LEYDSCHE COU mo. VRIJDAG, 1 MAART. RINJNE1NLAJNDSCUE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. r -ótV, De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers werden tegen Centen afgegeven. LEYDEiY, 28 Fehruarij. Heden werd al hier de 53slc verjaardag van Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden, op de gebruikelijke wijze gevierd. De Cidlecle voor de Noodlijdenden door deri Watersnood heeft opgebragt te Amsterdam ruim 34,000, te Rotterdam volgens voorloopige opgave on geveer ƒ11,500, te 'sllagc omstreeks 21,000, waaronder 2,000 van Z. M.1,000 van II. M. de Koningin, ƒ3,000 van Prins en Prinses Fre derik, 1,000 van Prinses Marianne en 100 van Z. Ein. den lieer Relgrado, Pausselijken Nuntius; te Delft ƒ1,751, te Haarlem 4,500te lltrccht ƒ3,857, te Gorkunt ƒ553,46}, te Dordrecht 1851te Eindhoven 409,19} en alhier, zco als in onze vorige gemeld is, ƒ3,859. Bij den lieer Burgemeester dezer stad is nog ontvangen om gevoegd te worden bij de Algemeene Collecte, gehouden ten behoeve van de door den Wa tersnood geteisterde provinciën, van den Heer L. ƒ10, Van de Manschappen in het Invaliden huis 3.95, De uitgifte van het Dichtstuk; Goeden Nacht" hij den Boekhandelaar van den Heuvel! alhier, ten behoeve van de Algemeene Armen, heeft opge bragt de som van 47.56. Te Groningen is Vrijdag overleden Mr. Ch. Th. J. Sleinmetz, Raadsheer in het Piov. Hof aldaar. De visscherij zal van 1°. April tot 15 Mei gesloten zijn, met uitzonde ring van de visscherij van steur, elft en andere vroonvisch in de buitenrivie ren of buitenwateren. 's GRAVENHAGE, 28 Fehruarij. Bij besluit van Z. M. van den 22s,cn dezer is benoemd tot Officier hij de Arr.-Regtbank te Rotterdam Mr. J. H. W. Swellcngrebelthans Substitnul- Officier bij die Regtbank. Heden is de verjaardag van Z. K. II. Prins Frederik der Neder!, met de gebruikelijke plegtighedcn in deze residentie gevierd. Heden morgen heeft er een familie-dejeuner bij Z. K. H. en beden middag gala-diner ten hove plaats gehad. Des middags is Z. Exc. de Generaal von MansbachMinister van bet Hof van Zweden en Noorwegen in een bijzonder gehoor bij den Prins toegelaten om Z. K. H. inet Zijnen geboortedag geluk te wenschen. Tegen den middag is er in de Maliebaan eene groote parade van de bezetting der hoofdstad gehouden. Gisteren middag werd van bet hotel Fuliri, door een' Kamerheeren des Konings, met eene Hofkoets afgehaald Don Joan Ximenes de Sandoval et Cratnc Marquis de Ribeira de Sandoval, nieuw benoemd Minister van H. M. de Koningin van Spanje bij bet Nederlandscbe Hof, die door den Koning is ontvangen en zijne gelool'sbrieven aan Z. M. heeft aangeboden. Gisteren avond is in het Hotel Fuliri aangekomen de Luitenant Ko lonel der Genie van Lelyveld, die beden morgen vroegtijdig hij den Koning ten gehoore is ontvangen. Door den Minister van Koloniën is den 25stcn dezer, genomen bet vol gende besluit: Overwegende de wenschelijkheid dat eene zoo vei l mogelijke volledige op lossing worden verkregen van de vragen of het nuttig kan worden geacht de tinmijnen op het eiland Ranka in het bijzonder, en de mijnen in Nederl. Indië in het algemeen, aan de parlikuliere industrie over te geven, en zoo ja, op welke wijze zulks zou kunnen en behooren te geschiedenten einde liet Gouvernement daarbij geen schade lijde, en den ondernemers tevens een billijk voordeel worden verzekerd Overwegende de doelmatigheid, dat de beantwoording van die vragen wordt opgedragen aan eene Commissie, zamengcsteld uit zoodanige personen, als welke door kennis van algemeene en bijzondere belangen en door zaak en plaatselijke kennis, kunnen geacht worden, de Regering op eene volledige wijze, met betrekking tot dat onderwerp te kunnen voorlichten; Heeft goedgevonden en verstaan 1". tot overweging van bet. in den hoofde dezer omschreven onderwerp, in te stellen, eene speciale Commissie, waarvan bij deze als leden worden benoemd en verzocht de HecrcnJ. Sprengler, President van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam A. van Rijckevorsel IIz.President van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam; Dr. U. R. Baron van lloëvellLid van de Tweede Kamer der Stalen Generaal H. CroockevvilDirecteur van de Nederlandscbe Bank; J. F. W. van Nes, Oud Lid van den Raad van Indië; A. C. Weddik, laatst Gou verneur van Borneo, thans waarnemend Secretaris-Genera,i! bij het Departe ment van Koloniën; T. Schuurman, Dire-teur der Nederlandscbe Handel- MaatscliappijDr. G. Simons, Directeur van de Koninklijke Akademie te Delft J. J. A. Santliagens, Directeur der Oost-Indische Maatschappij van administratie en lijfrente te Amsterdam P. Oostlionl, Gepensioneerd Kolonel Oud Resident van Barika; W. L. de Sturler, Gepensioneerd Majoor van bet leger in Oost-lndië; J. F. Canter Visscherlaatst President van liet Collegia van Bocdelmeesteren te Bataviathans met verlof bier te Lande. 2°. de orenvermelde Ileeren te verzoeken, zich tot bet houden hunner eerste bijeenkomst, wel te willen vereenigen aan het lokaal des Departements van Koloniën op Maandag 4 Maart 1850, des voortniddags ten 10 ure. De Minister van Binnen). Zaken beeft bij beschikking van den 20slCB Fehruarij dezer, aan de besturen, administration, collrgiën en ambtenaren, onder zijn departement ressorterende, te kennen gegeven: dal, voor het ver volgniet meer ten laste van de schatkist kunnen komen de Nieuwejaars- giften, die, krachtens bestaand gebruik, bij deu aanvang van een jaar, wer den uitgereikt zoo aan bezoldigde werklieden en bedienden als aan andere, onbezoldigde personen. De Afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Gencraaï hebben lieden bet onderzoek voortgezet oier de ontwerpen van wet nopens de scheepvaart- regten en zullen morgen dat onderzoek vervolgen. De 's Grav. Nieuiesbode verzekert, dat de Koninkl. Akademie van Delft naar Breda en het Instituut voor de Zeevaart te Mcdemblik naar Delfts haven zal verplaatst worden. Ook zou de Raad van bestuur van bet pen sioenfonds opgeheven en zijne werkzaamheden opgedragen worden aan de Alg. Rekenkamer. De voorloopige opgave der bevolking van Noordbrabant bedraagt 396,402; doch van 187 gemeenten zijn er echter niet minder dan 104 aan eene naanw- kcurige nadere opneming onderworpen. De Sclioul-bij-Nacht van den Bosch, benoemd tot Commandant der Ma rine in O.-lndië, zal met zijnen Adjudant Baron Mclvill van Carnbee, in Maart naar zijne bestemming vertrekken. 11. II. de Koningin-Weduwe zal binnen kort bet kasteel Biljoen verlaten cn bet lustslot te Soestdijk betrekken, na eenige dagen te Arnhem te heb ben doorgebragt. HAARLEM, 28 Fehruarij. Heden heeft II. M. de Koningin, vergezeld door HM. KK. HH. Prins en Prin ses Frederik, Prinses Louisa cn de beide jonge Prinsen, deze stad met een bezoek vereerd. Donr de gewestelijke, stedelijke en militaire overlieden opge wacht, hebben de Vorstelijke Personen de fraaije tentoonstelling van bloemen van de Maatschappij ter bevordering van den Tuinbouw met de meeste belang stelling bezigligd. Na vervolgens eenigon tijd ten huize van den Hoogleeraar van Breda te hebben vertoefd en bet museum van Teylers stichting te lub ben bezocht, hebben Zij omstreeks vijf ure de terugreis naar *s Gravcnbage aangenomen. AMSTERDAM, 27 Fehruarij. Ter vervanging van den Heer P. A. G. Waardenburg, eersten praeceptor aan bet Stedelijk Gymnasium alhier, wien op zijn verzoek eervol ontslag be nevens pensioen is verleend, is door de HH. Curatoren eene nominatie opge maakt, welke bestaat uit de volgende HH.: J. Dorn Stiffen, J. M. Nieuwveen, de eerste tweede praeceptor, de tweede onderwijzer iri de Nederduitsclie laai aan bet Stedelijk Gymnasium alhier, en F. 11. R. von IJoff, leeraar aan het Gyinnasinni te Zutphen. In de jaarlijksclie Vergadering van deelhebbers der Hollandsehe Spoor wegmaatschappij beden alhier gehouden, waren vertegenwoordigd 440 aan deden, uitbrengende 102 stemmen, en heeft de Heer Ingenieur-Directeur Conrad een Verslag uitgebragt, waaruil wij bet volgende ontleenen Het onderhoud van den weg van 's Hage naar Rotterdam, is door de slappe Icrreinen nog moeijelijk en kostbaar gebleven door belangrijke aan boogingen. De terreinen van bet station Rotterdam ondergaan nog steeds zakkingen, waardoor de wagen- en locomotief-loodsen van tijd tot tijd opgewonden moe ten worden. De dienst wordt verrigt door 21 locomotiven, waarvan ver schillende in 1848 belangrijke reparation hebben ondergaan. Het middel

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1