LEYDSCHE COURANT/ IÖSO- VRIJDAG, 22 FEBRUARIJ. B UiTEJN LAIN DSC HE BE B S GTE IN De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag Avond. ï'J - \V V De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers werden tegen 10 Centen afgegeven. JVk# At.;A BINJNEJNLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN21 Februarij. Gisteren hield de (leer Mr. L. Ph. v. d. Eergh de aangekondigde openbare voorlezing in bet auditorium juridicum der Hoogescliool ter inleiding op zijne te houden voorlezingen over Middel Nederl. Oudheidkunde. De spreker ontvouwde eerst zijn plan ten opzigte van het tijdperk, waarover hij zijne onderzoekingen zou uitstrekken. Hij herinnerde dat men voor de middeleeuwen doorgaans verstond het tijdvak van de 7de tol de eerste helft der 16dc eeuw; of van de invoering des Christendoms hier te lande, tot op de regering van Karei V; dat men dit tijdvak echter gevoegelijk in tweeën kan verdeden, dat het laatste daarvan, van de 12de eeuw af, ininder onbe kend was, en hij zich dus zou bepalen bij het meer duistere gedeelte van de 7,lc tot de 12dc eeuw. Vervolgens betoogde de Spr. in ulgemeene trekken het groote nut van de kennis der oude Geographie, Mythologie, het Staatsbestuur, de Nijverheid de letteren en zeden ter toelichting van de Geschiedenis, zoo als die ons op pervlakkig in de Kronijk- en Geschiedschrijvers is medegedeeld. Daarna toonde de Spr. een en ander ten opzigte van genoemde bijzonderhe den nader aan, wees op de gebrekkige kennis der oude gedaante van ons land, die alleen door de studie van oude Charters tot klaarheid te brengen is, en waarin men tot hiertoe zeer gedwaald heeft. Spr. verklaarde voorts dat hij zich in geene gissingen zou verdiepen; maaralleen racdedeelen wat door eigen onderzoek, bij hem tot voldoende zekerheid was gewordenen stelde zich voor om den volgenden woensdag ten twee ure met de beschrijving des lands een aanvang maken. Indien de opkomst beantwoordt aan de begaafdheid van den voor zijnetaak zoo wel berekenden spreker, en de belangrijkheid der door hem te behandelen ontwerpen; zal het getal zijner hoorders zijne verwachting wel evenmin te leur stellenals deze zich bedrogen zullen vinden. Gisteren avond had hier het groot Vocaal en Instrumentaal Concert jdaats der muziekvereenigingen: Musis Sacrum, Sempre Crescendo en de Lieder tafel: De Avondster, ter eere en ten voordeele van den fleer N. J. Wctrens, Sr. ter gelegenheid van de feestviering zijner 50-jarige medewerking in de Orches- ten dezer Stad. Dit Concert is voorzeker en om de aanleiding en om de vcreenigde mede werking van zoo vele muzikale talenten, een der merkwaardigste die in den laalsten tijd hier gegeven zijn, en waardoor de uitvoering der schoone mu- zick-stukkenzoo door Meesters als door bekwame liefhebbers uitmuntend slaagden. Zoo bleek liet onder anderen nit de daverende toejuiching, die hem bij de voortroffelijkc uitvoering van het Souvenir de Spa, ten deel viel, dat onlangs de Utr. Courant, den jeugdigen virtuoos op de violoncel, Ouds hoorn, niet ten onrcgle hoogen lof bad toegezwaaid. Zoo was ook de uitvoe ring van de ouverture Ossian's ISachklangevan Niels-Gade, een stuk waar in de geest der somber-verheven poëzij van Ossian met verwonderlijke ge trouwheid in klanken woidt voorgesteld, uitmuntend. Wij zullen thans niet verder uitweiden over de schoone uitvoering, van de verschillende bijzondere muziek- en zangstukken, daar de genen die ze uitvoerden te gunstig bekend zijn, dan dat bun of haar talent, bier onder de aandacht van 't publiek zou behoeven gebragt te worden. En wat moet er in het hart van den aebtingswaardigen grijsaart zijn om gegaan, toen bij, de Hoofdpersoon van dit Concert, door het publiek werd genoodigd om zich te vertoonen, hetwelk door luide en herbaalde toejuiching den man zocht te vereeren, die, na een onbesprokene, met ijver en getrouw heid volbragte vijftigjarige loopbaan, ziendeop zijne twee zonen die, aan hem hunne eerste vorming verschuldigd zijnde, thans als voortreffelijke toonkun stenaren, de kroone zijner grijsheid waren, daar stond als het bewijs, dat siiet alleen buitengewone talenten, maar ook zulk eene door velerlei burger deugden versierde loopbaan, de vereering niet mist die zij waardig is. Men verneemt dat de Heer W. Stortenbeker, Onderwijier der Koninkl. Muziekschool te 'sGravenbage, onder medewerking van eenige Artislen en Dillettanten van bier en 'sGravenbageeene Soiree Musicale zal geven, ten voordeele der Algemeene Armen dezer Stadop Maandag den 4dcn Maart. 's GRAVENHAGE, 20 February. Bij besluit van den 17den February jl., beeft Z. M. goedgevonden: goed te keuren en te agreëren de opklimming der Commandeuren in de Duilsche orde, Ualye van Utrecht, welke ten gevolge van bet overlijden der Com mandeuren C. W. Baron Sloet van Tvveenijenhuizen en 'L. D. H. den Land grave von Hessen Philippsthal, kan plaats hebben, alsmede van Z. IX H. Prins E. von Hessen Philippsthal Barchfeid tot Commandeur, F. W. Baron van den Borch van Helbergen, tot Eersten Jonkheer, en F. L. W. Baron van li rakel! tot Tweeden Jonkheer der orde. Door de Regering is aan de Tweede Kamer overgelegd een afschrift der door de Algemeene Rekenkamer afgesloten rekening van ontvangst cri uitgaaf van het bijzonder fonds tot voldoening der uitgaven, voortvloeijende uit de kolonisatie van hehoeftigen in de Koloniën der Maats, van Weldadigheid over 1848, waaruit blijkt dat de ontvangsten hebben beloopen ƒ658,608.061, de uitgaven 580,228.94^zoodat het fonds een voordeelig slot oplevert van 76,379.12, hetwelk op de rekening van liet voorbanden bijzonder fonds over 1849 zal worden overgebragl. Bij gelegenheid van den verjaardag van haren Gemaal heeft II. M. de Koningin het Weeshuis der Evangelisch-Luthersche Gemeente bezocht en de bewoners op een feestelijk middagmaal onthaald. Gisteren middag is er bij den Minister van Buitenlansche Zaken een groot diner in gala gegeven, ter gelegenheid van 1s Konings verjaardag. Het is bijgewoond door de Leden van het Corps Diplomatique, de Ministers, de Voorzitters van de Beide Kamers der Staten-Generaalden Voorzitter van den Hoogen Raad en den Staatsraad-Gouverneur der Provincie. Al de Afdeelingen der Tweede Kamer houden zicli heden bezig met het nader onderzoek der voordragt omtrent de brievenposterij. Morgen vangt het eerste onderzoek aan van de ontwerpen lot regeling der belangen van de scheepvaart. 21 Februarij. Morgen avond zal er bij Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden een groot Bal gehouden worden. Z. Kxc. den Heer Dubois de Saligny, Minister van Frankrijk bij hêt Ned. Hof.is uit deze residentie naar Parijs vertrokken. Men verneemt dat dezer dagen op bare goederen in Frankrijk overle den is Mevr. de Douairière Falck, geboren du Roisin Groot-Meesteressc aan het Hof van Hare Majesteit de Koningin. UTRECHT, 19 Februarij. Op de Paardenmarkt heden alhier gehouden, waren 596 paarden aange- hragt. De handel was vrij levendig. Er waren Frunsclie kooplieden die ƒ350 en niecr voor een paard besteedden. GRONINGEN, 18 Februarij. Te Roswinkel, gemeente Emmeri, is dezer dagen bij den Landbouwer R. Svviers een varken geslagt, dat de buitengewone zwaarte had van 415 Nederl. Groot was dan ook bet aanlal nieuwsgierigen, dat van de om liggende dorpen toevloeide, om dit zoo buitengewone dier te bewonderen. BELGIË. BRUSSEL, 18 Februarij. Het ontwerp van wet op het middelbaar onderwijs door den Minister van Binnenl. zaken aan de Kamer aangeboden, is vervat in 40 artikelen, die in 5 titels zijn verdeeld. De eerste bevat algemeene bepalingende tweede bepalingen voor de inrigtingen der Athenaca en middelbare scholen; de derde handelt over de gemeente- en provinciale inrigtingen; de vierde over de in spectie en het toczigt; de vijfde over de middelen tot aanmoediging van bet normaal onderwijs. De Athenaca zijn de hoogere middelbare scholen; de middelbare zullen tevens nijverheids- en handelsscholen zijn en kunnen aan de Athenaca wor den toegevoegd. Er zullen van Staatswege 10 Athenaca zijn, en 50 mid delbare scholen. Op beide deze inrigtingen ontvangt men alleen dag-scbo- licren. De gemeente-scholen zullen eene dergelijke inrigting bekomen, als de ge-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1