTEN TIEN. Gods Almagt eischte van ons den waardigen Zoon, Broeder en Geliefde, JACOBUS JOHANNES, oud 38 jaren en 7 maanden. Wat Ouders, Familie, zijne Beminde, in hem verliezen kunnen zij alleen beseffen, die weten, boe teêr bij bemind werd door ons. Leyden, FK. WIJNSTROOM, 5 Maart 1850. Uit aller naam. NB. De Affaire zal door mij op zijnen naam worden voortgezet. Tot onze droefheid overleed beden, in den jeugdigen leeftijd van ruim 4 jaren ons Zoontje ABR.AHAM. I.eyden, J. STOKHUYZEN, 5 Maart 1850. C. FAUU.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3