LEYDSCHE COURAN mo. YRIJDAG, 15 FEBRUARIJ. De Courant wordt Maandag Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag Avond. Die van Maandag komt fv/.O KRveH c r'V lïl A. jj.j >y De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommcrs werden tegen 10 Centen afgegeven BINJNEJNLANDSCHE BER1GTEN. LEYDEN14 Februarij. Uitkomsten van de gedane derde tienjarige Voikslelling binnen de/.e Slad op den 19llcD November 1848. Aantal bewoonde buizen6448. huisgezinnen7600. Gewoon verblijf34827 Tijdelijk 980 Doortrekkend57 Tijdelijk afwezig. Ongehuwd 35864 zielen. 691 Mannelijk10165 Vrouwelijk11917 f Mannelijk5533 GehuwdVrouwelijk5620 22082 11153 35864 zielen. Wcduwenaars703 Weduwen1926 2629 Geboren te Leyden28958 in Zuid-Holland3296 in Nederland3105 in de koloniën 50 in Duilschland 268 in België 96 in Engeland6 in andere vreemde landen 85 Godsdienst: Nederduitscbe Hervormden23970 35864 zielen. Waalscbe 647 Presbyteriaanscbe1 Anglikaansche Episcopaleno Evangcliscb-Luthersche872 Herstelde 8 Doopsgezinden 155 Remonstranten151 V 38564 zielen. Christelijke Afgescheidenen256 Iloomsch Cat hol ijkr*9366 Oud-Roomsche Grieken Nederduitsehe Israëliten Port ugesche 36 1 383 3 Tot geen gezindheden behoorende7 De Catholijke Nederlandsche stemmen bevatten een verhaal, van hel uiteinde van den Eerw. Heer HciriinkApostoliscben missionaris der Suri- naamschc Missie, wiens dood voor eenige dagen is gemeld. Hit dit ver haal blijkt, dat de verdienstelijke priester, die zijn vaderland en alle hem dierbare betrekkingen verlaten had, met het liefderijk doel orn zich voor zijn lijdenden natuurgenoot op te offeren en hem tot de zaligheid voor te berei den, het slagtoffer is geworden der snoodste ondankbaarheid. Een neger, van een slecht levensgedrag, dien de waardige missionaris tot verbetering zijns levens poogde te brengenheeft hem door vergif doen sterven. De Boassie besmettelingen verliezen in hem een liefderijken verzorger en allen, die hem gekend hebben, zullen zijne nagedachtenis zegenen. Uit Zwolle wordt gemeld, dat tl. K. H. Prinses Marianne den 13'len Januarij te Jaffa was aangekomen, en er 5 dagen quarantaine moest houden. 's GRAVENI1AGE, 13 February. BÜ besluit van den llden dezer, heelt Z. M. eervol ontslag verleend aan J. VV. Blanken, als Burgemeester der stad Gouda, en aan N. IJzcndoorn, als Burgemeester der gemeente Broek c. a., hij Gouda gelegen, en tot Burge meester dier stad benoemd gemelden N. IJzendoorn. Bij besluit van den 13ae" dezer, heeft Z. M. op voordragt van den Mi nister van Binnenl. Zaken ter beschikking van Gedep. Staten van Noordbra bant gesteld eene som van hoogstens acht duizend gulden, lot leniging der behoeften van de lijdenden ten gevolge van den watersnood, onder bepaling dat deze gelden slechts zullen worden gebezigd ten behoeve van dezulken., voor wie het aan andere middelen ten eenenmale ontbreekt. De gemengde Commissie uit de Kamers der Staten Generaal ter invoe ring der Stenographic heelt bcrigt, dal men aan hen die deze betrekking zou den willen vervullen, op Zaturdag den 9lll'° Maart, gelegenheid zal geven om van hunne bekwaamheid te doen blijken; met oogmerk om bet noodige ge tal, voorloopig in dienst te stellen, tegen genot eener som van minstens 50 's maands. Acht dagen te voren zal men bij den heer Griffier van de Tweede Kamer inzenden opgave van ouderdom en maatschappelijke betrekking, ge tuigschriften van goed gedrag en verklaringen van bevoegde personen omtrent de kundigheden, die zij, vooral ook inet opzigt tol het Nederduitse!) en an dere talen, bezitten. Men verneemt, dat het plan gereed en de voordragt gedaan is, om, als maatregel van bezuiniging, de hoofd-administratie en depóts van het corps mariniers op te hellen. Op de voordragt van den Minister van Justitie, voorloopig heiast de Zaken rler Hervormde Eeredienst enz., van den 8steD dezer, tot intrekking van het besluit van den Souvereinen Vorst van 1 Februarij 1815, waarbij met alteratie alleen in zooverre van het bepaalde bij art. 2 van het besluit van 28 September 1814, is verklaard: adat de eigenaars der heerlijkheden en andere wettige collatorenwelke tot bet jaar 1795 bet volstrekte collatie- regt tot begeving van predikants-plaatsen hebben gehad, dalzelfde regt voor het vervolg zullen uitoefenen, zonder voorafgaande nominatie van kerkeraad of gemeente, en zulks zonder onderscheid, of op zoodanige plaats het tracte- ment geheel proflueert uit de plaatselijke kerkelijke goederen, of dat het ge heel of gedeeltelijk uit 's Lands kas wordt betaald;" heeft Z. M., gezien de bij voormelde voordragt overgelegde missive van de Algemeene Synode der tlerv. Kerk, van den 10deD Augustus II., waarhij de intrekking wordt ver zocht; den Raad van State gehoord; goedgevonden, het voormeld besluit ia te trekken. Er heeft hier in de kazerne weder een aanslag plaats gehad, door den jager Montfroy, op het leven van den korporaal Teeuwen, welke echter mis lukt is, door dien het geweer weigerde. Tweede Etamer der S tuten- f* e it e raai. De Kamer heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. De heeren de Frc- merv en van Dam van Isselt hebben de gevorderde ecden afgelegd en zitting J t' (1 O IJ genomen. Onder de ingekomen stukken heliooren een wets-onlwcrp omtrent hel toe- zigt en de zorg van de zaken der munt; een omtrent de hegroolingen der fondsen voor kwade poslen van het personeel en patent over 1843 tot 1348; een tot verhooging der begrooting van 1849, ter zake van renten en onkos ten voor uitgifte van schatkistbiljettenen een houdende bedreiging van straf tegen overtreding van keuren of politic-verordeningen van waterschappen. Voorts eene Koninklijke boodschap ten geleide van het verslag der Algemeene Rekenkamer omtrent hare werkzaamheden over 1848, welk stuk verzonden is naar eene Commissie bestaande uit de heeren: Duymaer van Twist, van RyckevorselMeeussenvan Walcheren en van Uoëvcll. Eene missive van den Minister van Binnenl. Zaken, ten geleide van de re kening van het fonds voor kolonisatie van behoeftigen over 1848, welk sink in handen gesteld is van eene Commissie, hetaande uit de heeren: de Mon- chy, van Doorn, van Randwyek, van Heemstra en Leclercq. Voorts een groot aantal kennisgevingen en stukken, en vooral ook petitiën voor en tegen de scheepvaartregten. De Voorzitter heeft aan de Vergadering de redenen kenbaar gemaakt, waarom hij de Kamer eerst legen heden bijeengeroepen heeft. Hij verklaarde dit gedaan te hebben noch op verzoek van leden der Kamer, noch op verzoek der Regering. De Voorzitter stelde de bijeenroeping uit, omdat op het voor de hervatting der werkzaamheden bepaalde oogenhlik, de overkomst voor de leden der Kamer mocijclijk en nog geene dringende werkzaamheden voorhan den waren. Op voorstel van den heer l.otsy heeft de Vergadering besloten om op mor gen ochtend aan de Regering de vraag te rigten, of de laatstelijk tot burge meesters benoemde leden der Kamer die benoeming hebben aangenomen, ten einde, bij toestemmende beantwoording dier vraag, vervolgens de quaestie te

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1