BUITEN LAN DSCH E BEU! GTEN cussien afsnijdenten einde de inlandsche bevolking daardoor niet verontrust worde. Maar aan dat stelsel is bet te dankendat de quaestie nopens de emancipatie der slaven in Suriname bier nooit grondig in behandeling is gekomen. De Indische bevolking is nog niet zoo ver, dat zij het Bijblad der Staats-Courant leest; maar doet zij dit, en ziet zij dat de Nederl. volksver tegenwoordiging belang stelt in haar rampzalig lotdan zal zulks juist strek ken om de rust aldaar te beter te bewaren. Dan zal de Javaan zien, dat ook de Nederl. volksvert. iets wenscht bij te brengen om zijne rampen te lenigen, hetgeen tot nu toe geschied is door de Chinezen, die te Samarang eene col lecte hebben gedaan, toen aldaar 5000 door honger uitgeteei'de Javanen aan kwamen. De Redenaar wenscht geene interpellatie te doen uit wantrouwen jegens het Gouvernement, maar uit wantrouwen tegen het bestaande stelsel. Sedert jaar ■en dag, sedert 1846, heelt de Gouverneur-Generaal in Indië onderzoek ge daan naar de middelen om de lasten aldaar te ontheffen. En het hapert hem niet aan een goed hart en een helder inzigt, maar hij kan niet met het tegenwoordige stelsel. De Minister van Kolom(Spr, is er van overtuigd) is mede begaan met het ongelukige Java. Voorzeker Spreker koestert geen wan trouwen jegen hein wanneer hij hem interpelleert. Dezelve ramp heeft vroe ger ook in groote mate in Engeland gehcerscht. Daar is ook eene interpel latie gedaan, niet uit wantrouwen, maar om met elkander middelen te be ramen tot leniging der ramp. In dien zin wenscht Spreker ook zijne inter pellatie opgevat te hebben. Het is hem alleen te doen om waarheid, cn om het in werking zijnde stelsel volkomen te leeren kennen. De Heer Costerus zou geen bezwaar zien in het verleenen van verlof tot het doen der drie eerste vragen; Hij ziet echter groot bezwaar in het verleenen van verlof tot de vierde vraag, omdat hij niet inziet, hoe aan die vraag kan worden voldaan, en de vraag dus als noodeloos kan beschouwd worden. De Heer van Uoëvell bestrijdt mede den voorslag van den Heer van Hall. Spreker ziet niet in dat door de behandeling van dit onderwerpde rust op Java in gevaar zou kunnen komen. Zoo als de vragen door den Heer Sloct zijn ingerigtkan de Indische bevolking daaruit niets anders opmaken dan een bewijs van belangstelling in haar lot door de Nederlandsche vertegenwoor diging. Spreker wijst er vervolgens op dat de Europesche bevolking in Indië het volste vertrouwen verdient; dat zij liefde voor het Vaderland en eerbied voor de Wet gevoelt even als in Nederland. Het is waar, het Gouvernement in Indië moet krachtig zijn maar die kracht zal versterkt worden als van hier de middelen beraamd wordentot leniging van de ramp is geld noodig en wanneer nu de Gouverneur-Generaal zal gadeslaan de belangstelling welke in Nederland het lot der Indische bevolking opwektdan zal hij daaruit de kracht pntlen om zoodanige maatregelen te beramen als noodig zullen zijn. Spreker ondersteunt derhalve het voorstel van den Heer Sloet. Iiij hoofdelijke omvrage wordt verlof tot het doen van vragen, op een' nader te bepalen dag, met eene meerderheid van 14 tegen 16 stemmen, verleend. Tegen de Heeren Groen van Prinsterer, van lleloma, van Voorst, Lolsy, van Naamen, van Heiden Reinestein, van Heemstra, van Hasselt, Schoone- veld, van Randwijk, Costerus, Boxman, Villers de Pité, van Hall, Donker Curtius en van Goltstein. De vergadering is daarna opgeheven. Heden hebben alle de Afdeelingen van de Tweede Kamer der Slaten- Generaal zich bezig gehouden met het onderzoek van de ontwerpen van wet nopens de scheepvaart. Morgen ochtend zullen zij dat onderzoek voortzetten. AMSTERDAM, 25 Februarij. Het stedelijk bestuur heeft vergunning verleend aan de Heeren J. F. P. A. Abbema en tl. M. F. van Cleof, tot het daarstellen van een tot bad-etablis- sement in te rigten vaartuig op het IJ, tegenover de Nieuwe Stads Herberg, alsmede tot het bezigen van kleine vaartuigen tot het vervoeren der badgasten van en naar hel badhuis. De Heer A. VrolikInspecteur Essayeur Generaal der Munt, is door den Koning van Zweden en Noorwegen benoemd tot Ridder der Orde van de Poolster. LEEUWARDEN, 23 Februarij. Den 20stcn dezer overleed te Lutkewoude, Aafke Feikes Visser, Weduwe van Doekc Wielsma, in den gezagenden ouderdom van bijna 88 jaren, nala tende het aanzienlijke getal van 86 spruiten, zoo kinderen, kleinkinderen als achterkleinkinderen; 15 kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen zijn haar reeds voorgegaan, zoodat bijaldien die nog aanwezig waren, hare stam het aanzienlijke getal van 101 zielen zou hebben bedragen, of omtrent het 2/3 der gcheelc bevolking van bet dorp Lutkewoude. len uit het buitenland zullen voor de Tentoonstelling vrij van invoerregten zijndoch niet wanneer zij verkocht worden. FRAIRRIJK. PARIJS, 24 Fehruarij. Bij de beraadslaging over de wet op het onderwijs is het gisteren weder zeer hevig in de wetgevende Vergadering toegegaan. De Bergpartij had een additionneel artikel voorgesteld, van den volgenden inhoud: Niemand mag eene openbare of vrije, lagere of middelbare, leeken- of kerkelijke school houden, noch zelfs daarin worden tewerk gesteld, die behoort tot eene door den Staat niet erkende godsdienstige vereeniging. Geene godsdienstige verec- niging mag zich vestigendan in de vormen en onder de voorwaardenbij eene bijzondere wet te bepalenvóór dat deze wet in behandeling komt zullen de statuten der vereeniging moeten worden openbaar gemaakt, en door den Raad van State onderzocht, welke zijn advijs zal geven. Hevig werd door verscheiden sprekers de Jesuitenorde aangevallea cn uit geschriften van voorname leden dier orde plaatsen aangehaalddie zelfs de woordvoerders der katholijke partij in de Kamer niet durfde goedkeuren. Het amendement is heden met 450 tegen 148 stemmen verworpen. De dagbladen deelen mede, dat de Noordsche Mogendheden aan onze Re gering zouden gevraagd bebben, welk eene gedragslijn zij zou volgen in de Zwit- zersche aangelegenhedenen of zij gezind was met die Mogendheden daarin tnsschen beide te komen. De Minister van Buitenl. Zaken moet hebben ge antwoord, dat hij de interventie ongepast vond, maar zich verder niet uit kon laten. Ondertusschen heeft de Zwitsersche Regering verklaard, dal zij in alle gegronde klagten aan de naburige Staten genoegen wilde geven, inaar tevens de waardigheid van Zwitserland zal handhaven. Men meldt tevens dat Pruissen op nieuw zijne eischen op Neufchatel had doen gelden, cn de bemiddeling van Frankrijk in deze zaak had van de hand gewezen. De Bondsraad heeft in ecnen rondgaanden brief aan de Kantons te ken nen gegevendat al de berigten van diplomatike nota's bedreigingen van tusschenkomst der Groote Mogendheden enz., geheel en al onwaar zijn. De Heer A. Dumas, gisteren wegens schulden gearresteerd, is weder op vrije voeten gestelddaar hij heeft aangevraagdoin tot het voorregt van boedelafstand te worden toegelaten, NAPELS. 15 Februarij. De uitbarsting van den Vesuvius die den 8stc" begon, is geëindigd. Zij is sterker geweest dan die van 1833,1834 ja zelfs dan die van 1822. De kleine top is verdwenen, de groote is in tweëen gespleten, waaruit een lavavloed is gestroomd ter lengte van 7 mijlen, ter breedte van één mijl cn middelbare diepte van 15 voet, in de rigting van Ottajano ter linkerzijde van Pompeji. Twee dorpen, een kerk en een plein zijn bedolven. Men telt talrijke slagt- offers. De Prins van Ottajano, eigenaar van een gedeelte van deze helling van den Vesuvius, heeft eene schade van meer dan 50,000 ducatcn aan hosch, wijngaarden, verbrande onroerende goederen en verloren landerijen. PRCISSES. BERLIJN, 23 Februarij. De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp betreffende de belasting op de inkomsten verworpenen een nieuw wetsontwerp voorgesteldwaarbij wordt bepaald het behoud van de belasting op het gemaal en het geslagt, en van de klassen belasting in 4 klassen, verdeeld met 39 afdeelingen, waarvan de minste 15 silbergr.de hoogste 6000 th. jaarlijks te betalen heeft. De Regering heeft nieuwe voorslagen gedaan tot aanknooping der onder handelingen met Denemarken. Het Kopenhager kabinet bad laatstelijk voor gesteld eene volledige en voortdurende vereeniging van Sleeswijk met Dene marken maar het Pruissische verklaart zich thans stellig voor de zelfstandigheid van Sleeswijk en voor de slechts persoonlijke vereeniging met Denemarken. OOSTENRIJK. IVEENEN, 21 Fehruarij. De Regering heeft bepaald, dat de onderwijzers voortaan door de gemeen ten zullen bezoldigd worden, volgens eenen bepaalden grondslag; als ook dat er geene nieuwe scholen zullen mogen opgerigt worden zonder toestemming van den Gemeenteraad. - De Generaal Haynan heeft al de Superintendenten bij de Luthcrsche en Hervormde kerken in Hongarijë ontslagen, cn andere personen in hunne plaats benoemd, om, in verband met de Ouderlingen der gemeenten cn met medewerking van ecnen Regerings-Commissaris te zorgen voor het goed be heer der zaken van kerk en onderwijs. FRANKFORT. 22 Februarij. Uit deze stad wordt het volgende gemeld: Uit geloofwaardige bronnen wordt medegedeeld, dat zich thans 180,000 man Russen in het zuidwestelijke ge deelte van Polen bevinden. In eene tot hen gerigte dagorde, waarin gezegd wordt, dat de krijgsoperatiën weldra eenen aanvang zullen nemen, wordt aanbevolen al de voor een veldtogt benoodigde toebereidselen te maken. De buitengewone daling, die zich tevens in de Oosten rijksche en andere fondsen op de voornaamste Duitsche beurzen openbaart, draagt bij, om eene gansch niet ongegronde bezorgdheid te verwekken nopens de gebeurtenissen, die zich in j Duitschland voorbereiden. EKGELA». LONDEN 23 Februarij. Een voorstel in het Lagerhuis gedaan, om de armenwetten te herzien, en in verband daarmede de lasten die op den landbouwenden stand drukken te verminderen is met 273 tegen 252 stemmen verworpen. De commissie voor Tentoonstelling van 1851 heeft bepaald dat zij op 1 Mei geopend zal worden. De voorwerpen znllen van 1 Januarij tot 1 Maart door de commissie ontvangen worden. Tot oprigting van het gebouw voor de Tentoonstelling heeft de Koningin een terrein van ongeveer een millioen vier kante voeten ten zuiden van Hydepark afgestaan. De ingezonden voorwerpen van alle natiën zullen zonder eenigc betaling worden toegelaten. De artike

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2