drukken van het leder eene geheel nieuwe industrie wezen welke zij eerst sedert cenige maanden hier te lande gevestigd hebben en die nergens anders bekend zoude zijn. Men hecl't altijd in Europa gedrukt leder vervaardigd, zeggen zijdat tot voering van schoeisel enz. gebezigd wordtmaar de kleu- ren voor dat drukken gebezigd, welke eveneens behandeld worden, als hij het drukken van katoen, houden geen stand; de minste wrijving met voch tigheid gepaard doet ze verdwijnen. Dit nu moet geenszins het geval zijn met de voortbrengselen van de lleeren Smith en Comp.; bij hen zijn de kleu ren op het Ieder bevestigd door eene werking hun alleen bekend en waarvan een hunner de uitvinder is. De drukking geschiedt op de nog ruwe door hen zelf gelooide vellen, waarna ze verder dezelfde bewerking ondergaan als de gladde effen vellen, zonder dat de kleuren er iets door lijden; die inte gendeel met meer kracht te voorschijn treden en zeer duurzaam moeten we zen. Zij hebben zich hij voorkeur hier te lande gevestigdin de hoop dat het gebruik van dit gedrukt leder in Indië, door den zeer matigen prijs be vorderd, een ruim vertier aan hunne inrigting zal verschaffen. Het Staafijzer in de Grofsmederij te Leyden uit oud ijzer vervaardigd en waarvan eenige monsters waren ten toon gesteldwas van zeer goede hoeda nigheid en slaat niet achter, zoo als ook de ondervinding van vele jaren reeds getoond heeft bij eene der gewoonlijk voorkomende goede ijzersoorten. In hoeverre het met het Engclsche ijzer, uit dezelfde grondstof vervaardigd, kan wedijveren, weten wij niet, evenmin in welke verhouding de prijs tot die van het buitenland staat. De hezigtiging der voorwerpen van grof en fijn pottenbakkers aardewerk van den Heer Nenhaus te Leyden deed betreuren, dat geen andere fabrikan ten van deze voorwerpen, waarvan er meerdere in ons land aanwezig zijn, tentoongesteld hadden, hetgeen eene vergelijking mogelijk had gemaakt, en welligt waren dan heter algewerkte voorwerpen ingezonden geweest dan de filtrecrinachine van dezen inzender, ofschoon andere stukken niet van goeden smaak ontbloot waren. Het touw door de lleeren van Beel'tingh en Comp. ingezonden trok vooral onze aandacht, uithoofde zich daarbij bevonden monsters van touwdat door hen concentriek gelijkdragtig geslagen genoemd wordt. De Heeren Barend Visser en Zoon en L. A. Tromp, noemen zulk touwwerk patent-touw, onder bijvoeging, dat het machinaal vervaardigd is. Ofschoon in benaming ver schillend, en denkelijk ook eenigzins in de wijze van bewerking (althans wij moeten dit afleiden uit de brochure door den Heer Cazaux in 1843 publiek gemaakt, betrekkelijk het door hem verkregen octrooi op eene verbeterde wijze om ^xzfezzMouwwcrk te slaan), zoo berust deze vervaardigingswijze ge heel en al op het reeds door Duhamel voorgestelde denkbeeldom het touw zoodanig te slaan, dat daarbij eene meerdere gelijkdragtigheid der garens ver kregen wordt, die de strengen vormen. Dit beginsel is later in Engeland bet eerst in toepassing gebragt, en deze veranderde wijze van touwslaan heeft aanleiding gegeven tot de invoering van meer zamengestelde werktuigen, die vervolgens door eiken fabrikant naar zijne eigene inzigten of denkbeelden ge wijzigd zijn gewordenofschoon toch alles op het zoogenaamd leggen der ga rens, waaruit de strengen heslaan, neerkomt, opdat zij gelijk dragen, of wat betzelfde isaan hetzelfde vermogen gelijkmatig wederstand bieden. Sints de laatste 25 tot 30 jaren is deze veranderde wijze van touwslaan bier te lande bekend en ingevoerd, en werd dan ook bij 's Rijks lijnbanen gevolgd. Men heeft ons medegedeelddat proevengenomen om de sterkte van het in de lijnbaan van de lleeren van Beeftingh en Comp. vervaardigde touwwerk te leeren kennen geen ongunstige uitkomsten hebben opgeleverd. Wij kunnen ons niet onthouden een oogenblik stil te staan bij de rijke verzameling van Behangselpapier, ingezonden door den Heer van den Berg uit Leyden. Wij durven zelfs beweren, dat zij de bewondering van elk be zoeker opwekte, terwijl wij dikwerf de echtheid van inlandseh fabrikaat hoor den betwijfelen. Stellige ingewonnen herigten en eigtn overtuiging hebben ons bewezen, dat dit Iraaije behangselpapier, dat in rijkdom van kleuren, goeden smaak in de teekening en zuiverheid in de uitvoering met het beste vreemde papier kan wedijveren in de werkplaatsen van onzen landgenoot en uitsluitend door inlandsehe werklieden wordt vervaardigd terwijl het des te meer mag geroemd worden, daar het niet alleen door schoonheid en door goede qualiteit van het papier, dat insgelijks inlandseh fabrikaat ismaar ook door de billijkheid zijner prijzen, elk vreemde mededinging kan doorstaan. Van het gesmede ijzer leverde de Grofsmederij te Leydenonder directie van ons medelid den lieer Wolters, de merkwaardigste stukkenvooral de ankers, spilstanders en knieën, lieten niets te wenschen over. De ankers zijn naar de modellen door onze Marine verstrektgesmeed, en, voor zoo veel de gewone ankers aangaatonder het toezigt en naar de berekening van ons medelid, den Hoofd-Ingenieur der Marine, Glavimans, vervaardigd; ter wijl de zoogenaamde wortelankers gevolgd zijn naar de uit Engeland bekornene modellen. Al deze ankers worden door de Marine op de anker- en kabel- proef bank met hydraulische pers, beproefd, en voldoen zeer goed. De be kendheid van hetgeen in de Grofsmederij te Leyden vervaardigd, en sints jaren aan 's Rijks Marine geleverd en aldaar gebezigd isgeeft aanleiding de voortbrengselen dezer fabriek goed te keuren, en wij aarzelen niet te verkla ren, dat zoowel de ankers, als de spilstanders en knieën, niets te wenschen overlaten. Men kan deze smederij thans op gelijke hoogte stellen met de bnitenlandscheen indien de prijzen barer producten insgelijks gelijk aan die van vreemden oorsprong waren, het zou der Directie der Grofsmederij tot des te meer roem verstrekken. Niet minder lof dan de ankers verdienen de andere grove voorwerpen van deze fabriekwaaronder vooral de ketting-kabels niet moeten vergeten wor den ofschoon hunne vervaardiging nog in de geboorte is. De gemaakte proefeinden waren op 's Rijks proef bank onderzocht, en gaven alle aanleiding ook het welslagen van dit fabrikaat als zeker te mogen stellen, terwijl het gebezigde ijzer allezins voldoende werd beschouwd. 's GRAVENHAGE, 22 Januarij. Z. M. heeft aan alle armen die zich tot hern om eenigen onderstand hebben gewend, eene belangrijke ondersteuning in geld doen geworden. HH. MM. en Z. K. H. Prins Frederik zijn van het kasteel Biljoen hier teruggekeerd. De Prov. Staten van Limburg hebben besloten om de District-Commis sarissen op kosten der provincie niet te behouden. Alhier is in hoogen ouderdom overleden de Heer C. J. Wenckebach Ridder der Orde van den Ned. Leeuw, Oud-Secretaris Generaal bij Binnenl. Zaken. De Staats-Courant deelt mede de stukken eener alhier opgerigte ven nootschap, die den naam voert van: ISederlandsche suiJcer-rajfinaderijHet doel dier vennootschap is de voortzetting en verdere exploitatie van de suiker raffinaderijen, door de drie eerste comparanten (C. H. de Bruijn, M. de Bruijn Corrieliszoon en A. de Bruijn), te zamen uitgeoefend onder de firma van C. de Bruijn en Zonen, met vermijding, zoo veel mogelijk, van allen daaraan vreemden handel. De zetel der vennootschap is gevestigd te Amsterdam. Zij zal eindigen met den laatsten December des jaars 1864. Het kapitaal wordt bepaald op 2,800,000, verdeeld in 2800 aandeden, elk groot ƒ1000. Onder de aandeelhouders treft men aan, deNederlandscheHandel Maatschappij gevestigd te Amsterdam, voor 462, Goll en C0., te Amsterdam, voor 315; Meijer en van Eisen te Amsterdam, voor 136; Fred. Hutli and Comp., te Londen, voor 328; Siordet Meijer and Comp., te Londen, voor 114; P. en C. van Notten and Comp., te Londen, voor 181; H. J. Merck en Comp., te Hamburg, voor 138; voor C. H. de Bruijn, M. de Bruijn Cz. en A. de Bruijn, allen te Amsterdam voor 143; enz. Men verneemt dat onze Vaderlandsche Zanger, de Heer W. P. de C. Vrucht besloten heeft zich weder in het openbaar te doen hooren. ROTTERDAM, 21 Januarij. In den nis des voorgevels van het beursgebouw alhier wil men een steencn Mercuriusbeeld plaatsen, de vervaardiging daarvan zal aan den beeldhouwer Strackee, alhier, worden opgedragen, die zich door het standbeeld van Ko ning willem II, voor het huis van den Heer Udenzoo veel lof heeft ver worven, De kosten van het Mercuriusbeeld zouden door inteekening gevonden worden. De Heer Holraad R. G. Kiesewetter, een der grootste en beroemdste muziekgeleerden in Europa, Corresponderend Lid van het Nederlandsch Insti- tunt van Wetenschappen te Amsterdam, Lid van verdienste der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst en Eerelid van een aantal vereenigingen in Duitschland en elders, is kortelings op 77-jarigen leeftijd te Wcenen over leden. Zijn dood is een zeer groot verlies voor de wetenschap. Eene uitge breide hoogst belangrijke muziek-bibliotheek maakt een deel zijner nalaten schap uit. Te Harderwijk is voorleden week in den hoogen ouderdom van 100 ja ren cn 7 maanden overleden Mejufv. de Wed. van Voorst. LEEUWARDEN, 19 Januarij. In dc Winteravond-Vergadering van het Friesch Genootschap voor geschied-, oudheid- en taalkunde, van den l()',en dezer, droeg de Heer J. G. Ottema eene chronologisch-hislorisehe verhandeling voor, over den waren tijd van do Babylonische gevangenschap. De Heer Mr. J. Dirks deelde een viertal belang rijke oorkonden mede uit de 13de eeuw, waaruit blijken kon, dat er toen reeds aanzienlijke handelsbetrekkingen bestonden tusschen verschillende plaat sen in Friesland en de Duilsche steden Hamburg en Lubeck. De Heer Eek- hoff vertoonde een zeer fraai en eenig zegel van de stad Leeuwarden, in het Archief door ZF.d. gevonden, met fraaije afteekening en verklaring. ALMELO, 18 Januarij. Eenige dagen geleden had in de fabriek van de Heeren Hofkes een droevig ongeluk plaats, hetwelk wederom aan onvoorzigtigheid is te wijten. De kleederen van een in de fabriek werkend meisje in aanraking gekomen met eene as, die 155 maal in eene minuut omdraait, werd het meisje gedurende twee minuten medegeslingerd en daardoor gedood. BÜITEJN'LAÏNDSCHK BEKiGTfifl. SSTS 4SÏ5 Ia A M LONDEN, 19 Januarij. II. M. heeft 1000 f£ en haar gemaal 500 geschonken voor het fonds ten dienste der in 1851 alhier te houden tentoonstelling. Te Killarney in Ierland is den 15den dezer een werkhuis verbrand en wel zoo onverhoeds dat van de 126 bewoners 29 vrouwen bij den brand zijn omgekomen. Uil de haven van Glasgow op de westerkust van Schotland is de volks verhuizing in de laatste jaren zoo toegenomen, dat terwijl er in 1846 en vroeger 3 a 4000 landverhuizers van daar naar onderscheidene streken zijn vertrokken, dit getal in 1847 7728; in 1348, 10,035, en in 1849, 14,986 heeft bedragen.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2