BUiTEi^LANDSCH-JE BEK i GTEJN zienlijke giften waaronder nu laatstelijk ecne schenking van 500. liet kapitaal hedroeg 16,700. De Hoogleeraar A. des Amorie van der Hoeven hield eergisteren eene verhandeling in Felix Meris, waarbij hij de aandacht van een talrijk en uit gelezen gehoor vestigde, op eenige belangrijke «oorden, voorkomende in het rapport der commissie voor het laatstgehouden slaats-examcntot toelating aan de Hoogescholen. Deze verklaart, dal zij bevonden had, dat de jongelieden die voor haar zijn verschenen, bijna allen zonder uitzondering bewezen, de studie der moe dertaal grovelijk te hebben veronachtzaamd. De begaafde spreker vestigde de aandacht op de schromelijke gevolgen, die dit verse!) ij nsel voor den kansel, voor de balie, voor 's lands raadzaal zal moeten na zich slepen. De ondergang van letterkunde en dichtkunstde verbastering van alle wetenschappen, die op grondige taalkennis berusten, zijn hieruit met zekerheid te voorspellen. En toch Neêrlands taal is gecne verachting waard. Rijker dan vele barer naburen, leent zij hare vormen, zoowel tot de zoetvloeijendste als tot de stoutste poëzij. In de pen van Huig de Groot wordt zij scherpzinnig als die regtsgeleerde zelf; wat zij in den mond van eenen begaafden redenaar kan worden, bleek hel beste uit de voordragt van den spreker, als hij nu en dan tot opheldering, zijne rede met enkele juweelen uit onze beroemde dichters versierde. AnistCourant Alhier zal in September eene Tentoonstelling van Kunstwerken door levende Meesters plaats hebben. De voorjaar-koffijveilingen der Handel-Maalschappij zijn bepaald als volgt: Maandag 11 Maart te Rotterdam 129,261 balen Java; Donderdag 14 Maart te Amsterdam 169,920 b. Java, en 4041 h. Sumatra. Donderdag 7 Maart zal de Handelmaatschappij te Amsterdam veilen 33,237 kranj. en kan. Java-Suiker, liggende aldaar, te Rotterdam en te Middelburg. Donderdag 21 Maart zal de Handcl-Maatscliappij te Rotterdam veilen 43 kisten, circa 3000 Ned. ft' Schildpad, en pl. min. 150,000 stuks, circa 95,000 Ned. ft parelinoerschelpendirect van Mucasser aangebragt. Een roggebroodbakker alhier, A. Zehbezit thans een oven, waarin 800 drieponders te gelijk gebakken worden, alsmede eene machine, geheel uit ijzer, ter bereiding van het brooddeeg. Hij heeft zijne stadgenooten uit- genoodigd beide kunststukken; in deze stad vervaardigd, te komen bezigtigen. Op de trekvaart van hier naar Haarlem is de vorige week een mans persoon gevonden, die doodgevroren was. ZIERIKZEE, 29 Januarij. In de afgcloopen week is aan den Noord-Bevelandschen wal, bij Colijnsplaat, aangedreven eene Scheveningsche visscherspink, van welke de bemanning door honger en koude, in eenen bewusleloozen toestand verkeerde, eri niet in staat was, eenige werkzaamheden te verrigten. Deze menschen moeten reeds sedert verscheiden dagen in zee, door het ijs ingesloten, hetwelk, zoo men verneemt, zich in eene zeer groote massa langs de kust bevindt, hebben rondgezwalkt tot dat zij bij het veranderen van den winddit zeegat zijn ingedreven. Na door de inwoners zeer liefderijk behandeld en van het noodige voorzien te zijnhebben zij in goeden welstand Zondag jl. hunne reis vervolgd. EWOEL.AÏS'S». LONDEN 28 Januarij. De Regering heeft van de Grieksche de terugbetaling gevorderd der sommen door Engeland betaald voor de Grieksche geldleening, die onder waarborg van Engeland, Frankrijk en Rusland gesloten werd. De Britsche vloot zon zelfs, naar verzekerd wordt, last ontvangen hebben om in den Piraeus te verschij nen, ten einde dien eisch klem bij te zetten, en de Grieksche Regering zou zich onder bescherming van Frankrijk hebben geplaatst. Ruim twee jaren geleden deed, gelijk men weet, Engeland eene gelijke vordering; toen is de Grieksche Regering uit den nood geholpen door de edelmoedigheid van den Griekenvriend Eynard, die haar de henoodigde som voorschoot. Nadere berigten uit Griekenland melden dat de Admiraal Parker voor den Piraeus ten anker is gekomen en een tijd heeft gesteld biunen welke hij van woorden tot daden zou overgaan. Hij eischt niet alleen de achterstallige renten der leening maar nog meer vorderingen van Engeland. Gisteren namiddag, nadat het water op de Theems den vorigen dag zeer laag was geweest is het plotseling zoo sterk gewassen als het in de laatste 20 jaren niet geweest is. Op verscheidene laagliggende plaatsen zijn daardoor overstroomingen ontstaan welke eene vrij belangrijke schade hebben teweeg gehragt. De te Woolwich op stapel staande oorlogsvaartuigen hebben groot gevaar geloopenmaar zijn gelukkig onbeschadigd gebleven. De Tunnel of gang onder de Theems is mede ernstig bedreigdvermits bet wa ter tot twee duim van de opening, ofschoon die vrij hoog ligt, steeg; men heeft daarom maatregelen moeten nemen, om het instroomen van het water in dien gang te verhinderen. Hier ter stede is thans een klomp zuiver goud, welke, zoo veel men weet, de grootste is, die in Californie is gevonden. Het stuk weegt ruim 6 pond 8 oneen en is door den Heer Cross voor bijna het dubbel der inner lijke waarde (omstreeks 300 =g) gekocht, ten einde aan H. M. de Koningin ten gesehenke aangeboden te worden, als eene zeldzaamheid wegens de zwaarte «ro zuiverheid. In de fabrieksteden heerscht thans groote bedrijvigheid, vooral in heï vak van wollen manufacturen, bijzonder te Bradford, Halifax. Leeds en Lei cester. Te Nottingham wordt het vervaardigen van kant en gebreide goederen met ijver gedreven; ook te Manchester is de staat van zaken zeer gunstig. Eene bezending van het genootschap ter verbetering der woonverblij ven, heeft met de geneeskundige hoofdcommissie eene bijeenkomst gehad, ten einde deze te overtuigen van den schadelijken invloed op de gezondheid der behoeftige»van de belasting op de deuren en vensters cn op de gebak ken steen; ten einde hare hulp te erlangen, om die belasting te wijzigen. De Engelsche O.-I.-vaarder Palermo, van Canton naar deze haven, is hij Boulogne vergaan, doch de manschap en de reizigers zijn gered. Op de hoogte van Aldborough zijn twee schepen tegen elkander gesto ten waardoor het een eene brikterstond in den afgrond zonk, en de geheele manschap, op één na, den dood in de golven heeft gevonden. In 1849 zijn op de kusten van Afrika, ter wering van den slavenhan del, gestationneerd geweest 21 Engelsche schepen, voerende gezamenlijk 192 stukken, henevens 7 stoomschepen. Den 23sten Maart is de Zenobia te St. Helena opgebragt door de Engelsche brik Philomel, Kapt. Wood, die dezen slavenhaler op de westkust van Afrika genomen heeft. Deze had 350 slaven aan boord waarbij 33 vrouwen of schoon het schip slechts 100 ton groot was. Op de reis naar St. Helena wa ren er elf slaven gestorven. Deze ongelukkigen waren in den bedroevendslen toestand; zonder eenige kleeding; vele hunner, en vooial de vrouwen, wa ren met een gloeijend ijzer op de horsten gebrandom den eigendom te be wijzen. Zij waren zoo digt opeen gepakt, dat de moesten niet konden liggen. Een tweede slavenhaler van Philadelphia hail 800 slaven aan boord. Deze is door het Engelsche oorlogschip C'ygnet genomen en te St. Helena opgebragt. Een derde negcrhaler van Bostonis mede genomen en aldaar in de haven gebragt. In Mei had men 6 slavenhalers op het station Benguela genomen. Op eenen waren op het dek 180 ongelukkigen tegen elkander gepakt blootgesteld aan regen en wind. De Cygnet nam in Mei een' slavenhaler met 300 negers. In de haai van Benin werden 3 schepen genomen, op een van welke 590 slaven waren. Door de Engelsche schepen zijn verscheidene slavenhalers genomenen daardoor is dien handel nadeel toegebragt, doch in weerwil daarvan, zijn van 1819 tot 1847 aan de kust van Afrika gekocht en weggevoerd 2,756,506 slaven, en wel naar Brazilië 1,121,800, en naar de Spaansche koloniën 831,027. Op den overtogt zijn gestorven 688,299 en door de kruisers geno men 117,380 inenschen. BS EE© SE. BRUSSEL31 Januarij. In de Kamer der Vertegenwoordigers wordt steeds eene levendige woorden wisseling gevoerd over de graanwetten. De Minister Frère zeide met veel nadruk: »Wij zullen zien, wie van u of van ons, het meeste gehecht is aan de belangen des volks. Geen regten op de granenveel liever ecnig anderzij 't ook dat regt van 1 pCt. op de successiën, 'twelk, 'tzij vroeg of laat, wat gij ook doen moogt, en waarover gij met mij zult stemmenzal geheven wordenwant het zal u worden voorgesteld, ten einde de belasting op het zont te ontheffen." FaiUKftlJK. PARIJS, 31 Jannarij. In de Vergadering van gisteren is het handelstractaat met Belgie van den lyjon j\ov> li. aangenomen. Daarna is ingekomen een Ontwerp, houden de vervallenverklaring der 29 vertegenwoordigers die te Versailles zijn veroor deeld inmiddels zouden volgens sommige dagbladen de verkiezingen in plaats van deze voor zoo veel die het leger betreffen al zijn begonnen. Verder ver wacht men een wet waarbij den prefecten het regt wordt toegekend om maires af te zetten, en de regering om ze zonder het Stadsbestuur te benoemen. Weder een twistappel tusschen de verschillende partijen Bij besluit van den President der Republiek, gedateerd 24 Januarij, is het tractement van den Gouverneur der Invaliden van 60,000 op 40,000 frs. verminderd. Bij de dezer dagen bewerkstelligde zuivering der kiezerslijsten van de daarop voorkomende namen van tot het kiesregt onbevoegde personenis gebleken dat in het departement der Seine 27,855 personen van die lijsten hebben geschrapt moeten worden. Eene dagorder in de kazernen der infanterie alhier aangeplakt, verbiedt den soldaten van liet garnizoen dezer hoofdstad het bezoeken van eenige daar bij bijzonder aangeduide straten. liet blijkt uit de laatste aanvraag om een buitengewoon crediet door den Minister van Openbare Werken, dat er 656,000 francs zijn besteed om het Elysée als woning voor den President der republiek interigten. ITALIË, Als een bewijs van bijna ongeloolëlijke stoutmoedigheid en tevens van de wanorde die in den Kerkdijken Staat heerscht, wordt het volgende medege deeld: Den l?*16" zijn te Costignale, een stadje nabij Faenza, een 100-tal ban dieten, waarvan eenigen als soldaten vermomd, met jagtgeweren gewapend, in een koffijhuis en andere publieke plaatsen binnengedrongen en hebben al de aanwezigen gevangen genomen. Vervolgens hebben zij zich door sommi-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2