(lionstdoemicn adjudant des Konings, en de Koelt, parlicolior Secretaris des Konings, uit deze Residentie naar Gelderland vertrokken was, ten einde zich te kunnen bevinden op de plaatsen, waar zich onveihoopt gevaren, ten ge volge van den ijsgang, mogtcn voordoen, is heden middag weder terugge komen, daar de gunstige toestand van de rivieren de vrees voor inbraken had doen verdwijnen, liet ijs «as doorgedreven en het water 98 duim ge vallen. 5 February. Heden avond wordt hier verwacht de nieuwe Spaanschc Gezant hij dit Hof, met zijn gezin en Secretaris ter vervanging van den lieer De Bazo, die eene andere bestemming heeft hekomen. ROTTERDAM4 February. In den nacht van den lstcn, omstreeks 2 ure, brak op den Steiger hier ter stede, nabij de Koornbeurs, een felle brand uit, in bet huis bewoond door den goud- en zilversmid Beters. De vlammen namen zoo snel de over hand, dat het geheele buis in een vuurgloed gehuld stond, alvorens de brand weer ter plaatse des onbeils zijn kon. Groot was bet gevaar der belendende gebouwen, ook vari die welke op de Hoogstraat uitkomen, waar men reeds bezig was de kostbaarste goederen in veiligheid te brengen. Toen echter de spuiten van alle kanten waren aangevoerd, begonnen zij met goed gevolg de vuurzee te bekampen, en binnen betrekkelijk korten tijd was bet gevaar dat de andere buizen bedreigde, afgewend, en werden de vlammen tot het huis van den Heer Beters bepaald. Men rnogt den brand ten 3 ure voor bedwongen houden. AMSTERDAM, 4 February. De Arrond. Regtbank alhier heeft voor den vaeanten post van Regter voor gedragen de lleercn Mrs. A. de Vries, M. Schooneveld on J, Heemskerk Az. ZWOLLE, 2 February. Het dagblad Overijssel bevatte gisteren omtrent de voorgenomen kanali satie in deze provincie hoofdzakelijk bet volgende: Het kanaal zal loopen te Zwolle van de AVillemsvaart en bet Zwarte Wa ter, door de grachten van Zwolle, enz. naar de Regge. Het zal voorts loopen te Deventer uit den ljssel en in de marke Lemele zullen beide takken zich vereenigen, en verder loopen tot bij Vriesenveen, en dan wederom in twee armen, de een naar Almelo, en de andere door Ham, Beerse en Bergentheim tot aan de marke Brocbte, en van daar op kleinere schaal tot in de Vecht bij Gratnsbergen. De geheele lengte van dit kanaal zal bedragen bijna honderd duizend ellen. Het zal worden aangelegd tot eene breedte en diepte, die het voor de vaart van alle binnen 's lands varende schepen geschikt maakt. De invloed is onberekenbaar, welken deze kanalisatie oefenen zal op den bloei en de welvaart van ons gewest, en die van de steden Zwolle, Deventer en Almelo. Het is gecne kleinigheid dat de elf maal honderd duizend gulden in Overijssel verwerkt worden maar dit zegt niets bij de zegenrijke gevolgen, die bet kanaal, eenmaal bestaande, zal uitoefenen op de bevordering van scheepvaartscheepsbouwhandelfabriekwezenlandbouw en exploitatie der veenen, Men stelt het gewis niet te hoog, wanneer men, door elkander aan den grond eene meerdere productie toekent van twintig gulden per bunder, het geen voor Overijssel op de 100,000 bunders 'sjaars eene productie zoude schen ken van ƒ2,000,000. Wie berekent den arbeid daaruit geboren en het loon voor den arbeid daaruit ontstaan Men schat de uitgestrektheid der veenen die door deze kanalisatie tot ex ploitatie zullen komen op meer dan 20,000 bunders. Wanneer men den bunder rekent uit te leveren minstens 200 dagwerken turf, en aan denzelve eene waarde, niet op de plaats, maar in bet verbruik, toekent van ƒ30 per dagwerk, dan wordt door deze kanalisatie een, thans dood, kapitaal levendig van niet minder dan ƒ120 millioen. Vraagt men nu naar liet arbeidsloon, hetwelk door de verveening ontstaat, dan kan men aannemen, dat voor elk dagwerk tuif minstens ƒ12 aan arbeidsloon wordt uitgegeven, hetgeen op 4 mill, dagwerken bedraagt 48,000,000. Verdeel dit cijfer over honderd jaren, dan bedraagt zulks gemiddeld nog de aanzienlijke som van ƒ480,000 'sjaars aan arbeidsloon. Daarbij komen de ontginningen van gronden, het i bauwen van buizen, kerken, scheepswerven, molens... doch waartoe deze berekeningen verder voortgezet. MAASTRICHT, 1 February. Het eerste gedeelte van het vierde perceel der werkzaamheden voor den Aken Maaslrichtschen spoorweg is aangenomen door de Heeren Gerard Reym en Comp., te Aken, voor ƒ63,000; de hoogste inschrijving' was 94,600. B UITEN L A ND SC H E B E14 f TEN ehigelai B». LONDEN 1 February. Gisteren is door Lords-Comrnissarisscn namens II. M. het I'arlement met eene troonrede geopend, waarin onder anderen gezegd wordt: dat de Koningin met de vreemde mogendheden de onderhandelingen voortzet betreffende de maatregelen, die noodzakelijk konden worden ten gevolge van de opheffing der beperkingen, welke vroeger uit de scheepvaartwetten van dit land voort vloeiden. De regeringen van de Vereenigdc Staten van Noord-Amerika en van Zweden hebben onverwijld maatregelen genomen, ten einde aan de Britsche schepen in hunne havens gelijke voordeelen te verzekeren als hunne schepen thans tn de Engelsche havens genieten. Van bijna alle vreemde mogendheden, wier maritime wetgeving tot dus verre van een beperkenden aard was, heeft II. M. de Koningin verzekeringen! ontvangen, die grond geven om te hopen, dat ons voorbeeld weldra zal lei den tot eene grootc en algcmecne vermindering van die hinderpalen, welke tot dusver bet vrije verkeer ter zee tussehen de verschillende natiën der we reld belemmerden. 11. M. heeft bevolen dat onderscheiden maatregelen tot verbetering van den toestand van Ierland zouden voorbereid worden. De rampen veroorzaakt dooi' uitbarstingen van partijschap, de gebreken der wetten welke de betrekkingen- tussehen grondeigenaars en pachters regelen de vermindering van liet aantal der kiezers ter benoeming van parlementsleden, zullen later, nevens andere gewigtige maatregelen, liet onderwerp uitmaken van wets ontwerpen. De Heer Thomas Wilkinson, burgerlijk ingenieur, woonachtig te Grims- thorpe, bij Sheffield, heeft onlangs een toestel uitgevonden, waardoor men uit eene ton steenkolen (1,000 Ned. 9.000 kubiek voet gaz kan maken. Deze toestel is zoodanig ingerigt, dat een enkel werkman baar in beweging kan brengen, terwijl zijn arbeid niet zwaarder is dan wanneer bij het benoo- digde getal lampen moest in orde brengen, ten einde een gelijke lichtstroom te geven. Wilkinson verzekert, dat men bet gaz, door de toepassing zijner uitvinding, zou kunnen verkrijgen tegen 2 shill. de 1000 kubieke voeten. In het werkhuis te Limerick is jI. Dingsdag avond een vreeselijk on geluk gebeurd; 500 arme vrouwen sliepen er op een zolder, toen plotseling bet geroep van Irand! werd aangeheven. In de verwarring van den oogen- blik snelden allen te gelijk naar de smalle ladder, die de ecnige toegang tot de beneden verdiepingen uitmaakte. De ladder brak en velen vielen op den grond van eene hoogte van 10 voeten; 27 vrouwen werden vertrapt of ver stikt en nog vele anderen zoo gewond dat men aan baar behoud wanhoopt. De brand zelf is vrij spoedig gebluscht. H L 1 E. BRUSSEL, 3 February. Gisteren beeft de Kamer der Vertegenwoordigers met 67 tegen 27 stemmen beslist, dat liet regt op de tarwe zal zijn I fir. per 100 kilog. Daarna is met 58 tegen 32 stemmen beslistdat de wet niet voorloopigmaar bepaald zoude wezen. Ingevolge besluit van den Directeur-Generaal der posterijen is thans ook op de linie van Brussel naar Namen een verplaatsbaar postkantoor geplaatst. De scheepvaart op de Schelde is weder open. Die rivier is thans geheel van drijfijs bevrijd. Reeds zijn onderscheidene stoombooten met volle ladin gen gisteren aldaar aangekomen. Te Luik is de vrees, welke men voor eene verdere rijzing des waters had gekoesterdgegrond geweest. Gisteren is het water nog eene Nederl. cl sedert den vorigen dag gestegen en bleef nog stijgen. Het geheele lage ge deelte der stad staat onder water. Eene veel uitgestrekter overstrooming dan die van 1844 bedekt de geheele streek van Diest tot aan Mechelen de stad Aerschotde dorpen de hezaaide velden, de huizen, en streken, zelfs die tot hiertoe nog nimmer daardoor geleden hadden, zijn met water overdekt. In het boscb van Hasnon, nabij Binche, is een eik geveld, die cl boven den grond een' omvang bad van 33 voet; hij was omstreeks 275 ja ren oud. FRANKRIJK. RAR1JS, 3 Fehroarij. Men verontrust zich bier over de onverwachte vijandige houding van Enge land tegeri Griekenland bij het vermoeden dat er meer achter steekt dan liet verlangenvan de voldoening der vorderingen, die Engeland tot voorwend sel schijnt te nemen, daar die in den grond niet belangrijk genoeg zijn, om zoodanige vijandige houding te regtvaardigen; en vooral over de mededeelin- gen van Oostenrijk en Bruissen die Frankrijk uitnoodigen om mede te wer ken tot het nemen van maatregelen om in Zwitserland den geest van oproer en regeringloosheid te keer te gaan, waarvan Genève en Lausanne, waar vele uitgewekenen zich bevinden, de zetel is. Men hoopt dat Zwitserland krachtig genoeg zal zijn om zelve de partij der regeringloosheid te bedwingen daar anders die tnsschenkomst der twee groote mogendheden, die van Frankrijk wel op eene wijze zou kunnen nillokkeriwelke bedenkelijke gevolgen voor de rust en vrede van Europa naar zich zouden kunnen slepen. De vrijheidsbooinen beginnen langzamerhand in het lot van die der vo rige eeuw te deelen. Zij worden uitgeroeid. Die voor de kerk van Notre Dame door liet volk de boom van den Aartsbisschop genoemd, is ook gevallen. Dezer dagen is de tot dwangarbeid veroordeelde broeder Leotade, te Toulon overleden. De Kerkelijke bladen melden, dat hij tot op zijn sterfbed zijne onschuld heeft betuigd aan de misdaad, waarvoor hij was veroordeeld. Onze troepen in Algerië hebben weder eene bergvesting der Cabylen Aures, tussehen Menak en Cliir, stormenderhand ingenomen, en de meeste inwoners over de kling gejaagd. De stad Constantine lag als onder de sneeuw bedolven, en hel was er zoo koud dat de armen er dood vroren. PRUIS SEN. BERLIJN, 1 February. De Staatsregeling van 5 December 1848 is thans, met inachtneming der wijziging, bij de onlangs afgeloopen herziening door de beide kamers daarin

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2