LEYDSCHE COURAN De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. WOENSDAG, 13 FEBRÜARIJ. De Prijs der Courant is f IS in het jaar de afzonderlijke nommers werden degen 10 Centen afgegeven. BÏNJYENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 12 Fehroarij. Vergelijkende Staat van de opbrengst der opcenten en eigene middelen ten behoeve dezer stad geheven over de maanden Januarij 1849 en 1850. 1§49. 1§5». opcenten 1,742.67; 1,849.45; Geslagt eigen middelen - 352,71 - 386.27; 2,095.38; (opcenten 8,405.36 eigen middelen - 225.98; 7,411.38 8,631.34; Wijn- 1,261.95 opcenten 2,194.60; eigen middelen - 873.50 - 3,068.1-0; 1 opcenten - 129.40 Bnitenlandsch Gedistilleerd eigen middelen - 182.32 if - 311.72 226.47; 2,454.98 758.45 153 07 102.58.; 15,368.50; 2,235.72 - 7,637.85; - 1,155.55 - 3,213.43 255.65» 14,498.22 ïn 1850 ƒ870.28; minder. De Koninkl. Nederl. Maatschappij lot Aanmoediging van den Tuinbouw, zal van den 24<leD dezer, tot den lste" Maart, te Haarlem, in de zaal van •de Stads Doelen eene Tentoonstelling van Planten, vooral van Bolgewassen, houden. Er zijn uitgeloofd 7 gouden en 12 zilveren medailles, onder welke een gouden van wege de stad Haarlem. Voorts nog eene gouden door 11H. Directeuren der Holl. Maatschappij van Wetenschappeneene gouden en eene zilveren door den Heer F. van der OudermeulenPresid. der Nederl. Handel-Maalschappijtwee zilveren door den Heer A. van der Hoop, en eene door den Leydschen Hoogleeraar A. H. van der Boon Mesch. Uit de rivierberigten in de Staats-Courant van heden, onlleenen wij liet volgende op den Neder-Rhijn en Lek bleef de rijzing van het water aanhouden. In de waterpoort te Wijk hij Duurstede had zich eene kwel geopenbaard, die zoodanig vermeerderde, dat alleen door de krachtigste middelen de instroo ming van het water kon gestuit worden.' De kade tusschen de hulpsluis en den molensteen te Vreeswijk had afelag bekomen. In het algemeen baarde de hooge stand van het water op de genoemde rivieren zorg voor de lagere districten. De Maas in Neordbrabant en Limburg begon langzaam te vallen. De wa- terkecringen hebben overal veel geleden. De berigten hangen een droevig tafereel op van de uitgestrekte romp. waaronder een groot deel van genoemd gewest, ten gevolge der doorbraken en overstroomingen gebukt gaat, en waarin hij gemis van uitloozing door den hoogen waterstand vooreerst nog geene verandering is te wachten. De Rhijn in Duitschland was benedenwaarts steeds aanmerkelijk vallende, en te Keulen tot 25 voel gedaald. Op den ljssel was de waterstand nog rijzend: de dijken waren behoorlijk opgekist en algemeen in een voldoenden slaat, hebbende zij weinig of geen afslag bekomen. De straatweg tnsschen Deventer en Zwolle was overstroomd. Langs de Maas was het water laatstelijk bestendig vallende. Ten gevolge van de vroegere opstuwing van het water, is nabij Roermond de groote weg van Maastricht naar Nijmegen doorgebroken en geheel overstroomd. Aan gaande de walerkeeringen in Noordbrabant wordt gemeld, dat er tusschen Alem en de Rlaauwesluis vijf doorbraken bestaan, terwijl in de omstreken van Empel verschillende zware gaten in de dijken geslagen zijn. Grave is weder vrij van water, maar het lang blijven staan van het water veroorzaakt veel schade aan de huizen der buitenlieden, vooral van minver mogenden. De aanhoudende storm zal wederom veel schade aan de dijken hebben toegebragt; het water valt langzaam. - Volgens de tijdingen in het Ilandelsbl. van hedenis het in Noord brabant, vooral in den omtrek van 's Hertogenboschten gevolge van ver scheidene doorbraken, allerdroevigst gesteld, het water dat den 8sten dezer 8 el 31 dm. hoven A. peil stond, was pas 5 duim gevallen, en duizende bunders hoog en bezaaid laud staan blank. Het hoofdbestuur van het fonds ter Aanrnoedirig en Ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Nederlandenheeft, als in vorige jareneene cir culaire aan de onderscheidene districts-commissien binnen dit rijk afgezon den, ten einde haar uit te noodigen, om in haar arrondissementen in tijds ge paste maatregelen te nemen, om de jaarlijksche collecte ten behoeve van ge meld fonds wel te doen slagen, en haar te doen opmerken, dat ingevolge het Koninklijk besluit van den 16deo November 1830, n°. 81, de collecte niet in de kerkenmaar aan de huizen der ingezetenen behoort te ge schieden. Uit het jaarlijksch verslag is wederom gebleken, hoe dringend het fonds bij voortduring de ruime bijdragen der ingezetenen behoeft, indien hetzelve op den duur alle hare deelgeregtigdenen inzonderheid de verminkten in den strijd met België zul kunnen blijven ondersteunen; wordende het daarenboven wenschelijk geachtdat ook de verminkten in den strijd tegen Balie da delijk mogten worden ondersteutid. Buiten eene vermeerderde opbrengst echter der jaarlijksche collecte, zullen die ongelukkigen welke in den regel niet dan bij plaatsvervanging in liet fonds kunnen worden opgenomen, gccnc ondersteuning genieten, waarop zij, met het oog op de, in het belang van den staat, gewigtige overwinning op Balie, zoo ruimschoots aanspraak hebben. De Heer Gouverneur van de provincie Zuid-Holland, heeft de gemeente besturen van het vorenstaande doen kennis dragen, ook naar aanleiding dor bij hem ontvangene mededeelirigen van het Depart, van Binnen]. Zaken en van dat voor de Zaken der Herv. Eeredienstmet verzoek omtot bereiking van het doel des hoofdbestuurszoo veel zulks in hun vermogen is, te willen medewerken. vertrouwt dat alle verdere aanbeveling onnoodig zal zijn, en zij ook zonder deze, alle hunne pogingen zullen willen aanwenden, ten einde de collecte voor bovenbedoelde iririgting over dit jaar eene gewenschte uilkomst moge opleveren. Het denkbeeld om dien dag op den 18dl'" Junij vast te stellen als zijnde de gedenkdag van Waterloo, komt den fleer Gouverneur in het belang der zaak allezir.s aanbevelingswaardig voor; hij heeft mitsdien in overweging ge geven om de collecte, op gezegd tijdstip te doen plaats hebben, en heeft ver zocht om, dadelijk na afloop der collecte, de bijeenverzamelde gelden aan de betrokkene districts-commissie over te maken. 'sGRAVENHAGE, 12 February. Bij den Raad van State zijri wetsontwerpen aanhangig betrekkelijk de voogdij des Konings en het Regentschap. De Nieuwsbode w il wetendat de afgetreden Minister Mr. D. Donker Curtius, tot Gouverneur Generaal van Neerlands Indië zou benoemd worden. De Inspecteur-Generaal van de Geneeskundige Dienst heeft bekend ge maakt, dat er gelegenheid voor Nederlandsche Genees- en Heelkundigen be staat, om als Officier van Gezondheid der 3de klassenaar vooraf afgelegd examen, in de O. 1. te worden aangesteld. De voorwaarden worden door df StaatsCourant medegedeeld.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1