AMSTERDAM, 11 Februarij. Er is vergunning verleend tot de oprigting van eencn electro-magnelischen telegraaph tnsschen deze stad en den Helder; de leening daartoe strekkende is volteekend bij den Ileeren Burlage en Zoon alhier. De Harderwijker beartman die II. Vrijdag van bier vertrok, isZaturdag door het ijs te Nijkerk moeten binnenloopen. POUDEROIJElM, 8 Februarij. Na de overstrooming van dezen polder op den 5dcn dezer, brak heden nacht een gat in den Maasdijk, circa 10 min. boven het dorp, waardoor nu ook van die zijde de rivier in den polder spoelt. Wij zijn dus van alle commu nicatie te land afgesneden, en leven met 500 inenschen op een smallen dijk, die op misschien 100 plaatsen nog dreigt te bezwijken; alles is losgeslagen en overal ziet men wrakken drijven door het bedaren van den wind zijn wij voor het oogenblik eenigzins geruster, doch verheft zich deze, dan zijn weder nieuwe onheilen te vreezen. Er zijn boeren stulpen waarin tot 26 zielen toe geborgen moeten worden. Rij dit alles schijnt men in 's Ilage zeer slecht ge ïnformeerd te zijn omtrent den waren toestand op vele plaatsenzoo in den Bommelerwaard als in Noordbrabantwanneer wij hier lezen in de Staats courantdat de in het vorige jaar herstelde dijk in dezen polder bezweken is, terwijl dit juist het eenige punt is, dat met alle kracht is kunnen be houden worden, daar verderop zes gaten in den dijk geslagen zijn; wij zien dus ten tweedenmale 1200 bunders land in eene zee herschapen, en kommer en ellende rondom ons. (IV. R- C.) HARLINGEN 10 Februarij. Gedurende bet jaar 1849 zijn uit deze haven naar Engeland verzonden Tarwe Garst Haver Roonen Erwten Mosterdzaad Klaverzaad Kanariezaad Boter Kantor Kaas Zoetcm. Kaas Beenderen 2,110 Last. 70 5,920 1,155 Ui 581 i> o Vlas782,000 N. ffi. Chihorei wortelen 115,000 Olie125,000 N. K. Ossen en Koeijen 5,870 stuks. Kalveren670 x> Varkens630 Schapen 23,200 Paarden110 Aardappelen 4,000 mudd. Fruit5,000 mand. Gevogelte400 V 3} 9,009,000 N.®. 1,282,000 610,000 500,000 Z1ERIKZEE10 Februarij. In den atgeloopen nacht zijn alhier door den schokker gevoerd door schip per P. Regoort, en toebehoorende aan de Zuid-Holl. Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen aangebragt 20 schipbreukelingenzijnde de equipagiën van drie op de Zeehondenplaat gestrande schepentwee Nederlandsche en een Engelschcschepen en ladingen zijn geheel verloren. Heden morgen zijn onderscheidene vaartuigen vertrokken om zoo mogelijk nog iets der schepen en lading te reddenwaartoe echter weinig kans beslaat. BUlTEiNLAINDSCHE BEIUBTEN. ENGIDLANU, LONDEN, 8 Februarij. llier is een schip van Malaga aangekomen, dat onder anderen 16 pakken suikerriet aanbragthetgeen in het zuiden van Europa gekweekt was. In den nacht van den 5don heeft een hevige storm gewoed en veel schade aangerigt. Op den East Lancashire spoorweg is een bijzonder ongeluk gebeurd. Drie zwaar geladen groote kolenwagens werden door den wind in beweging gezet op den afhellenden weg en door hunne eigene zwaartekracht bereikten zij het station te Bolton, alwaar zij met verschrikkelijke snelheid passeerden. De stations-chef te Bolton zond dadelijk een locomotiel met haak en ketting om de 3 kolenwagens te achterhalen, maar daar de weg vele mijlen ver naar Manchester in sterke daling afhelt, was er geen kan van gelukken. De wagons verkregen al meer en meer snelheid en haalden eenen passagierstrein in, die 10 minuten te voren van Bolton vertrokken was en juist de remmers (breaks) aangezet en de stoom afgeblazen had. Nog nooit had men op deze lijn, spoorwagens door locomotieven getrokken, gezien, die inet zulk eene snelheid reden als deze kolenwagons, die nu al 11 mijl afgelegd hadden. Zij stootten met buitengewoon geweld op de passagierstrein verbrijzelden de drie achterste wagens en wondden eenige weinige passagiers, die zich nog in de wagons bevonden. De passagierstrein bestond uit 7 wagens, en vreemd genoeg is het, dat de locomotief, die in het front van de trein was, aanmerkelijk schade bekomen heeft. Uit Schotland wordt gemeld, dat bij den storm van 28 Januarij de zee opgestuwd is tot aan den top van den lichttoren van Bell-Rock, welke 97 voet boven water staat. De Jockey-Club heeft de uitdaging afgeslagen van den Onder-Koning van Egypte, om een wedren tusschen Arabische en Engelsche paarden te Kaïro te houden. Op den spoorweg tnsschen Glasgow en Edimhurg, waar de goederen aan de Forth bij Granton overgeladen moesten wordenheeft men thans eene groote verbetiring lot stand gebragt namelijk een groote stoomboot is op het overvaart-purit geplaatstdaarop gaat de locomotief en al de andere wagens over, en de stoomboot brengt ze in 25 minuten aan den overkant. Woens dag II. zijn aldus 35 volgeladen goederen-wagens overgevoerd. Nabij Saltash is eene zilvermijn ontdekt, eenige weinige voeten beneden de oppervlakte van den grond het schijnt een der rijkste mijnen te zijn. Uit Sarawak, op Borneo, wordt van den 2den Nov. gemeld, dat aldaar eene aanzienlijke hoeveelheid goud, in stukjes, gevonden is. De Kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente van de Kaapstad, is eigenaar geworden van de kapel en school van Papendorp, en heeft den Heer H. Engels benoemd om aldaar eiken Zondag godsdienstoefening cn door de week school te houden. FRA1SÜKIJÏL PARIJS, 10 Februarij. De Vergadering heeft zich eergisteren, behalve met deGriekscheaangelegen heden ook met de wet bezig gehoudenwaarbij de Afgevaardigden die on langs door het llooggereglshof te Versailles veroordeeld zijn, van hun lidmaat schap vervallen verklaard worden. De Bergpartij was weder zoo onstuimig dat de vergadering tegen een der leden de censuur heeft moeten uitspreken. In weerwil van haren geweldigen tagenstand is de wet met eene groote meer derheid aangenomen. Gisteren heeft de zitting niets meldenswaardigs opgeleverd. De stad was rustig. -De virkiezing in plaats der dertig veroordeelde volksvertegenwoordigers, zal den 10,leE Maart plaats hebben. Heden is in het Conservatoirede galerij geopend, waarin men eene ver zameling vindt van alle maten cn gewigten van alle landen der aarde, zelfs van China. De galerij van geziglkundige voorwerpen en uurwerken zal weldra geopend worden. Het getal policie-agenlen dat onder Lodewijk Philips hier ter stede slechts 680 bedroeg, is thans tot 1200 vermeerderd. Uit Corsika wordt gemeld dat daar nog altijd groote wanorde heerscht en vele moorden gepleegd worden. In de gemeente Venzolasca waren in min der dan 2 jaren, 10 moorden begaan. ITALIË, ROME1 Februarij. De boekdrukker Benelli te Florence is veroordeeld tot eene boete van 50 scudi (ƒ130.Ned.), benevens de proces-kosten, omdat hij een Nieuw Testa ment gedrukt had, naar de Italiaansche vertaling van Martini; al de voor handen zijnde exemplaren zijn verbeurd verklaard. In tegenstelling van hetgeen door de dagbladen werd medegedeelddat Dr. Achilli, die op het kasteel S'. Angelo gevangen zat, door de Pause lijke Regering was ontslagen, onder voorwaarde van voor altijd den Kerke- lijken Staat te verlaten,'— wordt thans berigt, dat hij niet ontslagen werd, maar ontsnapt istoen hij naar den Franschen militairen regter werd heen gevoerdom getuigenis af te leggen. Dit ontsnappen echter meent men dat een te voren beraamd plan was, daar men Dr. Achilli, wegens verspreiding van Gods woord in Italië wel niet langer kon gevangen houdenomdat men een zeker Milanees Czernuschi, van dezelfde misdaad beschuldigd, had moeten vrijspreken. De Pauselijke regering heeft, zegt men, de leening met het bankiers huis Rothschild tot 78 ten honderd gesloten. PRUIS SEN. BERLIJN, 8 Februarij. Z. M. de Koning heeft in de vergadering der beide Kamers, in de groote ridderzaal op den troon gezeten, bij gelegenheid van de eedsaflegging (zie ons vorig nommer) het volgende gesproken: Mijne Heeren! »Ik verzoek om uwe aandacht. Wat ik zeggen zal, zijn in den volslrekt- sten zin mijne eigen woorden, want ik verschijn heden voor u, gelijk nooit te voren en gelijk nimmer weder het geval zal zijn. Ik ben hier, niet om de aangeboien heilige pligtcn van het Koningschap uit te oefenen die hoog verheven zijn boven de meening en den wil der partijen; ik ben vooral niet hier gedekt door de verantwoordelijkheid mijner hoogste Raadslieden, maar als ik zelf alleenals een man van eer, die het dierbaarste wat hij heeft, geven wil, zijn woord, een ja, met nadruk en na rijp beraad. Daarom eenige woorden vooraf! Hel werk, hetwelk ik beden met mijne bekrachtiging wil bestempelen, is ontstaan in een jaar, dat de trouw der toekomstige geslachten waarschijn lijk met tranen, inaar te vergeefs, zal wenschen uit onze geschiedenis te kunnen uilwisschen. In den vorm waarin het u werd voorgelegd, is het wel is waar, hel werk der opoffering cn trouw van mannen die dezen troon gered hebben en jegens welke mijne dankbaarheid slechts met mijn leven een einde zal nemen; maar hel werd alzoo in de dagen, in welke, in den let terlijken zin des woords, het bestaan des vaderlands bedreigd was. Het was het gewrocht van het oogenblik, en het droeg den breeden stempel van zijnen oorsprong. De vraag is geregtvaardigd hoe ik, dit in aanmerking nemende, aan dit werk rnijr.e bekrachtiging kon schenken? en toch wil ik dat, wijl ik het kanen dat ik het kan, ben ik alleen aan u, Mijne Heeren, verschuldigd. Gij hebt eene verbeterende hand daaraan geslagengij hebt daaruit verwij derd wat bedenkelijk, er bijgevoegd wat nuttig was, en mij door uwen uit stekenden arbeid en door de aanneming mijner laatste voorstellen een on derpand gegevendat gij het vóór de bekrachtiging begonnen werk der

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2