gebrast, als door den Koning bekrachtigde grondwet van den Staat in liet ïlegeringsblad afgekondigd. Tevens maakt dat blad de volgende koninklijke boodschap aan de beide ka mers openbaar Wij Frederik Wilhelm enz. hebben nit de aan ons voorgelegde laatste be sluiten der kamers met voldoening ontwaard, dat zij zich met verreweg de meeste onzer voorstellen van den 7den dezer betreffende de herziening der con stitutie vereenigd hebben. Zulk eene overeenstemming heeft echter tot ons leedwezen niet bereikt kunnen worden met opzigt tot het voorstel betrekke lijk de opheffing der fideï commissen; wij zullen derhalve, in den geest van dat voorstel, aan de bij de constitutie toegezegde wet op de familie fideï- commissen zoowel de handhaving der verkregen regten, als ook het behoud van cenen met de grondwettig verzekerde aanstaande zamenstelüng der eerste kamer overeenkomstigen grondslag voorbehouden. De herziening der constitutie van 5 December 1848 beschouwen wij thans als voltooid; wij hebben die constitutie, met alle door de beide kamers vast gestelde bijvoegselen en wijzigingen, bekrachtigd en de afkondiging daarvan bevolen. Overeenkomstig de slotbepaling der constitutie, zullen wij thans den daarbij voorgeschreven eed in tegenwoordigheid der verecnigde kamers afleg gen, en tevens den eed onzer ministers en der leden van de beide kamers ontvangen. Voor deze plegtige handeling hebben wij den ecrstvolgenden Woensdag, den 6de" Februarij dezes jaars, bepaalden noodigen de kamers nit zich tot dat einde op dien dag des morgens ten 11 ure in ons residentie slot te Berlijn te vereenigen. BEIJIRGN. MUNCHEN, 29 Januarij. Z. M. heeft een uitgestrekt landgoed gekocht voor 10,000 11, en het aan de Vrouwen-Vereeniging voor de zijdeteelt, hier te lande in vrnchtgebruik af gestaan, onder beding, arme zijdeteelers kosteloos van moerbeziën boomen en bladen te voorzien. Van de nieuwe leening van 7 millioen florijnen a 5 pCt. is in deze stad alleen voor 2 millioen geteekend, zoo dat men verwachten mag dat de overige plaatsen uit het land voor de overblijvende 5 millioen welhaast zul len hebben ingeteekend. «KlEItE\MA». ATHENE, 19 Januarij. Het medegedeelde berigt der door Engeland gedane vorderingen aan onze Kegcring is bevestigd geworden. Nadat die vordering door den Engelschen Gezant alhier was bekend gemaaktis er Ministerraad gehouden en zijn de Gezanten van Frankrijk en Rusland geraadpleegd geworden; ten gevolge van een en ander heeft de Minister van Buitenl. Zaken schriftelijk geantwoord, dat, vermits de bedoelde vorderingen van allen grond ontbloot waren, onze Regering daaraan niet kon voldoen. In den namiddag van den 17<len is hierop het Engelsche ultimatum ont vangen, waarbij van onze Regering binnen 24 uren een antwoord geëischt werd. De Kamers zijn toen bijeengeroepen, ten einde hare goedkeuring te hechten aan het gedrag der Ministers. De Britsche Gezant was voorne mens zich des avonds in te schepenen de Engelsche onderdanen waren verwittigd, dat zij onder de bescherming eener andere mogendheid zouden geplaatst worden. De Admiraal Parker is toen tot dwangmiddelen overgegaan, heeft de ge- heele kust in staat van blokkade gesteld en een stoomboot genomen; de sche pen echter die niet onder Grieksche vlëg varenzullen niet worden geweerd. Fransche berigten evenwel melden, dat, vóór de/Adiniraal tot die dwang middelen was overgegaan, bij door den Franschen Gezant bewogen was, nog nadere instiucliën van zijne Regering te vragen. TURK YE. CONSTANTINOPEL, 12 Januarij, De Porte heeft ten gevolge van de vredelievende houding, in den laatsten tijd door de andere Mogendheden aangenomen, 35,000 man der zich alhier bevindende troepen ontslagen. Gedurende 1849 hadden de troepen in wer kelijke dienst 350,000 man bedragen. Er werden in dat jaar 150 stukken geschut gegoten. TENER1FFE. SANTA-CRUZ, 31 December. De Canarische eilanden nemen jaarlijks in belang toe, uit hoofde der nieuwe cultnur van de cochenille, die tegenwoordig een der voornaamste takken van uitvoer uitmaakt. De uitvoer beeft, voor dit jaar, bedragen 500,000 pond, waarvan het grootste gedeelte naar de havens van Frankrijk en Engeland. Al de gronden die ongeschikt, waren voor de teelt van granen en aardappelen of voor wijngaarden, zijn heplant geworden met nopal, om het cochenille-inseet voort te telen. De Spaarische regering heeft van deze eilanden een zuiver overschot van meer dan 350,000 piasters in zilver getrokken, en men is voornemens eene stoombooldienst van Cadix naar Santa Cruz aan te leggen. De bevolking der verschillende steden neemt voortdurend toe. KERKNIEUWS. AMSTERDAM, 4 F'ebruarij. De Wel-E'erw. Heer J. E. G. Landré, Hulp prediker bij de Nederdnitsche Hervormde gemeente alhier, zal eerstdaags ver trekken naar Haeftenin Gelderland waar bij sedert ongeveer drie jaren als Predikant bcroepeu geweest, maar, wegens ingewikkelde questiën van het Kerkelijk Bestuur met den Ambachtsheer over bet beheer der kerkegoederen in het opvolgen dier beroeping tot biertoe verhinderd is geworden. Eene schikking door het laatst afgetreden ministerie met den ambachtsheer aange gaan, heeft die geschillen geëindigd of althans de beletselen uit den weg ge ruimd, waardoor de bevestiging van den beroepen Predikant zoo lang ver traagd was. De Kerkeraad beeft nuter vervulling van de opengevallen plaats van Hulppiedikcr, dit drietal geformeerd: Hanegraat, Phil. Theor. Mag. f.itt. Hum. Doet.; van der Meer de Wijs, Theo!. Doet. cn Tuijl de Ligny, allen Candidaten tot de Heilige Dienst. Uit dit drietal zal, na den afloop der proefpredikatiëneene benoeming geschieden. VLISS1NGEN1 Februarij. Door den Breeden Kerkeraad der Hervormde gemeente alhier is, ten gevolge van bet bedanken voor de drie bereids gedane beroepingenlieden bet beroepiiigswerk hervat tot vervulling der voortdu rende vacature, en diensvolgens geformeerd het volgend twaalftal: DD. Kam, te Oost- en West-Souburg; Molemans, te Hilversum; Molenaar, te Scheve- ningen Crentzberg, te Veerede Vijver, te Zegveld; Callenbach, te Nij- kerk op de Veluwe; Sieblesz, te Steenwijk; Wanrooy, te Stad aan 'l Haring vliet; Verhoeff, te Sluis; Vinke, Th. Dr., tc Beest: Zijnen, P. J. Zn., te Ter Heyde bij 's Gravenhageen Voorhoevete Leerdam. Uit Leeuwarden wordt berigt dat Ds. Blaauw het beroep naar Rotter dam heeft aangenomen. Te Apeldoorn hoopt de Herv. gemeente eindelijk een tweeden predikant te verkrijgen. Z. M. beeft uit eigen fondsen eene bijdrage van 200 tot de jaarwedde van een tweeden predikant toegezegd, cn daar de gemeente 300 en bet Rijk 500 jaarlijks geven wil, is in de jaarwedde voorzien cn blijft nu alleen nog te zorgen voor eene pastorij. STARS BERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, in aanmerking nemende dat uithoofde van het sterk Stokenhetwelk vrij algemeen heeft, plaats gehad, de Schoorsteenenen bijzonderlijk de thans zoo algemeen ge bruikt wordende Kagchelsbuitengewoon behooren te worden gereinigdten einde de aanleiding tot brand, welke daardoor zoude kunnen ontstaan, zoo veel mogelijk weg te nemen, noodigen bij deze de Ingezetenen uit om daartoe mede te werken, en mitsdien hunne Schoorsteenen en Kagchelpijpen zonder uitstel, zoodanig buitengewoon te laten reinigpn als de veiligheid voor brand en de aard derzelve zal vereischen. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij HH. Burgemeester en Wethouders der Stad Leydenop den 4dCD Februarij 1850. DU BIEL'. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. PUBLICATIE. GEDEPUTEERDE STATEN VAN DE PROVINCIE ZUID-HOLLAND, bren gen bij deze, ter kennis van de ingezetenen der Provincie, dat door Zijne Majesteit den Koning bij Hoogstdcszelfs besluit van den 8stcn December 1849, n». 90, is goedgekeurd de hierna volgende door de Provinciale Staten, op den 19dcn Julij 1849, vastgestelde W IJZIG ING van de art. 12, 29 en 32 van liet Reglementhou dende algemeene beginselen of grondslagennaar ivelke de bestaande reglementen van de dijks- en polderbesturen in de provincie Zuid Hollandgewijzigd of de nieuw daar te stellen reglementen ingerigt zullen moeten ivorden vastgesteld den lldcn Julij 1844 en goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 4den Mei 1846 n". 69. Art. 12 te wijzigen als volgt Al de reglementen door de Provinciale Staten vastgesteldkrachtens de bevoegdheid ban in art. 192 der Grondwet verleend, zullen door ben aan de goedkeuring van den Koning onderworpen worden. De collegicn van bestuur der waterschappen, begrepen in de lsle calhe- gorie van art. 2, zullen alvorens de vaststelling geboord worden omtrent de reglementen voor de waterschappen begrepen in dc 2de cathegorie van art. 2. Art. 29 te wijzigen als volgt: Ingeval de besturen der waterschappen verlangen aan de Staten cenige voordragt te doen omtrent nieuwe keuren of wijzigingen in de beslaande, zullen ingelanden door die besturen in de gelegenheid gesteld worden ten aanzien daarvan hunne belangen te doen gelden en vervolgens de ontwerpen in gecombineerde vergaderingen waar hoofdingelanden bestaan, en waar deze niet bestaan door dc besturen nader overwogen cn aangenomen of gewijzigd zijnde, aan Gedeputeerde Staten gezonden worden. Gedeputeerde Staten onderzoeken (en voor zooveel betreftkeuren voor waterschappen van cathegorie n°. 2 art. 2 na verboor der besturen van de waterschappen der lsle cathegorie art. 2) of de ingezonden keuren, bepalin gen bevatten strijdig met wettelijke verordeningen of algemeene belangen en brengen de aldus voorbereide keuren bij dc Provinciale Staten, ten einde door dc-ze vastgesteld aan de goedkeuring van den Koning te worden onderworpen. Art. 32 te wijzigen als volgt: Na de 4dc alinea bij te voegen: Gedeputeerde Staten zullen de ingezonden reglementen onderzoeken, des noodig wijzigen of doen wijzigen en met hunne consideration en de tot. de be handelde stukken bclioorende bescheiden, bij de Provinciale Staten brengen, ten einde door deze vastgesteld aan de goedkeuring van den Koning te wor den onderworpen. De laatste alinea «aldus te wijzigen: Betrekkelijk de reglementen van waterschappen welke zieli buiten Zuid- Holland uitstrekken, zullen Gedeputeerde «Staten in onderhandelingtreden met Gedeputeerde Staten van dc gewesten onder welke die waterschappen ge-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3