lij, in liet genot van beursen gesteld, hunne studie omvattend en grondig konden doen worden. En aan onze Hoogeschool bestaat sedert de intrekking der landsbeursen in 1843 niet eene enkele meer! Is het hierom voor den bloei onzer Hoogeschoolvoor het heil der Kerk en de verlichting der maatschappij wenschelijk, dat er weder beursen hier wor den gestichtverblijdend was het dan ook uit het verslag en de rekening des Bestuurs te vernemen, dat de aangewende poging niet vruchteloos is ge weest, ofschoon dusverre ook op verre na niet zoo gelukkig uitgevallen, als het Bestuur had gehoopt. Immers het bleek, dat er in 1849 niet meer dan 485.79 was ontvangen. Hartelijk zal ieder nadenkend en belangstellend burger hopen, dat deze nuttige inrigting en dergelijke andere, uit den vrijen wil der natie geboren, mogen blijven heslaanen hij toeneming bloeijen. Want moge in vorige eeuwen de natie zelve zich minder met het behoud van al wat goed en nut tig is hebben behoeven te bemoeijenin de tegenwoordige tijden zijn inrig- tingen die eeuwen lang ten nutte des volks bestonden, geen oogenblik meer van haar voortdurend bestaan zeker, tenzij de natie zich voor haar in de bres stelle. Wat men als goed wil behouden, moet voortaan onder de hoede van vrijeonaf hankelijke veteenigingen worden gesteld. Zóó is het in Engeland welks staatkundige vrijheid men nu op het vasteland begeert te genieten. Maar willen wij dit, dan moet er ook bij ons, even als in Engeland, een krachtige nationale geest zijn, welke hier, even als ginds, alles bij ons moet bewaren, waardoor wij een verlichte, brave, godvruchtige natie kunnen blijven en meer en meer worden. Vrijdag j. 1. zijn vele personen, die zich naar hun werk begaven, gevallenen hebben zich meer of minder bezeerd. Onder deze bevond zich ook II. Ludolphiboekdrukkersknecht, die achterover is gevallen en zich zóó aan het hoofd bezeerd heeft, dat hij, in spijt alle aangewende hulp, gisteren morgen aan de gevolgen van dien val is overleden. Jaren lang bij zijne pa troons geacht als een ijverig werkman, stond hij bovendien bekend als een zorgdragend echtgenoot cn vader. Hij laat eene weduwe en een kind na. ProvGron. Cour.) BUITEjNLAJNDSCHE BERIGTEjN1. EIVOILAISD, LONDEN 4 Februarij. In 1848 zijn in ons land 11,756 jeugdige misdadigers, allen beneden de 17 jaren oud tot gevangenisstraf veroordeeld. Er bestaan in het Rijk 17 liefdadige instellingen, om aan zulke misdadigers, na hun ontslag, tijdelijk eene tocvlugt te openen. De reusachtige eikenboom die sedert eeuwen eene menigte bezoekers naar het stadje Ross bij Bristol lokte, is dezer dagen door brand vernield, die door speelzieke knapen in een hol gedeelte van den stam was ontstoken en, in weerwil der pogingen van met twee brandspuiten toegesnelde burgers, niet gebluscht kon worden, zoodat er niets dan een aschhoop overbleef. Men schatte den ouderdom van dezen boom op 1,500 jaren; boven den wortel mat hij ruim 14 Nedcrl. ellen in omtrek. De Vrede-maatscliappij heeft alhier eene bijeenkomst gehouden »om de schrikbarende opoffering van menschenlevensdie aan de kust van Borneo in Junij jl. plaats had, in overweging te nemen, en in eene petitie laan het Parlement aan te dringen op gehecle en onverwijlde opheffing der voor het verdelgen van zeeroovers uitbetaald wordende prijsgelden." Eer de beraadsla ging begon, las de Voorzitter den volgenden brief van Cobden voor: lk zal niet vroeg genoeg naar Londen kunnen terugkeeren, om de verga dering bij te wonen die wegens het Borneosche moordtooneel zal gehouden worden; maar het verheugt rnij dat gij opentlijk protesteren wilt tegen het gedrag onzer gewapende magt onder bevel van Rajah Brooke. Ik heb allo stukken en herigtcn, die licht verspreiden over den bloedigen aanval op de Dayakkers van Saribas, zeer naauwkeurig gelezen, en ik heb de redenen niet kunnen ontdekken, die tot de aanwending onzer oorlogschepen bij die gele- genheid, aanleiding gaven. Zooveel is zeker, dat tegen de 1,500 menschen, welke toen gedood moeten zijn, geen bewijs bestaat, hetwelk voldoende zou geweest zijnom een hunner voor een Engelsch geregtshof van eenig mis drijf te overtuigen. Het schijnt eene zonder aanleiding en in koelen bloede volvoeide inenschenslagting geweest tc zijn, die de bewerkers met den blaam van gruwzaamheid niet alleen, maar ook van lafhartigheid brandmerkt; want blijkbaar bestond er niet het minste gevaar van weerstand tegen de bij het moordtooneel werkzame krijgsmagt. Ik hoop tot eer onzes lands, dat de Regering zal gedwongen worden, het gedrag van Rajah Broke aftekeuren." BELGIE. BRUSSEL, 5 Februarij. De Minister van Binnenl. Zaken heeft aan de Kamer medegedeeld eene opgave van de bevolking, volgens de optelling van October 1849. Het land bevat 4,337,196 inwoners op 2,945,539 bunders. De meest bevolkte provincie is Oostviaanderen, met 265 zielen per bunder, de minste Luxemburg, met 42. Van dit getal zijn 2,471,258 inwoners wier gewone taal de Vlaamsche is; 1,827,144 die Fransch spreken, en slechts 30.814 die maar eene der heide talen gebruiken. De Vlaamsch sprekende bevolking overtreft de Fransch sprekende in verhouding van 570 tot 421, dat is om trent van 4 tot 3. FRAHHÏ1IJH. PARIJS, 5 Februarij. De gisting, die reeds sedert verscheiden dagen, ten gevolge van het omver- bakken der vrijheidsbooinen door de politie, heerschte, is gisteren toegenomen door het omhouwen van den vrijheidsboom, die in der tijd door den Aarts- Bisschop van Parijs, den bij den Junij-opstand omgekomen Heer Affre, inge wijd was. Dit verwekte hevige verbittering, die nog toenam, toen iels later bij het omhakken van een anderen vrijheidsboom in de straat St. Martin, twist tusschen de politie en eenige werklieden ontstond, waarbij twee van deze laatste gevaarlijk gekwetst werden. Het volk liep te hoop, en viel de politic-beambten aan; de Generaal Lamoricière, toevallig in de nabijheid zijnde, werd herkend, aangegrepen, en zou hel slagtoffer der woedende me nigte geworden zijn, zoo niet eenige bedaarde lieden hem door een openstaand huis over de daken der woningen naar eene naburige straat hadden doen ont- vlugten. De zamenseholingen namen tegen den avond eene dreigende houding aan, er rukte eene sterke magt aan, en op de Boulevards werden vele win kels gesloten. Het omhouwen der vrijheidsbooinen vindt bij de bezadigden afkeuring als alleen leidende tot verbittering. In de zitting van den 4Jen heeft de hevige republikein Lagrange zich beklaagd over de wijze waarop men ten deze het volk scheen te willen uittarten en kwetsen, en de Ministers geïnterpel leerd ter zake van het dien dag in de straat St. Martin gebeurde. De Minis ter van Justitie heeft zich vergenoegd met te zeggendat bij het omhakken van eencn vrijheidsboom eenige ongeregeldheden waren ontstaan dat de Mi nister van Binnenl. Zaken en de Prelect van Politie maatregelen hadden ge nomenom de wanorde te doen ophouden en om de herhaling er van te voorkomen. Ook de Heer Ferdinand Lasteyrie, een gematigd lid der meer derheid, heeft de handelwijs des bestuurs zeer afgekeurd. De Minister heeft niet verder geantwoord. Gisteren morgen is weder een langdurige kabinetsraad gehoudenwaarin het antwoord op de Oostcnrijksch-Pruissisehe nota, betrekkelijk de quaestie der vlugtelingen in Zwitserland zou zijn vastgesteld. Een lersch Priester, Shanly genaamd, welke zich in eene gemeente van het arrondissement Sancerre ophield en zich als een der ijverigste woel geesten betoonde, is naar de grenzen gebragt. SFAIJE. MADRID, 30 Jannarij. De nog steeds voortdurende beraadslagingen der Kamer van Afgevaardigden over het ontwerp van wet, waarbij de regering gemagtigd zou worden om, zonder vaststelling van eene begrooling, de belastingen gedurende 1850 te blijven heffenhebben gisteren tusschen den Heer Rios Rosas en den gewezen Minister Gonzales Bravo, eene woordcwisseling doen ontstaan, die zoodanige opschudding te weeg bragtdat de zitting gesloten werd en ten gevolge waar van een tweegevecht plaats had, in 't welk de Heer Bravo een kogel in de regterborst ontving, die hem zeer gevaailijk heeft gewond. STALIE» ROME, 23 Januarij. De Röllnische Zeitung bevat het volgende Volgens bijzondere brieven uit de Romagna schijnen de herhaaldelijk verspreide geruchten aangaande protes- tantsche bewegingen aldaar niet ongegrond te zijn. In de steden moet zich algemeen eene overhelling tot het protestantismus openbarenen wel bij zonder bij de vrouwelijke kunne, bij welke ook bepaaldelijk het godsdienstige beginsel op den voorgrond schijnt te staanhoewel het niet te ontkennen is dat revolutionnaire en communistische geschriften de eerste aanleiding tot de beweging gegeven hebben. Alhier is het toezigt te sterk dan dat zulke ver schijnselen zich zouden kunnen openbaren; maar in welke mate ook hier de eerbied voor het tot dusver heilig geachte heeft afgenomen, blijkt onder anderen ook daaiuit, dat men het onlangs durfde wagen, een bisschops mijter en eenige andere stukken van het bisschoppelijk ornaat op het Forum Trajani openlijk aan de bespotting prijs te geven. Op last van den Paus worden allerlei geschriften openbaar gemaakt, oin dezen geest te bestrijden; maar door de onhandige wijze waarop men daarmede te werk gaat, wordt zijn doel zeer dikwijls benadeeld. Uit het noorden van Italië wordt van deri 29ste" gemeld Te Triest is een courier der Nederlandsche regering aangekomendie inet de eergisteren vertrokken boot naar Alexandrië ging en ook over Triëst terugkeeren zalde Nederl. regering wil namelijk den weg naar Oost-lndlë over Triëst eens la ten bereizen, om te zien of hij de voorkeur verdient boven dien over Mar seille. PRCISSEN. Van Bacbarach wordt van den lstCD dezer gemeld Sedert Zondag staat ons stadje onder wateren wel sedert Woensdag morgen 4 ureop eene na 1784 ongekende hoogte. Het water steeg zoo sneldat vele lieden daardoor in hun bed verrascht werden en zich gelukkig moesten achten de bovenver diepingen te bereiken, met achterlating van alle meubelen en voorraad. IJs- schollen ter hoogte van verdiepingen, drijven door de straten, waarvan nu nog slechts eene enkele met 20 huizen van het water verschoond is gebleven. De meeste gebouwen van de lager gelegene straten zijn door de bewoners ver laten daar het water tot op de tweede verdieping doordrong en vele dreig den in te storten. De ellende is onbeschrijfelijk en haar einde niet te voor zien, want de ijsmassa's zijn ongeveer 50 voet. hoog. In de Evangelische kerk staan de postpaarden en veel rundvee. Reeds voor 1632 stond op het Rhijn-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2