LEYDSCHE fc»'" 18 SO. \^p Nv «ff ■- t|i i i De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt WOENSDAG, 30 JANUARÏJ. tlit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers werden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. LEYDEY29 Januarij. De algemeene CaUecte, ten behoeve der gesubsidieerde At men, op den 25sten dezer maand gehouden, heeft de soin van ƒ2011.35 opgebragt. Naar wij vernemen zal door de bier ter stede gevestigde Muzijkgezelschap- pen Sempre CrescendoMusis Sacrum en de Avondsterin vereeniging met elkander, op bet einde der maand Febrnurij, een groot Concert gegeven worden, ter eere en ten voordeele van den lieer N. J. Welrens, die alsdan, gedurende eene reeks van vijftig jaren, aan de orcheslen te dezer stede zal hebben medegewerkt. Moge de stad onzer inwoning te lang reeds het tooneel van eene droevige verdeeldheid zijn geweest, des te verblijdender is bet een voorbeeld van eensgezindheid op te merkenin het goede doel om eere te bewijzen wien eere toekomt. De Heer Welrens, aan wien en aan wiens rijk- begaafde zonen, het I.eydsche publiek zoo menig uur van verheven kunstge not te danken heeft, zal, zoo wij hopen en vertrouwen, bij die gelegenheid ruimschoots ondervinden, dat niet alleen zijne kunstbroeders, maar ook zijne overige medeburgers, volgaarne aan erkende braafheid en regtschapenheid hunne buide betooricaj. (fnyez) Uit Leeuwarden wordt gemeld dat aan den naar Rotterdam beroepen Predikant J. F. Blaauvveen adres door bijna 600 inwoners onderteekend, was aangeboden, waarin hij dringend verzocht werd voor dat beroep te be danken. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld, dat bij gelegenheid van eene harddraverij op schaatsen te Snee-k, zekere D. Rakker aldaar, oud 83 ja ren nog onderscheiden malen de baan o.p en neder gereden heeftmet eene vlugheid en zwier, die cenen jongeling eer zouden aandoen. 's GRAVENHAGE, 29 Januarij. Bij besluit van Z. M. is de Hoofd-Jngenicur bij 's Rijks werf te Vlissin- gen A. E. Tromp, met den lste" Maart aanstaande in die betrekking over geplaatst bij 's Rijks werf te Amsterdam; de Ingenieur der lste klasse bij 's Rijks werf te Rotterdam P. A. Bruyn, met gemelden datum bevorderd tot lloofd-lngenieur en overgeplaatst bij 's Rijks werf te Vlissingen de titulaire lngenirur der Ist5 klasse L. K. Turk geplaatst bij laatstgemelde werf, met voorschreven datum bepaaldelijk tot Ingenieur der lstc klasse bevorderd; en aan den Ingenieur der 2lle klasse bij 's Rijks werf te Rotterdam P. F. Jansen, inet voorschreven datum, verleend de titulaire rang van Ingenieur der lste klasse, huiten bezwaar van 's Rijks schatkist. Z. M. heeft bij besluiten van den 2Gslcn dezer goedgevonden aan den Kapitein D. G. L. F. Cluysenaar, van het 8ste regement infanterie, op bet door hem gedaan verzoek, liet tractement van non-activiteit te verleenen, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, en benoemd bij liet 3de regement tot ls,cu Luitenant, bij aneiennetcitden 2I,C" Luitenant J. W. G. Peltzer, van feel 5de regementbij bet 7,lc regement, tot lslea Luit.-Kwartiermeester den 2'len Luit.-Rwartierinecster P. Schriervan liet corps; hij het 8sle regement tot Kapitein van de 3dc klasse, hij aneiennetcit, den lslcn Luitenant H. W. A. G. Buil', van het corps, en tot 2ü(;n Luit.- Kwarticrmeesler den sergeant-titulair J. P. Koster, van het 2dc regement vesting-artillerie. Z. M. heeft afgewezen hel verzoek om gratie van J. B. de l'Oeildie •door liet Prov. Geregtshol' in Zeeland, hij arrest van 25 October jl. veroor deeld is tot de straffe des doods, ter zake van mocdwilligen doodslag zijner vrouw F. van Peteghcm, De verloving van II. K. 11. de Prinses Louisa der Nederlanden inet -Z. K. H. den Kroonprins van Zweden en Noorwegen heelt dezer dagen met officiële toestemming van Z. M. den Koning plaats gehad. Nadat de Zweed sclie Gezant, de Luitenant-Generaal von Mansbachvergezeld van den her waarts gekomen Adjudant van Z. M. den Koning vari Zweden, Graaf Bjorn- sternade eer hadden gehad, eigenhandige brieven van hunnen Souverein aan HH. MM. den Koning en Koningin te overhandigen is hij met den Graaf ■den 24stCD dezer, door den Koning ten gehoore ontvangen, in welk gehoor Z. M. als hoold der familie, Zijne pleglige toestemming tot liet huwelijk heeft verleend. Op het hierna gevolgde hal heeft de Zweedsclie Afgezant de meest bijzondere onderscheiding van de Vorstelijke personen genoten. Den volgenden dag was er een luisterrijk diner ten Ilove, waarbij al de Konink lijke Prinsen en Prinsessen, de Zwcedsche Gezant en de Graaf Bjornsterua tegenwoordig waren. Z. M. de Koning beeft bij die gelegenheid, in sierlijke en treffende woorden, een' plegtigen toast ingesteld op bet welzijn der Hoogc Verloofden, op het geluk der beide Koninklijke familiën en op de bestendige vriendschap tusschen Nederland en Zweden. De Graaf va-n Lynden, Adjudant des Konings, zal met liet schriftelijk antwoord van Z. M. naar Stokhobn ver trekken. Z. M heeft den Zweedscben Gezant, Luitenant Generaal von Mansbach, benoemd tot Grootkruis der Orde van de Eiken kroon, en don Graaf Bjorn sterua tot Bidder der Orde van den Nederl. Leeuw. Gisteren is met depeches van Z. M. voor Z. M. den Koning van Zwe den en Noorwegen uit deze residentie vertrokken de Graaf van LijndenAd judant van Z. M. den Koning. Gisteren is bij Z. M. ten gehoore ontvangen de Baron Wilmar, Admi nistrateur-Generaal in Luxemburg. Naar rnen verneemt zijn er bij den Raad van State onderscheidene ont werpen van wet aanhangig, die waarschijnlijk in de aanslaande bijeenkomst der Kamers, van Regeringswege aan haar zullen worden aangeboden. Daar onder behoort, naar men verneemt, ook het ontwerp nopens de Hoogheem raadschappen, dat reeds sedert eenigon tijd te ge moet gezien wordt. Voorts spreekt men van eene daar te stellen verordening nopens de hinnenlandsclie paspoorten. De Inspecteur-Generaal der geneeskundige dienst van de land- en zee- magl heeft aangekondigd dat zij die aan het Rijks kweekschool willen toe gelaten wordenzich vóór 1 Mei met een verzoekschrift bij hem moeten aanmelden de voorwaarden van toelating en de vakken waarover het verge lijkend examen zal loepen, worden in de Staatscourant van heden opgegeven. Bij Koninklijk besluit van 5 Febr. 1849 werd zonder bezwaar van 's lands schatkisteene Commissie benoemdbestaande uit de Heeren Mr. L. Metman, Mr. A. de Pinto en Mp. N. Olivier, ten einde te onderzoeken: 1°. welke wetten en verordeningen van vroegeren oorsprong, hier te lande van kracht, reeds dadelijk zouden behooren te worden afgeschaft, welke behou den of gewijzigd; en 2°. in het algemeen, wat zoude kunnen werden gedaan, om zekerheid te erlangen omtrent het bestaan en liet verband van alle alge meene wetten, decreten en besluiten. Uit liet verslag, gedagteekend 28 Dec. 1849, aan den Koning ingediend, blijkt dat door haar zijn gemaakt tot een onderwerp van opzettelijk onderzoek: 1». alle wetten, decreten, enz., van Franschen oorsprong, welke hier te lande zijn executoir verklaard; en 2°. de llollandsehe wetten en verordeningen, welke zijn uitgevaardigd gedurende liet tijdvak van 22 Jan. 1798, toen de constituerende vergadering voor het eerst optrad als wetgever voor de vereenigdc gewesten tol op de inlijving in het Fransclie Keizerrijk in het jaar 1811; en voorts, dat door haar in het geheel zijn behandeld 1624 wetten en wettige verordeningen, van welke zij liet voor- loopig behoud op den bestaanden voet voorstelt van 107, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk, en wel van 100 hij de wet, van 7 hij Koninklijk besluit. Bij dit verslag zijn gevoegd drie bijlagen, als: 1°. Een ontwerp van wet, bepalende in art. I, dat alle wetten of kracht van wet hebbende algemeene verordeningen, welke bier te lande vóór 21 Nov. 1813 zijn ingevoerd, worden afgeschaft; in art. 2 vermelding van die wet ten en verordeningen, welke van den regel van art. 1 zijn uitgezonderd, cr mitsdien nog voorloopig op den bestaanden vort worden behouden; en in art. 3 van die, welke voorloopig op gelijken voet nog worden behouden voor liet hertogdom Limburg en het vierde ei vijfde district van Zeeland. 2°. Een ontwerp van Koninklijk besluit, houdende gelijksoortige bepalin gen omtrent de maatregelen van algemeen bestuur of andere algemeene ad ministrative verordeningen, hier te lande ingevoerd vóór 21 Nov. 1818; en 3°. Chronologische tabellen, waarin afzonderlijk worden opgegeven en on derzocht alle de behandelde wetten en verordeningen, met vermelding hetzij van de latere verordeningen, waardoor deze kunnen geacht worden uitdruk kelijk of stilzwijgend te zijn afgeschaft, hetzij van de redenen, waarom zij kunnen worden afgeschaft of moeten behouden blijven. Deze laatste bijlage is verdeeld is negen hoofdstukken, en in allen wordt bepaaldelijk onderschei den tusschen datgene, wat afgeschaft is of kan worden, en dat wat moet be houden blijven, welk laatste overal afzonderlijk wordt opgegeven. Bij d ie tabellen zijn omtrent enkele onderwerpen, welke hij dc afschaffing der Franschc verordeningen dadelijk wettelijke voorziening schenen te bchoe-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1